*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #980 στις: Μάιος 29, 2010, 09:22:22 μμ »
μα όταν ανακοινώνονται 3 κενά στη Ρόδο και 3 στην Ιθάκη, αυτό σημαίνει ότι στην πραγματικότητα δεν πρόκειται περί κενών, αλλά περί πλενονασμάτων, ώστε να αποσπαστεί ο Αθηναίος από τον Εβρο στην , πχ. Βοιωτία όπου δεν υπάρχουν οργανικά κενά, αλλά θα συμπληρωθούν από το πλεόνασμα των κενών στην Ευρυτανία και στη Φωκίδα με τελικό αποτέλεσμα να μπορέσει να αποσπαστεί ο νεοδιόριστος Φιλόλογος από τη Λέρο στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου επειδή η μαμά του δεν μπορεί να στέλνει συνεχώς τάπερ στο παιδί. Κατάλαβες τώρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:52 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #981 στις: Μάιος 30, 2010, 11:17:05 πμ »
Στην πρόσφατη συνέντευξή της η Διαμαντοπούλου ανέφερε και τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Είπε μάλιστα ότι η μείωση των αποσπάσεων δεν αφορά τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ αλλά μόνον αυτές σε γραφεία / φορείς κλπ. Βασικά κριτήρια για την απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ είπε ότι θα είναι 1. Η ύπαρξη πλεοναζόντων στο ΠΥΣΔΕ από το οποίο αποσπάται ο εκπαιδευτικός και 2. Οι οικογενειακή κατάστασή του. Αναρωτιέμαι αν έχει κανείς ενημέρωση για το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #982 στις: Μάιος 30, 2010, 11:25:11 πμ »

Κάτι που μπορεί να γίνει πρακτικά και να εξυπηρετήσει τόσο τους εκπαιδευτικούς όσο  και την εκπαίδευση , είναι να συγχωνευτούν κάποια μικρά σχολεία στην επαρχεία , και να δημιουργηθούν νέα  ( με μικρότερα τμήματα ) στις πόλεις . Είναι χαζό να υπάρχουν γυμνάσια με 20 – 30 παιδιά , με τμήματα πεντε – δεκα μαθητών ,  και να απέχουν μεταξύ τους πέντε δέκα χιλιόμετρα , την ίδια ώρα που στις πόλεις στοιβάζονται 30 μαθητές σε κάθε τμήμα

Να τονίσω  , για να προλάβω τυχόν αστοχες αντιδράσεις , ότι «ταλαιπωρούμαι»  αρκετά χρόνια μακριά από το σπίτι μου  , πράγμα που μου έχει κοστίσει πολύ σε χρήμα ,χρόνο αλλά και σχέδια για την προσωπική ζωή .Άρα δεν μιλάω εκ του ασφαλούς .Συγνώμη για το μακροσκελές σχόλιο


Μετά από την παράθεση μιας σειράς απόψεων με τις οποίες κατηγορείς τους συναδέλφους μας που "γκρινιάζουν" για τις εργασιακές συνθήκες, τις χωρισμένες οικογένειες και τη μακρόχρονη παραμονή στην επαρχία, παραθέτεις στο τέλος την παραπάνω παρατήρηση, με την οποία τελικά τους δικαιώνεις! Γιατί κατά βάθος έχουν δίκιο που γκρινιάζουν! Σίγουρα κάποιες οικογένειες χωρίζονται και στον ιδιωτικό τομέα, αλλά απ' όσο ξέρω εκεί το φαινόμενο είναι πολύ πιο περιορισμένο, διότι στον ιδιωτικό τομέα οι περσσότερες δουλειές υπάρχουν στις πόλεις και όχι στους Παξούς ή τους Λειψούς. Όσο για κάποιους ελάχιστους που μπορεί να πήγαν στην Κορέα, μιλάμε προφανώς για εργαζόμενους υψηλών αμοιβών και προδιαγραφών. Εμένα κανένας από τους φίλους μου στον ιδιωτικό τομέα δε χρειάστηκε να μεταναστεύσει εκτός Θεσσαλονίκης εκτός από έναν που πήγε Βουλγαρία για έναν χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος ritouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #983 στις: Μάιος 31, 2010, 10:49:18 πμ »
Hello!! Είμαι καθηγητρια αγγλικων διορισμενη στην Κρήτη και εκανα αιτηση απόσπασης για τα μειονοτικά της Κομοτηνης.. Πόσο ευκολο εναι να με παρουν χωρις μεσον και χωρίς λογους κοινωνικους ο΄θτε υγείας? Ξέρει κανεις πως γίνεται επιλογη στα μειονοτικα? Είναι διαφορετική η διαδικασία απο τις αλλες αποσπασεις??  αν ξέρετε οτιδήποτε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:52 »

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #984 στις: Μάιος 31, 2010, 11:49:52 πμ »
Μου είπαν σήμερα από τη Δ/βάθμια Ξάνθης, πάνω σε σχετική συζήτηση, ότι θα μάθουμε τα αποτελεσματα των αποσπάσεων στις 5/6

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #985 στις: Μάιος 31, 2010, 12:23:24 μμ »
Εννοείς για φορείς ή και για πυσδε συνάδελφε?

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #986 στις: Μάιος 31, 2010, 12:51:02 μμ »
Μου είπαν σήμερα από τη Δ/βάθμια Ξάνθης, πάνω σε σχετική συζήτηση, ότι θα μάθουμε τα αποτελεσματα των αποσπάσεων στις 5/6

Για τα μειονοτικά μάλλον γιατι πρώτα ανακοινώνονται οι αποσπάσεις στα μειονοτικά , μετά στους φορείς και μετά στα ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #987 στις: Μάιος 31, 2010, 03:12:30 μμ »
άκουσα ότι βγήκαν "ανεπίσημα" οι αποσπάσεις σε φορείς (όπως κάθε χρόνο...)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #988 στις: Μάιος 31, 2010, 03:43:43 μμ »
υπάρχουν κάπου τα ονόματα όσων πήραν απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #989 στις: Μάιος 31, 2010, 04:27:15 μμ »
Ξέρει κανείς πόσο μετράνε οι λόγοι υγείας στις αποσπάσεις;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #990 στις: Μάιος 31, 2010, 07:21:39 μμ »
άκουσα ότι βγήκαν "ανεπίσημα" οι αποσπάσεις σε φορείς (όπως κάθε χρόνο...)

Ίσως κάποιοι που ενημερώθηκαν εκ των έσω, να έμαθαν απλώς αν το αντίσοιχο ΑΠΥΣΔΕ ενέκρινε ή όχι την αίτησή τους. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει και δεκτή από το υπουργείο. Νομίζω ότι είμαστε χρονικά στο στάδιο που γίνεται η κεντρική επεξεργασία των εγκεκριμένων από τις περιφέρειες αιτήσεων. Μήπως, λοιπόν, άκουσες από κάποιον ότι απλά προωθήθηκε η αίτησή του; Κάθε ενημέρωση μας ενδιαφέρει μιας και είμαστε στην αναμονή....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #991 στις: Μάιος 31, 2010, 10:56:03 μμ »
μα όταν ανακοινώνονται 3 κενά στη Ρόδο και 3 στην Ιθάκη, αυτό σημαίνει ότι στην πραγματικότητα δεν πρόκειται περί κενών, αλλά περί πλενονασμάτων, ώστε να αποσπαστεί ο Αθηναίος από τον Εβρο στην , πχ. Βοιωτία όπου δεν υπάρχουν οργανικά κενά, αλλά θα συμπληρωθούν από το πλεόνασμα των κενών στην Ευρυτανία και στη Φωκίδα με τελικό αποτέλεσμα να μπορέσει να αποσπαστεί ο νεοδιόριστος Φιλόλογος από τη Λέρο στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου επειδή η μαμά του δεν μπορεί να στέλνει συνεχώς τάπερ στο παιδί. Κατάλαβες τώρα;

 ;D ;D ;D ;D ;D
Απόλυτα! Ομολογώ ότι δεν την είχα σκεφτεί αυτή την παράμετρο!

Αποσυνδεδεμένος blue heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #992 στις: Ιούνιος 01, 2010, 12:54:51 μμ »
παιδια μηπως ξερει κανεις τι γινεται με τις αποσπασεις εντος ΠΥΣΔΕ φετος;
μου ειπαν οτι δεν εχουν βγει ακομα ουτε αιτησεις και οτι θα εξετασθουν Σεπτεμβριο
μου κοπηκαν τα ποδια!!!!
πως γινεται καλε αυτο τωρα; ποιος θα κρατησει τα παιδια; σχολεια κλπ και που να βρω σπιτ τελικα σε ποια πολη; αν δε μου τη δωσουν.γιατι θα νοικιαζα εκει που θα επαιρνα αποσπαση και θα πηγαινα τη μεγαλη παιδικο να μου κρατησει τον μικρο η μαμα μου
εννοειται ο συζηγος εργαζεται πολυ μακρυα σε αλλο νομο και ερχαιτε Σαββατοκυριακο
πελαγωσα αλλα ποιος να σε καταλαβει απ αυτους εκει πανω!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #993 στις: Ιούνιος 01, 2010, 02:10:55 μμ »
vickybb, τι εννοείς  "δεν έχουν βγει ακόμα ούτε αιτησεις" ; Οι αιτήσεις για απόσπαση έχουν γίνει ήδη. Εσύ αίτηση έχεις κάνει;

Απλά αναμένεται η ανακοίνωση των αποσπάσεων.Εικάζεται οτι θα ανακοινωθούν το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει τίποτα γιατί μπορεί ανακοινωθούν και αργότερα.Πέρισυ για παράδειγμα είχαν ανακοινωθεί τέλος Ιουλίου.

Τώρα τι θα κάνεις αν δεν σου τη δώσουν είναι άλλο θέμα.Αίτηση επανεξέτασης και μιλα και με κάποιον αιρετό μήπως τα καταφέρεις στην επόμενη φάση.

Αν δεν έχεις κάνει καθόλου αίτηση απόσπασης να πας στη διεύθυνση και να κάνεις έστω και χειρόγραφη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 702

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.