*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 676167 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emmacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #742 στις: Απρίλιος 20, 2010, 02:05:48 μμ »
"Εκ παραδρομής ανεγράφη στην εγκύκλιο «Προϊστάμενοι Διεύθυνσης» αντί του ορθού «Διευθυντές» ."


ayti einai i moni allagi.

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #743 στις: Απρίλιος 20, 2010, 02:08:21 μμ »
Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά τα +2 μόρια στα γραφεία δημιουργούν νέα δεδομένα. Αν πχ κάποιος έχει οργανική σε εναν νομό και αποσπαστεί στο γραφείο της περιοχής του μπορεί να πάρει περισσότερα μόρια και από αυτά της οργανικής του! Μέχρι τώρα κίνητρο να αποσπαστούν σε γραφείο είχαν όσοι βρισκόντουσαν σε οργανική με πολλά μόρια, ενώ τώρα κινητρο θα έχουν ακόμη και αυτοί μέσα στις μεγαλες πόλεις. Έτσι μαζέυουν μόρια για βελτιώσεις κτλ. Πιστεύω πως αυτό δημιουργεί νέες αδικίες και αυξάνει την εξουσία των προϊσταμένων αφου άλλους θα τους αφήνουν στη διαθεση και άλλους θα τους αποσπούν στη Διεύθυνση δωρίζοντας τους μόρια. Χωρια που για να παρει κανεις απόσπαση θα πρέπει να παρακαλέσει τον προϊστάμενο του να του την εγκρίνει...

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #744 στις: Απρίλιος 20, 2010, 02:44:26 μμ »
Πήγα σήμερα στη Δευτεροβάθμια της περιοχής μου και οι υπάλληλοι-συνάδελφοι μου είπαν ότι και οι ίδιοι τηλεφωνούν για διευκρινίσεις και δεν τους δίνουν. Θα κυκλοφορήσει συμπληρωματική εγκύκλιος λένε που θα αποσαφηνίζει την κατάσταση... Εν τω μεταξύ όμως οι μέρες κυλάνε, σκόπιμα φυσικά... Και οι ίδιοι οι υπάλληλοι λένε πως θα το αφήσουν τελευταία στιγμή, 29-30 του μήνα, ώστε να δουν αν θα βγει κάτι. Πάντως η γενική ομολογία είναι ότι μάλλον δε θα προλάβει να εφαρμοστεί κάποια νέα νομοθεσία και μάλλον και για φέτος θα ισχύσει το ίδιο καθεστώς για τις αποσπάσεις, όπως και με τις μεταθέσεις... Βέβαια αυτό δεν μπορεί κανένας να το πει υπεύθυνα και γι' αυτό και δε γίνεται και τίποτα....
ΜΠΑΧΑΛΟ συνάδελφοι, χάος παντού....
Καλό κουράγιο...
Ασφαλώς και ο σκοπός είναι να αλλάξουν οι νόμοι αφού γίνουν πρώτα οι αποσπάσεις. Σε αντίθετη περίπτωση να είστε σίγουροι ότι το νέο νομοσχέδιο θα είχε ψηφιστεί προ πολλού... Οι Δευτεροβάθμιες που καλείς είναι λογικό να μην έχουν ιδέα για το τι γίνεται...

Για να καταλάβετε τώρα τι σημαίνει πραγματικά το σλόγκαν "Πρώτα ο Μαθητής"...  ;)

Αυτο που πραγματικά έγινε σαφές και δε χωράει "διευκρινιστικών εγκυκλίων" είναι ότι οι 3ετείς αποσπάσεις που είχε κάνει η "προηγούμενη ηγεσία" σε φορείς, λήγουν (λιτά και απέριττα) στο τέλος της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.
Επεξήγηση (σκεφτείτε ότι είστε στην πλευρά της πράσινης παραλίας...): "Επειδή φίλοι μου της απέναντι γαλάζιας παραλίας, μου φέρατε αρκετό νεό γαλάζιο αίμα το προηγούμενο καλοκαίρι και νομίζετε ότι προεκλογικά βολέψατε τους δικούς σας ψηφίζοντας και νόμο για "υποχρεωτική παραμονή μιας 3ετίας για να μαθαίνουνε τη δουλειά..." και για 3 χρόνια θα μου/μας κατσικωθούνε στο σβέρκο στο ΥΠΕΠΘ οι γαλαζοαίματοι..., ψηφίζεται νέο νομοσχέδιο που αναιρεί την 3ετία, και εσείς που είστε τώρα αποσπασμένοι "ξέρω τα ονόματά σας, πίσω στα σχολεία σας, δηλαδή τσάμπα η αίτηση απόσπασης που θα κάνετε...".
Και επειδή είχατε/έχετε και θέσεις στην Κάτω Ραχούλα και σε δυσπρόσιτα με 10+ μόρια (για να πηγαίνατε εύκολα σε μετάθεση σε 3 χρόνια ενώ θα ήσασταν στο υπουργείο...), σε συνδυασμό με το ότι έγιναν μεταθέσεις με το σταγονόμετρο, ετοιμάστε βαλίτσες για μακριά..."
...
"Ωστόσο πρέπει να μπουν και κάποιοι στους φορείς (και κυρίως στο ΥΠΕΠΘ...), οπότε προτιμώνται οι ομόχρωμοι πράσινοι οι οποίοι όμως ζητάνε ένα βολεματάκι (ήτοι Υπουργείο/φορέας με τα μόρια τα "μακρινά" όμως...)."
Επομένως, και επειδή πρακτικά πρέπει να αλλάξουν οι χρωματικές ισορροπίες και άλλα βολέματα με άλλες θέσεις στο Δημόσιο για τον κοσμάκη που μας ψήφισε δεν παίζουν...
ΠΡΕΠΕΙ οι αποσπάσεις να γίνουνε με την παλιά εγκύκλιο για να πάρουν οι νέοι πράσινοι αποσπασμένοι τα μόρια των μακρινών σχολείων/περιοχών τους, αλλά να ισχύσει ταυτόχρονα και η νέα εγκύκλιος ώστε να καταργηθεί η 3ετία και να φύγουν οι παλιοί γαλάζιοι αποσπασμένοι για τα σχολειάκια τους...
Πώς θα το κάνω αυτό;;;
Απλά! φτιάχνοντας μια εγκύκλιο μπου...λο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #745 στις: Απρίλιος 20, 2010, 03:15:37 μμ »

Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά τα +2 μόρια στα γραφεία δημιουργούν νέα δεδομένα. Αν πχ κάποιος έχει οργανική σε εναν νομό και αποσπαστεί στο γραφείο της περιοχής του μπορεί να πάρει περισσότερα μόρια και από αυτά της οργανικής του! Μέχρι τώρα κίνητρο να αποσπαστούν σε γραφείο είχαν όσοι βρισκόντουσαν σε οργανική με πολλά μόρια, ενώ τώρα κινητρο θα έχουν ακόμη και αυτοί μέσα στις μεγαλες πόλεις. Έτσι μαζέυουν μόρια για βελτιώσεις κτλ. Πιστεύω πως αυτό δημιουργεί νέες αδικίες και αυξάνει την εξουσία των προϊσταμένων αφου άλλους θα τους αφήνουν στη διαθεση και άλλους θα τους αποσπούν στη Διεύθυνση δωρίζοντας τους μόρια. Χωρια που για να παρει κανεις απόσπαση θα πρέπει να παρακαλέσει τον προϊστάμενο του να του την εγκρίνει...

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13324.msg302224#msg302224

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2010, 03:20:38 μμ από jak13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1971

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΟΚΙΑ FOR EVER!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #746 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:17:16 μμ »
Συνάδερφοι μήπως  πρέπει να θυμίσουμε στην κυρία Διαμαντοπούλου ότι  εκτός από τους κακούς εκπαιδευτικούς που είπε υπάρχουν και κακοί υπάλληλοι  στο γραφεία του Υπουργείου?

Ήθελα να ρωτήσω κάτι,  το τηλέφωνο  καλούσε  αλλά δεν το σηκώναν. Τους έπιασα να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο   αλλά  στον κόσμο που ζητάει διευκρινήσεις  τον έχουν συνδέσει,  άσε να μην  το  πω  καλύτερα. >:( >:( >:(

Πάντως σε κάποια διεύθυνση που πήρα μετά   μια  συνάδερφος είχε  την  ευγενή καλοσύνη και  μου έλυσε κάποιες απορίες. Ευτυχώς όλοι οι κανόνες έχουν τις εξαιρέσεις τους :-* :-* 

Και όπως είπε ένας συνάδερφος πάρτε κανένα τηλέφωνο,  και  ο υπάλληλος θέλει  λίγο φοβέρα ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #747 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:17:44 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζεται συνυπηρέτηση με αγρότη; Αν ναι, πώς αποδεικνύεται;

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #748 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:22:44 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζεται συνυπηρέτηση με αγρότη; Αν ναι, πώς αποδεικνύεται;

Μόνο αν είναι: "Αγρότης, μόνος που ψάχνει... σε δυσπρόσιτη αγροτική περιοχή της χώρας"!  ;D ;D ;D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #749 στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:15:43 μμ »
Ένας  συνάδελφος είναι εδώ και 2 χρόνια αποσπασμένος και χρωστάει την οργανική του. Σύμφωνα με το ισχύον πλαίσιο θα την ξεχρεώσει την οργανική του αν πάει φέτος σε γραφείο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #750 στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:24:33 μμ »
ΠΕ0404, εγώ όπως έχω γράψει και παραπάνω περισυ είχα συνυπηρετηση με εκπαιδευτικό διορισμένο και δεν πήρα απόσπαση παρά μόνο όταν απευθύνθηκα στον αιρετό ,οποίος μάλιστα εξεπλάγην πως και δεν πήρα αποσπαση με συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό.Μόνο που εγώ δεν είχα πάρει απόσπαση ούτε προπερσι ενώ  πάλι είχα συνυπηρέτηση.Υπόψην οτι έιχα κάνει την οργανική μου.Προπερσι έμεινα τελικά εκεί που ήμουν.Αλλά περισυ  αποφάσισα να κάνω κάτι γιατι δεν μπορούσα να μείνω πάλι μακριά.
 Τώρα αν εσύ από αυτά καταλαβαίνεις οτι η συνυπηρετηση είναι σοβαρός λόγος για απόσπαση...............

Lasard,  πέρισυ εκτός από συνυπηρέτηση είχα και λόγους υγείας γονέων(πατέρας με 67% αναπηρία) αλλά απόσπαση δεν πήρα στην Α φάση παρά μόνο με 'σπρώξιμο' όπως ανεφερα και πιο πάνω.

Δεν ξέρω αν φέτος αλλάξοουν τα πράγματα και πραγματικά μετρήσουν οι λόγοι υγείας  η συνυπηρέτηση κτλ.Μέχρι πέρισυ το μόνο που μετρούσε ήταν το μέσο.



Για την αποφυγή οποιονδήποτε παρερμηνειών, δεν ισχυρίστηκα ότι η συνυπηρέτηση είναι ισχυρό χαρτί για απόσπαση (αν και θα έπρεπε να είναι). Το ισχυρό χαρτί ήταν πάντα το μέσον. Ασφαλώς και γνωρίζω πολλούς συναδέλφους που δεν αποσπάστηκαν (αν και μέχρι πέρυσι ξαναλέω ότι ήταν σαφώς διατυπωμένη ως εξαιρετικής περίπτωσης η αίτηση για απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης συζύγων ή προβλημάτων υγείας από την αρχή κιόλας της εγκυκλίου). Με προσεκτικότερη ανάγνωση του μηνύματος μου φαίνεται ότι με εντελώς προσωπική εκτίμηση σχολιάζω την πιθανότητα να αποσπαστεί κάποιος επικαλούμενος λόγους υγείας κι όχι συνυπηρέτησης με σύζυγο. Απλώς αναρωτιέμαι τη δική μου τύχη, η οποία και φαντάζει δυσοίωνη... Απολύτως κατανοητό και δεκτό κατά τ' άλλα ότι λες και σέβομαι την προηγούμενη ταλαιπωρία σου.

ΠΕ0404, συγνώμη αν το ύφος μου σου φάνηκε κάπως.Δεν είχα τέτοια πρόθεση.Απλά παρέθεσα την περίπτωσή μου για να δειξω οτι κανένας λόγος δεν μετράει στην πραγματικότητα,παρα μόνον πόσο δυνατό 'μέσο' έχεις.Γιατί βλέπεις, εγώ το είχα πιστέψει οτι μετράνε οι λόγοι και περίμενα να πάρω απόσπαση αξιοκρατικά.Άλλωστε αν ρωτήσεις αιρετο -στο άσχετο- αν είναι εύκολο να πάρεις απόσπαση για συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό σου λένε οτι οπωσδήποτε θα την πάρεις(προφανώς εννοούσαν αφού το ζητήσεις πρώτα από αυτούς).Εγώ άργησα να το καταλάβω.

Ειναι οπως τα λεει η vama. H συνυπηρετηση συζυγων, εστω εκπαιδευτικων, δεν ειναι βαρυ χαρτι για αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, παρα μονον αν προκειται για συζυγους στρατιωτικων, δικαστικων κτλ, οι οποιοι ειναι κατοχυρωμενοι απο σχετικη νομοθεσια. Ολες οι υπολοιπες κατηγοριες τελουν υπο αιρεση (εκτος αν υπαρξει προνοια για συνυπηρετηση εκπαιδευτικων στο νεο Ν/Σ του υπουργειου).

Σημειωτεον, εδω δεν εγκρινουν αποσπασεις εγγαμων με 1 ή 2 παιδια...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #751 στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:43:46 μμ »
Ειναι οπως τα λεει η vama. H συνυπηρετηση συζυγων, εστω εκπαιδευτικων, δεν ειναι βαρυ χαρτι για αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, παρα μονον αν προκειται για συζυγους στρατιωτικων, δικαστικων κτλ, οι οποιοι ειναι κατοχυρωμενοι απο σχετικη νομοθεσια. Ολες οι υπολοιπες κατηγοριες τελουν υπο αιρεση (εκτος αν υπαρξει προνοια για συνυπηρετηση εκπαιδευτικων στο νεο Ν/Σ του υπουργειου).

Σημειωτεον, εδω δεν εγκρινουν αποσπασεις εγγαμων με 1 ή 2 παιδια...

Ακόμα και στην περίπτωση συζύγων στρατιωτικών αν δεν έχεις δόντι παίζεται η απόσπαση. Έχω εμένα για παράδειγμα...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #752 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:16:54 μμ »

[

Ακόμα και στην περίπτωση συζύγων στρατιωτικών αν δεν έχεις δόντι παίζεται η απόσπαση. Έχω εμένα για παράδειγμα...
[/quote]

Αν επιτρεπεται με ποια αιτιολογια στην αρνήθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #753 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:25:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Πέρα από όλους τους παραπάνω προβληματισμούς, σκέφτηκε κανείς ότι, ίσως να εγκριθούν αποσπάσεις και οι αποσπασμένοι να μη μπορούν να φύγουν από την οργανική τους επειδή , λόγω μείωσης προσλήψεων, δε θα βρίσκεται ο αντικαταστάτης τους;

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #754 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:31:52 μμ »
Αν επιτρεπεται με ποια αιτιολογια στην αρνήθηκαν;

Αν έφευγα θα δημιουργείτο πρόβλημα στην υπηρεσία γιατί δεν είχε πιστωθεί κονδύλι για αντικαταστάτη. Αφού απορρίφθηκε η αίτησή μου 1 μήνα μετά, μου είπαν αν ήθελα να κάνω ένσταση. Ουδέν σχόλιο.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #755 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:35:26 μμ »
Σε Β/θμιες που γνωρίζω οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν και φέτος φεύγουν, δεν μπαίνον καν στον κόπο να κάνουν ξανά αίτηση για απόσπαση. Απ΄ότι μου είπαν ως τώρα έχουν λάβει ελάχιστες αιτήσεις από συναδέλφους που όμως είναι όλες για σχολεία. Αν δεν βγει ξεκάθαρη απόφαση για το αν θα ξεχρεωνεται η οργανική υπηρετώντας σε Γραφεία μάλλον δεν θα βρεθούν αρκετοι που να το ρισκάρουν (εκτός και αν κάποιοι εχουν πληροφόρηση/διαβεβαίωση....καταλαβαίνετε ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159889
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 536
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.