*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 679987 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2170 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:48:24 πμ »
Ναι,Άννα!Mάλλον έχεις δίκιο,sorry!Την άνοιξη ανακοινώνονται,οι αιτήσεις γίνονται πολύ νωρίτερα  :-[
Orchid,στη Δ Αθήνας.Όσο για το δικαίωμα μετάθεσης,εγώ έχω συμπληρώσει μια γεμάτη χρονιά στην περιοχή που ανήκω γιατί διορίστηκα μέσα Αυγούστου του 2009 κ από 1-9 μέχρι 30-6 υπηρέτησα κανονικά στο σχολείο που με είχε στείλει το ΠΥΣΔΕ.Αν δεν είχα πάρει οργανική πριν από λίγο καιρό,θα είχα σίγουρα δικαίωμα μετάθεσης το Νοέμβρη αλλά τώρα που πήρα οργανική-την οποία δε θα υπηρετήσω λόγω απόσπασης-δεν ξέρω τι ισχύει.Όποια/ος μπορεί ας μας διαφωτίσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 09:00:49 πμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:08 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2171 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:07:48 πμ »
Ναι,Άννα!Mάλλον έχεις δίκιο,sorry!Την άνοιξη ανακοινώνονται,οι αιτήσεις γίνονται πολύ νωρίτερα  :-[
Orchid,στη Δ Αθήνας.Όσο για το δικαίωμα μετάθεσης,εγώ έχω συμπληρώσει μια γεμάτη χρονιά στην περιοχή που ανήκω γιατί διορίστηκα μέσα Αυγούστου του 2009 κ από 1-9 μέχρι 30-6 υπηρέτησα κανονικά στο σχολείο που με είχε στείλει το ΠΥΣΔΕ.Αν δεν είχα πάρει οργανική πριν από λίγο καιρό,θα είχα σίγουρα δικαίωμα μετάθεσης το Νοέμβρη αλλά τώρα που πήρα οργανική-την οποία δε θα υπηρετήσω λόγω απόσπασης-δεν ξέρω τι ισχύει.Όποια/ος μπορεί ας μας διαφωτίσει...

Με κάθε επιφύλαξη η απάντηση:
Το να πάρεις οργανική αφού έχεις υπηρετήσει στη διάθεση μια χρονιά, δε θεωρείται βελτίωση οργανικής. Οπότε λογικά έχεις ξεχρεώσει (ας υποθέσουμε ότι κανείς δε δήλωνε τη συγκεκριμένη οργανική, κάποιος από αυτούς που βρίσκονταν στη διάθεση θα τη "χρεωνόταν" υποχρεωτικά στο τέλος. Αυτός, τι; Θα ήταν ο τιμωρημένος που θα έπρεπε να υπηρετήσει και δε θα μπορούσε να πάρει μετάθεση;)

Αποσυνδεδεμένος anna_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2172 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:19:01 πμ »
Efkola, κι εγώ μια από τα ίδια, αν και δεν ξέρω ακόμα αν πήρα απόσπαση (μειονοτική γαρ). Στο χαρτί που μου έδωσαν για την οριστική τοποθέτηση στην οργανική πάντως έλεγε "θεωρείται ότι έχετε υπηρετήσει την οργανική σας θέση". Οπότε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2173 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:20:01 πμ »
Αν κάποιος θέλει να κάνει αίτηση επανεξέτασης και στο μεταξύ έχει προκύψει και εγκυμοσύνη συζύγου, τελικά μήπως πρέπει να κάνει καινούργια αίτηση απόσπασης (για τη β φάση) ή αίτηση επανεξέτασης και βάζουμε και ένα δικαιολογητικό ακόμη μέσα;

έχει ακούσει κανείς πότε θα γίνει η β φάση των αποσπάσεων;Θα ανακοινωθεί κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:08 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 671
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2174 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:59:08 πμ »
Καλημέρα σε όλες/ους!Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που αποσπάστηκα κ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε τώρα αλλά μετά τις 25-8 όταν θα βγουν κ τα κενά.Σε όλες τις Διευθύνσεις ισχύει αυτό;Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα χρειαζόταν να παρουσιαστούμε έστω για τα γραφειοκρατικά τώρα που ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις.
Κ κάτι ακόμα στο οποίο άκρη δεν μπορώ να βρω γιατί ακόμα κ συνάδελφοι που εργάζονται σε γραφεία δεν έχουν σαφή εικόνα με τα νέα δεδομένα:Διορίστηκα πριν από 11 μήνες κ φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ υπηρέτησα σε ένα σχολείο της περιοχής μου.Πριν από 2 μήνες περίπου,πήρα οργανική για ένα άλλο σχολείο της περιοχής μου όπου κ θα υπηρετούσα το 2010-11,αν δεν έπαιρνα απόσπαση χθες!Η ερώτηση είναι η εξής:την υπηρέτηση αυτής της οργανικής τη χρωστάω κ αν ναι για 1 ή για 2 χρόνια;Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...


Efkola και  orchid από τη στιγμή που υπηρετήστε στο ΠΥΣΔΕ διορισμού σας έστω και σε διάθεση θεωρείται οτι έχετε υπηρετήσει την οργανική σας έστω και αν αυτή την πήρατε φέτος.Ακούγεται λίγο περίεργο αλλά δεν είστε υποχρεωμένοι να τη  υπηρετησετε οπότε μπορείτε κανονικά να πάρετε απόσπαση και το Νοέμβριο θα κάνετε τα χαρτιά σας  για μετάθεση

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 671
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2175 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:04:15 πμ »
Αυτό που έγραψα για την ξεχρέωση της οργανικής ισχύει με την προϋπόθεση οτι διοριστήκατε Αύγουστο -αρχές Σεπτεμβρίου γιατι οσοι διορίστηκαν αργότερα Οκτώβριο-Νοέμβριο δεν θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης αφού ο χρόνος υπηρεσίας προσμετράται από Σεπτέμβριο μέχρι Αύγουστο

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 671
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2176 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:06:29 πμ »
γιατι η αποσπαση αφορα ολη τη περιοχη του πυσδε και μπορει να τοποθετηθεις οπουδηποτε
Πάντα έτσι γινόταν οι αποσπάσεις ή τώρα ξεκίνησε? Πάντως είναι πολύ πακέτο γιατί κάποιοι νομοί είναι πολύ μεγάλοι και πιθανόν να συμπεριλαμβάνουν και νησιά που κάποος δε θα ήθελε να πάει..

Πάντα ετσι γινόταν στις αποσπάσεις .Είναι για όλη την περιοχή ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 671
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2177 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:15:37 πμ »
Αν κάποιος θέλει να κάνει αίτηση επανεξέτασης και στο μεταξύ έχει προκύψει και εγκυμοσύνη συζύγου, τελικά μήπως πρέπει να κάνει καινούργια αίτηση απόσπασης (για τη β φάση) ή αίτηση επανεξέτασης και βάζουμε και ένα δικαιολογητικό ακόμη μέσα;

έχει ακούσει κανείς πότε θα γίνει η β φάση των αποσπάσεων;Θα ανακοινωθεί κάτι;


Νομίζω δεν ανακοινώνεται κάτι για τη β φάση. Πας στη δευτεροβάθμια και κάνεις αίτηση επανεξετασης.Όσο για το πότε θα γίνει, πέρισυ η α φάση ανακοινώθηκε επίσης τέλη Ιουλίου και η β φάση 4 Σεπτεμβρίου.Να υπολογίζεις οτι κάτι τέτοιο θα ισχυσει και φέτος.

Στο πρωτο ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω τι είναι καλύτερο.Σε μια αντίστοιχη περίπτωση εγώ έκανα αίτηση επανεξέτασης χειρόγραφη στη διεύθυνση ανέφερα σύντομα τους λόγους που είχα επικαλεστεί στην πρώτη αίτηση και επιπλέον ανέφερα το νέο λόγο και επισύναψα τα δικαιολογητικά.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2178 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:23:26 πμ »
Καλημέρα και από μένα...Γνωρίζει κάποιος/κάποια πότε θα βγουν οι αποσπάσεις σε μειονοτικά?
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2179 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:34:05 πμ »
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που αποσπάστηκε σε πυσδε της 2ης-3ης κλπ.επιλογής του?Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος ας απαντήσει...ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2180 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:02:12 πμ »
τελικα ποτε λετε να βγουν οι ανακλησεις και οι επανεξετασεις?? μου ειπαν απο τη ββαθμια οτι επρεπε να ειχα κανει ανακληση της αιτησης αποσπασης πριν βγουν οι αποσπασεις και οτι τωρα γινεται ανακληση μονο για πολυ σοβαρους λογους(φανταστειτε δε χρησιμοποιησα βυσμα στην αποσπαση και θα ψαχνω βυσμα στην ανακληση!!!)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2181 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:18:32 πμ »
μολις πηρα στο υπουργειο να ρωτησω για τα μειονοτικα και μου ειπαν πως δεν τα εχει υπογραψει ακομα και δεν ξερει και ποτε θα τα υπογραψει...............εμεις σαν τους βλακες περιμενουμε

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2182 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:22:05 πμ »
τελικα ποτε λετε να βγουν οι ανακλησεις και οι επανεξετασεις?? μου ειπαν απο τη ββαθμια οτι επρεπε να ειχα κανει ανακληση της αιτησης αποσπασης πριν βγουν οι αποσπασεις και οτι τωρα γινεται ανακληση μονο για πολυ σοβαρους λογους(φανταστειτε δε χρησιμοποιησα βυσμα στην αποσπαση και θα ψαχνω βυσμα στην ανακληση!!!)

Ένας γνωστός μου που είχε κάνει αίτηση ανάκλησης εδώ και ένα μήνα, λόγω προβλήματος υγείας συγγενικού του προσώπου, την πήρε.
Οπότε, τελικά, ούτε αυτό μετράει.

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2183 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:28:18 πμ »
φίλη γυμνάστρια αποσπάστηκε στην 4η επιλογή της

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160974
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.