*

Αποστολέας Θέμα: Όσα χρειάζεται να ξέρουμε για τον ΑΣΕΠ και τον πολυπόθητο διορισμό (ΠΕ02)  (Αναγνώστηκε 24756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Χαχαχα, κι εγώ μια απο τα ίδια - μα καλά όλοι την ίδια απάντηση δίνουν? Πολλή πίεση θα έχει πέσει μάλλον...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
οχι δεν περιμενω απο ΠΔΣ απλως ακουω την ατακα "χωρις μεσον δε γινεται τιποτα" για ολα. ΠΔΣ, εκκλησιαστικα,δευτερης ευκαιριας,Σιβιτανιδειο, για ΑΣΕΠ(αν και το τελευταιο δε το πιστευω καθολου),για φροντιστηρια...εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως απλως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα αλλα ισχυει το γνωστο ρητο "οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"...απο προσωπικη εμπειρα δε ξερω κατι καθως μολις πηρα το πτυχιο και ειναι η πρωτη φορα που τα αντιμετωπιζω αυτα.περιμενω να δω τι θα γινει για να σχηματισω γνωμη...για την ωρα μονο υποθεσεις ειμαι σε θεση να κανω... ;)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως απλως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα αλλα ισχυει το γνωστο ρητο "οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"
Δεν είναι ακριβώς έτσι...Εγώ τη μέρα που πήραν άτομα ΠΔΣ πήρα το διευθυντή δευτεροβάθμιας για να μάθω αν είχα επιλεγεί...Είχε πάρει άτομο-γνωστό μου που δεν είχε ουδεμία προυπηρεσία,δεν είχε δώσει καν ΑΣΕΠ,και ήταν της ίδιας φουρνιας με μένα-συμφοιτητής .Η ουσιαστικότερη διαφορά μας ήταν ότι αυτός ήταν οννεδίτης και φίλος του διευθυντή.Δεν είχε πάρει μία άλλη συνάδελφο με μεταπτυχιακό,εμπειρία σε φροντιστήριο και πτυχίο 6 χρόνια πριν από εμάς...Ο διευθυντής μου μίλησε πολύ απότομα και μου έκλεισε το τηλ...Μετα από 1 λεπτό με ξαναπήρε και με ρώτησε με ποιό δικαίωμα τον παίρνω,ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να ρωτάω αν με έχει επιλέξει κτλ..Τον ρώτησα γιατί δεν επέλεξε εμένα αφού επέλεξε άτομα της σειράς μου και μου είπε.."Γιατί κάποιοι επιλεγονται και κάποιοι όχι" Τον ρώτησα ποιά είναι η αξιοκρατία και μου απάντησε με το ίδιο "σοβαρό" και "υπεύθυνο" επιχείρημα " κάποιοι επιλεγονται και κάποιοι όχι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2008, 04:31:59 μμ από maryk »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
σιγουρα γινονται αυτα(δυστυχως)το θεμα ειναι αν λειτουργει μονο ετσι ή αν λειτουργει και ετσι.καταλαβαινετε τι διαφορα... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως απλως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα αλλα ισχυει το γνωστο ρητο "οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"
Δεν είναι ακριβώς έτσι...Εγώ τη μέρα που πήραν άτομα ΠΔΣ πήρα το διευθυντή δευτεροβάθμιας για να μάθω αν είχα επιλεγεί...Είχε πάρει άτομο-γνωστό μου που δεν είχε ουδεμία προυπηρεσία,δεν είχε δώσει καν ΑΣΕΠ,και ήταν της ίδιας φουρνιας με μένα-συμφοιτητής .Η ουσιαστικότερη διαφορά μας ήταν ότι αυτός ήταν οννεδίτης και φίλος του διευθυντή.Δεν είχε πάρει μία άλλη συνάδελφο με μεταπτυχιακό,εμπειρία σε φροντιστήριο και πτυχίο 6 χρόνια πριν από εμάς...Ο διευθυντής μου μίλησε πολύ απότομα και μου έκλεισε το τηλ...Μετα από 1 λεπτό με ξαναπήρε και με ρώτησε με ποιό δικαίωμα τον παίρνω,ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να ρωτάω αν με έχει επιλέξει κτλ..Τον ρώτησα γιατί δεν επέλεξε εμένα αφού επέλεξε άτομα της σειράς μου και μου είπε.."Γιατί κάποιοι επιλεγονται και κάποιοι όχι" Τον ρώτησα ποιά είναι η αξιοκρατία και μου απάντησε με το ίδιο "σοβαρό" και "υπεύθυνο" επιχείρημα " κάποιοι επιλεγονται και κάποιοι όχι...
Του άξιζε να κάνεις μία φασαρία και να τον απειλούσες ότι θα το δημοσιοποιούσες παντού, μέχρι που φτάνει το θράσος τους; Δηλαδή φαντάζεστε τι θα γίνει αν μας διορίζουν με ντοσιέ προσόντων...

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
ΠΔΣ είναι μόνο με γνωριμία,  μαιρη, δυστυχως. (εκτός λαμπρών εξαιρέσεων)
Να δεις γελιο που πηγα κι εγώ - με γνωστο - να παρω δυο ωρίτσες η καημένη , αποφοιτος του 1995 -το 2004 το όλο σκηνικό που αφηγούμαι - και ήταν μαζί μου κι ενα νεαρό παιδί που μόλις είχε ορκιστεί και πήραν αυτόν αντί για μένα γιατι το δικό του μέσο ήταν καλύτερο. !!!!!!

Έκανα τέτοια φασαρία όμως μετά και απείλησα να παω στη δευτεροβάθμία και βολευτήκαμε κι οι δυο μας τελικά. Αυτός πήρε παραπάνω ώρες βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Του άξιζε να κάνεις μία φασαρία και να τον απειλούσες ότι θα το δημοσιοποιούσες παντού, μέχρι που φτάνει το θράσος τους; Δηλαδή φαντάζεστε τι θα γίνει αν μας διορίζουν με ντοσιέ προσόντων...
Δίκιο έχεις,αλλά ξέρεις πώς το σκέφτομαι;Έχουμε φτάσει στην αξιοθρήνητη θέση να παρακαλάμε για 2 ώρες που με το ζόρι φτάνουν τα 1,5 μόρια το χρόνο, και λεφτά που κάνουμε μαύρα μάτια να τα δούμε...
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;;
Φέτος θα κάνω τα χαρτιά μου αλλά δε θα πάω ούτε στα σχολεία,ούτε στη δευτεροβάθμια να δηλώσω την παρουσία μου..Ότι θέλει ας γίνει αλλά μόνο να μη βρώ ισχυρές αποδείξεις...Δε θα τους τονίσω από πρίν ότι πρέπει να φοβούνται,θα το καταλάβουν όταν θα έρθει η ώρα....Πώς αυτοί μας φέρνουν πάντα προ εκπλήξεων; Έτσι θα κάνω και εγώ.Μέχρι τότε θα στηριχθώ στα πόδια μου, μήπως τα καταφέρω αυτή τη φορά με ΑΣΕΠ,όπως έκανα πάντα και νομίζω πολλοί από εδώ....Το παιχνίδι τους δε θα το παίξω ...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για την ΠΔΣ με βοήθησε ότι έχω αυτοκίνητο.Πήγα σε πολλά νυχτερινά- δούλευα το πρωί σε ιδιωτική εταιρία - και μίλησα σε πολλούς διευθυντές.Οι περισσότεροι ήταν θετικοί αλλά τα εμπόδια ήταν από τις Δευρεροβάθμιες.Τελικά με λίγη καλή θέληση και από εκείνους μου δώσανε δύο ώρες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
μη την ψαχνεις. βολεψακιδες ολοι! αδικα maryk εκνευριζεσαι. γιαυτο ολοι μας επιδιωκουμε μονο με τον ασεπ μηπως κανουμε κατι. ευχομαι σε ολους μας να καταφερουμε να διοριστουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ

Δίκιο έχεις,αλλά ξέρεις πώς το σκέφτομαι;Έχουμε φτάσει στην αξιοθρήνητη θέση να παρακαλάμε για 2 ώρες που με το ζόρι φτάνουν τα 1,5 μόρια το χρόνο, και λεφτά που κάνουμε μαύρα μάτια να τα δούμε...
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;;
Φέτος θα κάνω τα χαρτιά μου αλλά δε θα πάω ούτε στα σχολεία,ούτε στη δευτεροβάθμια να δηλώσω την παρουσία μου..Ότι θέλει ας γίνει αλλά μόνο να μη βρώ ισχυρές αποδείξεις...Δε θα τους τονίσω από πρίν ότι πρέπει να φοβούνται,θα το καταλάβουν όταν θα έρθει η ώρα....Πώς αυτοί μας φέρνουν πάντα προ εκπλήξεων; Έτσι θα κάνω και εγώ.Μέχρι τότε θα στηριχθώ στα πόδια μου, μήπως τα καταφέρω αυτή τη φορά με ΑΣΕΠ,όπως έκανα πάντα και νομίζω πολλοί από εδώ....Το παιχνίδι τους δε θα το παίξω ...
Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο. Γι' αυτό και αφού είχα μιλήσει με τον διευθυντή και με είχε διαβεβαιώσει ότι θα με πάρει, αφού είχα αρκετά μόρια, αλλά τον γνώριζα κιολας, μετά μία μητέρα μαθήτριας που επίσης γνωρίζω του ξαναείπε και τότε αυτός της απάντησε ότι 'πολλοί με πιέζουν και θα δούμε' και η μητέρα αυτή με παρακίνησε να του ξαναμιλήσω γιατί λεει όλοι έτσι κάνουν, τον ξαναπιάνουν να του μιλήσουν. Δεν άντεξα άλλο αυτό τον εξευτελισμό, σκέφτηκα 'αυτοί που τον πιέζουν είναι γνωστοί ποιοι είναι (σε κωμόπολη μένουν) και είναι γνωστό ότι δεν έχουν άλλα μόρια, τότε τι νομίζουν ότι θα κάνουν με αυτά τα 0,48 μόρια, τι νομίζουν ότι θα πετύχουν, η μάταιη επιμονή τους εξηγείται από την άγνοια του πώς λειτουργεί το σύστημα των προσλήψεων μέσω προϋπηρεσίας. Και είπα 'άι και σιχτίρ' δεν παρακαλάω κανέναν, η μοίρα μου είναι φαίνεται να περάσω (αν ποτέ γίνει) με ασεπ. Δεν αξίζει τον κόπο να ξευτιλιζόμαστε για 0.48 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος l.d.k.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
το θέμα είναι ότι παρακαλώντας  (την αξιοπρέπεια την ξεχνάμε) καταφέρνουμε να πάρουμε 2 έως 4 ώρες. Την ίδια στιγμή άλλοι έχουν 10 στο ίδιο σχολείο(για να μη μετακινούνται κιόλας).Ένας νεαρός μαθηματικός που μόλις είχε τελειώσει τη σχολή και είχε 10 ώρες μου είπε "μεταξύ μας ο θείος μου είναι προϊστάμενος στη δευτεροβάθμια".

Αποσυνδεδεμένος eirinig81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ


ξέρω και άτομο που έχει 10 ώρες στο ίδιο σχολείο και  δουλεύει πραγματικά τις 2. και αυτό για χρόνια. η μόνη λύση για όσους δεν έχουμε μέσο...ασέπ και πάλι ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος fusalida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • ο χρόνος είναι γρήγορος ίσκιος πουλιών
    • Προφίλ
ό,τι αναφορα το ΠΔΣ η μεγαλύτερη κοροϊδία. είχα πάει πολλές φορές και παρακαλούσα όχι για 4 ώρες αλλά για 1, και φυσικά όχι μέσα σε πόλη αλλά στο τελευταίο κατσικοχώρι. αποτέλεσμα; να βρίσκομαι στην μηδενική προϋπηρεσία. δεν σχολιάζω αυτό. εκεί που θα σταθώ, είναι στο γεγονός ότι κάποιοι έχουν την τύχη προσοχή παρακαλώ: να δουλεύουν ως ωρομίσθιοι, αλλά και στην ενισχυτική με περισσότερες από 10 ώρες/ πώς γίνεται αυτό; μπορεί να εξηγήσει κάποιος; ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.