*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 49928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:50:32 πμ »
 ;D Με...ηρέμησες λίγο...γιατί μόνο αυτό μου έλειπε...δε φτάνει που τρέχω από το πρωί μέχρι το βράδυ για μας βάλουν παράθυρα στους φεγγίτες (ναι..δεν έχουμε..αλλά τι πειράζει;) το μόνο που μου έλειπε..είναι να συντάσσω και αναφορές... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:48:28 πμ »
Καλημερα σε ολους και καλη σχολικη χρονια. θα ηθελα τις γνωσεις και τα φωτα σας σχετικα με ενα θεμα που αντιμετωπιζει ενας πολυ καλος μου φιλος: την προηγουμενη σχολικη χρονια οντας πρωτοδιοριστος δασκαλος ηρθε σε συγκρουση με συναδελφο του, μεγάλο σε ηλικία.  Ο τελευταιος τον απειλησε με καταγγελία στην πρωτοβάθμια. Βεβαια η διευθυντρια του σχολειου όπως ειπε του φιλου μου δεν προωθησε το ζητημα. Το παιδί εχει παρει μεταθεση, αλλα φοβαται μηπως εχει τωρα προβλημα στη μονιμοποιηση του ή μηπως η καταγγελια φαινεται στον ατομικο του φακελο. Αν γνωριζει καποιος τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις ας απαντησει. Συγνωμη για τη μακρυγορια και ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:56:20 πμ »
Εφόσον δεν εστειλε η διευθύντρια την καταγγελία (Αν την είχε στείλει θα το διαπίστωνε ο συνάδελφος από την "πρόσκληση" του Προϊσταμένου  ::)) δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχεί. :)
 Άλλωστε διενέξεις πάντα θα υπάρχουν.
Ωραίος ο παλιός, όμως τον ψάρωσε για τα καλά.  :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:26:32 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση, συγνωμη για το ορθογραφικο μου λαθος (μακρηγορια)!!. Να τα πω και στο φιλο μου γιατι ηταν στα προθυρα, μανιοκαταθλιψης!!!!! Παντως καλο είναι κι εμεις οι νεοι να γνωριζουμε τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις.....εγω δηλαδη ειμαι τελειως ανιδεη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:27:05 μμ »

Πέρσι παρακολούθησα την πρώτη φάση των ΠΕΚ. Επειδή είχα δουλέψει ως ωρομίσθια καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο πολλά χρόνια κατέθεσα την προϋπηρεσία μου και απαλλάχτηκα από τη Β' και τη Γ' φάση. Όμως αυτή η προϋπηρεσία τελικά δεν μου αναγνωρίστηκε μισθολογικά λόγω του είδους της σύμβασης που είχα με το πανεπιστήμιο. Υπάρχει περίπτωση κατόπιν τούτου να υπάρχει πρόβλημα με την μονιμοποίησή μου; Έχω το χαρτί των ΠΕΚ που λέει ότι παρακολούθησα την Α' φάση και ολοκλήρωσα το πρόγραμμα, όμως μἠπως έχω πρόβλημα που η συγκεκριμένη προϋπηρεσία δεν αναγνωρίστηκε τελικά για μισθολογική εξέλιξη;

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:38:22 μμ »
Η μονιμοποίηση γίνεται στα δύο χρόνια από την ημερομηνία πρόσληψης.
Αν τα ΠΕΚ σου δώσουν χαρτί που λέει πως απαλάσσεσαι από τις άλλες φάσεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αν πάλι έκαναν λάθος τα ΠΕΚ και το ανακαλύψουν το πολύ πολύ να κάνεις και τις άλλες φάσεις που το θεωρώ απίθανο.
Σε καμία περίπτωση δεν φταις εσύ.
Αρκεί να έχεις την εενημέρωση απαλαγής.

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:50:35 μμ »


Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:12:56 μμ »
παιδια γεια σας! μηπως ξερει κανείς να μου πει τι σημαίνει ο όρος δ"υσμενης έκθεση αξιολόγησης των προσόντων" ενός εκπαιδευτικού για τη διαδικασία μονιμοποίησης; νόμιζα πως η μονιμοποιηση είναι αυτοδίκαιη εκτός αν υπάρχουν πειθαρχικά παραπτώματα ή ποινές (που και πάλι δεν ξέρω τι είναι), αλλά αυτή η έκθεση τι είναι πάλι, ποιος την συντάσσει και τι είδους κριτήρια αξιολογεί; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:22:35 μμ »
παιδια γεια σας! μηπως ξερει κανείς να μου πει τι σημαίνει ο όρος δ"υσμενης έκθεση αξιολόγησης των προσόντων" ενός εκπαιδευτικού για τη διαδικασία μονιμοποίησης; νόμιζα πως η μονιμοποιηση είναι αυτοδίκαιη εκτός αν υπάρχουν πειθαρχικά παραπτώματα ή ποινές (που και πάλι δεν ξέρω τι είναι), αλλά αυτή η έκθεση τι είναι πάλι, ποιος την συντάσσει και τι είδους κριτήρια αξιολογεί; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η έκθεση συντάσσεται με το πέρας των 2 πρώτων ετών από τότε που διορίστηκες. Την γράφει ο διευθυντής του σχολείου (αν τον 2ο χρόνο αλλάξεις σχολείο την γράφει ο διεθυντής του σχολείου της 2ης χρονιάς). Αναφέρει το αν ήσουν συνεπής, πρόθυμος κλπ. και διάφορα άλλα που από όσο ξέρω πλέον δεν έχουν σημασία γιατί όπως είπες η μονιμοποίηση γίνεται αυτοδίκαια εκτός αν εκκρεμούν ποινές κλπ ή αν εκκρεμεί η παρακολούθηση των ΠΕΚ. Η έκθεση πλέον είναι τυπική.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:40:25 μμ »
ευχαριστω πολυ moon για την ενημέρωση!!!! αλλά αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου πεις τι σημαίνει πειθαρχική πινή ή πειθαρχικό παράπτωμα;; δηλαδή τι θα πρέπει να έχεις κάνει; σαν πολυ σοβαρό μου ακούγεται όλο αυτό και δεν το καταλαβαίνω

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:54:41 μμ »
Υπάρχει ολόκληρη λίστα στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα με το τι θεωρείται πειθαρχικό παράπτωμα. Περιπτώσεις που έχω ακούσει εγώ είναι άρνηση εκτέλεσης καθηκόντων, αδικαιολόγητη απουσία, επίθεση σε μαθητή, το γνωστό θέμα με τις βαθμολογήτριες στις πανελλαδικές του 2007. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί περνούν από ΕΔΕ και ανάλογα μπορεί να τους επιβληθεί ποινή, από επίπληξη μέχρι αργία και στέρηση μισθού. Για λεπτομέρειες αν σε ενδιαφέρει διάβασε τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 06:57:28 μμ »
Aν χρωσταμε ΠΕΚ β φαση και γ δεν συμπληρωνει το χαρτι αυτο ο διευθυντης?

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 09:42:34 πμ »
Δεν μπορείς να μονιμοποιηθείς αν χρωστάς ΠΕΚ...Μας το είχαν πει από το γραφείο όταν διοριστήκαμε. Αν υποχρεούσαι να παρακολουθήσεις Β & Γ φάση (κι εγώ στα ίδια είμαι και ξεκινάω το "πακετάκι" από Δευτέρα  :P) σημαίνει ότι δεν έχεις τη βεβαίωση παρακολούθησης ούτε της Α φάσης στα χέρια σου. Χωρίς βεβαίωση δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία μονιμοποίησης. :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:00:44 μμ »
παιδιά καλημέρα! οσον αφορα τα πεκ εχω στα χερια μου μια βεβαιωση που λεει οτι εχω παρακολουθησει την α φαση των πεκ και επειτα αναφερει πως η ταδε εκπαιδευτικος "εχοντας εκπαιδευτικη πειρα ενος τουλαχιστον ετους με την παρακολουθηση του προγραμματος αυτου ολοκληρωσε το υποχρεωτικο προγραμμα εισαγωγικης επιμορφωσης". αυτο σημαινει πως τελειωσα με τα πεκ; ή μηπως πρεπει να παρακολουθησω β και γ φαση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.165 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.