*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 52668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:06:04 μμ »
ας πουμε τωρα οτι εχω κανει α φαση και δεν παω στην β,γ φαση.. την χρωσταω για του χρονου λογικα.. αλλα του χρονου θα εχω την προυπηρεσια για να μην παω σε β,γ φαση....  τι παιζει τοτε...?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:10:20 μμ »
παιδιά καλημέρα! οσον αφορα τα πεκ εχω στα χερια μου μια βεβαιωση που λεει οτι εχω παρακολουθησει την α φαση των πεκ και επειτα αναφερει πως η ταδε εκπαιδευτικος "εχοντας εκπαιδευτικη πειρα ενος τουλαχιστον ετους με την παρακολουθηση του προγραμματος αυτου ολοκληρωσε το υποχρεωτικο προγραμμα εισαγωγικης επιμορφωσης". αυτο σημαινει πως τελειωσα με τα πεκ; ή μηπως πρεπει να παρακολουθησω β και γ φαση;
Έχεις τελειώσει! ;)

ας πουμε τωρα οτι εχω κανει α φαση και δεν παω στην β,γ φαση.. την χρωσταω για του χρονου λογικα.. αλλα του χρονου θα εχω την προυπηρεσια για να μην παω σε β,γ φαση....  τι παιζει τοτε...?
Δεν παίρνεις βεβαίωση ούτε για την α φάση. Δηλαδή, εφόσον το κάνεις έτσι, του χρόνου θα ξαναπαρακολουθήσεις την α φάση και (αφού θα έχεις προϋπηρεσία) θα σου δώσουν τη βεβαίωση της α. Αλλιώς...όλοι έτσι θα έκαναν! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:15:39 μμ »
λογικο ειναι αυτο? δηλαδη θα κανω δυο φορες α φαση και καθολου β,γ? και γιατι οχι του χρονου μονο β,γ?  θα μου πεις το μονο παραλογο που συμβαινει θα ειναι  αυτο ?  οχι...

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:18:37 μμ »
Συνάδελφοι, ανοίγω εδώ το θέμα καθώς δεν είδα σε μια πρώτη ματιά κάπου αλλού να συζητείται αυτό το θέμα.

Ακούω ότι ο όρος δόκιμος εκπαιδευτικός είναι ήδη εν ισχύι. Τι σημαίνει αυτό σύμφωνα με το νόμο (άσχετα που μέχρι τώρα ήταν κενός περιεχομένου ο όρος);
Και έπειτα, καταλάβατε αν θα αφορά στους αναπληρωτές ή και στους διοριστέους ΑΣΕΠ από το 2010;

Σας προβληματίζει ποιος φορέας θα επιχειρεί τελικά την αξιολόγηση, καθώς μπήκαν πολλά "μοντέλα" στο τραπέζι;
Όποιος δε έχει μια παραπάνω πληροφόρηση για το γερμανικό μοντέλο που αναφέρθηκε από την υπουργό, ας την μοιραστεί μαζί μας!!

Τέλος, μια θέση και μια ανησυχία:
Ναι, αξιολόγηση, αλλά για όλους, και αυτό να μη συνδέεται με το μισθό ή τη μονιμότητα του υπαλλήλου. Ας κρίνει την καταλληλότητα για τάξη ή μη και την περαιτέρω ανέλιξή του...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2010, 09:35:55 πμ από Lenazagor »
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος marilia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:26:51 μμ »
δόκιμοι απ'οσο ξέρω είναι οι νεοδιόριστοι.....υποτίθεται οτι είσαι δόκιμος τα δυο πρώτα χρόνια....μετά αξιολογήσε για να πάρεις την μονιμοποιήση....η αξιολόγηση αυτή γίνεται (εκτός κ αν αλλάξουν τα πράγματα) απο τους διευθυντές του κάθε σχολειού που έχεις την οργανική σου (με γραπτή έκθεση τους προς την δευτεροβαθμια διεύθυνση)....οσό για το ποιούς αφορά...αυτό ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει....απ'οτι ακούγεται πάντως μαλλόν για οσους διοριστούν απο 2010 κ μετα...

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 07:40:29 μμ »
Σ'ευχαριστώ, marilia83!
Δεν είχα ιδέα για αυτή την αξιολόγηση μέχρι τώρα...
Συνεχίζω βέβαια να αναρωτιέμαι για το πώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση εφεξής... Δλδ εγώ που είμαι διοριστέα β χρονιάς, θα πρέπει να περάσω από άλλη διαδικασία από έναν διοριστέο της α χρονιάς;

Όποιος ξέρει κάτι για το γερμανικό μοντέλο, ας ενημερωσει!
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:25:52 μμ »
είμαι κι εγώ διοριστέα της β' φουρνιάς και η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά περί δόκιμου εκπαιδευτικού με έχουν θορυβήσει. Γιατί να περάσουμε άλλη διαδικασίας εμείς από αυτούς της πρώτης φουρνιάς, δεδομένου ότι έχουμε προσληφθεί με την ίδια προκήρυξη. Αυτό δεν είναι αντισυνταγματικό;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:30:32 μμ »
Για μένα ο εκπαιδευτικός πρέπει να υφίσταται συνεχή αξιολόγηση, όχι των γνώσεων του, αλλά της κατάστασης στην οποία βρίσκεται!
Είδικά η ψυχιατρική κατάσταση (και όχι η ψυχολογική) είναι απαραίτητο να ελέγχεται τουλάχιστον κάθε 2 χρόνια. Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές στην πίεση του σχολείου, αλλά και δεν είμαστε όλοι κατάλληλοι για εκπαιδευτικοί!
Κάτι αντίστοιχο και με τα άλλα θέματα υγέιας. Γιατί ναι μεν με το διορισμό καταθέτουμε πιστοποιητικό υγείας, αλλά καθ' όλη τη διάρκεια της καριέρας μας δεν ξανακαταθέτουμε κάτι τέτοιο. Μία πάθηση που δεν υπάρχει την ώρα του διορισμού, μπορεί να υπάρχει 2 ή 5 ή 10 χρόνια αργότερα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:38:52 μμ »
Για μένα ο εκπαιδευτικός πρέπει να υφίσταται συνεχή αξιολόγηση, όχι των γνώσεων του, αλλά της κατάστασης στην οποία βρίσκεται!
Είδικά η ψυχιατρική κατάσταση (και όχι η ψυχολογική) είναι απαραίτητο να ελέγχεται τουλάχιστον κάθε 2 χρόνια. Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές στην πίεση του σχολείου, αλλά και δεν είμαστε όλοι κατάλληλοι για εκπαιδευτικοί!
Κάτι αντίστοιχο και με τα άλλα θέματα υγέιας. Γιατί ναι μεν με το διορισμό καταθέτουμε πιστοποιητικό υγείας, αλλά καθ' όλη τη διάρκεια της καριέρας μας δεν ξανακαταθέτουμε κάτι τέτοιο. Μία πάθηση που δεν υπάρχει την ώρα του διορισμού, μπορεί να υπάρχει 2 ή 5 ή 10 χρόνια αργότερα....


+++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:54:49 πμ »
Συμφωνώ, αλλά το θέμα της "υπό δοκιμή πρόσληψης" νομίζετε ότι έγκειται στην ψυχιατρική εξέταση του νεοπροσληφθέντος;
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 08:39:49 πμ »
Πριν απο χρόνια, είχα γνωρίσει μία συνάδελφο, που είχε κάνει μεταπτυχιακό στη Γερμανία, και μου είχε πει λίγο πολύ το γερμανικό μοντέλο. Στην Γερμανία για να γίνεις καθηγητής, οι σχολές χωρίζονται σε καθηγητικές και σε επιστημονικές, δηλ. όποιος πάει για καθηγητής αποφασίζει, αν δεν κάνω λάθος στο 2ο έτος φοίτησης της σχολής. Τώρα για να διοριστεί μόνιμος, χρειάζεται μία πενταετία περίπου. Δηλαδή, ξεκινάει να εργάζεται σε σχολείο, πληρώνεται κανονικά, και μέσα σ'αυτήν την πενταετία δίνει διάφορες εξετάσεις, γραπτές  αν θυμάμαι καλά. Η διαφορά όμως, με την Γερμανία είναι πως όποιος αποφοιτάει τη σχολή του προσλαμβάνεται άμεσα, και για μία πενταετία είναι δόκιμος, περνώντας διάφορες εξετάσεις γραπτές ή μη, με το ίδιο το σύστημα να τον βοηθάει να κάνει καλύτερα την δουλειά του, και να αποδίδει καλύτερα στο διδακτικό έργο, περνώντας από επιμορφώσεις και μάλιστα να παίρνει επιπλέον χρήματα γι'αυτό(δηλ. για κάθε επιμόρφωση που περνάει πληρώνεται επιπλέον!). Και μην ξεχνάτε πως οι μισθοί εκεί είναι διπλάσιοι απ'τους δικούς μας.Δηλαδή, γύρω στο 24ο με 25ο έτος της ηλικίας του εργάζεται, ως δόκιμος και γύρω στα 30 μονιμοποιείται, δινοντάς του κίνητρα για να κάνει καλύτερα τη δουλειά του. Τώρα, έδω δεν βλέπω την ανάλογη υποδομή για να αντέξει ένα τέτοιο μοντέλο. Και από την άλλη, ποιός θα κρίνει ποιόν οτι είναι κατάλληλος ή όχι. Συμφωνώ, πως πρέπει οι καθηγητές κάθε 2 με 3 χρόνια να περνάνε απο επιτροπή ψυχιάτρων (τώρα βέβαια που θα βρεθούν λεφτά γι'αυτό....), όμως η αξιολόγηση είναι ένα κομμάτι που θέλει πολύ μεγάλη συζήτηση, και ίσως να μην το συζητάμε όταν δεν υπάρχει υποδομή ανάλογη γι'αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 08:59:09 πμ από Ikaria »

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 09:24:25 πμ »
Δυστυχως συμφωνα με ερευνα του 2001 η Ελλαδα ανηκει μισθολογικα στις 1-2 τελευταιες θεσεις των ευρωπαικων χωρων ως προς τις αποδοχες των εκπαιδευτικων και με τεραστια διαφορα.

Δοκιμοι ειναι ολοι οι νεοι και γινονται αυτοματως μετα το περας 2ετιας εκτος αν προκυψει λογος απολυσης.

Το τραγικο ειναι οτι  καποιοι τωρα ανακαλυψαν τον τροχο και διαπυμπανιζουν το καθαρο κουτελο τους σε βαρος αλλων συναδελφων (των μονινμων προφανως μιας που αυτοι ειναι τακτοποιημενοι κ οχι οι ιδιοι που καιγονται να μπουν στο δημοσιο), αφηνοντας υπονοουμενα για την ελλειψη ηθικης-το λιγοτερο- των πρωτων.Ωρυονται για ψυχολογικες εξετασεις στους εκπαιδευτικους  λες και αν καποιος 'καει' στη δουλεια δεν θα γινει αντιληπτο απ'τους συναδελφους του ωστε να ληφθουν κ τ' αναλογα μετρα.Τοτε να κανουν και οι μπατσοι κ οι καραβαναδες, που εχουν εξουσια και κραταν οπλο οι εφοριακοι, κτλ.
Παραθετουν το επιχειρημα οτι δεν ειμαστε ολο ικανοι για εκπαιδευτικοι (δηλ. αυτοι που το υποστηριζετε αυτο emmaki, πως μπορει να 'στε τοσο σιγουροι οτι κανετε και οι ιδιοι-με αυτη την λογικη !!) Και ποιοι ειστε σεις που θα κρινετε τον συναδελφο σου για να χασει τη δουλεια του ;;;
Προφανως και καποοιο ειναι πιο καταλληλοι κ καποιοι λιγοτερο οπως σε ολες τις δουλειες, αλλα η αποψη σου ειναι ολοκληρωτικη κ αστεια.

Οσο για τις εξετασεις υγειας αλλη μια σαχλαμαρα.
Πρεπει δηλαδη να με αναγκαζει η υπηρεσια να τις κανω αυτες και οχι με δικη μου πρωτοβουλια ;;;

Μετα περιμενετε και υποστηριξη στους αγωνες σας απο τους μονιμους με οσα γραφετε εδω ;
...Εκτος αν περιμενετε καμια ΠΡΑΣΙΝΗ ενισχυση ως ανταμοιβη για τα οσα λετε,ετσι GREEN ice ;

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 09:27:06 πμ από evan »
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 09:57:36 πμ »
Δυστυχως συμφωνα με ερευνα του 2001 η Ελλαδα ανηκει μισθολογικα στις 1-2 τελευταιες θεσεις των ευρωπαικων χωρων ως προς τις αποδοχες των εκπαιδευτικων και με τεραστια διαφορα.

Ωρυονται για ψυχολογικες εξετασεις στους εκπαιδευτικους  λες και αν καποιος 'καει' στη δουλεια δεν θα γινει αντιληπτο απ'τους συναδελφους του ωστε να ληφθουν κ τ' αναλογα μετρα.Τοτε να κανουν και οι μπατσοι κ οι καραβαναδες, που εχουν εξουσια και κραταν οπλο οι εφοριακοι, κτλ.
Παραθετουν το επιχειρημα οτι δεν ειμαστε ολο ικανοι για εκπαιδευτικοι (δηλ. αυτοι που το υποστηριζετε αυτο emmaki, πως μπορει να 'στε τοσο σιγουροι οτι κανετε και οι ιδιοι-με αυτη την λογικη !!) Και ποιοι ειστε σεις που θα κρινετε τον συναδελφο σου για να χασει τη δουλεια του ;;;
Προφανως και καποοιο ειναι πιο καταλληλοι κ καποιοι λιγοτερο οπως σε ολες τις δουλειες, αλλα η αποψη σου ειναι ολοκληρωτικη κ αστεια.

Οσο για τις εξετασεις υγειας αλλη μια σαχλαμαρα.
Πρεπει δηλαδη να με αναγκαζει η υπηρεσια να τις κανω αυτες και οχι με δικη μου πρωτοβουλια ;;;

Μετα περιμενετε και υποστηριξη στους αγωνες σας απο τους μονιμους με οσα γραφετε εδω ;
...Εκτος αν περιμενετε καμια ΠΡΑΣΙΝΗ ενισχυση ως ανταμοιβη για τα οσα λετε,ετσι GREEN ice ;



Κοίτα μιλάμε για κάτι τέτοιο, εφόσον υπάρχει το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα. Δηλαδή, σχολικές υποδομές, βιβλία, εποπτικό υλικό, ανάλογος μισθός, χρήματα για την παιδεία. Ο εκπαιδευτικός είναι εκπαιδευτικός και όχι δημόσιος υπάλληλος κ.λ.π. Και εννοείται πως κανένας δεν χάνει την δουλειά του. Πάντως, όσες αλλαγές και να εξαγγέλονται συνήθως, έχουν ένα σκοπό.
Περισσότερη δουλειά και λιγότερα λεφτά, και φυσικά με τον μπαμπούλα της αξιολόγησης.  :o

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση νεοδιόριστων
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:51:23 πμ »
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.