*

Αποστολέας Θέμα: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 104105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος missathens

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:59:20 μμ »
Το γραπτό μπορεί να δει ο κηδεμόνας (προφανώς και ο μαθητής μαζί του) μόνο μετά από γραπτή αίτησή του στο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2022, 01:03:25 μμ από missathens »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:12 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:27:03 μμ »
Ο εκπαιδευτικός δεν ειναι υποχρεωμένος να δώσει καμμία εξήγηση στον κηδεμόν ή στον μαθητή. Ο κηδεμόνας μπορεί απλά να δει το γραπτό και να συμπεράνει ο ίδιος τα λάθη. Καλό είναι φυσικά να είναι και ο καθηγητης για να του εξηγήσει ότι ο βαθμός που πήρε είναι μεγαλύτερος από αυτόν που αξίζει το γραπτό...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 23, 2022, 03:01:52 μμ »
Συγγνώμη που επιμενω, το γράφω μήπως το δουν κι άλλοι. Μαθητής κόβεται αρχαία και περναει Ελενη/Οδύσσεια/Ιλιάδα. Τον Σεπτέμβρη δίνει μόνο αρχαία ή και τα δυο; Αφού ο νόμος λέει ότι συνεξεταζονται. Πώς γίνεται να δώσει μόνο το ένα; (προφανώς σωστότερο για τα παιδιά, δεν είμαι υπέρ της συνεξετασησ ούτως ή άλλως, αλλά βάσει ποίου νόμου γίνεται αυτή η εξέταση;)

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 23, 2022, 05:27:36 μμ »
Συγγνώμη που επιμενω, το γράφω μήπως το δουν κι άλλοι. Μαθητής κόβεται αρχαία και περναει Ελενη/Οδύσσεια/Ιλιάδα. Τον Σεπτέμβρη δίνει μόνο αρχαία ή και τα δυο; Αφού ο νόμος λέει ότι συνεξεταζονται. Πώς γίνεται να δώσει μόνο το ένα; (προφανώς σωστότερο για τα παιδιά, δεν είμαι υπέρ της συνεξετασησ ούτως ή άλλως, αλλά βάσει ποίου νόμου γίνεται αυτή η εξέταση;)
Λοιπόν,  φέτος πήρα μόνο Αρχαία από πρωτότυπο Α γυμνασίου.  Ο μαθητής μένει μετεξεταστέος στα Αρχαία από πρωτότυπο με μ.ό 8. Αντίθετα,  στην Οδύσσεια με μ.ό.10 το περνάει. Μένει μετεξεταστέος στα συμψηφιζόμενα μαθήματα , όταν στο ένα έχει μ.ό. 8 και στο άλλο 10.Και πρέπει να εξεταστεί το Σεπτέμβριο σε αυτό που έχει βγάλει 8 μέσο όρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:12 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 23, 2022, 05:31:54 μμ »
Συγγνώμη που επιμενω, το γράφω μήπως το δουν κι άλλοι. Μαθητής κόβεται αρχαία και περναει Ελενη/Οδύσσεια/Ιλιάδα. Τον Σεπτέμβρη δίνει μόνο αρχαία ή και τα δυο; Αφού ο νόμος λέει ότι συνεξεταζονται. Πώς γίνεται να δώσει μόνο το ένα; (προφανώς σωστότερο για τα παιδιά, δεν είμαι υπέρ της συνεξετασησ ούτως ή άλλως, αλλά βάσει ποίου νόμου γίνεται αυτή η εξέταση;)
Εξάλλου τα αποτελέσματα βγαίνουν από το myschool,  οπότε δεν είναι δυνατόν να αμφισβητηθούν!Εφόσον βγάζει ότι περνάει στο ένα και μένει μετεξεταστέος στο άλλο,  τότε ποιο είναι το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 23, 2022, 05:51:11 μμ »
Μα αφού με νόμο τα μαθήματα εξετάζονται μαζί. Σε ενιαίο τρίωρο. Δεν λέει πουθενά ότι τον Σεπτέμβριο τα δίνουν μόνα τους. Δηλαδή όλοι το ερμηνεύσατε ότι δίνουν μόνο το ένα; η εξέταση ποσο θα κρατήσει; 1,5 ώρα;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 23, 2022, 06:33:59 μμ »
Μα αφού με νόμο τα μαθήματα εξετάζονται μαζί. Σε ενιαίο τρίωρο. Δεν λέει πουθενά ότι τον Σεπτέμβριο τα δίνουν μόνα τους. Δηλαδή όλοι το ερμηνεύσατε ότι δίνουν μόνο το ένα; η εξέταση ποσο θα κρατήσει; 1,5 ώρα;

Από τη στιγμή που το Myschool θεωρεί ότι το μάθημα έχει περαστεί, πώς θα γίνει εξέταση;

Το 2019 έτσι το εφαρμόσαμε, ακριβώς γιατί το έβγαλε έτσι το Myschool.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 23, 2022, 06:48:37 μμ »
Από τη στιγμή που το Myschool θεωρεί ότι το μάθημα έχει περαστεί, πώς θα γίνει εξέταση;

Το 2019 έτσι το εφαρμόσαμε, ακριβώς γιατί το έβγαλε έτσι το Myschool.

Οκ κατάλαβα. Εμάς δεν μας είχε ξανασυμβεί μάλλον. Ή έγινε όταν είχα άδεια ανατροφής, δεν το γνωριζω. Απλώς απορώ γιατί η νομοθεσία μιλάει για ενιαία εξέταση. Εμένα μ ανακουφίζει αυτό γιατί στο δικό μου κομμάτι πέρασαν τα παιδιά, είχα υποσχεθεί ότι θα τα βοηθήσω αν προσπαθήσουν και βοήθησαν, οπότε τώρα δεν φαίνεται να μην τήρησα την υπόσχεση μου. Απλώς απορώ γιατί υπάρχει αυτό το κενό νόμου, στο πώς ενιαίο μάθημα θα σπάσει. Και τον Σεπτέμβρη η εξέταση ήταν 1,5 ώρα ή 2; Κι αν υπάρχουν μαθητες που έχουν κοπεί κ στα δυο, θα εξεταστούν την ίδια μέρα αλλά σε τρίωρο;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 23, 2022, 08:00:18 μμ »
Οκ κατάλαβα. Εμάς δεν μας είχε ξανασυμβεί μάλλον. Ή έγινε όταν είχα άδεια ανατροφής, δεν το γνωριζω. Απλώς απορώ γιατί η νομοθεσία μιλάει για ενιαία εξέταση. Εμένα μ ανακουφίζει αυτό γιατί στο δικό μου κομμάτι πέρασαν τα παιδιά, είχα υποσχεθεί ότι θα τα βοηθήσω αν προσπαθήσουν και βοήθησαν, οπότε τώρα δεν φαίνεται να μην τήρησα την υπόσχεση μου. Απλώς απορώ γιατί υπάρχει αυτό το κενό νόμου, στο πώς ενιαίο μάθημα θα σπάσει. Και τον Σεπτέμβρη η εξέταση ήταν 1,5 ώρα ή 2; Κι αν υπάρχουν μαθητες που έχουν κοπεί κ στα δυο, θα εξεταστούν την ίδια μέρα αλλά σε τρίωρο;

To 2019 οι εξετάσεις των μετεξεταστέων ήταν Ιούνιο, μετα την εβδομάδα των ενισχυτικών μαθημάτων -ή όπως τα λέγανε. Τα περισσότερα παιδιά είχαν μείνει σε 1 από τα 2, οπότε έδωσαν 1,5 ώρα γραπτά και μετά προφορικά. Όσα είχαν μείνει και στα 2, 3ωρη γραπτή εξέταση και μετά προφορικά. Το ότι αλλάζουν αυτά συνέχεια είναι τρομακτικό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 23, 2022, 08:21:17 μμ »
To 2019 οι εξετάσεις των μετεξεταστέων ήταν Ιούνιο, μετα την εβδομάδα των ενισχυτικών μαθημάτων -ή όπως τα λέγανε. Τα περισσότερα παιδιά είχαν μείνει σε 1 από τα 2, οπότε έδωσαν 1,5 ώρα γραπτά και μετά προφορικά. Όσα είχαν μείνει και στα 2, 3ωρη γραπτή εξέταση και μετά προφορικά. Το ότι αλλάζουν αυτά συνέχεια είναι τρομακτικό.

Α μάλιστα. Ιούνιο 18 κ 19 εγω έλειπα με λοχείας κ ανατροφής κ δεν είχα ασχοληθεί αν είχε γίνει κάτι ανάλογο σ εμάς. Μάλλον γι αυτό ήμουν η μόνη που εξεπλαγη. Σκεψου ότι το είχα πει στους μαθητες…. κι είχα σκάσει μ αυτούς που κόπηκαν αρχαία, φοβήθηκα ότι θα έλεγαν ότι δεν τήρησα την υπόσχεση να τους βοηθήσω κι αναρωτιόμουν αν θα καταλάβαιναν από τον βαθμό ότι εγω τους πέρασα…. Έλειπα κιόλας τη μέρα που βγάζαμε αποτελέσματα λόγω έκτακτου συμβάντος και μετα αγχωμένη πήρα τηλ σχολείο για να τους πω να διευκρινίσουν ότι όσοι κόπηκαν θα δώσουν και τα δυο. Έτσι κατάλαβα ότι όλοι οι άλλοι το είχαν ερμηνεύσει αλλιώς. Βέβαια δεν έχω πειστει ότι αυτό είναι το σωστό νομικά ,   αλλά δεν θέλει κάποιος να ρωτήσει τον συντονιστή, το θεωρούν αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος Ζέφη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 25, 2022, 01:25:04 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μαθητή με δυσλεξία προφορικά εξεταζόμενο που έμεινε στη Φυσική μεταξεταστεος. Τον Σεπτέμβριο πρέπει να δώσει προφορικά και γραπτά. Μα πώς θα δώσει γραπτά αφού είναι προφορικά εξεταζόμενος;;; Επίσης, μαθητής που μένει μεταξεταστεος σε μάθημα της Β Ομάδας π.χ. Θρησκευτικά, εξετάζεται γραπτά ΚΑΙ προφορικά; Ή μονο προφορικά; Πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 25, 2022, 08:35:45 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μαθητή με δυσλεξία προφορικά εξεταζόμενο που έμεινε στη Φυσική μεταξεταστεος. Τον Σεπτέμβριο πρέπει να δώσει προφορικά και γραπτά. Μα πώς θα δώσει γραπτά αφού είναι προφορικά εξεταζόμενος;;; Επίσης, μαθητής που μένει μεταξεταστεος σε μάθημα της Β Ομάδας π.χ. Θρησκευτικά, εξετάζεται γραπτά ΚΑΙ προφορικά; Ή μονο προφορικά; Πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν.

Ο μαθητής με δυσλεξία κατ αρχας είχε δικαίωμα να δώσει επαναληπτικές και τον Ιούνιο. Δεν το εφαρμόσατε αυτό;

Έισης ο μαθητής με δυσλεξία περναει με μικρότερο μέσο όρο, το εφαρμόσατε αυτό; Πόσο χαμηλούς βαθμούς μπορεί να έχει ένα παιδί με δυσλεξία που να κοπεί; Κανένας άλλος δεν ήθελε να τον βοηθήσει;

Μαθητή με μόνο προφορική εξέταση δεν νομίζω να έχει κόψει κανείς στο σχολείο μου για να σου απαντήσω, υποθέτω όμως ότι εφόσον είναι μόνο προφορικα, εξετάζεται μόνο προφορικα.

Η ομάδα β μόνο προφορικα απ όσο ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 25, 2022, 10:36:40 πμ »
Ο μαθητής με δυσλεξία κατ αρχας είχε δικαίωμα να δώσει επαναληπτικές και τον Ιούνιο. Δεν το εφαρμόσατε αυτό;

Έισης ο μαθητής με δυσλεξία περναει με μικρότερο μέσο όρο, το εφαρμόσατε αυτό; Πόσο χαμηλούς βαθμούς μπορεί να έχει ένα παιδί με δυσλεξία που να κοπεί; Κανένας άλλος δεν ήθελε να τον βοηθήσει;

Μαθητή με μόνο προφορική εξέταση δεν νομίζω να έχει κόψει κανείς στο σχολείο μου για να σου απαντήσω, υποθέτω όμως ότι εφόσον είναι μόνο προφορικα, εξετάζεται μόνο προφορικα.

Η ομάδα β μόνο προφορικα απ όσο ξέρω.

Έσπερε, αυτά είναι φετινές αλλαγές; Δεν έχω συναντήσει ποτέ περίπτωση μικρότερου μέσου όρου, εκτός από την περίπτωση παιδιών που φοιτούσαν τα τελευταία 2 έτη σε σχολεία του εξωτερικού. Μου κάνει επίσης εντύπωση το να υπάρχει περίοδος επαναληπτικών εξετάσεων μόνο για τα παιδιά με δυσλεξία. Μπορείς να παραπέμψεις σε κάποιο νόμο; Γιατί αν ισχύουν αυτά, κάτι έχουμε κάνει πολύ λάθος  :-\

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 25, 2022, 11:37:16 πμ »
Οι μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 28722/Γ2/12-3-2010 υπουργική απόφαση (Β 276) για τους οποίους προβλέπεται προφορική εξέταση αντί γραπτής, μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να ζητήσουν επανεξέταση (αναβαθμολόγηση) στα μαθήματα που εξετάσθηκαν. Η νέα αυτή εξέταση πραγματοποιείται στο σχολείο φοίτησης τους ενώπιον διμελούς επιτροπής αποτελούμενης από εκπαιδευτικούς του σχολείου που έχουν σε πρώτη ή δεύτερη ανάθεση το αντίστοιχο μάθημα, άλλους από αυτούς που διενήργησαντην αρχική εξέταση. Την επιτροπή συγκροτεί ο Διευθυντής του σχολείου.

Η αίτηση για επανεξέταση υποβάλλεται από τους κηδεμόνες των μαθητών ή από τους ίδιους, εφόσον είναι ενήλικοι, στο σχολείο μέσα σε δύο (2) ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων. Η αίτηση συνοδεύεται από το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε μάθημα για το οποίο ζητείται επανεξέταση. Ο βαθμός της επανεξέτασης προκύπτει από τον Μ.Ο. των δύο εξεταστών - αναβαθμολογητών και είναι ο τελικός γραπτός βαθμός του μαθήματος σε κάθε περίπτωση, είτε είναι μεγαλύτερος είτε μικρότερος από το βαθμό της αρχικής εξέτασης.

ΠΔ126/2016 άρθρο 9 και σε αυτό παραπέμπει κ η φετινή εγκύκλιος για προγραμματισμό εξετάσω γυμνασίων. Είναι παλιότερη διάταξη όμως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.