*

Αποστολέας Θέμα: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;  (Αναγνώστηκε 5896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2008, 10:55:39 πμ »
Ποιο σωματείο ωρομισθίων?
Εδώ όλη η Ελλάδα κατέβασε ρολά και εσύ ασχολείσε με ένα σωματείο?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:10:32 πμ »
Eιλικρινά , είμαι σπίτι και δεν ξέρω αν όλη η Ελλάδα κατέβασε ρολά, πάντως το δημοτικό που δουλεύω δεν το έκανε. Κι όχι μόνο αυτό αλλά θεωρώ ότι καταστρέφει και την απεργία εμάς των τριών που κάναμε.
Κάνω ειδικό μάθημα που σημαίνει ότι οι πέντε διαφορετικές τάξεις που έχω σήμερα θα φορτώσουν από μία ώρα σε πέντε διαφορετικούς δασκάλους. Όμως μετά από συμφωνία με τον διευθυντή αντί να τελειώσουν την  1:20 θα τελειώσουν 12:30 που σημαίνεθ ότι δεν θα δουλέψουν οπι κύριοι απερργωσπάστες τις ώρες μου και άρα η απεργία μου δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία του σχολείου και άρα και που κάνω και που δεν κάνω απεργία το ίδιο φως μπάζει.

Και αισθάνομαι σαν το θήραμα που του τρώνε τις σάρκες. Γιατί κάποιοι λουφαδόροι (και υπάρχουν πολλοί πιστέψτε με ) βρήκαν την ευκαιρία να πάνε νωρίτερα σπίτι τους και να πληρωθούν κανονικά. Τ απαιδιά ξέρουν από την προηγούμενη εάν θα κάνουμε απεργία ή όχι επειδή έρχονται με λεωφορεία από χωριό. Τι αποτέλεσμα έχει όλο αυτό δεν ξέρω. Εγώ θα συνεχίσω να απεργώ και όσο πάρει. Και θα παίρνω και ανάποδες συγχρόνως γιατί αυτοί που δεν κάνουν απεργία είναι αυτοί με τις λιγότερες υποχρεώσεις , οι νέοι , και οι συνάδελφοι που κάνουν έχουν από δύο παιδιά ο καθένας και τον έναν από αυτούς δεν τον επηρεάζουν καθόλου τα νέα μέτρα.

Τσαντίζομαι με το : θα κάνεις εσύ΄;  αααα, δεν κάνεις; ούτε και εγώ τότε....

ΚΑΛΑ  ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 19, 2008, 01:29:05 μμ »
Τελικά αύριο έχει απεργία?

Δε ξέρω,δε βλέπω καθόλου τηλεόραση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 19, 2008, 01:30:14 μμ »
Τελικά αύριο έχει απεργία?

Δε ξέρω,δε βλέπω καθόλου τηλεόραση.

http://www.pde.gr/forum/index.php?page=133   ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 19, 2008, 01:34:42 μμ »
Τέλεια...............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αύριο θα κάνω την 1η μου απεργία..............!!!!!!!
 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Ευχαριστώ Dr_Michael.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 19, 2008, 02:32:25 μμ »
Ποιο σωματείο ωρομισθίων?
Εδώ όλη η Ελλάδα κατέβασε ρολά και εσύ ασχολείσε με ένα σωματείο?

Και που κατέβασε η Ελλάδα ρολά ίδρωσε το αυτί κανενός; Πόσο μάλλον για τα σχολεία που εδώ που τα λέμε οι εκάστοτε κυβερνήσεις τρίβουν τα χέρια τους σε κάθε απεργία. Και χρήματα εξοικονομούν και η κοινή γνώμη στρέφεται εναντίον των καθηγητών επειδή δεν έχουν που να στείλουν τα παιδιά τους και τα ιδιωτικά σχολεία αναβαθμίζονται καθώς και πολλά άλλα... Βεβαίως και ασχολούμαι με το σωματείο γιατί αυτό ΚΥΡΙΩΣ είναι ο μοχλός πίεσης προς την κυβέρνηση. Κάθε απεργός είναι μία ποσοστιαία μονάδα στους αριθμούς που θα χρησιμοποιήσει το αρμόδιο σωματείο για να διαπραγματευθεί ευνοϊκότερες ρυθμίσεις εφόσον επιτευχθεί διάλογος με την κυβέρνηση.

Eιλικρινά , είμαι σπίτι και δεν ξέρω αν όλη η Ελλάδα κατέβασε ρολά, πάντως το δημοτικό που δουλεύω δεν το έκανε. Κι όχι μόνο αυτό αλλά θεωρώ ότι καταστρέφει και την απεργία εμάς των τριών που κάναμε.
Κάνω ειδικό μάθημα που σημαίνει ότι οι πέντε διαφορετικές τάξεις που έχω σήμερα θα φορτώσουν από μία ώρα σε πέντε διαφορετικούς δασκάλους. Όμως μετά από συμφωνία με τον διευθυντή αντί να τελειώσουν την  1:20 θα τελειώσουν 12:30 που σημαίνεθ ότι δεν θα δουλέψουν οπι κύριοι απερργωσπάστες τις ώρες μου και άρα η απεργία μου δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία του σχολείου και άρα και που κάνω και που δεν κάνω απεργία το ίδιο φως μπάζει.

Και αισθάνομαι σαν το θήραμα που του τρώνε τις σάρκες. Γιατί κάποιοι λουφαδόροι (και υπάρχουν πολλοί πιστέψτε με ) βρήκαν την ευκαιρία να πάνε νωρίτερα σπίτι τους και να πληρωθούν κανονικά. Τ απαιδιά ξέρουν από την προηγούμενη εάν θα κάνουμε απεργία ή όχι επειδή έρχονται με λεωφορεία από χωριό. Τι αποτέλεσμα έχει όλο αυτό δεν ξέρω. Εγώ θα συνεχίσω να απεργώ και όσο πάρει. Και θα παίρνω και ανάποδες συγχρόνως γιατί αυτοί που δεν κάνουν απεργία είναι αυτοί με τις λιγότερες υποχρεώσεις , οι νέοι , και οι συνάδελφοι που κάνουν έχουν από δύο παιδιά ο καθένας και τον έναν από αυτούς δεν τον επηρεάζουν καθόλου τα νέα μέτρα.

Τσαντίζομαι με το : θα κάνεις εσύ΄;  αααα, δεν κάνεις; ούτε και εγώ τότε....

ΚΑΛΑ  ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

Αυτό που λες είναι υπόθεση του συνδικάτου στο οποίο ανήκεις. Όταν οι δημοσιογράφοι απεργούν κλείνουν τα πάντα. Στην περίπτωση των καθηγητών έχουν επιλέξει να επιτρέπουν την ομαλή λειτουργία των σχολείων και αυτό πιστεύω ότι είναι το πιο δημοκρατικό. Και εμένα με ενοχλεί όταν αγωνίζομαι και επωφελούνται κάποιοι που δεν έχουν πατήσει σε πορεία, αλλά αυτή είναι η απεργία και πρέπει να τη δεχτούμε όπως είναι. Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται πιο δραστικά μέτρα. Ενεργή ενασχόληση. Να μην εκπροσωπούμαστε από όλους τους άχρηστους και τα κομματόσκυλα αλλά από αγωνιστές! Αν είναι να απεργήσεις και να πας για καφέ ή να κοιμηθείς 5 ώρες παραπάνω καλύτερα να πας στην τάξη και να μιλήσεις στους μαθητές σου για τα μέτρα που πάνε να περάσουν με το ασφαλιστικό και να τους κάνεις ενεργούς συμμάχους στον αγώνα. Αντί να τρέξουν όλοι οι μαθητές να παίξουν playstation εκμεταλλευόμενοι την απεργία, ας μάθουν πέντε πράγματα για αγωνιστές του παρελθόντος που έδωσαν την ψυχή τους για αρχές και αξίες πιο σημαντικές από μια σημαία ή ένα όνομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2008, 02:47:39 μμ από gpapage »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 19, 2008, 05:32:55 μμ »
Είμαι ωρομίσθιος της πληροφορικής σε δημοτικό. Δεν θα απεργήσω αύριο, όχι γιατί βρίσκω άδικα τα αιτήματα των απεργών, ούτε για να μη χάσω τα 14 ευρώ που θα πάρω κάποτε ή τα χιλιοστά των μορίων. Απλά δεν θεωρώ ότι ανήκω σε κανένα σωματείο, άρα και η κίνησή μας πάει στο βρόντο.

Προσωπικά ένα σωματείο ωρομισθίων μου θυμίζει κάτι "συλλόγους ληστευθέντων" που προκαλούν περισσότερο γέλιο παρά λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Αυτό γιατί όπως κάποιος δεν είναι δυνατόν να ληστεύεται σε μόνιμη βάση έτσι και κάποιος δεν είναι δυνατόν να εργάζεται με βασική απασχόληση την ωρομισθία. Και όσους ωρομίσθιους γνωρίζω υποαπασχολούνται και σε κάποια απογευματινή δουλειά (φροντιστήρια, ΙΕΚ, ιδιαίτερα), όπου δεν απεργεί ποτέ κανείς.

Ποιο σωματείο ωρομισθίων?
Εδώ όλη η Ελλάδα κατέβασε ρολά και εσύ ασχολείσε με ένα σωματείο?

Και που κατέβασε η Ελλάδα ρολά ίδρωσε το αυτί κανενός; Πόσο μάλλον για τα σχολεία που εδώ που τα λέμε οι εκάστοτε κυβερνήσεις τρίβουν τα χέρια τους σε κάθε απεργία. Και χρήματα εξοικονομούν και η κοινή γνώμη στρέφεται εναντίον των καθηγητών επειδή δεν έχουν που να στείλουν τα παιδιά τους και τα ιδιωτικά σχολεία αναβαθμίζονται καθώς και πολλά άλλα... Βεβαίως και ασχολούμαι με το σωματείο γιατί αυτό ΚΥΡΙΩΣ είναι ο μοχλός πίεσης προς την κυβέρνηση. Κάθε απεργός είναι μία ποσοστιαία μονάδα στους αριθμούς που θα χρησιμοποιήσει το αρμόδιο σωματείο για να διαπραγματευθεί ευνοϊκότερες ρυθμίσεις εφόσον επιτευχθεί διάλογος με την κυβέρνηση.

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:04:25 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Αν θέλεις πες μου τι ακριβώς από τις απόψεις μου δεν κατάλαβες να δούμε αν μπορώ να σου εξηγήσω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:06:11 μμ »
Μα τα σημεία που με δυσκολεύουν τα έχω γράψει πιο έντονα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gradiva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 19, 2008, 07:13:04 μμ »
Καλησπέρα
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια διάταξη, ένας νόμος, ένα έγγραφο, κάτι τελοσπάντων που να διευκρινίζει αν οι ωρομίσθιοι μπορούν να απεργήσουν. Είμαι ωρομίσθια και ενώ ήθελα να απεργήσω ενημερώθηκα από το διευθυντή του σχολείου ότι δεν έχω δικαίωμα να απεργήσω. Βέβαια άλλοι συνάδελφοι μου έλεγαν το αντίθετο. Έχω μπερδευτεί λίγο.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 19, 2008, 08:10:54 μμ »
Με βάση τον: 2043156/7037/0022/24.6.97 Γ.Λ.Κ.

δ) Οι ημέρες απεργίας δεν έχουν καμιά δυσμενή για τους εργαζομένους επίπτωση ως προς τις αποδοχές αδείας (άρθρο 2 § 6 Α.Ν. 539/45 , άρθρο 3 § 16 Ν. 4505/66 και άρθρο 2 § 7 του Ν. 1288/82)
Κατά συνέπεια ο χρόνος απεργίας των αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών θα ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της αποζημίωσης για μη θεμελίωση λήψεως κανονικής αδείας, δεν θα ληφθεί όμως υπόψη για το επίδομα της άδειας.


Η πηγή μου είναι η εξής: http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/37-apodoxes-oromisthion.htm

Όχι μόνο έχουμε δικαίωμα απεργίας, έχουν ήδη υπολογίσει τις κρατήσεις που θα μας κάνουν. Οποιοσδήποτε πει το αντίθετο, κατεβάστε την εγκύκλιο και τρίψτε τους τη στη μούρη. Είτε απεργήσετε είτε όχι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μας στερεί τα δικαιώματα μας. Και η απεργία είναι δικαιώμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 19, 2008, 08:16:31 μμ »
Εμείς που κάνουμε ΠΔΣ ,ωρομίσθιοι δεν είμαστε?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 19, 2008, 08:55:16 μμ »
Για την ΠΔΣ είναι πολύ συγκεχυμένα τα πράγματα. Καλύτερα να τηλεφωνήσετε σε κάποια δευτεροβάθμια, μπας και βγάλετε άκρη.

Προσωπικά, έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με τους διευθυντές, οι οποίοι λένε στους ωρομίσθιους ότι δεν έχουν δικαίωμα απεργίας. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν απέξω όλη τη νομοθεσία που αφορά τα σχολεία, αλλά είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να βεβαιώνουν κάτι το οποίο δεν γνωρίζουν. Και φυσικά, μπορεί να μην είναι απλά άγνοια, αλλά πολιτική σκοπιμότητα ή απλά μπορεί να μην θέλει ο εκάστοτε διευθυντής να προβληματίζεται με αλλαγές προγράμματος. Επειδή όλο και πληθαίνουν αυτές οι περιπτώσεις, μήπως πρέπει να βγει μια επίσημη καταγγελία από τα συνδικαλιστικά μας όργανα; Ή τουλάχιστον να σταλεί ένα ενημερωτικό έγγραφο σε όλα τα σχολεία που να ξεκαθαρίζει τα πράγματα; Μήπως;

Αποσυνδεδεμένος gradiva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:03:17 μμ »
elranna σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Προσωπικά με έχει κουράσει το γεγονός ότι υπάρχει ένα νεφελώδες τοπίο σχετικά με ό,τι αφορά τους ωρομισθίους. Και πάλι ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.