*

Αποστολέας Θέμα: Όσα χρειάζεται να ξέρουμε για τον ΑΣΕΠ και τον πολυπόθητο διορισμό (ΠΕ02)  (Αναγνώστηκε 24894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Nομίζω ότι αν ήταν μεροληπτική ή υπερβολική κτλ δε θα αναγνώριζε την αξία του ως θεολόγο και μάλιστα με το παραπάνω.Και συνήθως όταν ένας μαθητής απογοητευτεί από κάποιον καθηγητή δεν του αναγνωρίζει τίποτα καλό.Απλά είναι μια μαθήτρια του 20 τελειομανής και έχει απαιτήσεις από τους καθηγητές της, και δικαίως νομίζω.Προσωπικά είδα τις σημειώσεις που τους έδωσε,(σημειωτέον, δεν ασχολείται με το βιβλίο) και ήταν αρκετά μπερδεμένες και φτωχές.Αλλά σημασία έχει η αξιολόγηση του μαθητή προς τον εκπαιδευτικό...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
οταν εγω πηγαινα λυκειο ιστορια μας εκανε η καθηγητρια των Γαλλικων η οποια ειχε παραδεχθει πως ουτε γνωσεις ειχε στο αντικειμενο της ιστοριας ουτε της αρεσε να το διδασκει! 1 μαθημα ειχε κανει η γυναικα στο Πανεπιστημιο αλλα ο νομος την υποχρεωνε να διδασκει και ιστορια...σημειωτεον πως στο αντικειμενο της δηλ. τα γαλλικα ηταν αψογη. αρα η μαθητρια που αναφερει ο maryk δεν ειναι υπερβολικη...απλως ο καημενος ο θεολογος ειναι μια αντιστοιχη περιπτωση... το τραγικο ειναι πως τοσοι φιλολογοι παρακαλανε για λιγες ωρες ωρομισθια ενω ταυτοχρονα "ασχετες"ειδικοτητες διδασκουν τα μαθυματα τους!! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 05:32:59 μμ από maria_bf »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
maryk,δεν αμφισβητω αυτο που ειπες,αλλα επειδη συμβαινει κι αυτο με μερικους μαθητες(να ειναι υπερβολικοι σε μερικα πραγματα, λογω της ηλικιας τους φυσικα)
γι'αυτο ρωτησα. αυτα ας τα βλεπει το υπουργειο και πρωτα απ'ολα οι δ/ντες εκπαιδευσης να μαθουν να ακουν τα παιδια οταν τους λενε οτι ο ταδε καθηγητης δεν κανει καλα τη δουλεια του. υπαρχουν πολλοι φιλολογοι που περιμενουν να διδαξουν εστω μερικες ωρες την εβδομαδα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
   Στην τελική, αν είναι να διδάσκουν ιστορία καθηγητές άλλων κλάδων, καλό θα ήταν να εξετάζονται στον ΑΣΕΠ και στο συγκεκριμένο αντικείμενο! Αν είναι να διδάσκουμε κι εμείς ξένες γλώσσες (τουλάχιστον, πολλοί από εμάς τη ξένη γλώσσα μέχρι σ'ενα επίπεδο την κατέχουν, δεν είναι παντελώς άσχετοι. Σίγουρα 1-2 μαθήματα ιστορίας τα κάνουν στις ξένες φιλολογίες και τη θεολογική, αλλά στερούνται ιστορικού προβληματισμού και αυτό είναι το χειρότερο. Γιατί να απαξιώνουν τόσο το μάθημα της ιστορίας;
     Όσον αφορά στους αποφοίτους πολιτικών επιστημών και στους κοινωνιολόγους,νομίζω ότι τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Ειδικά η κοινωνιολογία, είναι συναφής επιστήμη με την ιστορία. Εγώ για παράδειγμα, έχω διαβάσει πολύ κοινωνιολογία και για το μεταπτυχιακό μου. Μπορώ όμως να διδάξω κοινωνιολογία; Δε θα διαμαρτύρονταν οι διδάσκοντες του συγκεκριμένου κλάδου; Αναφορικά τώρα με τους νομικούς και τους πολιτικούς επιστήμονες, θεωρώ ότι νεότερη ιστορία μπορούν να διδάξουν, αλλά μόνο νεότερη, Ένας μαθητής μου, που είναι στη Γ' γυμνασίου, έχει στην ιστορία μία νομικό. Ομολογεί ότι είναι πολύ ευχαριστημένος, γιατί κατά τη διάρκεια του μαθήματος γίνονται πολλές συζητήσεις και ότι εξαιτίας της έχει προβληματιστεί γύρω από το πολίτευμα, το σύνταγμα, την ελληνική επανάσταση κτλ. Εγώ παραδέχομαι ότι η συγκεκριμένη γυναίκα είναι πολύ διαβασμένη και ανταποκρίνεται στα καθήκοντά της. ίσως όμως είναι και μια φωτεινή εξαίρεση.
       Αν υπάρχει σε ένα σχολείο ένας απόφοιτος φιλοσοφικής, και δεν υπάρχουν κενά, γιατί να μην μπορεί να αναλάβει τη διδασκαλία της ιστορίας; Για να συμπληρώσει ώρες κάποιος καθηγητής γαλλικών; Η μητέρα ενός φίλου μου που είναι καθηγήτρια γαλλικών προτίμησε να συμπληρώσει τις ώρες της σε δεύτερη σχολική μονάδα, όπως κάνουν και οι μουσικοί. Γιατί να μην κανουν το ίδιο και άλλοι καθηγητές, παρά προτιμούν να εκτίθενται διδάσκοντας κάτι που δεν τους ενδιαφέρει;

   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια που για μένα είναι σημαντική...Διδάσκοντας ιστορία ένας θεολόγος ενδεχομένως θα κατέχει αρκετά τις σταυροφορίες -το σχίσμα αλλά θα υστερεί πολύ στα υπόλοιπα...ένας νομικός θα κατέχει το πολιτικό κομμάτι αλλά θα υστερεί στα υπόλοιπα...κτλ.Ιστορία όμως δεν είναι τομείς..είναι ένα σύνολο και κατά τη γνώμη μου πρέπει η προσφορά του εκπαιδευτικού να αναφέρεται στο σύνολο αυτό. Εδώ φιλόλογοι τρώγονται μεταξύ τους για την κατάρτιση που λαμβάνουν από το κάθε τμήμα που ανήκει στο  πε02...
  Επίσης έγκειται και στο φιλότιμο του κάθε εκπαιδευτικού. Πώς αναλαμβάνεις να διδάξεις ένα μάθημα που δεν κατέχεις;;;; Αν είναι έτσι να παύσουν και οι δασκαλοι να διαμαρτύρονται και να αφήσουν φιλόλογους να μπουν στα δημοτικά...περισσότερο κατέχουν αυτοί π.χ. έκθεση-γραμματική από εμάς;;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
καπου διαβασα οτι μεχρι τις 15/5 το Π.Ι. θα δωσει την υλη για το διαγωνισμο εκπ/κων στο υπουργειο παιδειας. ακουσατε εσεις κατι? ξερετε ποτε περιπου θα ανακοινωθει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγκεκριμένη ημερομηνία δεν άκουσα αλλά διάβασα ότι θα ανακοινωθεί πριν το καλοκαίρι-αρχές καλοκαιριού..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
μακάρι,αν και δεν πιστευω πια τιποτα απο ο,τι λενε υπουργειο, π.ι. και ασεπ. και αυτο διοτι ποτε μεχρι τωρα δεν υπηρξαν συνεπεις σε τιποτα!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον Μάρκο.

Και για την εγκύκλιο των αναπληρωτών κι ωρομισθίων έλεγαν ότι θα εκδοθεί μέχρι την7 Μαϊου το ανώτερο και ούτε και σήμερα βλέπω να έχει βγει σχετική ανακοίνωση. Οπότε....
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Ο υπουργός απ'οτι φαίνεται προσπάθησε να φανεί συνεπής και δεν τα κατάφερε...Παρ'όλα αυτά είναι δυνατόν να βγάλει εγκύκλιο πριν απολυθούν οι αναπληρωτές αναγκάζοντας τους περισσότερους να τρέχουν για εξουσιοδοτήσεις;;;Αν έχει τόση διάθεση ας διορίσει κανέναν παραπάνω...
  Επιπλέον,θεωρητικά τώρα θα έπρεπε να είχαμε την ύλη του διαγωνισμού....
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Γεια σας!

Έχω μία απορία!

Όταν κάνει κάποιος τα χαρτιά του για ΠΔΣ και ωρομισθία, πόσες περιοχές μπορεί να δηλώσει , γενικότερα επειδή δεν τα έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω ποιο είναι ακριβώς το σύστημα με τις περιοχές?

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για ωρομισθία δηλώνεις μία περιφέρεια..
Για ΠΔΣ καταθέτεις βιογραφικό και αντίγραφο πτυχίου...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Για ΠΔΣ καταθέτεις βιογραφικό και αντίγραφο πτυχίου...
...σε κάθε δευτεροβάθμια ξεχωριστά

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Για ΠΔΣ δηλαδή δίνεις βιογραφικό?
Παλιά νομίζω πήγαινες σε σχολεία για ΠΔΣ απευθείας, τώρα πας στην Δευτεροβάθμια καταθέτεις βιογραφικό και δηλώνεις και κάποια προτίμηση σε σχολεία κτλ. ή και αυτό πάει με την περιφέρεια???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.