*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1400 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:38:10 μμ »
Παράθεση
αυτά τα λες τωρα που υπηρετησες την οργανικη σου σε γραφειο,(οπως μας λες εισαι σε γραφειο) παιρνοντας και τα μορια της οργανικης. σκεψου ομως οτι οι φετινοι αποσπασμενοι δε θα εχουν αυτη τη πολυτελεια.

Αυτά τα λέω τώρα γνωρίζοντας πλέον πως δουλεύει το σύστημα από μέσα. Όλοι στα γραφεία άλλωστε πήγαιναν για να πάρουν τα μόρια. Τι άλλο κίνητρο να έχεις για να πας να δουλέψεις στο γραφείο ενώ μπορείς να είσαι σε σχολείο; Την οργανική μου την υπηρέτησα άλλωστε κανονικότατα 2 χρόνια σε απομακρυσμένο νησί και αν θες και την άποψη μου καλύτερα θα ήταν να έμενα στο νησί μέχρι να πάρω μετάθεση. Έτσι κι αλλιώς φέτος επιστρέφω πάλι πίσω.
Έγω φέτος δε βρίσκω κανένα λόγο εκτός από την εντοπιότητα για κάποιον να πάει σε γραφείο. Απορώ μάλιστα πως τόσος κόσμος θέλει να πάει σε φορέα. Η μόνη λογική απόσπαση είναι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:10 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1401 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:49:18 μμ »
Μια ερώτηση,γιατί δεν έχω καταλάβει.
Φέτος κάποιος που αποσπάται σε Δ/νση ξεχρεώνει την οργανική του?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1402 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:51:25 μμ »
Μια ερώτηση,γιατί δεν έχω καταλάβει.
Φέτος κάποιος που αποσπάται σε Δ/νση ξεχρεώνει την οργανική του?

Όχι.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1403 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:54:48 μμ »
Σχετικα με τους 106 αποσπασθεντες συναδερφους γαλλικης,επειδη ανεφερθη εδω με ειρωνικη διαθεση,πρεπει ολοι να γνωριζετε οτι οι ΠΕ05,ειμαστε υπεραριθμοι,εχουμε 1500 υπεραριθμους και βαλε.Η υπουργος,ελεχθη εδω,ως εξηγηση του φαινομενου,οτι αγαπα τις ξενες γλωσσες!Γι αυτο και θελει κοντα της τους ξενογλωσσους,συμπεριλαμβανομενων και των ΠΕ05!Που το ειδατε αυτο οτι μας λατρευει;;Μονο τα αγγλικα καλοπερνανε,η β γλωσσα εχει τοσο υποβαθμιστει που οι συναδερφοι μου,δεν συμπληρωνουν ωραριο,δεν παιρνουν οργανικη ΠΟΤΕ,τρεχουν σε 10 σχολεια,ειναι ΜΟΝΙΜΩΣ στη διαθεση και τα μορια μεταθεσης για Αθηνα π.χ εφτασαν τα 140!Επιπροσθετως παιζεται αν θα διοριστουμε φετος κανεις απο εμας...Ανθρωποι με περγαμηνες και απιστευτα προσοντα,κανουν το Χλεμπουρα,το γυφτο με την αρκουδα,του αρκα...γυρολογοι και απαξιωμενοι

Δηλ. όποιος κλάδος έχει τους περισσότερους υπεράριθμους πρέπει να παίρνει και τις περισσότερες αποσπάσεις; Είναι λογική αυτή; (παρεμπιπτόντως, και οι Πληροφορικοί έχουν αντίστοιχο ή και μεγαλύτερο αριθμό υπεραρίθμων).

Μιας που το πιάσαμε από αυτή τη μεριά το θέμα, αυτές οι υπεραριθμίες (κατά την άποψή μου) είναι το αποτέλεσμα των ΠΑΡΑΛΟΓΑ αθρόων διορισμών της τριετίας 2004-2007, που είχε ως αποτέλεσμα στον προτελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (2008) να μην υπάρχουν καν θέματα για Πληροφορικούς (φαντάσου υπεραριθμία).

Φυσικά, σχεδόν κανείς δεν αντέδρασε σε αυτόν τον παραλογισμό, γιατί τότε (σήμερα, όπως έχουν έρθει τα πράγματα, μπορεί όχι) αν υποστήριζες να μη διορίζονται τόσοι υπερβολικά πολλοί καθηγητές θα σου την "πέφτανε" πανταχόθεν (ιδιαίτερα δε από τους ίδιους αυτούς τους κλάδους των εκπαιδευτικών οι οποίοι πιέζανε αφόρητα για μαζικούς διορισμούς).

Στην κατεύθυνση προς την οποία (υποτίθεται) θέλει να οδηγήσει η παρούσα πολιτική ηγεσία τα πράγματα (Νέο Σχολείο, διαδραστικοί πίνακες, ηλεκτρονικό βιβλίο κτλ), πρέπει να αναζητήσει τα άτομα με προσόντα (και είναι αρκετά) που διαθέτει κάθε κλάδος στην εκπαίδευση (δεν είναι κρυφό ότι πάρα πολλοί Πληροφορικοί βαρέθηκαν να τους πίνουν το αίμα στον ιδιωτικό τομέα και για να βάλουν σε μια σειρά και την υπόλοιπη ζωή τους μπήκαν στο Δημόσιο, άλλοι στην Εκπαίδευση, άλλοι αλλού - μην ανοίξει το θέμα για το αν έχουν μεράκι ή όχι για διδασκαλία, θα βγούμε τελείως εκτός).
Για παράδειγμα, κάποιοι από αυτούς είναι τα άτομα που φτιάξανε τη νέα ιστοσελίδα του Υπουργείου (δεν κάνουν μόνο αυτό, όπως σκωπτικά σχολίασαν κάποιοι, κάνουν και πάρα πολλά άλλα, πίστεψέ με).

Αυτή τη στιγμή, με τις αποσπάσεις που γίνανε ενδεικτικώς σου αναφέρω τα εξής:

α) από τους 5 Πληροφορικούς στο ΟΠΣΥΔ (σύστημα αναπληρωτών-ωρωμισθίων και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άλλα υποσυστήματα) ανανεώθηκε η απόσπαση μόνο σε μία κοπέλα (αν κάποιος ΠΕ05 γνωρίζει καλά από ORACLE ας περάσει από εκεί).
β) αυτοί που έστησαν το Active Directory minedu.gov.gr κόπηκαν (αν κάποιος ΠΕ05 γνωρίζει καλά από Active Directory Services 2003/2008 σε x64, Exchange Server, Key Management Services, Rights Management Services, Windows Server Update Services, MS Project Server, SharePoint Portal Server, Windows SharePoint Services, ISA Server & Backup αυτών ας προσέλθει)
γ) κόπηκε επίσης και ο Πληροφορικός που διαχειρίζεται το ψηφιακό τηλεφωνικό κέντρο (και όχι μόνο)

καθώς και άλλοι.

Άποψή μου, από τη στιγμή που υπάρχουν αποσπάσεις, αυτές να γίνονται με πρωταρχικό γνώμονα να εξυπηρετείται η υπηρεσία (και όχι να εξυπηρετείται ο αποσπασμένος και η υπηρεσία να χωλαίνει). Δηλ. job description ανά γραφείο/τμήμα/διεύθυνση και καθορισμός εκ των προτέρων του αριθμού των θέσεων για αποσπασμένους. Αυτά τα είχε υποσχεθεί η κ. Διαμαντοπούλου, αλλά δεν τα έπραξε.

Φυσικά η κατεύθυνση θα πρέπει τελικώς να είναι προς μετάταξη όσων επιθυμούν και οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία (γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, γι' αυτό άλλωστε διοριστήκαμε).

Υ.Γ. Καθαρά προσωπική άποψη, ένας μικρός συγκεκριμένος αριθμός αποσπάσεων σε γραφεία και διευθύνσεις πρέπει πάντα να υπάρχει, σαν σύνδεσμος των εκπαιδευτικών με τη διοίκηση της εκπαίδευσης, γιατί έχω δει ότι οι διοικητικοί υπάλληλοι αντιμετωπίζουν πολλές φορές εχθρικά τους εκπαιδευτικούς, ενώ οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί τους εξυπηρετούν πολύ πιο θετικά. Αλλά μιλώ για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων στον οποίο δε θα μπορεί να αποσπάται εσαεί ο ίδιος εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:10 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1404 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:59:32 μμ »
Μια ερώτηση,γιατί δεν έχω καταλάβει.
Φέτος κάποιος που αποσπάται σε Δ/νση ξεχρεώνει την οργανική του?

Όχι.

Ευχαριστώ πολύ Ιωάννα  :)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Giotak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1405 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:29:53 πμ »
Οι αποσπασεις απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ αυριο βγαινουν; Μαθατε κατι;
Η ΔΟΕ ανακοίνωσε ότι το ΚΥΣΠΕ θα συζητήσει τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ την Τρίτη 6 Ιουλίου

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1406 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:30:16 πμ »
3. Θεωρητικά (και πρακτικά κάτι τέτοιο έγινε φέτος) το υπουργείο δεν πειράζει τη σειρά, απλά τραβά μια γραμμή στα άτομα, δηλαδή λέει το τάδε γραφείο θα πάρει 4, ποιοί είναι μέχρι την 4η θέση

Μην είσαι πολύ σίγουρος γι`αυτό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1407 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:39:42 πμ »
Αυτά που λέει ο Patreas είναι πολύ σωστά....έχει πολύ καλή γνώση του θέματος....Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη αξιόλογα άτομα με απίστευτα προσόντα στην πληροφορική κόπηκαν στο Υπουργείο, που δεν τολμούσε να τους πειράξει κανένας πολιτικός που έχει περάσει εδώ και χρόνια......Και όχι δεν μένανε βυσματικά...Απλά με μισθό καθηγητή σχεδιάσανε συστήματα που έβγαινε αυτή η σημερινή κατίνα και τα παρουσίαζε σαν δικά της έργα (ενώ δεν έχει καν γνώση του τι έχει γίνει και ποίος το έχει κάνει)....Και μιας και λέγονται αλήθειες ακούστε και αυτό.......Οι αποσπάσεις φέτος βγήκαν αποκλειστικά από το πολιτικό γραφείο την κ. Διαμαντοπούλου.....ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!! Αγνόησε τελείως την άποψη των διοικητικών για το ποίος πρέπει να μείνει και η λίστα δημιουργήθηκε καθαρά μέσα στο πολιτικό της (ρουσφετολογικό της) γραφείο στον 3 όροφο....Απλά τα προηγούμενα χρόνια γινόταν μισό-μισό.Αυτοί που κάναν σοβαρή δουλεία μέναν πάντα και χώνανε και τα βυσματά τους μετά οι πολιτικοί.....Φέτος τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα.....Η λίστα είναι δικιά μου δεν με ενδιαφέρει η άποψη του οποιοδήποτε Δ/ντη και διοικητικού...Μην την ακούτε αυτήν  την κυρία είναι η πιο βρώμικη απο όποιον έχει περάσει......

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1408 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:47:15 πμ »
Α και μια λεπτομέρεια εγώ την πήρα την απόσπαση....Αλλά οι βρωμίες της με έχουν φτάσει στα όρια μου...Όταν είδα ποια άτομα έκοψε έπαθα σοκ....Δεν μπορεί να μην ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει ποιος αξίζει εκεί μέσα (τουλάχιστον όλοι οι παλιοί από οποιοδήποτε κόμμα πάντα ρώταγαν)....Έυγε κ. Διαμαντοπούλου εσύ και το καινούριο ψηφιακό σου σχολείο.....

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1409 στις: Ιούλιος 02, 2010, 08:53:01 πμ »
 Έχω πάρει μετάθεση φέτος στη Δυτική Αττική και ακόμη και σήμερα δεν μας έχουν τοποθετήσει σε σχολείο. Θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση στο δυσπρόσιτο σχολείο που ήμουν τα τελευταία δύο χρόνια. Γνωρίζει κανείς αν την υπηρέτηση της θέσης μου στη δυτική Αττική θα τη χρωστώ για ένα ή για δύο χρόνια; Πότε θα βγει η εγκύκλιος της Β΄ φάσης αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος wins@or

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1410 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:03:36 πμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος τι γίνεται με τους αποσπασμένους? Πρέπει οι ιδιοι να ενημερώσουν το σχολείο που ανήκουν ότι πήραν απόσπαση?Χρειάζεται να προσκομίσουμε κάποιο χαρτί?
Και κάτι ακόμα όσοι δεν πήραν απόσπαση πότε μπορούν να κάνουν επανεξέταση της αίτησης?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1411 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:31:49 πμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος τι γίνεται με τους αποσπασμένους? Πρέπει οι ιδιοι να ενημερώσουν το σχολείο που ανήκουν ότι πήραν απόσπαση?Χρειάζεται να προσκομίσουμε κάποιο χαρτί?
Και κάτι ακόμα όσοι δεν πήραν απόσπαση πότε μπορούν να κάνουν επανεξέταση της αίτησης?
Ευχαριστώ

Οι αποσπασμένοι παρουσιάζονται 1 Σεπτέμβρη στη δ/νση που αποσπάστηκαν.
Συμπληρώνουν αίτηση τοποθέτησης, εξετάζονται όλες οι αιτήσεις και με βάση τα κοινωνικά κριτήρια και μόρια γίνονται οι τοποθετήσεις.
Σε ποιο σχολείο θα είναι ο καθένας το μαθαίνουμε αρχές Σεπτέμβρη.Οπότε δεν μπορείς να πάρεις τηλ σε κάποιο σχολείο.
Χαρτιά δεν χρειάζονται να προσκομίσεις, απλά να ξέρεις τα προσωπικά στοιχεία σου(εκτός από της ταυτότητας, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ).
Το Σεπτέμβρη νομίζω βγαίνει η εγκύκλιος για τη β΄φάση αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1412 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:36:51 πμ »
Έχω πάρει μετάθεση φέτος στη Δυτική Αττική και ακόμη και σήμερα δεν μας έχουν τοποθετήσει σε σχολείο. Θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση στο δυσπρόσιτο σχολείο που ήμουν τα τελευταία δύο χρόνια. Γνωρίζει κανείς αν την υπηρέτηση της θέσης μου στη δυτική Αττική θα τη χρωστώ για ένα ή για δύο χρόνια; Πότε θα βγει η εγκύκλιος της Β΄ φάσης αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Η εγκύκλιος β΄φάσης βγαίνει συνήθως το Σεπτέμβρη.
Η διετής παραμονή στην οργανική σου ή περιοχή μετάθεσης θα εφαρμοστεί από του χρόνου.Ακούγεται ότι θα εφαρμοστεί και στη δική σου περίπτωση, γι΄αυτό φέτος θα επιστρέψουν πολλοί στις θέσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος wins@or

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1413 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:38:48 πμ »
Το σχολείο στο οποίο ανήκουμε οργανικά, και προφανώς δεν θα είμαστε εκεί του χρόνου οι αποσπασμένοι, το ενημερώνουμε εμείς?Πρέπει να πάρω το διευθυντή τηλ και να του ότι πήρα απόσπαση?Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία?
Ευχαριστώ minouk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.