*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2009  (Αναγνώστηκε 56342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 22, 2009, 04:17:34 μμ »
Δηλ απο οτι καταλαβα μπορει να κανει καποιος αποσπαση το σεπτεμβρη ακομα κ αν ειναι παλιος?
Κ αν ειναι τυχερος κ δεχτουν παιρνεις αποσπαση αμεσως μετα την αποφαση?Τα αποτελεσματα τα βγαζουν μαζι με τους νεοδιοριστους?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:05 »

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 22, 2009, 10:49:34 μμ »
Τα Κυσπε - Κυσδε συνεδριάζουν κάποια στιγμή τον Σεπτέμβρη για να εξετάσουν τις αιτήσεις για απόσπαση των νεοδιόριστων. Μαζί με αυτές εξετάζουν τις αιτήσεις για επανεξέταση όσων είχαν κάνει αίτηση αλλά δεν πήραν απόσπαση αλλά και τις αιτήσεις κάποιων άλλων "παλιών" που τους προέκυψε κάποιο θέμα και θέλουν κι αυτοί να πάρουν απόσπαση.
Δυστυχώς όπως είναι γνωστό, το σύστημα των αποσπάσεων δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό, οπότε όλα είναι σχετικά. Θεωρητικά μπορείς να πάρεις απόσπαση και τον Σεπτέμβρη αλλά αν δεν έχεις κάποιον να σε "βοηθήσει" δεν είναι εύκολο.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 22, 2009, 10:58:51 μμ »
Με μπερδέψατε. Σε άλλη συζήτηση στο site  είχα καταλάβει ότι οι νεοδιόριστοι δεν παίρνουν απόσπαση από την πρώτη χρονιά εκτός από εξαιρετικούς λόγους. Ισχύει αυτό ή τον Σεπτέμβριο κάνουμε αίτηση για απόσπαση και το Νοέμβριο για μετάθεση και οριστική τοποθέτηση?

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:22:13 μμ »
Με μπερδέψατε. Σε άλλη συζήτηση στο site  είχα καταλάβει ότι οι νεοδιόριστοι δεν παίρνουν απόσπαση από την πρώτη χρονιά εκτός από εξαιρετικούς λόγους. Ισχύει αυτό ή τον Σεπτέμβριο κάνουμε αίτηση για απόσπαση και το Νοέμβριο για μετάθεση και οριστική τοποθέτηση?

Οι νεοδιόριστοι είναι όντως δύσκολο να πάρουν απόσπαση, δεν σημαίνει αυτό όμως ότι δεν μπορούν να κάνουν και αίτηση (φέτος από το σχολείο μου πήρε απόσπαση συνάδερφος νεοδιόριστη). Αν τελικά πάρεις την απόσπαση σε γραφείο τότε τον Νοέμβρη κάνεις αίτηση για μετάθεση και οριστική τοποθέτηση. Αν πάρεις απόσπαση σε σχολείο τότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση καθώς δεν έχεις υπητερήσει την οργανική. Για οριστική τοποθέτηση όμως κάνεις χαρτιά.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:05 »

Αποσυνδεδεμένος kes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:49:59 μμ »
Ο νεοδιόριστος δικαιούται απόσπαση σε ΙΕΚ και αν ναι μπορεί στην περίπτωση που την πάρει  να κάνει κανονικά αίτηση για μετάθεση; Με λίγα λόγια ο νεοδιόριστος αποσπασμένος σε ΙΕΚ θωρείται ότι κάνει την οργανική του όπως και στην περίπτωση των γραφείων;

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:07:58 πμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε ιεκ ισχύει ακριβώς ότι ισχύει και για τις αποσπάσεις σε γραφεία εκπαίδευσης (μόρια μετάθεση κτλ). Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Μάλλον μου φαίνεται δύσκολο να διοριστείς και κατ' ευθείαν να πάρεις απόσπαση και μάλιστα σε ιεκ. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Τα πράγματα είναι πιο εύκολα, γενικά, αν κριθεί κάποιος νεοδιόριστος ως υπεράριθμος.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 23, 2009, 09:51:32 πμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε ιεκ ισχύει ακριβώς ότι ισχύει και για τις αποσπάσεις σε γραφεία εκπαίδευσης (μόρια μετάθεση κτλ). Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Μάλλον μου φαίνεται δύσκολο να διοριστείς και κατ' ευθείαν να πάρεις απόσπαση και μάλιστα σε ιεκ. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Τα πράγματα είναι πιο εύκολα, γενικά, αν κριθεί κάποιος νεοδιόριστος ως υπεράριθμος.
Ο νεοδιόριστος δικαιούται απόσπαση σε ΙΕΚ και αν ναι μπορεί στην περίπτωση που την πάρει  να κάνει κανονικά αίτηση για μετάθεση; Με λίγα λόγια ο νεοδιόριστος αποσπασμένος σε ΙΕΚ θωρείται ότι κάνει την οργανική του όπως και στην περίπτωση των γραφείων;
Ο νεοδιόριστος δεν μπορεί να πάρει απόσπαση σε ΙΕΚ, γιατί τον Σεπτέμβριο γίνονται αιτήσεις για απόσπαση μόνο από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Επιπλέον δεν είναι βέβαιο ότι ο αποσπασμένος νεοδιόριστος θα έχει δικαίωμα μετάθεσης, γιατί αυτό πρέπει να αναφέρεται στην απόφαση της απόσπασης (και στις αποσπάσεις του 2008 πχ δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά).

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:24:24 μμ »
νομίζω πως ο νεοδιόριστος μπορεί να πάρει απόσπαση όπως ακριβώς και κάποιος πιο παλιός, αλλά θα χρωστάει την οργανική του και θα πρέπει κάποια στιγμή να γυρίζει να την ξεχρεώσει... δηλαδή αν κάποιος έχει λόγο για απόσπαση, αν είναι νεοδιόριστος του την δίνουν πιο δύσκολά???

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:55:50 μμ »
δηλαδή αν κάποιος έχει λόγο για απόσπαση, αν είναι νεοδιόριστος του την δίνουν πιο δύσκολά???

του την δίνουν δυσκολότερα από ότι σε κάποιον παλιότερο.
Έχω ακούσει για περιπτώσεις παντρεμένων με 1 - 2 παιδιά που δεν πήραν απόσπαση την πρώτη χρονιά, ενώ τις επόμενες χρονιές πήραν.

Τα πάντα είναι σχετικά. Τι λόγους έχεις, που ζητάς να πας, (και επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται αναξιοκρατικά) ποιος θα μιλήσει για σένα.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:58:14 μμ »
δηλαδή αν κάποιος έχει λόγο για απόσπαση, αν είναι νεοδιόριστος του την δίνουν πιο δύσκολά???

του την δίνουν δυσκολότερα από ότι σε κάποιον παλιότερο.
Έχω ακούσει για περιπτώσεις παντρεμένων με 1 - 2 παιδιά που δεν πήραν απόσπαση την πρώτη χρονιά, ενώ τις επόμενες χρονιές πήραν.

Τα πάντα είναι σχετικά. Τι λόγους έχεις, που ζητάς να πας, (και επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται αναξιοκρατικά) ποιος θα μιλήσει για σένα.
η συνυπηρέτηση με σύζηγο στα σώματα ασφαλείας είναι σημαντικός λόγος? μήπως ξέρεις??

Αποσυνδεδεμένος annpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have a nice day! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:02:17 μμ »
Και μένα ο σύζυγός μου είναι στρατιωτικός και από όσο ξέρω όταν τίθεται θέμα συνυπηρέτησης με στρατιωτικό (ή αν είναι σε οποιοδήποτε άλλο σώμα
ασφαλείας) πάντα γίνεται η απόσπαση, ακόμα και αν αφορά νεοδιόριστους. Απλώς μετά χρωστάς την οργανική που πρέπει να την υπηρετήσεις
κάποια στιγμή.
Κάθε εμπόδιο για καλό...

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:06:32 μμ »
μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες...σε ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 07, 2009, 03:38:23 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση το Σεπετέμβριο; Δεν διορίζομαι φέτος αλλά υπηρετώ για δεύτερη χρονιά!
 

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:05:29 μμ »
δεν μπορεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.