*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 02, 2011, 10:45:28 μμ »
η αρχαιολογία δε θα έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις ,μπορείς να παίρνεις σημειώσεις ή να συμβουλέυεσαι τη βιβλιογραφία του κάθε καθηγητή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 02, 2011, 11:06:35 μμ »
Ένα θέμα είναι το ότι η αρχαιολογία δεν έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, οκ. Το κύριο θέμα, όμως, είναι πώς περνάς στην αρχαιολογία. Γιατί φαντάζομαι ότι ο ενδιαφερόμενος θα ενδιαφέρεται για το Ιστορικό Αρχαιολογικό της Αθήνας, στο οποίο δεν περνάς και τόσο εύκολα και θέλει και πολύ διάβασμα.... Ένα άλλο θέμα είναι το τι κάνεις αφού τελειώσεις την αρχαιολογία...

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 02, 2011, 11:13:58 μμ »
...ουδείς αντιλέγει ότι το "Ανοικτό Πανεπιστήμιο" είναι μια καλή περίπτωση για απόκτηση γνώσεων. Συμβαίνει και στην Ευρώπη, μόνο που εκεί παραμένει ένα "Aνοικτό" (= μη συμβατικό, δηλ. ένα ίδρυμα που υπάρχει όχι για να παράγει
πτυχιούχους για την αγορά εργασίας - αυτή είναι δουλειά του συμβατικού πανεπιστημίου σ΄ όλο το κόσμο), ενώ στη χώρα μας εξελίχθηκε ήδη, επί της ουσίας σε συμβατικό...


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 02, 2011, 11:24:06 μμ »
Ένα ποσοστό αυτών που φοιτούν στο ΕΑΠ πράγματι ενδιαφέρονται για την απόκτηση γνώσεων, π.χ. απόφοιτος Πληροφορικής μπορεί να σπουδάζει Ελληνικό ή Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, που δεν θα του χρησιμεύσει κάπου. Από την άλλη, ένας υπάλληλος π.χ. του Δήμου, ο οποίος έχει προσληφθεί με απολυτήριο Δευτεροβάθμιας θα χρησιμοποιήσει το ίδιο πτυχίο για εξέλιξη στην εργασία του. Και αυτό είναι θεμιτό. Πάντως το να δώσει κανείς 10.000 ευρώ τουλάχιστον για απόκτηση γνώσεων και μόνο, στις μέρες μας ακούγεται αστείο... Αν αυτό πρόκειται να έχει και κάποιο όφελος για τον ενδιαφερόμενο, είμαι υπέρ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 02, 2011, 11:26:30 μμ »
μετά την αρχαιολογία παίρνεις το τσαπάκι και σκάβεις στην αρχαία αγορά των Αθηνών ή στην Ελευσίνα

ό,τι βρεις το βουτάς και φέυγεις

ούτως ή άλλως θα περνούσε το τρένο από πάνω του :)

στην περίπτωση της Ελευσίνας δεν έχεις πρόβλημα ούτε τρένο ούτε φύλακες :)

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 02, 2011, 11:27:00 μμ »
Το πάθος μου είναι το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και αυτό ήθελα να ακολουθήσω απο μικρός! Στο ΕΑΠ το μόνο τμήμα που με ενδιαφέρει αίναι αυτό των φυσικών επιστημών ( Τελείως ασχετο το ένα τμήμα με το άλλο). Άραγε είναι καλύτερο να σπουδάσω αυτο που μου άρεσε απο μικρός η να επιλέξω το ΕΑΠ μονο και μονο με κριτήριο την ευκολία που σου δίνει λόγω της εξ'αποστάσεως μάθησης?

Στο ΕΑΠ έκανα κι εγώ μεταπτυχιακό, στη φυσική. Είναι όπως στα είπαν και οι προηγούμενοι, δύσκολα και απαιτητικά αλλά με επιμονή και υπομονή το παλεύεις.
Τα προπτυχιακά του προγράμματα και ειδικά αυτό της ΦΥΕ (φυσική είναι το μόνο που σου άρεσε είπες) έχουν εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά αποφοίτησης, πρόσεξέ το αυτό. Θυμάμαι γιατί μας το σχολίαζαν οι διδάσκοντες (που ήταν κοινοί συχνά).

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 02, 2011, 11:32:54 μμ »
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το Φυσικές Επιστήμες του ΕΑΠ είναι πολύ δύσκολο, και χρειάζεται γερό μαθηματικό υπόβαθρο... Έτσι κι αλλιώς το Φυσικό είναι πολύ πολύ δύσκολο τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος kon077

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 07, 2011, 05:52:36 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει ο τομέας της έρευνας και το μεράκι μου απο μικρός είναι η αρχαιολογία αλλα δεν ξέρω κατα πόσο οι Κλασσικές σπουδές έχουν μέλλον ενώ αντίθετα οι Φυσικές επιστήμες (Ε.Α.Π) κινούνται στο χώρο των νέων τεχνολογιών με σαφή σχέση σε ότι έχει να κάνει με το μέλλον αν και στην Ελλάδα όλα είναι ρευστά!! Πάντως είμαι σε τρομερό δίλημμα και δεν είμαι έτοιμος να αποφασίσω!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 07, 2011, 05:57:03 μμ »
Εφ' όσον σε ενδιαφέρει η έρευνα δεν μπορείς να συνεχίσεις σε κάποιο μεταπτυχιακό του εξωτερικού, συναφές με το πρώτο σου πτυχίο; Γιατί ας υποθέσουμε ότι περνούσες με κλήρωση στο Φυσικές Επιστήμες του ΕΑΠ. Υπολόγισε 5-6 χρόνια τουλάχιστον μέχρι να πάρεις το πτυχίο, για να έχεις την δυνατότητα μεταπτυχιακού. Απλά σου επισημαίνω ότι γνωστή μου που επίσης ενδιαφερόταν για έρευνα και σπουδάζει στο Φυσικό, δεν κατάφερε να το τελειώσει, λόγω σοβαρών ελλείψεων και κενών στα μαθηματικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 05:58:48 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 07, 2011, 06:01:27 μμ »
Επίσης οι Κλασσικές σπουδές στην Ελλάδα δεν έχουν κανένα μέλλον, εκτός αν είσαι γερά δικτυωμένος!!!!!!!! Ως μία ακόμη εναλλακτική, σου προτείνω και το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, όπου η είσοδος γίνεται όχι με κλήρωση, αλλά με κριτήρια, όπως βαθμός πτυχίου, κλπ. www.ouc.ac.cy

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 09, 2011, 12:45:38 πμ »
Ένα ποσοστό αυτών που φοιτούν στο ΕΑΠ πράγματι ενδιαφέρονται για την απόκτηση γνώσεων, π.χ. απόφοιτος Πληροφορικής μπορεί να σπουδάζει Ελληνικό ή Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, που δεν θα του χρησιμεύσει κάπου. Από την άλλη, ένας υπάλληλος π.χ. του Δήμου, ο οποίος έχει προσληφθεί με απολυτήριο Δευτεροβάθμιας θα χρησιμοποιήσει το ίδιο πτυχίο για εξέλιξη στην εργασία του. Και αυτό είναι θεμιτό. Πάντως το να δώσει κανείς 10.000 ευρώ τουλάχιστον για απόκτηση γνώσεων και μόνο, στις μέρες μας ακούγεται αστείο... Αν αυτό πρόκειται να έχει και κάποιο όφελος για τον ενδιαφερόμενο, είμαι υπέρ...

Ο υπάλληλος ΔΕ (δευτεροβάθμιας εκπ/σης) του δήμου που θέλει να ανέλθει βαθμολογικά μπορεί χωρίς το παραμικρό κόστος να συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις και να διεκδικήσει την είσοδό του σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ  για την βαθμολογική του ανέλιξη μελλοντικά.  Ποιός τον εμποδίζει να το πράξει;

Μήπως η προσφυγή στο "ΕΑΠ" μέσω ...κλήρωσης, αποτελεί (μπορεί και να κάνω λάθος, δε ξέρω...) την εύκολη λύση;

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 09, 2011, 09:47:56 πμ »
Ένα ποσοστό αυτών που φοιτούν στο ΕΑΠ πράγματι ενδιαφέρονται για την απόκτηση γνώσεων, π.χ. απόφοιτος Πληροφορικής μπορεί να σπουδάζει Ελληνικό ή Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, που δεν θα του χρησιμεύσει κάπου. Από την άλλη, ένας υπάλληλος π.χ. του Δήμου, ο οποίος έχει προσληφθεί με απολυτήριο Δευτεροβάθμιας θα χρησιμοποιήσει το ίδιο πτυχίο για εξέλιξη στην εργασία του. Και αυτό είναι θεμιτό. Πάντως το να δώσει κανείς 10.000 ευρώ τουλάχιστον για απόκτηση γνώσεων και μόνο, στις μέρες μας ακούγεται αστείο... Αν αυτό πρόκειται να έχει και κάποιο όφελος για τον ενδιαφερόμενο, είμαι υπέρ...

Ο υπάλληλος ΔΕ (δευτεροβάθμιας εκπ/σης) του δήμου που θέλει να ανέλθει βαθμολογικά μπορεί χωρίς το παραμικρό κόστος να συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις και να διεκδικήσει την είσοδό του σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ  για την βαθμολογική του ανέλιξη μελλοντικά.  Ποιός τον εμποδίζει να το πράξει;

Μήπως η προσφυγή στο "ΕΑΠ" μέσω ...κλήρωσης, αποτελεί (μπορεί και να κάνω λάθος, δε ξέρω...) την εύκολη λύση;


Αν θέλει κάποιος να περάσει σε ένα οποιοδήποτε τμήμα για κάποια βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη  οι πανελλαδικές συχνά είναι ακόμα ευκολότερη λύση. Για παράδειγμα μετά την κατάργηδη της βάσης του 10 περνάς ενδεχομένως άνετα. Φέτος είχαμε εισαγωγή με 0,9, δηλαδή με βαθμό μικρότερο της μονάδας.
Επιπλέον στις πανελλαδικές δεν ξέρει σε ποια σχολή θα τύχει κάποιος αν επιλέξει πολλές σχολές, δηλαδή είναι μια τυχαία διαδικασία. Στο Ανοικτό επιλέγεις τη σχολή σου, οπότε ή θα επιλεγείς ή όχι. Στις πανελλαδικές θα περάσεις μεν σχεδόν σίγουρα αλλά δεν ξέρεις που. Μπορεί να εισαχθεί κάποιος σε Πανεπιστήμιο, αλλά όμως μπορεί και σε ΤΕΙ.
Βέβαια αυτά τα πράγματα είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 10, 2011, 01:03:50 πμ »
Προτείνω στον φίλο-φίλη να κάνει αίτηση στο ΕΑΠ του χρόνου τον Νοέμβρη, δεν έχει να χάσει τίποτα. Επίσης αίτηση και στο Ανοιχτό Κύπρου, είτε για το προπτυχιακό είτε για κάποιο μεταπτυχιακό. Παράλληλα, όμως, μπορείς να αρχίζεις να προετοιμάζεσαι για Πανελλήνιες. Το Ιστορικό - Αρχαιολογικό, όμως, έχει αρκετά υψηλές βάσεις. Επίσης η Θεωρητική Κατεύθυνση (για την οποία έχω άμεση γνώμη) θέλει τρελό διάβασμα. Εγώ η ίδια όταν διδάσκω τα Αρχαία Θεωρητικής ή ακόμη και την Έκθεση ή την Νέα Ελληνική Λογοτεχνία, πελαγώνω με το πλήθος της ύλης. Ειδικά αυτά τα Αρχαία "εδώ" μου κάθονται. Δεν τα αντέχω.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 10:06:32 πμ »
αν είσαι γραμμένος σε χ σχολή αλλά θέλεις να την διακόψεις για τρια χρόνια για να βγάλεις μια ψ σχολή, μετά μπορείς να συνεχίσεις με την χ σχολή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.