*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις  (Αναγνώστηκε 111919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« στις: Μάρτιος 28, 2008, 11:02:54 πμ »
Δεν ξέρω αν κοιτάξατε σήμερα τον τραπεζικό σας λογαριασμό...Θα διαπιστώσετε οτι ο μισθός σας του Α΄ 15ημέρου του Απρίλη ειναι μειωμένος κατά 20 με 25 ευρώ περιπου για το 15ήμερο...καλά,μας δουλεύουν?εκέι που περιμέναμε αύξηση σύμφωνα με τον πληθωρισμό τον Απρίλη μας βάζουν χαμηλότερο μισθό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:47 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2008, 02:05:16 μμ »
Είναι κάποιες κρατήσεις αναδρομικά από Ιούλιο για ένα ποσό που έχει σχέση με το ΜΤΠΥ, ρώτα καλύτερα τον εκκαθαριστή του σχολείου σου ή της διεύθυνσης

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2008, 02:18:42 μμ »
Έχει δίκιο ο blueswire.Εμάς μας τα κράτησαν από το μισθό του Μαρτίου.Είναι γύρω στα 50 ευρώ συνολικά και για τα δύο δεκαπενθήμερα γιατί μας τα κράτησαν αναδρομικά από τον Ιούλιο.Από τον επόμενο μήνα θα είναι γύρω στα 5 ευρώ και για τα δέο δεκαπενθήμερα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2008, 03:30:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:47 »

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2008, 05:32:07 μμ »
Δηλαδή,  έχουμε και λέμε :
Έγιναν ήδη οι αναδρομικές κρατήσεις.
ΔΕΝ πληρώθηκαν οι αναδρομικές αυξήσεις από 1/1/2008.
ΔΕΝ έχει πληρωθεί τίποτα από ΠΔΣ, υπερωρίες,, συνέδρια κλπ. για πάνω από ένα χρόνο.

Δεν πάμε καλά συνάδελφοι, καθόλου καλά, και δεν βλεπω καμια αντίδραση απο τα συνδικαλιστικά μας όργανα...
Και μην μου πειτε για στασεις εργασιας και λοιπά παιδικά γυμνάσματα !

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2008, 06:45:17 μμ »
Και οι αυξήσεις στα βασικά αγαθά δε λένε να σταματήσουν μήνα με το μήνα...Σκεφτείτε τη συρρίκνωση του μισθού σας από το Σεπτέμβρη μέχρι σήμερα...Για να μην υπολογίσουμε και τις αυξήσεις στη βενζίνη που επηρεάζει πολλούς συναδέλφους[καθότι τι το νοιάζει το υπουργείο αν εσύ είσαι απο την Κωλοπετινίτσα και σε στέλνει στην Κάτω Κουτρουβάλα που απέχει 50 χλμ. από το σπίτι σου]...Ξυπνάτε συνάδελφοι...Όλοι μούγκα στη στρούγκα και ο μισθός ίδιος...και όλα πάνω 20 τα εκατό σε ένα χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος pe03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2008, 02:26:16 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα evita. Όταν πρέπει να μας τα πάρουν θα το κάνουν στο επόμενο δεκαπενθήμερο. Όταν πρέπει να μας τα δώσουν θα το κάνουν όταν έχουν. Εμείς πρέπει πάντα να έχουμε να δώσουμε, αυτοί δεν χάλασε ο κόσμος αν αργούν και 2-3 χρόνια. Σιγά τώρα μη τους ενοχλήσουμε τους ανθρώπους για 35 ευρώ ετήσια αύξηση. Οι άνθρωποι έχουν τόσο σοβαρές δουλειές να ασχοληθούν και όχι με δεκάρες της ψωροκώστενας!!!

Αποσυνδεδεμένος evi20072008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2009, 11:07:30 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πείτε αν μειώθηκε και σε κάποιον άλλο ο μισθός του και αν αυτό είναι λογικό! Εμένα μειώθηκε καιτα 20 ευρώ το δεκαπενθήμερο και μου είπαν από το γραφείο ότι άλλαξε ο φόρος και αυτός θα είναι ο μισθός μου από εδώ και πέρα. Δηλαδή 40 ευρώ λιγότερα το μήνα!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2009, 04:09:28 μμ »
Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο της μισθοδοσίας σου και να το συγκρίνεις με προηγούμενου μήνα. Έτσι θα δεις τι έχει μειωθεί και γιατί. Και εγώ είχα αυτό το π΄ροβλημα τη δεύτερη χρονιά που ήμουν σε σχολείο, γιατί κατά "λάθος" μου έκοωαν το επίδομα παραμεθορίου και αντί να παίρνω παραπάνω χρήματα (μιας και δεν είχα τις πολλές κρατήσεις της πρώτης χρονιάς) έπαιρνα λιγότερα. Αρχικά και μένα αυτό μου έλεγαν ότι δηλαδή αυξήθηκε η φορολογία. Μετά μου είπαν ότι το επίδομα πρέπει να περάσει από ΠΥΣΠΕ (να μην πω τη λέξη με τα πολλά "α") και μετά ότι έιχα άδεια 3 μήνες (που φυσικά δεν έιχα) και γι' αυτό δεν έπαιρνα το επίδομα (πάλι η λέξη με τα πολλά "α")!!!!!!
Φυσικά η δική μου ήταν μία περίπτωση και σε πρωτοβάθμια που φημίζεται για τα "λάθη" της!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2009, 06:29:22 μμ »
Η παρακράτηση φόρου από 1/1/2009 έχει μειωθεί από 27% σε 25%.!! Εκτός αν μέχρι τώρα έκαναν λάθος παρακράτηση...
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος evi20072008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:09:02 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Συγκεκριμένα μου είπαν πως μου κρατούν για φόρο 59,18 ενώ έπρεπε 98, Και μόλις τώρα διαπίστωσα πως αν και είναι δεύτερη χρονιά που δουλεύω ως μόνιμη μου κρατούν ακόμα ΤΕΑΔΥ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΜΟΥ 27,79.  Τι γίνεται; Α! και στο εκκαθαριστηκο που μου έστειλαν για το 2008 έχουν χρεώσει περίπου 50 ευρώ απεργία ενώ εγώ ήμουν σε Αδεια τοκετού λοχείας και ανατροφής όλο το 2008 και δεν δουλεψα καθόλου. Σε ερωτησή μου για αυτό μου απάντησαν πως είναι κάτι άλλες κρατήσεις και δεν είχαν πως να τις δικαιολογήσουν :o :o

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:13:52 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Συγκεκριμένα μου είπαν πως μου κρατούν για φόρο 59,18 ενώ έπρεπε 98, Και μόλις τώρα διαπίστωσα πως αν και είναι δεύτερη χρονιά που δουλεύω ως μόνιμη μου κρατούν ακόμα ΤΕΑΔΥ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΜΟΥ 27,79.  Τι γίνεται; Α! και στο εκκαθαριστηκο που μου έστειλαν για το 2008 έχουν χρεώσει περίπου 50 ευρώ απεργία ενώ εγώ ήμουν σε Αδεια τοκετού λοχείας και ανατροφής όλο το 2008 και δεν δουλεψα καθόλου. Σε ερωτησή μου για αυτό μου απάντησαν πως είναι κάτι άλλες κρατήσεις και δεν είχαν πως να τις δικαιολογήσουν :o :o
Συγνώμη αλλά τι κρατήσεις είναι αυτές που δεν ξέρουν πως να τις δικαιολογήσουν ή που δεν μπορούν να σου πουν τουλάχιστον για ποιο λόγο σου κάνουν αυτές τις κρατήσεις.Όσο για τις κρατήσεις του νεοδιορισμού, γίνονται και το δεύτερο χρόνο αλλά λιγότερες από τον πρώτο χρόνο.Εμένα μου κρατάνε 30.56 ευρώ που είμαι στο δεύτερο χρόνο διορισμού.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:34:28 πμ »
Συγνώμη αλλά οι κρατήσεις νεοδιορισμού δεν ισχύουν για 12 μήνες;
Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω, καθώς, το γραφείο, όταν ξεκίνησε η μισθοδοσία μας (ως νεοδιόριστοι), μας ενημέρωσε με επίσημο έγγραφο πως οι κρατήσεις των νεοδιοριστων για το ΜΤΠΥ και για το Ταμείο Αρωγής θα γίνουν σε 12 μηνιαίες δόσεις....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2009, 07:59:19 πμ »
Αυτά που λέτε είναι όλα σωστά και δίκαια αλλά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη ότι και εμέις έχουμε μερίδιο ευθύνης μια και δεν ζητάμε τα αυτονόητα.
Θα πρέπει να ενημερωνόμαστε για τα πάντα που έχουν να κάνουν με την μισθοδοσία μας,με άδειες,κρατήσεις και απεργίες και να μήν αφήνουμε τίποτα στη τύχη τους....
Έτσι και το γραφείο μας θα κάνει καλά τη δουλειά του και εμέις θα είμαστε ήσυχοι για ο,τι συμβαίνει....

Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 294
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.