*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 120683 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #476 στις: Μάιος 20, 2008, 08:33:56 μμ »
Μου την λές κάπως?
Απάντησα στον peo6

Διάβασε όλα τα προϋγούμενά μου μηνύματα και θα δεις αν διάβασα ή δεν διάβασα την εγκύκλιο και πολύ περισσότερο  κάτι που έγραψα.
Δεν είπα ,αλλά έγραψα ενα ενδεχόμενο και γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά αν πρόσεξες


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #477 στις: Μάιος 20, 2008, 09:11:53 μμ »
.......

 Αν καποιος μπερδευει.. ειναι ο καθε ασχετος υπαλληλος που διαβασε την εγκυκλιο χθες το πρωι, πολυ μετα απ' ολους εμας. 
Εγω παντως διαφωνω μ' αυτο που γραφεις παραπανω.
Τις επιτυχιες Ασεπ πρεπει να τις βαλει μονο αυτος που ζητα να ενταχθει στον πινακα του 24μηνου. Αυτος που ζητα ενταξη στο 40μηνο ΔΕ χρειαζεται να εχει επιτυχια Ασεπ αρα δεν γατι να το δηλωσει?
Στη σελιδα 10 της εγκυκλιου και συγκεριμενα στην παραγραφο 6 .....     

Οι υποψήφιοι για ένταξη στον πίνακα του 24μήνου (24 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας αναπληρωτή και ωρομισθίου) υποχρεούνται να δηλώνουν το γραπτό διαγωνισμό/διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ στον οποίο/οποίους ήταν επιτυχόντες, συμπληρώνοντας το αντίστοιχο πεδίο/πεδία. Επιτυχόντες είναι όσοι έλαβαν τη βαθμολογική βάση του εκάστοτε διαγωνισμού.
Αυτο το πεδιο για την επιτυχια Ασεπ ειναι μονο για το 24μηνο επειδη ο νομος (που ελπιζουμε να ψηφιστει) θα οριζει απαιραιτητη επιτυχια Ασεπ για 24μηνιτες. Ολοι οι υπολοιποι δε χρειαζεται να το δηλωσουν. Αν επρεπε να το δηλωσουν για καποιο λογο... θα αναφεροταν στην εγκυκλιο οπως για τους 24μηνιτες
Συμφωνούμε όλοι ότι όποιος έχει τουλάχιστον 24 μήνες προϋπηρεσίας και επιτυχία/επιτυχίες σε ΑΣΕΠ υποχρεούται να τσεκάρει το ή τα κουτάκια για τις επιτυχίες σε ΑΣΕΠ, αν επιθυμεί να ενταχθεί στον πίνακα του 24μηνου.
Όμως από πουθενά στην εγκύκλιο δεν προκύπτει ότι όποιος δεν έχει συμπληρώσει 24μηνο αλλά έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ δεν τσεκάρει το κουτάκι των επιτυχιών του ΑΣΕΠ. Ακόμη και πάνω στην αίτηση δεν αναφέρεται ότι προϋπόθεση για να συμπληρώσει κάποιος τα κουτάκια με τις επιτυχίες σε ΑΣΕΠ είναι η 24μηνη προϋπηρεσία . Το ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ....   και το ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΤΥΧΩΝ ΣΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΣΕΠ...  είναι ανεξάρτητα τοποθετημένα στο πλαίσιο που βρίσκονται όπως και ό,τι άλλο βρίσκεται πάνω απ' αυτά στο ίδιο πλαίσιο .
Όπως έγραψε και η vikoulaki λίγο πιο πάνω υπάρχει και η λογική να θέλει γνωρίζει το υπουργείο   πόσοι είναι περίπου οι  εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη επιτυχία σε ΑΣΕΠ ώστε να οργανωθεί και να προγραμματίσει καλύτερα τους διορισμούς των επόμενων χρόνων. Υπάρχει περίπτωση(υπόθεση κάνω , δεν το γνωρίζω) όπως υπάρχουν στον πίνακα του  πληροφοριακού συστήματος κάθε ειδικότητας ένα σωρό στήλες (ΣΤΡΑΤΟΣ, ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ....) να προστεθεί και μία στήλη ακόμα, αυτή που θα αναφέρει τις επιτυχίες σε ΑΣΕΠ .

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #478 στις: Μάιος 21, 2008, 03:26:38 μμ »
Πολύ σωστά τα αναφέρεις συνάδελφε syrrahm. Όντως δε λέγεται κάπου ότι δεν συμπληρώμουμε το κουτάκι με την/τις επιτυχία/ες στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ είτε ανήκουμε είτε δεν ανήκουμε στους 24μηνίτες.

Εξάλλου, τα πλαίσια που αφορούν στις επιτυχίες στο διαγωνισμό του Ασεπ είναι σε διαφορετικές γραμμές και άμεσα δε συνδέονται στην αίτηση που συμπληρώνουμε. Εγώ πάντως συμπλήρωσα κανονικά το αντίστοιχο κουτάκι επιτυχίας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #479 στις: Μάιος 21, 2008, 04:06:25 μμ »
Κατέθεσα σήμερα αίτηση, συμπληρώνοντας τα κουτάκια είμαι επιτυχών στον ΑΣΕΠ 2004 και 2006  δίχως να συμπληρώνω 24 μηνο.
Η αίτηση που μου εκτύπωσε ο υπάλληλος και μου έδωσε, λέει επιτυχίες ΑΣΕΠ 2004..ΟΧΙ    ΑΣΕΠ 2006...ΟΧΙ.
Εχοντας κι εγώ την ίδια αποψη με την marion το συζήτησα μαζί του κι αυτός επέμενε  ότι μόνο οι 24μηνίτες το συμπληρώνουν.
Πως μπορούμε να το διευκρινήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #480 στις: Μάιος 21, 2008, 04:12:31 μμ »
μεγαλο μπερδεμα τελικα αυτα τα κουτακια...εγω σημερα μετα απο συζητηση στη δευτεροβαθμια..συμπληρωσα τα κουτακια επιτυχιας στου Ασεπ 2004 και 2006 και δεν συμπληρωσα 24μηνο..και το χαρτι μετα ελεγε Ασεπ 2002 Ναι και Ασεπ 2006 Ναι...ομως το θεμα ειναι ...δεν ειναι σωστο αλλοι να τα βαζουν τα κουτακια και αλλοι οχι

Αποσυνδεδεμένος theorrion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #481 στις: Μάιος 21, 2008, 04:17:23 μμ »
Τελικά έχει ξεκαθαρίσει το παρακάτω ή όχι :
Αν κάποιος έχει 24μηνες+επιτυχια σε ΑΣΕΠ και ενταχθεί στον πίνακα του 24μηνου, στην περίπτωση που δεν πάρει όλους αυτού του πίνακα φέτος, χάνεται ο διορισμός που αλλιώς θα γινόταν μέσω του 40% του Ενιαίου, ή κρατιέται και η θέση στον Ενιαίο Διορισμών και γίνεται ο διορισμός από εκεί?
Είναι σημαντικό γιατί έτσι θα μπορούσαν τελικά να διοριστούν άτομα με λιγότερα μόρια στον Ενιαίο από κάποιον με τουλάχιστον 24 μόρια+ασεπ που δε θα διοριστεί από τον πίνακα 24μηνιτών φέτος. Κάτι τέτοιο π.χ. μπορεί να γίνει στους φιλόλογους.
Βέβαια είναι λίγο παράδοξο να μπαίνεις στον πίνακα 24μηνιτών και να βγαίνεις από τον Ενιαίο Διορισμών αλλά δεν έχει ξεκαθαρισθεί

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #482 στις: Μάιος 21, 2008, 04:20:59 μμ »
Ηρεμείστε. Περιμένετε να ψηφιστεί (και να ανακοινωθεί) πρώτα ο νόμος. Με το να κάνετε υποθέσεις επί υποθέσεων αγχώνεστε περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #483 στις: Μάιος 21, 2008, 04:52:07 μμ »
Τελικά έχει ξεκαθαρίσει το παρακάτω ή όχι :
Αν κάποιος έχει 24μηνες+επιτυχια σε ΑΣΕΠ και ενταχθεί στον πίνακα του 24μηνου, στην περίπτωση που δεν πάρει όλους αυτού του πίνακα φέτος, χάνεται ο διορισμός που αλλιώς θα γινόταν μέσω του 40% του Ενιαίου, ή κρατιέται και η θέση στον Ενιαίο Διορισμών και γίνεται ο διορισμός από εκεί?
Είναι σημαντικό γιατί έτσι θα μπορούσαν τελικά να διοριστούν άτομα με λιγότερα μόρια στον Ενιαίο από κάποιον με τουλάχιστον 24 μόρια+ασεπ που δε θα διοριστεί από τον πίνακα 24μηνιτών φέτος. Κάτι τέτοιο π.χ. μπορεί να γίνει στους φιλόλογους.
Βέβαια είναι λίγο παράδοξο να μπαίνεις στον πίνακα 24μηνιτών και να βγαίνεις από τον Ενιαίο Διορισμών αλλά δεν έχει ξεκαθαρισθεί


δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που θα ενταχθεί στον πίνακα του 24μηνου να χάσει φέτος διορισμό.είτε θα διορισθεί με 24μηνο είτε με ενιαίο στην περίπτωση που δεν απορροφηθούν όλοι οι 24μηνίτες(κάτι που το θεωρώ αδύνατο να συμβεί.μάλλον θα απορροφηθούν όλοι οι 24μηνίτες)

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #484 στις: Μάιος 21, 2008, 05:03:41 μμ »
Μου την λές κάπως?
Απάντησα στον peo6

Διάβασε όλα τα προϋγούμενά μου μηνύματα και θα δεις αν διάβασα ή δεν διάβασα την εγκύκλιο και πολύ περισσότερο  κάτι που έγραψα.
Δεν είπα ,αλλά έγραψα ενα ενδεχόμενο και γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά αν πρόσεξες



As μη δωσουμε τοση μεγαλη σημασια σ' αυτο. Οποιος θελει να το τσεκαρει ας το τσεκαρει. Κουβεντα κανουμε..Απλα εγω πιστευω οτι αν δεν εχεις 24μηνο δεν κερδιζεις κατι...
Περιμενω καποιος να μου απαντησει στην ερωτηση που εκανα. Εγω εχω 21 μορια και 2 επιτυχιες Ασεπ. Ας υποθεσουμε οτι δε τσεκαρω τις επυτιχιες Ασεπ.. τι θα χασω? Θα με προσπερασει ο διορσμος... επειδη δε συμπληρωσα τις επιτυχιες? Τι θα γινει?
Ενας 24μηνιτης που εχει 24 και επιτυχια Ασεπ αν δεν τσεκαρει την επιτυχια θα χασει το διορισμο μεσω 24μηνου. Εγω τι θα χασω?
Για τα μενα τα πραγματα ειναι απλα. Το κουτακι αυτο μπηκε για να δηλωνουν οι 24μηνιτες την επιτυχια και το υπουργειο να κανει διασταυρωση αν οντως ισχυει ή οχι.
Αν δεν εβαζαν το κουτακι αυτο και αν υποθετικα εγω ειχα 25 μορια και επιτυχια Ασεπ το 2006 θα επρεπε το Υπουργειο να πιασει απο την αρχη τους διαγωνισμους για να δουν αν εχω τουλαχιστον μια επιτυχια.   

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #485 στις: Μάιος 21, 2008, 05:46:04 μμ »

As μη δωσουμε τοση μεγαλη σημασια σ' αυτο. Οποιος θελει να το τσεκαρει ας το τσεκαρει.

Συμφωνώ απόλυτα.
 Η συγκεκριμένη απάντηση μου δεν ήταν για εσένα.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 21, 2008, 07:01:28 μμ »
Αν δούμε στον πίνακα διορισμών ΠΕ60 νηπιαγωγών οι πρώτοι 571 στο τέλος της χρονιάς θα έχουν πάνω από 24 μήνες. Αυτό σημαίνει ότι θα διοριστούν οι προγραμματισμένοι 480 από ΑΣΕΠ, 320 από 40% και αυτοί οι 571 από 24 μηνο;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 21, 2008, 07:16:18 μμ »
απο τους 24μηνιτες θα διορισει μονο το 1/5 κατα ετος!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #488 στις: Μάιος 21, 2008, 07:28:36 μμ »
...Απλα εγω πιστευω οτι αν δεν εχεις 24μηνο δεν κερδιζεις κατι...
Περιμενω καποιος να μου απαντησει στην ερωτηση που εκανα. Εγω εχω 21 μορια και 2 επιτυχιες Ασεπ. Ας υποθεσουμε οτι δε τσεκαρω τις επυτιχιες Ασεπ.. τι θα χασω? Θα με προσπερασει ο διορσμος... επειδη δε συμπληρωσα τις επιτυχιες? Τι θα γινει?
Ενας 24μηνιτης που εχει 24 και επιτυχια Ασεπ αν δεν τσεκαρει την επιτυχια θα χασει το διορισμο μεσω 24μηνου. Εγω τι θα χασω?...
Ουσιαστικά δε θα χάσεις τίποτα ,αν δεν τσεκάρεις το κουτάκι για τις επιτυχίες Ασεπ , εφόσον έχεις προϋπηρεσία λιγότερη από 24 μήνες .
Γιατί όμως να φαίνεται στο έντυπο της μηχανογραφημένης αίτησης, ότι δεν έχεις επιτυχία σε Ασεπ , ενώ στην πραγματικότητα έχεις ;
Κατά τον ίδιο τρόπο δε θα χάσεις τίποτα , αν δεις ότι στο έντυπο της μηχανογραφημένης αίτησης  σού έχουν περαστεί π.χ. 12 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας ενώ εσύ έχεις π.χ. 15 μήνες .
Οι 3 μήνες που δεν σου πέρασαν χάνονται ? Όχι . Το πολύ πολύ κάνεις μία ένσταση μετά την έκδοση των πινάκων τον Ιούλιο, αν δεις ότι παραμένει το λάθος .
Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που έχει περαστεί κάποιο προσωπικό σου στοιχείο λάθος . Για παράδειγμα να σου έχουν περάσει λάθος αριθμό τηλεφώνου ή λάθος διεύθυνση .Θα  έχει ουσιαστικό πρόβλημα σ' αυτήν την περίπτωση κάποιος και ιδίως στην περίπτωση που  το ξέρει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον καλέσουν ούτε ωρομίσθιο ?(αναφέρομαι γενικά)
Γιατί λοιπόν να φαίνεται στο μηχανογραφημένο έντυπο κάτι που δεν ισχύει ? Υπάρχει λόγος ?


Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #489 στις: Μάιος 21, 2008, 07:51:37 μμ »
ΤΟ 24 ΚΑΙ ΑΣΕΠ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ 40ΜΗΝΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΠΙΠΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΚΑΙ 40% ΚΑΙ 24ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΣΕΠ(ΕΙΜΑΙ ΠΕ2) ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟ 24ΜΗΝΟ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ 24ΜΗΝΟΥ ΦΕΤΟΣ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.