*

Αποστολέας Θέμα: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;  (Αναγνώστηκε 5897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:13:38 μμ »
Εγώ αύριο δεν πάω σχολείο.................

Και ας μου κόψουν τα 15 ευρώ που θα πάρω μετά από 3 χρόνια.
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 20, 2008, 12:14:34 πμ »
Μα τα σημεία που με δυσκολεύουν τα έχω γράψει πιο έντονα.
Με ρώτησες προηγουμένως "γιατί ασχολούμαι με ένα σωματείο" όταν όλη η Ελλάδα είναι στο πόδι και προσπάθησα να σου απαντήσω γιατί τα σωματεία είναι σημαντικά.

Αυτό που είπα είναι ότι δεν θεωρώ ότι ανήκω σε κανένα σωματείο με την ιδιότητα του ωρομίσθιου. Εσύ ανήκεις κάπου; Πήγες να ψηφίσεις κάποιο ωρομίσθιο αντιπρόσωπο; Αποκλειστική σου απασχόληση είναι η ωρομισθία; Θεωρείς σωστό να εργάζονται άτομα κάτω από αυτό το καθεστώς; Αύριο εκτός από το πρωί θα απεργήσεις και σε οποιοδήποτε άλλη δουλειά κάνεις εκτός από την ωρομίσθια (πχ ιδιαίτερα, φροντιστήρια, ΙΕΚ κτλ); Πέρα από την απεργία τι δραστικό θα κάνεις για να αντιδράσεις στα μέτρα της κυβέρνησης; Απάντησέ μου αυτά για να δω αν μπορώ να σου εξηγήσω επι της ουσίας αυτά που γράφω παραπάνω.

Από εκεί και πέρα για λόγους ευγένειας θα σε παρακαλούσα να μου απευθύνεις ερωτήσεις για ότι δεν κατάλαβες. Αν κάπου που γράφεις την άποψή σου κάνω τα μισά bold και γράψω απο κάτω ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα, μάλλον θα το κάνω για να σου πω ότι είσαι ηλίθιος.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 20, 2008, 12:21:02 πμ »
Τα έγραψα έντονα,για να δείξω ποια σημεία δεν κατάλαβα.
Αυτό είναι όλο και νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 20, 2008, 12:27:08 πμ »
ΟΚ, τώρα κατάλαβες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 20, 2008, 12:02:10 μμ »
Έχω πάρει ένα κάρο τηλέφωνα,σε 2 ΔΔΕ σε διάφορα γραφεία,μέχρι και στο κινητού του προέδρου της 3η ΕΛΜΕ...............

Η μια ΔΔΕ λέει: σας υποστηρίζει ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ,ΟΛΜΕ μπορείτε,πάρτε και το τηλέφωνο του προέδρου για να είστε σίγουρη.

Παίρνω τον άνθρωπο στις 8:15,πρωί-πρωί να ξέρω τι να κάνω για..................?????????????
Μου λέει η ΟΛΜΕ υποστηρίζει κάθε εργαζόμενο.

Παίρνω τηλέφωνο στην άλλη ΔΔΕ, μου λέει:1ον εσείς δεν είστε δημόσιος υπάλληλος,έχετε υπογράψει μονομερή σύμβαση με το δημόσιο,εάν την αθετήσετε μπορεί να σας αποπέμψουν, 2ον πρόκειται για λεφτά της Ε.Ε.............

Παίρνω τηλέφωνο τον διευθυντή-συντονιστή μου, μου λέει,ποτέ δε μας ζητήθηκε να γράψουμε σε χαρτί αν απεργούν οι καθηγητές της ΠΔΣ,οπότε ,μου λέει,εσένα που να σε γράψω και πως?


Εν ολίγοις................ό,τι του φανεί, του λολοστεφανή.............όπως λέμε και στο χωριό μου.................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 20, 2008, 12:44:08 μμ »
και τι θα κανεις αγαπη;θα απεργησεις;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 20, 2008, 01:51:39 μμ »
Έχω πάρει ένα κάρο τηλέφωνα,σε 2 ΔΔΕ σε διάφορα γραφεία,μέχρι και στο κινητού του προέδρου της 3η ΕΛΜΕ...............

Η μια ΔΔΕ λέει: σας υποστηρίζει ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ,ΟΛΜΕ μπορείτε,πάρτε και το τηλέφωνο του προέδρου για να είστε σίγουρη.

Παίρνω τον άνθρωπο στις 8:15,πρωί-πρωί να ξέρω τι να κάνω για..................?????????????
Μου λέει η ΟΛΜΕ υποστηρίζει κάθε εργαζόμενο.

Παίρνω τηλέφωνο στην άλλη ΔΔΕ, μου λέει:1ον εσείς δεν είστε δημόσιος υπάλληλος,έχετε υπογράψει μονομερή σύμβαση με το δημόσιο,εάν την αθετήσετε μπορεί να σας αποπέμψουν, 2ον πρόκειται για λεφτά της Ε.Ε.............

Παίρνω τηλέφωνο τον διευθυντή-συντονιστή μου, μου λέει,ποτέ δε μας ζητήθηκε να γράψουμε σε χαρτί αν απεργούν οι καθηγητές της ΠΔΣ,οπότε ,μου λέει,εσένα που να σε γράψω και πως?


Εν ολίγοις................ό,τι του φανεί, του λολοστεφανή.............όπως λέμε και στο χωριό μου.................

Αυτό ακριβώς εννοούσα... Δεν έχει νόημα να απεργήσεις αν δεν ανήκεις κάπου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 20, 2008, 02:26:54 μμ »
Παίρνω τηλέφωνο στην άλλη ΔΔΕ, μου λέει:1ον εσείς δεν είστε δημόσιος υπάλληλος,έχετε υπογράψει μονομερή σύμβαση με το δημόσιο,εάν την αθετήσετε μπορεί να σας αποπέμψουν, 2ον πρόκειται για λεφτά της Ε.Ε.............

για το 1ον: ΟΛΟΙ οι μισθωτοί εργαζόμενοι ανήκουν συνδικαλιστικά στην ΓΣΕΕ. από την ιστοσελίδα της ΓΣΕΕ:
Παράθεση
Σκοπός της είναι η συνένωση των δυνάμεων όλων των εργαζομένων με εξαρτημένη σχέση εργασίας (μισθωτή εργασία) προκειμένου να διεκδικούνται τα συμφέροντά τους σε όλους τους τομείς της πολιτικής, κοινωνικής και οικονομικής ζωής.
για το 2ον: τα λεφτά μπορεί να είναι της ΕΕ, αλλά εσένα εργοδότης σου δεν είναι η ΕΕ, είναι το ελληνικό δημόσιο.

από την άλλη (από το καταστατικό της ΟΛΜΕ):
Παράθεση
’ΡΘΡΟ 4
Η ΟΛΜΕ συγκροτείται από όλες τις ενώσεις λειτουργών Μ.Ε. που υπάρχουν ή θα συσταθούν
νό΅ι΅α σε όλη τη χώρα και το εξωτερικό. Η κάθε ΅ία ΕΛΜΕ καλύπτει περιοχή ΅έχρι και ενός
Νο΅ού ή Νο΅αρχιακού ∆ια΅ερίσ΅ατος και, όπου ειδικές συνθήκες επικοινωνίας το επιβάλλουν,
καλύπτει ανάλογη περιοχή κατά τον προσφορότερο συνδικαλιστικό τρόπο. Οι ΕΛΜΕ απαρτίζονται:
1. Από εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων και βαθ΅ών που υπηρετούν στα ∆η΅όσια Σχολεία Μ.Ε.
και στις υπηρεσίες αρ΅οδιότητας Υπουργείου Παιδείας.
2. Από εκπαιδευτικούς των ισότι΅ων σχολείων προς τα ∆η΅όσια Μ.Ε. και
3. Από εκπαιδευτικούς της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης.
εσύ υπηρετείς σε δημόσιο σχολείο μέσης εκπαίδευσης; είσαι εκπαιδευτικός; εάν ναι, η ΟΛΜΕ σε καλύπτει (τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω από το καταστατικό)

άρα νομίζω ότι καλύπτεσαι τόσο από την ΓΣΕΕ όσο κι από την ΟΛΜΕ.

Παράθεση
Αυτό ακριβώς εννοούσα... Δεν έχει νόημα να απεργήσεις αν δεν ανήκεις κάπου.
Το εάν έχει νόημα να απεργήσει κανείς ... ας μην το συζητήσουμε. Από εκεί και πέρα όμως μη λέμε ανακρίβειες. όπως ανέφερα και παραπάνω, όλοι οι μισθωτοί εργαζόμενοι καλύπτονται από την ΓΣΕΕ. οι ελεύθεροι επαγγελματίες καλύπτονται από τα δικά τους κλαδικά σωματεία. εν ολίγης, ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι (που δεν δουλεύουν "μαύρα" ) έχουν δικαίωμα στην απεργία, εκτός από δικαστικούς και σώματα ασφαλείας (από το σύνταγμα της χώρας):
Παράθεση
’ρθρο 23

1. Το Κράτος λαμβάνει τα προσήκοντα μέτρα για τη διασφάλιση της συνδικαλιστικής ελευθερίας και την ανεμπόδιστη άσκηση των συναφών μ’ αυτή δικαιωμάτων εναντίον κάθε προσβολής τους, μέσα στα όρια του νόμου.

2.Η απεργία αποτελεί δικαίωμα και ασκείται από τις νόμιμα συστημένες συνδικαλιστικές οργανώσεις για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών και εργασιακών γενικά συμφερόντων των εργαζομένων. Απαγορεύεται η απεργία με οποιαδήποτε μορφή στους δικαστικούς λειτουργούς και σ’ αυτούς που υπηρετούν στα σώματα ασφαλείας. Το δικαίωμα προσφυγής σε απεργία των δημοσίων υπαλλήλων και των υπαλλήλων της τοπικής αυτοδιοίκησης και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, καθώς και του προσωπικού των κάθε μορφής επιχειρήσεων δημόσιου χαρακτήρα ή κοινής ωφέλειας, που η λειτουργία τους έχει ζωτική σημασία για την εξυπηρέτηση βασικών αναγκών του κοινωνικού συνόλου, υπόκειται στους συγκεκριμένους περιορισμούς του νόμου που το ρυθμίζει. Οι περιορισμοί αυτοί δεν μπορούν να φθάνουν έως την κατάργηση του δικαιώματος της απεργίας ή την παρεμπόδιση της νόμιμης άσκησής του.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 20, 2008, 02:41:48 μμ »
Το εάν έχει νόημα να απεργήσει κανείς ... ας μην το συζητήσουμε. Από εκεί και πέρα όμως μη λέμε ανακρίβειες. όπως ανέφερα και παραπάνω, όλοι οι μισθωτοί εργαζόμενοι καλύπτονται από την ΓΣΕΕ. οι ελεύθεροι επαγγελματίες καλύπτονται από τα δικά τους κλαδικά σωματεία. εν ολίγης, ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι (που δεν δουλεύουν "μαύρα" ) έχουν δικαίωμα στην απεργία, εκτός από δικαστικούς και σώματα ασφαλείας (από το σύνταγμα της χώρας):

Όταν απεργούν οι καθηγητές η ΟΛΜΕ κρατάει κάποια στατιστικά τα οποία αναφέρουν τη συμμετοχή στην απεργία. Με αυτά τα στατιστικά μπορούν να πιέσουν τους υπουργούς και να διεκδικήσουν αιτήματα. Οι ωρομίσθιοι που ακριβώς προσμετρώνται; Επίσης συμμετέχουν οι ωρομίσθιοι στην εκλογή των οργάνων της ΟΛΜΕ και της ΓΣΕΕ; Υπάρχει κάποιος ωρομίσθιος που να έχει ψηφίσει ποτέ; Ή χρειάζεται να έχεις κάποιο αριθμό μητρώου;

Υ.Γ. Δικαίωμα στην απεργία έχει ο καθένας! Ακόμα και τίποτα να μη κάνεις μπορείς να κάνεις μια απεργία πείνας και να διεκδικήσεις κάτι. Το θέμα είναι πώς η οποιαδήποτε κίνησή σου μπορεί να έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Σίγουρα πάντως καλύτερα να απεργείς από το να μη κάνεις τίποτα. Απλά δεν είναι αρκετό από μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 20, 2008, 06:37:09 μμ »
ΟΚ, τώρα κατάλαβες?

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα.
Τη μια μειώνεις τα σωματεία και την άλλη τα στηρίζεις.


και τι θα κανεις αγαπη;θα απεργησεις;

Είχα όλη την καλή διάθεση,αλλά από τα τηλέφωνα που έκανα δεν έβγαλα άκρη,οπότε μίλησα με τον συντονιστή μου και τελικά έκανα μάθημα μισή ώρα νωρίτερα.
 

Το βασικό είναι ότι έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας.
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Σε ένα από τα τηλέφωνα που έκανα μου είπαν ότι αφού δεν είμαι γραμμένη σε κάποια ΕΛΜΕ δεν έχω το δικαίωμα να απεργήσω.
Σε άλλο τηλέφωνο σε καθηγήτριά μου πήρα την εξής απάντηση : εμάς τότε δε μας άφηναν ως ωρομίσθιους να κάνουμε απεργία. Μιλάμε για τη δεκαετία 80-90.
Σε άλλο τηλέφωνο σε καθηγητή μου πήρα την άλλη απάντηση : παλία εκφόβιζαν τους ωριμίσθιους ώστε να μην απεργούν.


Πάντως σε ένα πράγμα συμφώνησαν όλοι.    => ’μα δεν πας,δε θα πληρωθείς.

Δηλαδή εμείς στο Ελλάντα  κοιτάμε μόνο τα λεφτά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Oι Ωρομίσθοιοι δεν απεργούν;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:02:20 μμ »
ΟΚ, τώρα κατάλαβες?

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα.
Τη μια μειώνεις τα σωματεία και την άλλη τα στηρίζεις.


Γι' αυτο σου ζήτησα να μου εξηγήσεις τι δεν κατάλαβες, ώστε να μπορώ να σου απαντήσω. Δεν μειώνω τα σωματεία γενικά. Αναφέρομαι σε ένα σωματείο ωρομισθίων, το οποίο και θεωρώ ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης, γιατί πολύ απλά ωρομίσθιοι δεν έπρεπε καν να υπάρχουν! Από εκεί και πέρα θα έπρεπε και οι ωρομίσθιοι να ανήκουν στην ΟΛΜΕ ως εκπαιδευτικοί. Δηλαδή να ήταν γραμμένοι σε κάποια ΕΛΜΕ και να μπορούν να συναποφασίζουν σε θέματα συνδικαλιστικά ή να συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις. Για κάποιο λόγο κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αρκετά προβλήματα έχουν οι καθηγητές στο κεφάλι τους... ’λλωστε και οι ίδιοι ζητούν την κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.