*

Αποστολέας Θέμα: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 105380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 27, 2012, 06:17:27 μμ »
σειρά μου να κάνω ερώτηση. Υπάρχει οδηγία, νόμος ή δε ξέρω τι άλλο που να ορίζει ότι αν θέσουμε υποερωτήματα σε ένα θέμα, πρέπει υποχρεωτικά να είναι από το ίδιο κεφάλαιο;

για να γίνω πιο σαφής:
πχ 1ο θέμα
Α) ερώτηση από το 1ο κεφάλαιο
Β ερώτηση από το 5ο κεφάλαιο

διότι ο σύμβουλος μας είπε κάτι τέτοιο και το βρήκα πολύ κουφό....
δηλαδή, αν θες να βάλεις 5 ερωτήσεις Σ-Λ , τότε σύμφωνα με αυτά που μας είπε...θα πρέπει όλες οι ερωτήσεις να είναι από το ίδιο κεφάλαιο......




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:38 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 27, 2012, 06:24:21 μμ »
Για ποια ειδικότητα μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 27, 2012, 06:24:38 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Θέλω να βάλω τα δικά μου σαφώς, αλλά φοβάμαι μήπως μου την έχει στημένη κάποιος συνάδελφος και μου κάνει αναφορά ότι κάνω κάτι παράνομο, σε περίπτωση που συμπίπτουν τα θέματα.Δεν κάνω ερωτήσεις για να περνά η ώρα, φέτος τα είδα όλα με πισώπλατα μαχαιρώματα και θέλω να τελειώσω σωστά και αναίμακτα τη χρονιά μου ως αναπληρώτρια.
Έχω ενοχλήσει αρκετές φορές τη σύμβουλο, πάντα μου απαντούσε σε ό,τι ζητούσα πολύ πρόθυμα, αλλά σκέφτηκα μήπως κάποιος μπορούσε να με ενημερώσει από εδώ,  γιατί ντρέπομαι να την ενοχλώ όποτε μου τυχαίνει κάποιου είδους "φιλολογική" δυσκολία.

ο σύμβουλος είναι για να μας απαντά....... για αυτό υπάρχει......    ;) :P 
δεν ειναι παράνομο να βάλεις κάτι που έπεσε πέρσι...αν είναι δυνατόν! δηλαδή για σιγά, λογικό δεν είναι να θεωρείς κάποια θέματα σημαντικά προς εξέταση που το ίδιο σημαντικά τα θεωρούσε και ο περσινός διδάσκων-ουσα;
ούτε  είναι παράλογο να ζητήσεις το φάκελο να δεις τα περσινά θέματα...ούτε και παράνομο! αν είναι δυνατόν! όλοι θέλουμε να δούμε πάνω κάτω πως κινήθηκαν τα θέματα σε προηγούμενες χρονιές, για να μην βγεις είτε πολύ απαιτητικός είτε πολύ χαλαρός! θεωρώ όμως ότι πρέπον είναι να μην τα φωτοτυπούμε μιας και έχουν υπογραφές και σφραγίδες!
με εντυπωσιάζει όμως η μη δεκτικότητα-συνεργατικότητα των συναδέλφων!
μάλλον υπήρξα πολύ τυχερός στη ζωή μου, από όσα σχολεία πέρασα, βρήκα υπέροχους συλλόγους!!!
καλή δύναμη στο έργο σου και καλή επιτυχία στους μαθητές σου!   :D

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 27, 2012, 06:28:02 μμ »
Για ποια ειδικότητα μιλάμε;

για φυσική!  διότι ο σύμβουλος μας το "απαγορεύει"   :P :P :P :P

αλλά του είπα ξεκάθαρα πως το βρίσκω παράλογο!!!
μάλιστα μας ζήτησε και τα θέματα μας να τα έχει .....θα του τα δώσω μετά τις εξετάσεις  :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:38 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 27, 2012, 06:34:10 μμ »
Στην Ιστορία που διδάσκω δεν μου το έχουν αναφέρει αυτό ως τώρα ποτέ. ???
Φέτος "έπεσα" στον πιο περίεργο σύλλογο, αλλά και οι ίδιοι συνάδελφοι μεταξύ τους λένε τα χειρότερα για τον ίδιο τους το σύλλογο.Ενηργησα αρκετές φορές σαν διαμεσολαβητής μεταξύ συναδέλφων γιατί δε μιλιούνται μεταξύ τους.Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. :)Δεν πειράζει, μετά από αυτή τη "μαθητεία" μου, νομίζω ότι θα τα καταφέρω καλύτερα στους επόμενους συλλόγους....

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 27, 2012, 07:02:24 μμ »
Στην Ιστορία που διδάσκω δεν μου το έχουν αναφέρει αυτό ως τώρα ποτέ. ???
Φέτος "έπεσα" στον πιο περίεργο σύλλογο, αλλά και οι ίδιοι συνάδελφοι μεταξύ τους λένε τα χειρότερα για τον ίδιο τους το σύλλογο.Ενηργησα αρκετές φορές σαν διαμεσολαβητής μεταξύ συναδέλφων γιατί δε μιλιούνται μεταξύ τους.Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. :)Δεν πειράζει, μετά από αυτή τη "μαθητεία" μου, νομίζω ότι θα τα καταφέρω καλύτερα στους επόμενους συλλόγους....

Ούτε και εγώ γνωρίζω κάτι τέτοιο, μιλάω πάντα για φιλολογικά μαθήματα!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 21, 2012, 11:23:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Ανοίγω νέο θέμα γιατί σε μια αναζήτηση που έκανα,δε βρήκα κάτι που να με διαφωτίσει.
Διορθώνοντας γραπτά της Γ Γυμνασίου,βρέθηκα μπροστά σε δύο γραπτά ολόιδια σχεδόν.Τα δύο παιδιά είναι κολλητοί φίλοι και κάθονταν ο ένας πίσω από τον άλλο στις εξετάσεις.Ο ένας είχε ξανακάνει το ίδιο και στο διαγώνισμα του β τριμήνου.
Είναι φως φανάρι ότι ή έχει αντιγράψει ο ο ένας από τον άλλο ή ότι έχει υπάρξει κοινό σκονάκι.Κοινά εκφραστικά και ορθογραφικά λάθη,κοινώς ''φωτοτυπία'' όπως λέμε το ένα με το άλλο,αν εξαιρέσεις μια άσκηση παραπάνω που έγραψε ο ένας,προφανώς για ξεκάρφωμα.
Πρόθεσή μου είναι να μην τους τη χαρίσω κ να βαθμολογήσω όσο αυστηρότερα γίνεται,πράγμα που θα έχει ως συνέπεια να ξαναδώσουν το μάθημα γιατί η βαθμολογία τους και στα τρίμηνα ήταν χαμηλή.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση,έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;Σε περίπτωση αναβαθμολόγησης εξετάζεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:57:17 πμ »
Το θεμα ειναι οτι παρολο που ειναι φανερο οτι αντεγραψαν δεν μπορεις παρα να βαθμολογησεις αυτο που βλεπεις.Αν οι γονεις ειναι ψαγμενοι μπορουν να σου δημιουργησουν προβλημα.Πριν απο δυο χρονια ειχα ενα φανταστικο διευθυντη που ηταν και προισταμενος πριν απο χρονια.Μας ελεγε οτι ολες μας οι ενεργειες να ειναι τετοιες ωστε να ειμαστε συνομοι.Βαθμολογησε αυστηρα και συνενοησου με τον διευθυντη σου.Μην ξεχνας οτι μπορει να εκθεσεις τους επιτηρητες.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 22, 2012, 01:13:43 πμ »
Να τους εκθέσω βρε Άντζελα τέτοιοι που είναι!Ή για να το θέσω καλύτερα,μόνοι τους εκτίθενται.Πώς είναι δυνατόν οι μαθητές να αντιγράψουν τρεις ολόκληρες απαντήσεις(ξέχασα να πω ότι και ο επόμενος μαθητής που καθόταν πίσω τους αντέγραψε ένα κομμάτι της μίας ερώτησης!).Τέλος πάντων,πραγματικά δεν ξέρω τί προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις και με ποια λογική λειτουργούν οι αναβαθμολογητές(αν υπάρξει τέτοιο αίτημα).Μέχρι πότε έχουν δικαίωμα να ζητήσουν αναβαθμολόγηση;

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 22, 2012, 09:51:10 πμ »
Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Ανοίγω νέο θέμα γιατί σε μια αναζήτηση που έκανα,δε βρήκα κάτι που να με διαφωτίσει.
Διορθώνοντας γραπτά της Γ Γυμνασίου,βρέθηκα μπροστά σε δύο γραπτά ολόιδια σχεδόν.Τα δύο παιδιά είναι κολλητοί φίλοι και κάθονταν ο ένας πίσω από τον άλλο στις εξετάσεις.Ο ένας είχε ξανακάνει το ίδιο και στο διαγώνισμα του β τριμήνου.
Είναι φως φανάρι ότι ή έχει αντιγράψει ο ο ένας από τον άλλο ή ότι έχει υπάρξει κοινό σκονάκι.Κοινά εκφραστικά και ορθογραφικά λάθη,κοινώς ''φωτοτυπία'' όπως λέμε το ένα με το άλλο,αν εξαιρέσεις μια άσκηση παραπάνω που έγραψε ο ένας,προφανώς για ξεκάρφωμα.
Πρόθεσή μου είναι να μην τους τη χαρίσω κ να βαθμολογήσω όσο αυστηρότερα γίνεται,πράγμα που θα έχει ως συνέπεια να ξαναδώσουν το μάθημα γιατί η βαθμολογία τους και στα τρίμηνα ήταν χαμηλή.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση,έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;Σε περίπτωση αναβαθμολόγησης εξετάζεται αυτό;

έχεις π.μ.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 22, 2012, 04:11:02 μμ »
Φοβάμαι ότι από τη στιγμή που δεν πιάστηκαν από τους επιτηρητές την ώρα των εξετάσεων, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 22, 2012, 05:16:20 μμ »
Αν οι επιτηρητες ηταν απλοι θεατες και δε τιθεται θεμα εκθεσης συννενοησου με το διευθυντη. Αν τους βαθμολογησεις αυστηρα περνανε;Τι μαθημα ειναι;Εγω παντως ειμαι υπερ της αυστηρης επιτηρησης γιατι σεβομαι τον εισηγητη και τον μαθητη που κοπιασε.Καποια στιγμη μονοεγραψα μαθητη γ λυκειου που σε ιστορια γενικης ειχε σελιδες του βιβλιου αναμεσα στη κολα αναφορας. Το τι ακουσα τοτε δε λεγεται .

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:43:16 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους/ες και ιδίως την intemperanta για τον κόπο που έκανε!
Θα δω τι θα κάνω κ θα ξαναγράψω...

Αποσυνδεδεμένος Dimitris123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 23, 2012, 02:06:01 πμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ Η ΜΑΘΗΤΗΣ 1ΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΑ.ΠΑΩ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΕΙΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΤΑ ΠΗΓΑ ΚΑΛΑ 15.9 ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΑ 16 ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Π ΘΡΗΣΚΕΥΤΗΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΔΙΕΥΘΗΝΤΡΙΑ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΓΕΥΡΑ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 11 ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΜΑ ΜΕ ΛΥΠΗΘΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΑ 14 Η 13.ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΑΠΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΦΕΙΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.ΓΙΑΥΥΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ CAPS

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.