*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 679677 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #770 στις: Απρίλιος 21, 2010, 08:49:26 μμ »
Ρε παιδια παιζουν με τα νευρα μας; ποτε θα γνωριζουμε με τι ορους θα γινουν οι φετινες αποσπασεις; μετα τις 30 που θα ληξει η προθεσμια καταθεσης; θα ισχυει η οχι η υπηρετηση της οργανικης σε γραφειο;.... πηρε κανενας τηλεφωνο το υπουργειο;

Στο Υπουργείο δε γνωρίζει κανείς. Αυτό θα το μάθουμε όταν η Διαμαντοπούλου δημοσιοποιήσει το Πολυνομοσχέδιο για την παιδεία.
Όπως γράφει σήμερα η esos αυτό θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα. Μέχρι τότε υπομονή.



εμενα το αυτακι μου γιατι πηρε κατι για 15 μερες απο σημερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #771 στις: Απρίλιος 21, 2010, 10:38:54 μμ »
Θα ήθελα να ήξερα ΝΟΜΙΚΑ ισχύει αυτή η εγκύκλιος που ανακοινώθηκε (η εγκύκλιος των αποσπάσεων);;;; Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος νομικός; Μπορεί να στέκει μια εγκύκλιος όταν αναφέρεται σε μελλοντική νομοθεσία, σε νόμους που ΘΑ ψηφιστούν;;; Και επιτέλους ας ενεργήσουν για μια φορά λίγο ΕΞΥΠΝΑ οι κωλ*συνδικαλιστές μας!!!!! Αύριο έχει απεργία...και τι έγινε;;;; Αν θέλουν να αντιδράσουν πραγματικά και να έχει και κάποιο αποτέλεσμα αυτό, ας βγει ΥΠΕΥΘΥΝΑ κάποιος από αυτά τα λαμόγια και ας καλέσει τους εκπαιδευτικούς να απέχουν από τη διαδικασία υποβολής των αιτήσεων απόσπασης, όσο οι συνθήκες κάτω από τις οποίες θα πραγματοποιηθούν οι περιβόητες αποσπάσεις παραμένουν αδιευκρίνιστες!!!!!!!!!!!!! Ας λειτουργήσουμε για μια φορά ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ και ΕΞΥΠΝΑ ρε παιδιά!!!! Έλεος με τις απαρχαιωμένες μεθόδους διαμαρτυρίας!!!!!!! Αφου δεν έχει κανένα νόημα η απεργία πλέον, τα ποσοστά συμμετοχής το λένε δεν το λέω εγώ!!! Και είναι απόλυτα σεβαστό όταν υπάρχει μείωση μισθών να έχουν πρόβλημα (οικονομικό πρόβλημα εννοείται) οι εκπαιδευτικοί και να μην μπορούν να συμμετέχουν!!! Δεν πρέπει να ενεργήσουμε λίγο διαφορετικά;;; Ας αντιδράσουμε με κάποιον άλλο τροπο....λίγο πιο ΕΞΥΠΝΑ και φυσικά ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ και ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #772 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:15:26 πμ »
τι γινεται οταν εισαι τριτεκνος, εχεις λογους υγειας συζυγου,παιρνεις αποσπαση ή βαζεις και τοβυσματακι σου?
μπορει καποιος να μου απαντησει για την τριτεκνια-αποσπαση?
γιατι περυσι με 2 τεκνα και λογος υγειας συζυγου δεν πηρα αποσπαση!επρεπε να κανω ενσταση,να κατεβω υπουργειο,και να βαλω και βυσμα!
ενω ελευθεροι και αλλοι με 1 παιδι (και βυσμα) πηραν αποσπαση,για πια αξιοκρατια μιλαμε!!!!

καλα περυσι υποτιθεται δεν πηραν αποσπαση ολοι οσοι ειχαν 2 παιδια με εντολη υπουργου?

Οχι. Μαλιστα σπανιως συνεβη κατι τετοιο τα τελευταια χρονια, με εξαιρεση το σχολικο ετος 2008 - 2009 για το οποιο ο τοτε υπουργος Παιδειας Ε. Στυλιανιδης εδωσε εντολη να ικανοποιηθουν ολες οι αποσπασεις εκπαιδευτικων  με 2 τεκνα και ανω.

μαλλον με προπερυσι μπερδευτηκα λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #773 στις: Απρίλιος 22, 2010, 09:01:35 πμ »
Συνάδελφοι,
εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και ρώτησα τι θα γίνει με αποσπάσεις σε φορείς... αν δηλαδή ισχύει η μοριοδότηση που ίσχυε, αν όχι, αν μετράει η υπηρέτηση στο φορέα σαν θητεία στην οργανική και άλλα τέτοια που δε θέλει κανένας να αποσαφηνίσει...
Μου είπαν ότι δε ξέρουν και ότι όπωσ η υπουργός είπε θα καθοριστούν όλα αυτά στο πολυνομοσχέδιο. και όταν ρώτησα και γω τι θα κάνω που θέλω να κάνω τώρα αίτηση και πρέπει να ξέρω, και πως μπορεί μια εγκύκλιος να βασιστεί σε νομοθεσία που δεν υπάρχει μου είπαν "Συνάδελφε, έτσι αποφάσισε η υπουργός και αυτό υπέγραψε... ότι άλλο είναι περιττό"
Δηλαδή αποφασίζουμε και διατάζουμε έτσι??? Ρε είμαστε σοβαροί, δε ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ....
Δε θέλουμε να σας πούμε για να κάνετε λιγότερες αιτήσεις και έτσι και λιγότερες θα έχω να αξιολογήσω αλλά και να ικανοποιήσω... Ποιος θα τολμήσει να κάνει αίτηση χωρίς να ξέρει με ποιους νόμου θα αξιολογηθεί????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #774 στις: Απρίλιος 22, 2010, 09:06:54 πμ »
Συνάδελφοι,
εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και ρώτησα τι θα γίνει με αποσπάσεις σε φορείς... αν δηλαδή ισχύει η μοριοδότηση που ίσχυε, αν όχι, αν μετράει η υπηρέτηση στο φορέα σαν θητεία στην οργανική και άλλα τέτοια που δε θέλει κανένας να αποσαφηνίσει...
Μου είπαν ότι δε ξέρουν και ότι όπως η υπουργός είπε θα καθοριστούν όλα αυτά στο πολυνομοσχέδιο. και όταν ρώτησα και γω τι θα κάνω που θέλω να κάνω τώρα αίτηση και πρέπει να ξέρω, και πως μπορεί μια εγκύκλιος να βασιστεί σε νομοθεσία που δεν υπάρχει μου είπαν "Συνάδελφε, έτσι αποφάσισε η υπουργός και αυτό υπέγραψε... ότι άλλο είναι περιττό"
Δηλαδή αποφασίζουμε και διατάζουμε έτσι??? Ρε είμαστε σοβαροί, δε ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ....
Δε θέλουμε να σας πούμε για να κάνετε λιγότερες αιτήσεις και έτσι και λιγότερες θα έχω να αξιολογήσω αλλά και να ικανοποιήσω...
Όσο για αυτό που είπε ο συνάδελφος apinf για αποχή από τη διαδικασία αιτήσεων, νομίζω ότι κάποιοι απο εμάς που έχουν ανάγκη την απόσπαση (ιοκογενειακοί λόγοι, υγείας και άλλα πολλά) θα κάνουν την αίτηση τους ρισκάρωντας και ότι γίνει!!!
Τώρα το πώς νομικά μπορεί να στέκει μια εγκύκλιος η οποία βασίζεται σε νομοθεσία που δεν υπάρχει είναι ένα άλλο τσουχτερό θέμα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #775 στις: Απρίλιος 22, 2010, 09:33:55 πμ »
Ήθελα να ρωτήσω κάτι,  το τηλέφωνο  καλούσε  αλλά δεν το σηκώναν. Τους έπιασα να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο   αλλά  στον κόσμο που ζητάει διευκρινήσεις  τον έχουν συνδέσει,  άσε να μην  το  πω  καλύτερα. >:( >:( >:(

με....Κάιρο !!




Και όπως είπε ένας συνάδερφος πάρτε κανένα τηλέφωνο,  και  ο υπάλληλος θέλει  λίγο φοβέρα ;D ;D ;D ;D

τσαμπουκα θελουν για να συνελθουν και να καταλαβουν οτι ειναι υποχρεωμενοι να σηκωνουν το τηλεφωνο και να απαντουν. εμεις τους πληρωνουμε....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #776 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:14:58 πμ »
Καλά αυτό που λένε συνέχεια εμείς τους πληρώνουμε είναι μια κακιά καραμέλα που λένε και για εμάς τους εκπαιδευτικούς, οπότε να το διατυπώσουμε καλύτερα...

Από την άλλη τους καταλαβαίνω γιατί τους έχει αφήσει όλους τους υπαλλήλους εκτεθειμένους η υπουργός οπότε δεν γνωρίζουν τι να απαντήσουν... Τις ασάφειες των εγκυκλίων, αποφάσεων και δηλώσεων τις πληρώνουν οι υπάλληλοι όλων των Διευθύνσεων

Προς Θεού μην ξεκινήσουμε πόλεμο μεταξύ μας, εκπαιδευτικών που είναι στα γραφεία και σε καθηγητές που υπάρχουν στα σχολεία, πρέπει να προσπαθούμε να καταλαβαίνουμε τις αδυναμίες - δυσκολίες της κάθε περίπτωση ξεχωριστά και να μην τα βλέπουμε μόνο από την σκοπιά μας, εκπαιδευτικοί είμαστε, την ενσυναίσθηση διδάσκουμε αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν την εφαρμόζουμε...

Καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος προσβολής κανενός (ιδίως μέσω υπολογιστών)

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #777 στις: Απρίλιος 22, 2010, 03:44:50 μμ »
Συνάδελφοι,
εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και ρώτησα τι θα γίνει με αποσπάσεις σε φορείς... αν δηλαδή ισχύει η μοριοδότηση που ίσχυε, αν όχι, αν μετράει η υπηρέτηση στο φορέα σαν θητεία στην οργανική και άλλα τέτοια που δε θέλει κανένας να αποσαφηνίσει...
Μου είπαν ότι δε ξέρουν και ότι όπως η υπουργός είπε θα καθοριστούν όλα αυτά στο πολυνομοσχέδιο. και όταν ρώτησα και γω τι θα κάνω που θέλω να κάνω τώρα αίτηση και πρέπει να ξέρω, και πως μπορεί μια εγκύκλιος να βασιστεί σε νομοθεσία που δεν υπάρχει μου είπαν "Συνάδελφε, έτσι αποφάσισε η υπουργός και αυτό υπέγραψε... ότι άλλο είναι περιττό"
Δηλαδή αποφασίζουμε και διατάζουμε έτσι??? Ρε είμαστε σοβαροί, δε ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ....
Δε θέλουμε να σας πούμε για να κάνετε λιγότερες αιτήσεις και έτσι και λιγότερες θα έχω να αξιολογήσω αλλά και να ικανοποιήσω...
Όσο για αυτό που είπε ο συνάδελφος apinf για αποχή από τη διαδικασία αιτήσεων, νομίζω ότι κάποιοι απο εμάς που έχουν ανάγκη την απόσπαση (ιοκογενειακοί λόγοι, υγείας και άλλα πολλά) θα κάνουν την αίτηση τους ρισκάρωντας και ότι γίνει!!!
Τώρα το πώς νομικά μπορεί να στέκει μια εγκύκλιος η οποία βασίζεται σε νομοθεσία που δεν υπάρχει είναι ένα άλλο τσουχτερό θέμα...
Προφανώς...όπως τα λες είναι, συνάδελφε!!
Έχουμε πλεον ξεπεράσει τη λεπτή διαχωριστική γραμμή που ξεχωρίζει την απόλυτη ηλιθιότητα από τον απόλυτο δόλο...και βρισκόμαστε πλεόν στο χωρίο του απροκάλυπτου και απόλυτου δόλου...
Μιλάμε πλέον περί στησίματος ανοικτής παγίδας, δοκάνου...100% παρανόμως στημένου,με περισή φροντίδα επιμελημένου, κατασκευασμένου έτσι ώστε να απομακρύνει κόσμο και να κόψει τα πόδια όποιων το πλησιάσουν ...
Εκτός από το Νέο Σχολείο, εγώ πάντως θα αποκτήσω και δεύτερο "φυσικό" χώρο πολύ σύντομα απ'ότι βλέπω... όπου θα συχνάζω έστω και κουτσός προκειμένου να πάρω πίσω το κομμένο μου πόδι, το οποίο και δικαιούμαι βάσει ισχύοντος Νόμου...
Είμαστε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα...Τα καλύτερα έρχονται...

Free Tip: Ψάξτε τί ακριβώς έγινε μόνο την 1η ημέρα που μπήκαν οι υπόλοιπες χώρες στο ΔΝΤ...
             Αυτά δεν τα γράφουν οι εφημερίδες, ούτε τα παίζουν τα κανάλια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 04:14:32 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος kiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #778 στις: Απρίλιος 22, 2010, 04:32:15 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται, στάλθηκε σήμερα στις Διευθύνσεις και τα Γραφεία Α/θμιας Εκπ/σης η εγκύκλιος για αποσπάσεις σε
μειονοτικά σχολεία. Η κατάθεση της αίτησης πρέπει να γίνει στο γραφείο που έχει οργανική θέση ο εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #779 στις: Απρίλιος 22, 2010, 05:18:31 μμ »
Συνάδελφοι,
εγώ πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και ρώτησα τι θα γίνει με αποσπάσεις σε φορείς... αν δηλαδή ισχύει η μοριοδότηση που ίσχυε, αν όχι, αν μετράει η υπηρέτηση στο φορέα σαν θητεία στην οργανική και άλλα τέτοια που δε θέλει κανένας να αποσαφηνίσει...
Μου είπαν ότι δε ξέρουν και ότι όπως η υπουργός είπε θα καθοριστούν όλα αυτά στο πολυνομοσχέδιο. και όταν ρώτησα και γω τι θα κάνω που θέλω να κάνω τώρα αίτηση και πρέπει να ξέρω, και πως μπορεί μια εγκύκλιος να βασιστεί σε νομοθεσία που δεν υπάρχει μου είπαν "Συνάδελφε, έτσι αποφάσισε η υπουργός και αυτό υπέγραψε... ότι άλλο είναι περιττό"
Δηλαδή αποφασίζουμε και διατάζουμε έτσι??? Ρε είμαστε σοβαροί, δε ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ....
Δε θέλουμε να σας πούμε για να κάνετε λιγότερες αιτήσεις και έτσι και λιγότερες θα έχω να αξιολογήσω αλλά και να ικανοποιήσω...
Όσο για αυτό που είπε ο συνάδελφος apinf για αποχή από τη διαδικασία αιτήσεων, νομίζω ότι κάποιοι απο εμάς που έχουν ανάγκη την απόσπαση (ιοκογενειακοί λόγοι, υγείας και άλλα πολλά) θα κάνουν την αίτηση τους ρισκάρωντας και ότι γίνει!!!
Τώρα το πώς νομικά μπορεί να στέκει μια εγκύκλιος η οποία βασίζεται σε νομοθεσία που δεν υπάρχει είναι ένα άλλο τσουχτερό θέμα...
Προφανώς...όπως τα λες είναι, συνάδελφε!!
Έχουμε πλεον ξεπεράσει τη λεπτή διαχωριστική γραμμή που ξεχωρίζει την απόλυτη ηλιθιότητα από τον απόλυτο δόλο...και βρισκόμαστε πλεόν στο χωρίο του απροκάλυπτου και απόλυτου δόλου...
Μιλάμε πλέον περί στησίματος ανοικτής παγίδας, δοκάνου...100% παρανόμως στημένου,με περισή φροντίδα επιμελημένου, κατασκευασμένου έτσι ώστε να απομακρύνει κόσμο και να κόψει τα πόδια όποιων το πλησιάσουν ...
Εκτός από το Νέο Σχολείο, εγώ πάντως θα αποκτήσω και δεύτερο "φυσικό" χώρο πολύ σύντομα απ'ότι βλέπω... όπου θα συχνάζω έστω και κουτσός προκειμένου να πάρω πίσω το κομμένο μου πόδι, το οποίο και δικαιούμαι βάσει ισχύοντος Νόμου...
Είμαστε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα...Τα καλύτερα έρχονται...

Free Tip: Ψάξτε τί ακριβώς έγινε μόνο την 1η ημέρα που μπήκαν οι υπόλοιπες χώρες στο ΔΝΤ...
             Αυτά δεν τα γράφουν οι εφημερίδες, ούτε τα παίζουν τα κανάλια...


Απολύσεις χιλιάδων εκπαιδευτικών .......
Ακούγεται σιγά σιγά για απόλυση των ήδη διορισμένων δόκιμων εκπαιδευτικών.
Δηλαδή αυτοί που διορίστηκαν απο τον Σεπτέμβριο του 2008 και μετά είναι υπό διαπραγμάτευση η θέση τους.
Ο πρώτος τομέας που χτυπά το ΔΝΤ είναι η Παιδεία ,μετά η Υγεία και μετά Μεταφορές και Ενέργεια.
Καληνύχτα Ελλάδα με τους προδότες που ήρθαν να σε σώσουν.Ετοιμαστείτε για καταστάσεις που ούτε στα όνειρα σας δεν περιμένατε να δείτε.
Υπάρχει και η επιλογή της χρεοκοπίας , που θα παρασύρει τους πάντες στην αξαθλίωση.
Φυσικά στην περίπτωση του ΔΝΤ αυτοί που δεν θα απολυθούν θα αναγκαστούν σε μισθούς 700 ευρώ.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #780 στις: Απρίλιος 22, 2010, 05:53:50 μμ »
Μην τρομάζετε τον κόσμο, ειναι ντροπή αυτο που κάνουν μερικοι. Ναι ειναι δύσκολα τα πραγματα, αλλα δεν εχει μιλησει κανεις για απολυσεις εκπαιδευτικων. Ακου λεει, οι δοκιμοι ειναι υπο διαπραγματευση!! Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει, μην αναστατωνετε οικογενειαρχες χωρις λογο. Αυτη την δυσκολη ωρα η προβοκατσια ειναι το λιγοτερο που θελουμε!!

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #781 στις: Απρίλιος 22, 2010, 07:07:07 μμ »
Μην τρομάζετε τον κόσμο, ειναι ντροπή αυτο που κάνουν μερικοι. Ναι ειναι δύσκολα τα πραγματα, αλλα δεν εχει μιλησει κανεις για απολυσεις εκπαιδευτικων. Ακου λεει, οι δοκιμοι ειναι υπο διαπραγματευση!! Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει, μην αναστατωνετε οικογενειαρχες χωρις λογο. Αυτη την δυσκολη ωρα η προβοκατσια ειναι το λιγοτερο που θελουμε!!

Μέτρα λιτότητας με δεκάδες χιλιάδες απολύσεις στη Ρουμανία

- 24/01/2010 11:41

 
   

Από τις 20 Ιανουαρίου βρίσκεται στο Βουκουρέστι κλιμάκιο του Διεθνούς
Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ), της Παγκόσμιας Τράπεζας αλλά και της Ευρωπαϊκής
Επιτροπής για να αξιολογήσει τη ρουμανική οικονομία, ώστε να της χορηγηθεί η επόμενη
δόση του δανείου, περίπου 3,6 δ...ισεκατομμυρίων ευρώ. Σύμφωνα με την
Κεντρική Τράπεζα της χώρας, ο πληθωρισμός ήταν στο 4,7% στα τέλη του Δεκεμβρίου,
ενώ το όριο που είχε τεθεί ήταν 4,5%.

Η Ρουμανία έχει λάβει ήδη 7 δισεκατομμύρια ευρώ από το ΔΝΤ και 1,5 δισ. ευρώ
από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Υπενθυμίζεται ότι η χορήγηση των δόσεων του δανείου
«πάγωσε» το Νοέμβριο, εξαιτίας της πολιτικής κρίσης που ξέσπασε στη χώρα, όταν
τον Οκτώβριο η κυβέρνηση του Εμίλ Μποκ - στενού συνεργάτη του Προέδρου Τράιαν
Μπασέσκου - δεν κατάφερε να λάβει ψήφο εμπιστοσύνης με αποτέλεσμα να
καταρρεύσει.

Για να επιτευχθούν οι στόχοι που έχουν επιβληθεί από τους οικονομικούς
οργανισμούς, η κυβέρνηση έχει προχωρήσει σε σειρά αντιλαϊκών μέτρων. Πρόσφατα,
μάλιστα, κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη Βουλή του προϋπολογισμού του 2010 -
που τελικά εγκρίθηκε με 192 ψήφους υπέρ και 138 κατά - ο υπουργός Οικονομικών,
Σεμπάστιαν Βλαντέσκου, υποστήριξε πως υπάρχουν σχέδια για απολύσεις
100.000 δημοσίων υπαλλήλων, ανάμεσα στους οποίους συμπεριλαμβάνονται και 17.000
εργαζόμενοι στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και 15.000 εκπαιδευτικοί.

Οι σχεδιαζόμενες αυτές απολύσεις και περικοπές έρχονται να προστεθούν στις
μεγάλες αυξήσεις των τιμών. Σύμφωνα με οικονομικούς αναλυτές, αναμένεται για το
2010 μια αύξηση κατά 30% στις τιμές των βασικών τροφίμων, των τσιγάρων, των
καυσίμων, κ.ά., αλλά και αυξήσεις στα κτηνοτροφικά προϊόντα, στα
οπωροκηπευτικά και αλλού.


Ηδη από πέρυσι το φθινόπωρο η κυβέρνηση είχε εφαρμόσει νέα μέτρα λιτότητας με
περικοπές στους μισθούς (15% στους δημοσίους υπαλλήλους) και στα επιδόματα ώστε
να εκπληρώσει τις επιταγές
και να μειώσει το έλλειμμα του 2010 στο 5,9% του ΑΕΠ
με ανάπτυξη 1,3%. Προχώρησε στην επιβολή της «αναγκαστικής» απλήρωτης άδειας
στους εργαζομένους. Επιπλέον, το Δεκέμβρη βγήκε στη δημοσιότητα πως θα
ξεπεράσουν τους 6.300 από τους συνολικά 16.220 εργαζομένους της κρατικής
σιδηροδρομικής εταιρείας «CFR Marfa» αυτοί που θα βρεθούν χωρίς δουλειά από την
1η του Μάρτη φέτος και δε θα λάβουν αποζημίωση, όπως προβλέπει το λεγόμενο
πρόγραμμα αναδιάρθρωσης της εταιρείας.


Μέσα σ' αυτό το κλίμα ήρθε και η δημοσιοποίηση των στοιχείων της στατιστικής
υπηρεσίας της ΕΕ, της «Eurostat». Σύμφωνα με αυτά, το 76% των Ρουμάνων δηλώνει
πως δεν έχει τα μέσα να έχει κάθε χρόνο μια βδομάδα διακοπές μακριά από το
σπίτι του, ενώ το 49% δηλώνει πως δεν μπορεί να αγοράσει αυτοκίνητο. Επίσης, το
25% των Ρουμάνων δηλώνει πως δεν έχει τη δυνατότητα να έχει ικανοποιητική
θέρμανση στο σπίτι του, το 23% του πληθυσμού της Ρουμανίας είναι εκτεθειμένο
στον κίνδυνο της ανεργίας και το 33% των νέων έως 17 ετών κινδυνεύει από τη
φτώχεια.

Η συνταγή είναι ίδια όπου και αν πάνε.
Δεν μου αρέσει αλλά εκεί μας φτάσανε.
Ελπίζω να κάνω λάθος και να ζητήσω 1000 συγνώμη.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #782 στις: Απρίλιος 22, 2010, 08:11:54 μμ »
Ολα αυτα που παραθετεις ειναι σωστα και εχουν γινει, ομως εδω τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα. Οι λογοι που δεν εχει αναφερθει ακομα τιποτα για απολυσεις εκπαιδευτικων ειναι οι εξης: 1. Υπάρχουν περιπου 100.000 συμβασιουχοι στον δημοσιο τομεα και στους ΟΤΑ που αν, λεω αν υπαρξουν απολυσεις δυστυχως θα την πληρωσουν πρωτοι. 2. Υπαρχουν σχεδον αλλοι τοσοι, ισως λιγο λιγοτεροι με συμβάσεις αοριστου χρονου που δυστυχως θα ειναι οι επομενοι και 3. Υπαρχει μια τριτη κατηγορια, αυτοι που μενουν ορφανοι απο την συγχωνευση και καταργηση οργανισμων. Δηλαδη υπάρχει πολυ ψωμι για να φτασει στους εκπαιδευτικους και επισης οι δασκαλοι και οι καθηγητες καλυπτουν εκτος απο οργανικα και λειτουργικα κενα. Αυτο σημαινει οτι αν υπαρχει κενο στα Τριποταμα Σαμου, δεν μπορει να προσλαβει εναν καινουργιο καθηγητη και να απολυσει εναν δοκιμο! Θα παει να καλυψει το κενο ο δοκιμος!!@ Αρα επαναλαμβανω για να απολυσει οπως λες δοκιμους η μονιμους καθηγητες θα πρεπει να μην ξαναπροσληφει για αρκετα χρονια κανεις. Εδω με τον νεο νομο της Ανουλας ο δοκιμος αν δεν κανει για την ταξη, θα μετατασεται σε διοικητικη θεση. Οι θεσεις σου λοιπον ειναι λιγο υπερβολικες. Βεβαιως και ειμαστε σε δυσκολη θεση, ελπιζω ομως να καταλαβαινεις τι εννοω και επιμενω στον να μην τρομαζουμε τον κοσμακι που ειναι απελπισμενος...

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #783 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:15:08 μμ »
kirea, είπαμε να ψάξουμε λίγο τι γίνεται μόνο την 1η μέρα, όχι ακόμα τις υπόλοιπες...
Συμφωνώ με melo, τα της kirea, είναι ολίγον τι μακιαβελικά, αλλά όχι και εντελώς απίθανα ...
Επικεντρωθείτε στο τί γίνεται μόνο την 1η μέρα που βολεύει πολύ να είναι ... Παρασκευή!!!
Να με συγχωρείτε, αλλά δε μπορώ να το πώ ευθέως εδώ μέσα...διότι είναι και αυτό μακιαβελικό αλλά πολύ μα πολύ πιθανότερο και λογικότερο απ'όσα αναφέρει ο συνάδελφος kirea...
Ψάξτε το ...

Free Bonus Video: http://www.youtube.com/watch?v=Umw1hN8r0Mw  (Ποτέ μη λες ποτέ...Μπας και σε "δεύτερο χρόνο",  έχει δίκιο ο συνάδελφος Kirea; )
Free Food For The Mind: http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-04-21-22-40-35-2010042122333/ (Σκάκι με το Διάβολο. Φρέσκο, "σπαρταριστό", εξαιρετικό άρθρο με καταπληκτικές αναφορές!)

Συγγνώμη για το off topic. Το σταματώ εδώ.--
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2010, 12:01:10 πμ από boldboy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 676
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.