*

Αποστολέας Θέμα: Όσα χρειάζεται να ξέρουμε για τον ΑΣΕΠ και τον πολυπόθητο διορισμό (ΠΕ02)  (Αναγνώστηκε 24752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Ήθελα από καιρό να φτιάξω ένα καινούριο θέμα που να περιέχει όλα όσα χρειάζεται να ξέρει κανείς σε απλή και κατανοητή μορφή για το διορισμό μέσω ΑΣΕΠ ή πινάκων.
Όταν πρωτομπήκα στο pde - πέρυσι το καλοκαίρι - δεν ήξερα απολύτως τίποτα ουσιαστικό για το Διαγωνισμό αλλά με τη βοήθεια όλων σας άρχισα σιγά σιγά να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα. Βέβαια ακόμη δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω τα πάντα και γι' αυτό φτιάχνω αυτό εδώ το θέμα με την ελπίδα ότι θα βοηθήσουμε  όλοι να κωδικοποιήσουμε με απλά λόγια το όλο σύστημα μιας και κατά τη γνώμη μου μοιάζει με λαβύρινθο που τελικά εύκολα μπορεί κανείς να "χαθεί".

Ας ξεκινήσω λοιπόν με τα αρχικά βασικά:
* Υπάρχουν αρκετά κενά τα οποία ευελπιστώ να συμπληρώσουμε όλοι μαζί.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΕΠ
Βάση: 55 μονάδες  στο συνολικό βαθμό εξέτασης και 50 μονάδες για κάθε θεματική ενότητα

Βάσεις Διορισμού:
Βάση 2005: 75,63
Βάση 2007: 74,81

2005
Στο Διαγωνισμό του 2005 είχαν προκηρυχθεί 863 θέσεις.
Σύνολο αιτήσεων: 17.149
Σύνολο συμμετεχόντων: 13.285 (ποσοστό συμμετοχής 77,46%)
(αναλογία διορισθέντων – συμμετεχόντων 1:15)

2007
Στο Διαγωνισμό του 2007 είχαν προκηρυχθεί 840 θέσεις εκ των οποίων οι πρώτοι 420 θα διορίζονταν τη σχολική χρονιά 2007-2008 και οι δεύτεροι το 2008-2009.
Σύνολο αιτήσεων: 17.869 (αναλογία διορισθέντων – συμμετεχόντων 1:21)
Σύνολο συμμετεχόντων: 13.968 (ποσοστό συμμετοχής 78,17%)
(αναλογία διορισθέντων – συμμετεχόντων 1:17)

Η ΕΞΕΤΑΣΗ
H εξέταση των μαθημάτων γίνεται σε δύο θεματικές ενότητες:
A’ θεματική ενότητα: Γνωστικό Αντικείμενο (Αρχαία – Νέα – Ιστορία)
Β’ θεματική ενότητα: Διδακτική Μεθοδολογία
Σύνολο χρόνου για κάθε θεματική ενότητα: 4 ώρες
* Συνήθως Σάββατο εξετάζεται η Α’ θεματική ενότητα και Κυριακή η Β’.

Κι ας πούμε λοιπόν οτι δίνεις. Τρία τινά μπορεί να συμβούν:
α) Να διοριστείς (που πολύ μας το εύχομαι)
β) Να μη διοριστείς αλλά να είσαι επιτυχών
γ) Να αποτύχεις παταγωδώς.

Ποιές είναι επομένως οι αντίστοιχες ενέργειες που πρέπει να κάνει κάποιος σε κάθε περίπτωση?

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α'

Αν διοριστείς με τη μια - δηλαδή είσαι στους πρώτους τότε διορίζεσαι απευθείας την πρώτη χρονιά. Διαφορετικά αν είσαι στη λεγόμενη δεύτερη φουρνιά - αν έχεις κι άλλα μόρια μπορεί να σε καλέσουν αναπληρωτή ή ωρομίσθιο και να περιμένεις τη δεύτερη χρονιά για να διοριστείς.

To κακό στην προκειμένη είναι ότι πρέπει να ξενιτευτείς. Αν έχω καταλάβει καλά μερικά χρονάκια, δηλαδή από 2 και πάνω για να μπορέσεις να πάρεις μετάθεση.

Μόρια για μεταθέσεις:
Εντοπιότητα: 2 μόρια
Συνολικής Υπηρεσίας: 2 μόρια / χρόνο υπηρεσίας
Γάμος: 4 μόρια
1ο παιδί: 4 μόρια
2ο παιδί: 4 μόρια
3ο παιδί: 6 μόρια
Για κάθε επιπλέον παιδί: 7 μόρια
Τα δυσπρόσιτα σχολεία δίνουν 9, 10, 11 και 12 μόρια αναλόγως


Μόρια για μετάθεση στην Αθήνα το έτος 2007
Α Αθήνας: 53,49
Β Αθήνας: 77,65
Γ Αθήνας: 44,58
Δ Αθήνας: 62,4
Α Ανατ. Αττικής: 43
Β Ανατ. Αττικής: 44,23
Γ Ανατ. Αττικής: 76,46
Α Δυτ. Αττικής: 28,96
Β Δυτ. Αττικής: 17,4
Γ Δυτ. Αττικής: 12,66
Α Πειραιά: 34,38
Β Πειραιά: 8
Γ Πειραιά: 22,33


 Μόρια για μετάθεση στην Αθήνα το έτος 2008
Α Αθήνας: 26,83
Β Αθήνας: 54,33
Γ Αθήνας: 20,98
Δ Αθήνας: 48,97
Α Ανατ. Αττικής: 16,49
Β Ανατ. Αττικής: 4,91
Γ Ανατ. Αττικής: 41,00
Α Δυτ. Αττικής: 7,75
Β Δυτ. Αττικής: 7,49
Γ Δυτ. Αττικής: 9
Α Πειραιά: 4
Β Πειραιά: 13



ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β'

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στην εντέλεια τη συμβαίνει, έχω βγάλει όμως κάποια συμπεράσματα. Ιδού:

Για να σε πάρουν αναπληρωτή ή ωρομίσθιο πρέπει να έχεις μόρια από τον ΑΣΕΠ ή από προυπηρεσία ή και ακόμα καλύτερα και από τα δύο.

Αρχίζουν να καλούν από Σεπτέμβριο μέχρι και Απρίλιο το πολύ.

Άπαξ και σε πάρουν συγκεντρώνεις μόρια:

Μόρια Αναπληρωτή: Κάθε μήνας υπηρεσίας δίνει 1 μόριο

Μόρια Ωρομισθίου:
α) Ενισχυτική (Γυμνάσιο) ή Ωρολόγιο Πρόγραμμα: διαιρούμε τις ώρες του μήνα που δουλέψαμε με το 87,5 και στρογγυλοποιούμε στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο. Βρίσκουμε τα συνολικά μας μόρια προσθέτοντας όλα τα μόρια όλων των μηνών που δουλέψαμε. (Εάν το αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο από 0,5 στρογγυλοποιείται στο 0,5).
β) ΠΔΣ: όμοια με το α αλλά αν το σύνολο των μορίων είναι μεγαλύτερο από 1 στρογγυλοποιείται στο 1.
* Προσοχή αν κάποιος εργάζεται και στην Ενισχυτική αλλά και στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα τότε το σύνολο των μορίων του δεν μπορεί να ξεπερνάει το 1 το μήνα.

Ώρες αναπληρωτή:21  ώρες

Ώρες ωρομίσθιου:
α) Ενισχυτική (Γυμνάσιο) ή Ωρολόγιο Πρόγραμμα: 11 ώρες
β) ΠΔΣ: 10 ώρες

Από'κει και πέρα αν συγκεντρώσεις αρκετά μόρια μπορεί να διοριστείς με το 40%.
Το 2007 η βάση ήταν 22,5 μόρια.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Γ'

Εδώ τα πράγματα είναι απλά, το έχω καταλάβει πλήρως τι γίνεται. Μετά την πρώτη κρυάδα πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Ή ξαναρχίζεις το διάβασμα ή διαλέγεις άλλο επάγγελμα.


Όπου υπάρχουν κενά ή λάθος πράγματα βοηθήστε με να τα συμπληρώσουμε ή να τα διορθώσουμε αντίστοιχα!


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2008, 01:45:58 μμ από Rwxanh »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

2007
Στο Διαγωνισμό του 2007 είχαν προκηρυχθεί 840 θέσεις εκ των οποίων οι πρώτοι 420 θα διορίζονταν τη σχολική χρονιά 2007-2008 και οι δεύτεροι το 2008-2009.
Σύνολο αιτήσεων: 17.869 (αναλογία διορισθέντων – συμμετεχόντων 1:21)
Σύνολο συμμετεχόντων: 13.968 (ποσοστό συμμετοχής 78,17%)
(αναλογία διορισθέντων – συμμετεχόντων 1:21)

Θέλω να συμπληρώσω ότι με το ποσοστό αποχής η αναλογία έφτασε στο 1:17
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ, το έφτιαξα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
και ενας εμπειρος ας μας δωσει ενα παραδειγμα για το πως διαμορφωνεται ο ενιαιος πινακας διορισμου μετα απο  επιτυχια στον ασεπ.
εκει νομιζω ειναι η ουσια της υποθεσης, δηλ πως απο σειρα 950 στους επιτυχοντες του ασεπ βρισκεται ξεφνικα καποιος στη 1450 θεση!! και χανονται οι ελπιδες (γιατι καποιοι 18μηνιτες ή 3τεκνοι μπαινουν με τη σταμπα του "ειναι δικαιο")
αυτο τωρα παει να το διορθωσει το υπεπθ και μερικοι ξεσηκωνονται!!!
αληθεια πως παει η σειρα στον ενιαιο που οδηγει στον πολυποθητο διορισμο?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Rwxanh πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια. :)

Αποσυνδεδεμένος mirella_85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ σημαντικό βοήθημα για μία πρώτη γνωριμία με το "φαινόμενο ΑΣΕΠ για ΠΕ02"! Σ' ευχαριστούμε και πολλά συγχαρητήρια για τη διάθεση και την προσπάθεια!
Καλό κουράγιο σε όσους άρχισαν ήδη διάβασμα για τον επόμενο διαγωνισμό και Καλή Επιτυχία σε Όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ κορίτσια. Ελπίζω οι παλαιότεροι να μας βοηθήσουν λίγο να συμπληρώσουμε λίγο την περίπτωση Β' γιατί εκεί επικρατούν μάλλον μαύρα μεσάνυχτα. Έθεσε και ο Μάρκος κάποια ερωτήματα τα οποία νομίζω απασχολούν πολλούς από εμάς.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και ενας εμπειρος ας μας δωσει ενα παραδειγμα για το πως διαμορφωνεται ο ενιαιος πινακας διορισμου μετα απο  επιτυχια στον ασεπ.
εκει νομιζω ειναι η ουσια της υποθεσης, δηλ πως απο σειρα 950 στους επιτυχοντες του ασεπ βρισκεται ξεφνικα καποιος στη 1450 θεση!! και χανονται οι ελπιδες (γιατι καποιοι 18μηνιτες ή 3τεκνοι μπαινουν με τη σταμπα του "ειναι δικαιο")
αυτο τωρα παει να το διορθωσει το υπεπθ και μερικοι ξεσηκωνονται!!!
αληθεια πως παει η σειρα στον ενιαιο που οδηγει στον πολυποθητο διορισμο?
Αχ markos, δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω..Είμαι λίγο πιο κάτω από σένα στο ασεπ (ακόμη δεν έχω ξεπεράσει το αίσθημα της ατυχίας..) και λίγο πιο κάτω στον πίνακα.Το ξέρω ότι είναι άδικο κάποιοι να διαβάζουν φοβερά και από ατυχία οσιαστικά να μη διορίζονται κ από τημ άλλη να μην πηγαίνουν ούτε αναπληρωτές.Στο σχολείο που είμαι ωρομίσθια εγώ είχα 17+ μόρια και η αναπληρώτρια είχε 13 κ την πήρανε λόγω τριτεκνίας - και μάλιστα τα υπόλοιπα μόρια μόρια τα είχε από ΠΔΣ που έκανε χρόνια!Για πες μου τώρα ποιός αξίζει κ ποός όχι;;;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Eπομένως εσύ electra έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα αυτό και πως καταρτίζονται τελικά αυτοί οι περιβόητοι πίνακες?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
(Έ κανα λάθος και έκανα όλο το μήνυμα παράθεση ενώ θα'πρεπε να είναι το μισό)

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ έχω καταλάβει ότι προωθούνται πολύ σίγουρα όσοι έχουν μόρια προυπηρεσίας κυρίως από προσθετη.Μπορεί στην αρχή να βρίσκονται χαμηλά στον πίνακα,μετά με ένα μέτριο βαθμό στο ασεπ ξεπετάγονται πολύ μπροστά και αυτό τους δίνει πρόσβαση για ωρομισθία,αναπλήρωση κτλ.Εκεί είναι το θέμα να συγκεντρώσεις όσα περισσότερα 'κουκιά' μπορείς κ από όπου μπορείς.Έτσι έχω καταλάβει ότι κινείται ο μέσος όρος.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Δηλαδή με λίγα λόγια για να σε πάρουν αναπληρωτή πρέπει να έχεις:
α) μόρια ΑΣΕΠ όσα μαζέψεις πάνω από τη βάση του 55 (εδώ προστίθενται και τα μόρια από το βαθμό πτυχίου)
β) μόρια από αναπλήρωση (αν δουλεύεις π.χ. 9 μήνες έχεις και 9 μόρια)
γ) μόρια ωρομισθίας - εδώ αν είσαι τυχερός κι έχεις μέσον όλα καλά. Μαζεύεις κάποια μοριάκια κι από εκεί και ξαφνικά βρίσκεσαι μπροστά από όλους αυτούς που έβγαζαν τα μάτια τους μήνες ολόκληρους για το Διαγωνισμό.

Κι έτσι Μάρκο λύνεται και η απορία σου γαι το πως εσύ ξαφνικά κατέβηκες 500 θέσεις στον πίνακα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
εγω ηξερα το γιατι επεσα σε αλλη σειρα απο εκει που ημουν. αυτο το ειπα για να το καταλαβουν και οι νεοι της παρεας που δινουν για 1η φορα μια και το θεμα που ανοιξες,και πολυ καλα εκανες,το απαιτουσε λογω ουσιας.
καλη επιτυχια σε ολους μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Άρα εάν δεν επιτύχεις στον ΑΣΕΠ - στη Β' περίπτωση - μπορείς να κάνεις τα εξής:
Να περιμένεις αν είσαι τυχερός να σε πάρουν ωρομίσθιο. Γιατί αναπληρωτή αν δεν έχεις άλλη προϋπηρεσία είναι αδύνατο. Μετά να μαζέψεις στο χρονικό διάστημα των δύο ετών που μεσολαβεί μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ μοριάκια (το πολύ πολύ να μαζέψεις από ωρομίσθιος στην καλύτερη περίπτωση, αν δουλεύεις δηλαδή και τα δύο χρόνια ωρομίσθιος: 0,5 μόριο το μήνα × 9 μήνες = 4,5 μόρια × 2 χρόνια = 9 μόρια). Αλλά ποιος δουλεύει από το Σεπτέμβρη ωρομίσθιος για να μπορεί να μαζέψει τόσα μόρια?
Μπορεί βέβαια τη δεύτερη χρονιά να σε πάρουν και αναπληρωτή κάποια στιγμή πιο αργά λογικά αφού θα προηγούνται οι άλλοι  που θα έχουν πιο μεγάλη προϋπηρεσία. Τότε θα μαζέψεις κανένα μόριο παραπάνω και μπορεί να καταλήξεις μέχρι να ξαναδώσεις ΑΣΕΠ να έχεις και καμιά 15αρια μόρια + αυτά του ΑΣΕΠ που πέρασε δια δύο.
Άρα ξαναδίνοντας αργότερα ΑΣΕΠ - τη δεύτερη φορά - μπορεί να διοριστείς πιο εύκολα.
Αλήθεια για διορισμό από ΑΣΕΠ πιάνονται εκτός του βαθμού που γράφεις και η προϋπηρεσία σου?
Δηλαδή αν κάποιος τη δεύτερη φορά γράψει π.χ. 65 και έχει και 15 μοριάκια από αναπληρώσεις, ωρομισθίες και τα μισά του προηγούμενου ΑΣΕΠ πάει αυτομάτως στα 80 μόρια άρα διορίζεται κανονικά μιας και ξεπερνάει τη βάση π.χ. του 74? Ή ισχύει κάτι άλλο?
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στον τρόπο υπολογισμού πέστε μου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.