*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 680021 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #518 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:22:03 μμ »
χαρτιά εννοώ το αφμ, τον αριθμό μητρώου εκπαιδευτικού, το φεκ διορισμού...όλα αυτά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #519 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:37:45 μμ »
ολα αυτα τα εγγραφα νομιζω τα εχουν ηδη στο γραφειο οπου ανηκεις στον φακελο σου. δεν χρειαζεται να τα προσκομισεις. αλλωστε ουτε στην αιτηση μεταθεσης τα ζητησαν

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #520 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:46:02 μμ »
Στην αίτηση για απόσπαση βάζεις δικαιολογητικά που έχουν σχέση με τους λόγους που ζητάς απόσπαση...οικογενειακή κατάσταση,λόγους υγείας... Από την άλλη αν δεν έχεις κατι τετοιο, δε βάζεις τίποτε. Τουλάχιστον εγώ οταν ειχαν κανει αιτηση ,αλλά δεν ειχα αλλους λόγους περαν του ότι επιθυμουσα να επιστρέψω σπίτι μου ...δεν έβαλα κάτι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #521 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:05:41 μμ »
Στην αίτηση για απόσπαση βάζεις δικαιολογητικά που έχουν σχέση με τους λόγους που ζητάς απόσπαση...οικογενειακή κατάσταση,λόγους υγείας... Από την άλλη αν δεν έχεις κατι τετοιο, δε βάζεις τίποτε. Τουλάχιστον εγώ οταν ειχαν κανει αιτηση ,αλλά δεν ειχα αλλους λόγους περαν του ότι επιθυμουσα να επιστρέψω σπίτι μου ...δεν έβαλα κάτι αλλο.
τι εγραψες δηλαδη; προσωπικοι λογοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #522 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:13:49 μμ »
Κοίτα πάει και  καιρός...το παράτησα το σπορ πια και κάθομαι και υπηρετώ τις θέσεις μου,αφού δεν μου κάθεται ουτε μετάθεση ουτε απόσπαση.  :D

Θυμαμαι πως ειχα βαλει το πιστοποιητικό εντοπιότητας . Από εκει και πέρα αν εχεις κάποιο μεταπτυχιακο κτλ... μπορεις να χρησιμποιήσεις κι αυτο. Οτιδήποτε μπορεις να χρησιμοποιήσεις ως δικαιολογία καντο.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #523 στις: Μάρτιος 30, 2010, 04:31:45 μμ »
Κοίτα πάει και  καιρός...το παράτησα το σπορ πια και κάθομαι και υπηρετώ τις θέσεις μου,αφού δεν μου κάθεται ουτε μετάθεση ουτε απόσπαση.  :D

Θυμαμαι πως ειχα βαλει το πιστοποιητικό εντοπιότητας . Από εκει και πέρα αν εχεις κάποιο μεταπτυχιακο κτλ... μπορεις να χρησιμποιήσεις κι αυτο. Οτιδήποτε μπορεις να χρησιμοποιήσεις ως δικαιολογία καντο.
δηλαδη δεν μετρανε καθολου τα χρονια προυπηρεσιας που εχει καποιος στο να προηγηθει στις αποσπασεις;

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #524 στις: Μάρτιος 30, 2010, 04:39:47 μμ »
Αν μετρούσαν τα χρόνια προϋπηρεσίας ολοι θα πέρναμε αποσπαση . Όχι δε μετράνε, βασίζονται περισσότερο σε κοινωνικα κριτήρια. Επίσης το πιο γνωστό κριτήριο απο όλα ειναι ο γνωστός που μπορει να εχεις στα γραφεία...ο προϊστάμενος , ο βουλευτής και πάει λέγοντας.  ;D

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #525 στις: Μάρτιος 30, 2010, 04:41:45 μμ »
αααααα τοοοσο καλααα!!!!! τοσο καιρο νομιζα οτι μετρουσε και η προυπηρεσια. ειμαι χαμενη απο χερι!!! χοχοχοχοχο

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #526 στις: Μάρτιος 31, 2010, 01:24:40 πμ »
Το κείμενο είναι παλαιότερη ανακοίνωση της alfavita.

ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ
 

Οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, όπως είναι γνωστό, διέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 16 του Ν. 1566/1985, όπως έχει συμπληρωθεί και τροποποιηθεί μεταγενέστερα, κυρίως με το άρθρο 6, παρ. 6 του Ν. 2740/1999, το άρθρο 9 παρ. 2 του ν.2986/2002 και το άρθρο 14, παρ. 6 στ του κεφ. Δ΄ του Ν. 3149/2003. Ειδικότερα, στο άρθρο 17 του Ν. 2986/2002 αναφέρεται ότι καταργείται κάθε διάταξη αντίθετη προς τις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου, εξαιρουμένης της περίπτωσης απόσπασης στον Ο.Ε.Ε.Κ. κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 14, παρ. 6, περίπτωση στ , του κεφ. Δ΄ του Ν. 3149/2003. Ως εκ τούτου, στα πλαίσια της παρούσας διαδικασίας, μόνον όσοι εκπαιδευτικοί αποσπώνται στην Κεντρική Υπηρεσία του ΥΠ.Ε.Π.Θ., στα Γραφεία των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης, των Διευθύνσεων και Γραφείων Εκπαίδευσης και στον Ο.Ε.Ε.Κ. με τη διαδικασία που προβλέπεται από το άρθρο 6 παρ. 6 του ν. 2740/99, λαμβάνουν μονάδες μετάθεσης αυτές της οργανικής θέσης και θεμελιώνουν δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης. Επίσης, θεμελιώνουν δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης, αλλά λαμβάνουν μονάδες συνθηκών διαβίωσης του σχολείου της έδρας της υπηρεσίας στην οποία αποσπάστηκαν, όσοι εκπαιδευτικοί αποσπώνται στα σχολεία του Αρμενικού Κυανού Σταυρού και της Γενικής Αρμενικής Ένωσης Αγαθοεργίας, στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π.) και στην Ειδική Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης. Σε κάθε άλλη περίπτωση απόσπασης εκπαιδευτικών σε υπηρεσίες και φορείς αρμοδιότητας ΥΠ.Ε.Π.Θ. με τις διαδικασίες του Ν. 2740/99, οι εκπαιδευτικοί λαμβάνουν μονάδες συνθηκών διαβίωσης της πλησιέστερης σχολικής μονάδας προς την υπηρεσία όπου αποσπάστηκαν, χωρίς να λογίζεται ότι υπηρετείται κατ’ αυτόν τον τρόπο η οργανική τους θέση.
Από τις προαναφερόμενες διατάξεις των άρθρων 6, παρ. 6 του Ν. 2740/1999, 14, παρ. 29 ι του Ν. 2817/2000 και 16, παρ. 10 του Π. Δ. 1/2003 προκύπτει ότι:
α) οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών στην Κεντρική Υπηρεσία γίνονται με υπουργική απόφαση, ύστερα από γνώμη του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Διοικητικού Προσωπικού (Κ.Υ.Σ.ΔΙ.Π.) που λειτουργεί στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου,
β) οι αποσπάσεις στα Γραφεία των Περιφερειακών Δ/νσεων Εκπαίδευσης και των Διευθύνσεων και Γραφείων Εκπαίδευσης γίνονται με υπουργική απόφαση, ύστερα από γνώμη των κατά τόπους Α ΠΥΣΔΕ και Α ΠΥΣΠΕ,
γ) οι αποσπάσεις σε νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων γίνονται με υπουργική απόφαση ύστερα από πρόταση των αρμοδίων καθ’ ύλη οργάνων των νομικών αυτών προσώπων. Στην πρόταση θα αναφέρεται το έργο που θα κληθούν να διεκπεραιώσουν οι υπό απόσπαση εκπαιδευτικοί. Στην παρούσα εγκύκλιο δεν περιλαμβάνεται η κατηγορία αποσπάσεων σε σχολικές ή άλλες βιβλιοθήκες παρά μόνο σε Δημόσιες του Ν. 3149/2003.
Ειδικότερα για τις αποσπάσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ σας πληροφορούμε τα παρακάτω:
Οι προτεινόμενοι για απόσπαση εκπαιδευτικοί θα πρέπει να έχουν σχέση με την ειδικότητα του Τμήματος που τους προτείνει, με σχετική αιτιολόγηση.
Για τους εκπαιδευτικούς που ζητείται ανανέωση της απόσπασης να υποβάλλεται ημερολόγιο πεπραγμένων κατά το προηγούμενο έτος, καθώς επίσης και πίνακας προγραμματισμένων ενεργειών για τον καθένα από τους προτεινόμενους για απόσπαση εκπαιδευτικούς. Οι εκπαιδευτικοί θα αποσπαστούν για διδακτικό έργο και όχι για διοικητική υποστήριξη.


http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi15.php
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2010, 01:26:34 πμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Xrysa_Tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #527 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:57:09 πμ »
Παιδιά καταρχήν, Καλό Πάσχα σε όλους.....
Κατά Δεύτερον βλέπω ότι συζητάτε για αποσπάσεις... Να ρωτήσω κάτι γενικό. Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει η προκήρυξη για να κάνουμε τα χαρτιά μας για απόσπαση???? Αυτές οι αποσπάσεις θα είναι για τη νέα σχολική χρονιά... 2010-2011...
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #528 στις: Μάρτιος 31, 2010, 12:07:33 μμ »
Προφανώς ρωτάς πότε θα σε καλέσουν να δηλώσεις σχολείο στο οποίο επιθυμείς να αποσπαστείς, γιατί οι αιτήσεις για απόσπαση έγιναν από το φθινόπωρο

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #529 στις: Μάρτιος 31, 2010, 12:09:07 μμ »
Καλό Πάσχα και από μένα. Εγώ πρόκειται (Θεού θέλοντος και Διαμαντοπούλου επιτρέποντος) να διοριστώ το Σεπτέμβρη. Είμαι β' φάση ΠΕ60. Ο άνδρας μου είναι ένστολος. Τα χαρτιά για απόσπαση θα τα καταθέσω όταν ανακοινωθεί ο διορισμός, ή υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία που πρέπει. Αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #530 στις: Μάρτιος 31, 2010, 01:06:56 μμ »
Καλό Πάσχα και από μένα. Εγώ πρόκειται (Θεού θέλοντος και Διαμαντοπούλου επιτρέποντος) να διοριστώ το Σεπτέμβρη. Είμαι β' φάση ΠΕ60. Ο άνδρας μου είναι ένστολος. Τα χαρτιά για απόσπαση θα τα καταθέσω όταν ανακοινωθεί ο διορισμός, ή υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία που πρέπει. Αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Με το που διοριστείς θα κάνεις και αίτηση απόσπασης.
Σύζυγοι ένστολων παίρνουν 100% την απόσπαση, οποιαδήποτε στιγμή της χρονιάς.Δεν περιμένεις να βγει κάποια εγκύκλιος.Αναμένεις μόνο την υπογραφή της υπουργού.

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #531 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:11:01 μμ »
Παιδιά καταρχήν, Καλό Πάσχα σε όλους.....
Κατά Δεύτερον βλέπω ότι συζητάτε για αποσπάσεις... Να ρωτήσω κάτι γενικό. Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει η προκήρυξη για να κάνουμε τα χαρτιά μας για απόσπαση???? Αυτές οι αποσπάσεις θα είναι για τη νέα σχολική χρονιά... 2010-2011...


Κοιτώντας το τι έγινε πέρσι:
οι μεταθέσεις τις πρωτοβάθμιας ανακοινώθηκαν 1 Απριλίου 2009 και η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις βγήκε 15 Απριλίου 2009. Μέχρι τέλος Αυγούστου είχαν γίνει 3 φάσεις αποσπάσεων. Συνολικά την περσινή χρονιά (που ακόμα δεν έχει τελειώσει) έγιναν σύμφωνα με αιρετό του ΚΥΣΠΕ (μου διαφεύγει το όνομα) 6 φάσεις αποσπάσεων και όσες εκκρεμούν δε θα γίνουν, γιατί δεν υπάρχουν τα χρήματα για να αντικατασταθούν οι συνάδελφοι που ζητούν την απόσπαση.
Εάν πας στο μενού αριστερά και κάνεις κλικ στην επιλογή Αποσπάσεις θα πάρεις πληροφορίες σχετικές με τις ημερομηνίες που σου γράφω και σχετικά με τα δικαιολογητικά. Αυτά για πέρσι. Φέτος κανείς δε γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει.... ???


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160982
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.