*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 338069 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 19, 2008, 04:31:35 μμ »
σωστος, μεγαλε!!!!!
και γω το ιδιο πιστευω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 19, 2008, 04:53:18 μμ »
Σημασία δεν έχει τόσο το ποσοτικό διάβασμα, αλλά το ποιοτικό. άλλωστε θα πρέπει να κατανοεί και να αφομοιώνει κανείς "α αναγινώσκει". Επίσης πρέπει κανείς να συστηματοποιήσει την ύλη. Από αυτό το βιβλίο που διάβασα τι μου έμεινε; Γι΄ αυτό όταν διαβάζουμε καλό είναι να βγάζουμε ερωτήσεις, ώστε αν υπάρχει στο τέλος χρόνος για επανάληψη να κινηθούμε μέσω των ερωτήσεων. έτσι ελέγχουμε τα κενά μας και αισθανόμαστε πιο ασφαλείς. Κάθε εξέταση παιδιά είναι ένας πόλεμος και η προετοιμασία σημαίνει συστηματοποίηση του διαβάσματος. Βγάλτε ερωτήσεις ακόμη και για πράγματα δευτερεύοντα, τυχόν ημερομηνίες κλπ.
Σε ό,τι αφορά την ειδική διδακτική καλό είναι να κάνετε αρκετά σχέδια διδασκαλίας μόνοι σας, ώστε στις εξετάσεις να ξέρετε τι θα γράψετε και πως θα κινηθείτε.
Σε καμμιά περίπτωση το διάβασμα για ασέπ δεν είναι ανάγνωση δοκιμίων. δεν έχει σημασία να διαβάσεις 5 ή 10 βιβλία απλώς ως ανάγνωση. (εξαιρείται μάλλον η Λογοτεχνία που θέλει φαντασία και καλό είναι να έχουμε αρκετά διαβάσματα δοκιμίων και μελετών, διότι έτσι παίρνουμε ιδέες).
Κανείς δεν υποστήριξε ότι πρέπει να κάνουμε μόνο ποσοτικό διάβασμα, αλλά ούτε κι μόνο ποιοτικό. Έτσι όπως είναι η ύλη των φιλολόγων κάποια κομμάτια θέλουν περισσότερο ποσοτικό, άλλα περισσότερο ποιοτικό διάβασμα. Όσο για τα κείμενα όποιος μπορεί να τα κάνει και μόνο ανάγνωση γιατί είναι ωραία, αλλά και τον διευκολύνει να θυμάται τις υποθέσεις, τόσο το καλύτερο. Δε νομίζω ότι κανείς από τους υποψήφιους μαθαίνει απ'έξω χωρίς να τα αφομοιώνει. Τώρα για άλλες ειδικότητες ας πούμε τα ξενόγλωσσα, δεν έχει καθόλου ποσοτκό διάβασμα, πολύ γενικά πράγματα. Ας τολμήσει κάποιος να μου πει ότι διαβάζει ιστορία μόνο 'ποιοτικά', να γελάσουμε, με αυτές τις ερωτήσεις ασεπ δε θα πιάσει ούτε 30. Εδώ δεν είναι πανεπιστήμιο, είναι ασεπ. Όσο για τις σημειώσεις που κρατάμε, εννοείται ότι είναι από τους καλύτερους τρόπους συστηματποίησης και το εφαρμόζω με τον καλύτερο δικό μου τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 19, 2008, 05:04:19 μμ »
Εγώ δε φοβάμαι τόσο ότι θα βάλουν ανάπτυξη, στη διδακτική το προτιμώ, αλλά αυτό με τα σχόλια, ερωτήσεις και συμπλήρωση κενών πάνω σε έτοιμο σχέδιο μαθηματος στη διδακτική.
αυτο με τον σχολιασμο σχεδιου, το γραφει απ οτι ειδα σε καθε προκ. οι οδηγιες για τη β θεματικη αφορουν το συνολο των ειδικοτητων. αυτο εφαρμοζεται στα ξενογλωσσα. τιποτα δεν δηλωνει οτι μπορει να γινει ετσι σε μας. οσες πιθανοτητες ειχε να γινει τις προηγουμενες χρονιες εχει και τωρα. βεβαια για τον ασεπ ποτε μη λες ποτε, ειναι παντα απροβλεπτος

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 19, 2008, 08:35:34 μμ »
Δε νομίζω ότι κανείς από τους υποψήφιους μαθαίνει απ'έξω χωρίς να τα αφομοιώνει. Τώρα για άλλες ειδικότητες ας πούμε τα ξενόγλωσσα, δεν έχει καθόλου ποσοτκό διάβασμα, πολύ γενικά πράγματα.
Eγώ για να είμαι ειλικρινής δε μπορώ με τίποτα να μάθω απ'έξω ότι και να διαβάσω...τα αφομοιώνω ναι και τα αποδίδω με το δικό μου τρόπο ... αλλά απ'έξω με τίποτα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 19, 2008, 08:40:22 μμ »
Και γω από τα ίδια.Τί να πρωτομάθεις απ'έξω;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 19, 2008, 10:02:40 μμ »
Δυστυχώς όμως πρέπει να ξέρουμε πολλά πράγματα απέξω και ειδικά Ιστορία ποιοτικό διάβασμα δε γίνεται με τίποτα! Είναι δυνατόν σε ποιοτικό διάβασμα να δώσεις βάση στο ποιος έστησε μνημείο στη Χαιρώνεια?

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 19, 2008, 10:58:22 μμ »
Δυστυχώς όμως πρέπει να ξέρουμε πολλά πράγματα απέξω και ειδικά Ιστορία ποιοτικό διάβασμα δε γίνεται με τίποτα! Είναι δυνατόν σε ποιοτικό διάβασμα να δώσεις βάση στο ποιος έστησε μνημείο στη Χαιρώνεια?

τι μου θύμισες τώρα  βρε στράτο με αυτήν την ερώτηση!!!! γι αυτο αλλωστε πιστεύω ότι παίζει πολύ ρόλο η τύχη στο ασεπ  εκτός απο το προσωπικό διάβασμα. όταν διαβαζα στον περασμένο ασεπ το ματι μου σταθηκε στη φωτό του τρόπαιου αυτού και στην υποσημείωση του και την απάντησα την ερώτηση. παντως πιστεύω ότι μπορεί να ζητήσουν και χειρότερα ....

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 19, 2008, 11:16:38 μμ »
Δυστυχώς όμως πρέπει να ξέρουμε πολλά πράγματα απέξω και ειδικά Ιστορία ποιοτικό διάβασμα δε γίνεται με τίποτα! Είναι δυνατόν σε ποιοτικό διάβασμα να δώσεις βάση στο ποιος έστησε μνημείο στη Χαιρώνεια?

τι μου θύμισες τώρα  βρε στράτο με αυτήν την ερώτηση!!!! γι αυτο αλλωστε πιστεύω ότι παίζει πολύ ρόλο η τύχη στο ασεπ  εκτός απο το προσωπικό διάβασμα. όταν διαβαζα στον περασμένο ασεπ το ματι μου σταθηκε στη φωτό του τρόπαιου αυτού και στην υποσημείωση του και την απάντησα την ερώτηση. παντως πιστεύω ότι μπορεί να ζητήσουν και χειρότερα ....

Ε, αυτό θα πει τύχη! Χι! Χι! Εγώ πάλι ήξερα για το τρόπαιο που έστησε ο Φίλιππος! Τρέχα γύρευε και μη χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 20, 2008, 04:18:35 μμ »
O τρόπος αφομοίωσης διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ό,τι για κάποιον είναι εύκολα εμπεδώσιμο, ανεξαρτήτως ποιοτικού-ποσοτικού διαβάσματος, δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για κάποιον άλλο, και το αντίστροφο.

Επομένως, σε αυτόν τον αγώνα καθένας στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις και ακολουθεί τον τρόπο που τον βολεύει και τον βοηθά περισσότερο, ώστε να μπορεί να αφομοιώνει πολλά πράγματα με τον καλύτερο και συνάμα γρηγορότερο, θα έλεγα, τρόπο.

Ας μου εξηγήσει όμως κάποιος πως ακριβώς εννοεί τον όρο "ποιοτικό διάβασμα" γιατί το επίθετο ποιοτικός είναι πολύ της μόδας τελευταία και χρησιμοποιείται κατά κόρον. Βλέπε: "εγώ περνώ ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά μου" κ.ο.κ...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 20, 2008, 04:36:46 μμ »
O τρόπος αφομοίωσης διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ό,τι για κάποιον είναι εύκολα εμπεδώσιμο, ανεξαρτήτως ποιοτικού-ποσοτικού διαβάσματος, δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για κάποιον άλλο, και το αντίστροφο.

Επομένως, σε αυτόν τον αγώνα καθένας στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις και ακολουθεί τον τρόπο που τον βολεύει και τον βοηθά περισσότερο, ώστε να μπορεί να αφομοιώνει πολλά πράγματα με τον καλύτερο και συνάμα γρηγορότερο, θα έλεγα, τρόπο.

Ας μου εξηγήσει όμως κάποιος πως ακριβώς εννοεί τον όρο "ποιοτικό διάβασμα" γιατί το επίθετο ποιοτικός είναι πολύ της μόδας τελευταία και χρησιμοποιείται κατά κόρον. Βλέπε: "εγώ περνώ ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά μου" κ.ο.κ...
Αχ πώς με εκφράζεις!!! Και εγώ την ίδια απορία είχα! Θυμάμαι το 2005 διάβαζα ιστορία και έλεγα 'έτσι μας έμαθαν στη σχολή, να κάνουμε προσεχτικές αναγνώσεις, να χρησιμοποιούμε μόνο την κρίση μας (τρομάρα μας), εντάξει καλά ήταν δε λέω, ποιοτικά που λέτε διάβαζα την ιστορία με όνειρα ποιοτικά και έφαγα μια καλή σφαλιάρα στα αποτελέσματα 'πάρε μία για το ποιοτικό' και έτσι το 2007 στράφηκα στο ποσοτικό, όσο για το μυαλό μου ξέρω καλά ότι το έχω, δεν περιμένω κάποιον να ε κρίνει από το διάβασμά μου, ούτε υποτιμώ τους άλλους, γι' αυτό και ο διαγωνισμός ασεπ ΠΕ02 έχει φοβερό ανταγωνισμό, όλοι βλέπετε έχουν πολλές γνωσεις. Γι' αυτό τα περί 'ποιοτιού' διαβάσματος είναι ανεπιτυχής διαχωρισμός, αλλά και παραπλανητικός για κάποιον που πάει και δίνει ασεπ για πρώτη φορά και δεν ξέρει τι είναι. Αν αρκούσε το ποιοτικό διάβασμα τότε θα περνούσαν αυτοί που έχουν απλά χρόνια πείρα στα φροντιστήρια, χωρίς να διαβάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2008, 04:57:01 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 20, 2008, 04:48:00 μμ »
O τρόπος αφομοίωσης διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ό,τι για κάποιον είναι εύκολα εμπεδώσιμο, ανεξαρτήτως ποιοτικού-ποσοτικού διαβάσματος, δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για κάποιον άλλο, και το αντίστροφο.

Επομένως, σε αυτόν τον αγώνα καθένας στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις και ακολουθεί τον τρόπο που τον βολεύει και τον βοηθά περισσότερο, ώστε να μπορεί να αφομοιώνει πολλά πράγματα με τον καλύτερο και συνάμα γρηγορότερο, θα έλεγα, τρόπο.

Ας μου εξηγήσει όμως κάποιος πως ακριβώς εννοεί τον όρο "ποιοτικό διάβασμα" γιατί το επίθετο ποιοτικός είναι πολύ της μόδας τελευταία και χρησιμοποιείται κατά κόρον. Βλέπε: "εγώ περνώ ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά μου" κ.ο.κ...

Δεν υπάρχει ποιοτικό διάβασμα για τον ΑΣΕΠ (εκτός ίσως από τη διδακτική, άντε κι με μια επιφύλαξη στα αρχαία)! Αυτό είναι το πλέον σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 20, 2008, 05:00:57 μμ »
εννοειται.. θελει πολυ παπαγαλια ο ατιμος ο ασεπ, οπως λεει και ο στρατος στη διδακτικη μονο κρινεται αν πραγματικα εχεις εμβαθυνει.. αν και εκει μετρα και η πααπγαλια

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 21, 2008, 09:10:35 πμ »
λογικα το π.ι. εχει τελειωσει με το θεμα της υλης( ηταν να στειλει την υλη στο υπ.παιδειας μεχρι 15/5). το υπεπθ δεν μπορει να την αλλαξει (συνηθως δεν συμβαινει αυτο) και απλως την εγκρινει. οποτε,θα πρεπει μεχρι τελος του μηνα ή αρχες ιουνιου να την ξερουμε. ετσι δεν ειναι?
Χρυσουλα, εχουμε κατι νεωτερο? μηπως να πιεζαμε παλι?νομιζω καιρος ειναι,ειμαστε μολις 5 μηνες πριν το διαγωνισμο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 21, 2008, 10:48:37 πμ »
εχει δικιο ο μαρκος, αν και θεωρω απιθανο να δωσουμε νοεμβρη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 774

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.