*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 28, 2013, 09:50:20 πμ »
Να θυμίσω οτι παρόμοιο θεμα με καθηγητή που ειχε  διορίσει ολο του το σόι ειχε αποκαλυφθεί και πριν μερικά χρονια γαι τη θεολογική Αθηνών αν δεν κανω λάθος. Παντως εγω στη σχολή μου με οσους καθηγητες ειχα πάρε δώσε ηταν σωστοί και έντιμοι (αν και λιγο στραβόξύλα καποιοι, ομως ηταν αντικειμενικοι)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2013, 09:53:30 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 28, 2013, 09:53:46 πμ »
 To να είναι "στραβόξυλα" ή κάπως ιδιότροποι δεν πειράζει! Σωστοί επιστήμονες και έντιμοι άνθρωποι να είναι!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:11:13 πμ »
Εδώ περιγράφεις την περίπτωση κάποιας που πήρε ακαδημαϊκή θέση και δεν έκανε απλά διδακτορικό. Τα δύο αυτά αποκλίνουν έτη φωτός.

Στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι ότι ο καθείς από την προσωπική του εμπειρία βγάζει τον κανόνα. Κι εγώ ξέρω κόσμο που δεν είχε Θεό μπάρμπα ή γκόμενο τον καθηγητή και έκανε διδακτορικό. Αλλά ήταν κόσμος άξιος. Αυτό γιατί δεν το λέμε; Ωστόσο, δεν μπορώ να γενικεύσω ότι η διαδικασία είναι αξιοκρατική.

Επίσης, υπάρχουν τμήματα που δίνουν διδακτορικά με το σταγονόμετρο, τα οποία δεν μπορούν να είναι της πλάκας.


Δηλαδή θες να μας πεις ότι όσοι έκαναν διδακτορικό είχαν το Θεό μπάρμπα ή γκόμενο τον καθηγητή;

Πέρασα απο ενα πανεπιστήμιο και απο ενα μαστερ στην ελλάδα. Στο ιδιο τμημα και πανεπιστημιο και τα δυο.
Ολοι οι καθηγητες στο μαστερ μας λεγανε πως αν θελουμε διδακτορικο να το κανουμε στην ελλαδα γιατι αν πάμε στο εξωτερικό και ''χάσουμε'' την επαφή-σκλαβιά μας (επικουρικές διδασκαλίες, επιτηρησεις κλπ) με τον έλληνα καθηγητή, δεν προκειται ποτε μα ποτε να διοριστούμε οχι μόνιμοι ακαδημαικοι σε καποια έδρα(έχοντας ενα ξένο phd), αλλα ουτε εργαστηριακοί συνεργάτες στο τει κωλοπετινιτσας!!!
Στη σχολη μου, δουλευα στο προσωπικο γραφειο του καθηγητη που ηταν δντης του μαστερ. (απασχοληση σπουδαστων με κοινωνικα κριτηρια ηταν η τοποθετηση μου και οχι βυσμα, μολις για 9μηνες).
Ξέρεις τι ειδα και τι άκουσα εκεί μέσα???????Ξέρεις οτι ο συγκεκριμένος καθηγητής διόρισε στη σχολή την γυναίκα του πριν 20χρονια ως διοικητική υπάλληλο?Ξέρεις οτι διόρισε τον γιο του και την ανηψιά του στη σχολή ως διοικητικούς πριν 6 χρόνια?
Και το αποκορύφωμα?Ο συγκεκριμένος κύριος έστειλε την γκόμενα του να δώσει κατατακτηριες στο προπτυχιακό τμήμα, πέρασε δια μαγειας, στη συνέχεια ως φοιτητρια πλεον η κυρια ο καθηγητης υποχρεωνε ολους τους συναδελφους του να την περνούν στα μαθηματα ως γνωστη του, παρολο που ηταν τουβλο  η κυρια.
Αποτελεσμα να πάρει το βασικό πτυχίο του τμήματος χωρις καμια προσπάθεια, να την βάλει αμέσως στο μεταπτυχιακό της σχολής, το τελειωσε και παραλληλα την διορισε διοικητικη υπαλληλο και εποχικη καθηγητρια-συνεργατη στο τμημα της σχολης.
Ενω δουλευε η κυρια ολα αυτα τα χρονια στο πλευρο του κυριου καθηγητα, εφτιαχναν και αρθρα βασισμενα σε ερευνητικες εργασιες, τα ερωτηματολογια των οποίων αποτελούσαν απαραίτητη προϋπόθεση για να περνάνε οι απλοί φοιτητές τα μαθηματα του κυριου καθηγητα μιας και ο καθηγητης ηταν ο πιο αυστηρος της σχολης και δεν περναγες τα μαθηματα του αν δεν επαιρνες τα ερωτηματολογια να τα πας σε συγκεκριμενες επιχειρησεις προς συμπληρωση.
Θυμάμαι μάλιστα πως 2 συνεχόμενα χρόνια είχαν δοθεί τα ιδια ερωτηματολόγια γύρω απο ενα συγκεριμένο θέμα, και μάλιστα οι επιχειρήσεις που μπορούσαν να απαντήσουν αυτο το ερωτηματολόγιο ήταν κάστρα που δεν τόλμαγε κανένας φοιτητης να παει. Και όμως επι δυο χρονια δίνονταν συνεχως αυτα τα ερωτηματολόγια προς τους φοιτητες ακόμη και στις περιπτώσεις που ολοι οι φοιτητες δηλωναν πως οι εταιρειες δεν τους τα συμπληρωναν. Επεμενε ο καθηγητης να συμπληρωθουν αλλιως δεν θα πέρναγαν το μάθημα.
Πριν 3 μηνες, μπηκα στην ιστοσελιδα της σχολης μου απλα για σερφάρισμα και τι ειδα?
Η συγκεκριμένη κυρία, απέκτησε διδακτορικό απο το τμημα μας με θέμα διατριβης, το θεμα που επι 2 χρονια ο γκομενος της, υποχρεωνε ολους τους φοιτητες να τρεχουν σε επιχειρησεις για ερευνα. Βλεπεις η κυρια βαριοτανε και εβαζε τους φοιτητες να κανουν το διδακτορικο της...Που να τρεχει τωρα η μανταμ για ερωτηματολογια και μελετη διεθνους αρθρογραφιας....
Τελικά, η κυρια διοριστηκε μονιμη καθηγητρια του τμηματος, εγινε ακαδημαικη υπευθυνη του μεταπτυχικου και ο κυριος καθηγητης βγηκε στην συνταξη πριν λιγες μερες....

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:24:21 πμ »


Θα πλανασαι οικτρα αν πιστευεις οτι θα δημοσιευμα μεσα σε ενα φορουμ ονοματα καθηγητων, ιδρυματα κλπ.
Ειναι η προσωπικη μου εμπειρια σχετικα με το συστημα που οδηγησε εδω που οδηγησε την συγχρονη ελλαδα μας και απλα την παραθετω.- Νομιζω πως η ελευθερια του λογου ειναι δικαιωμα μου εκτος και αν καταπατηθηκε και αυτο απο την τροικα...Στη θεση του καθηγητη βαλε, εναν βουλευτη, εναν υπουργο, εναν δντη υπηρεσιες, εναν δημαρχο, εναν ανθρωπο εξουσιας κλπ και θα δεις τι ''οργιο διορισμών'' συνεβει στην ελλάδα απο το 1980 έως και σήμερα.
Επίσης, δεν γνωρίζεις καν αν εγω εχω κινηθεί νομικά.-

Απλα ετσι μπορει καποιος να το θεωρησει ενα ωραιο παραμυθακι
Απο τη στιγμη που εχεις κινηθει και νομικα, οπως αφηνεις να υπονοηθει, νομιζω οτι μπορεις να αναφερθεις πιο συγκεκριμενα και να βοηθησεις καποιους συναδελφους να μην πεσουν στα νυχια τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος Jazzer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:49:50 μμ »
Μετά από ένα χρόνο στο διδακτορικό, έχω να πω πως όποιος το ξεκινάει με σκοπό να διοριστεί, κάνει λάθος και δεν θα το τελειώσει ποτέ!
Καλώς σας βρήκα!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:08:20 μμ »
Το κινητρο του διορισμου ομως ειναι ενα αρκετα ισχυρο κινητρο...

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:59:32 μμ »
Εδώ περιγράφεις την περίπτωση κάποιας που πήρε ακαδημαϊκή θέση και δεν έκανε απλά διδακτορικό. Τα δύο αυτά αποκλίνουν έτη φωτός.


Δηλαδή θες να μας πεις ότι όσοι έκαναν διδακτορικό είχαν το Θεό μπάρμπα ή γκόμενο τον καθηγητή;


Πριν 3 μηνες, μπηκα στην ιστοσελιδα της σχολης μου απλα για σερφάρισμα και τι ειδα?
Η συγκεκριμένη κυρία, απέκτησε διδακτορικό απο το τμημα μας με θέμα διατριβης, το θεμα που επι 2 χρονια ο γκομενος της, υποχρεωνε ολους τους φοιτητες να τρεχουν σε επιχειρησεις για ερευνα. Βλεπεις η κυρια βαριοτανε και εβαζε τους φοιτητες να κανουν το διδακτορικο της...Που να τρεχει τωρα η μανταμ για ερωτηματολογια και μελετη διεθνους αρθρογραφιας....
Τελικά, η κυρια διοριστηκε μονιμη καθηγητρια του τμηματος, εγινε ακαδημαικη υπευθυνη του μεταπτυχικου και ο κυριος καθηγητης βγηκε στην συνταξη πριν λιγες μερες....

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Δίαβασε με προσοχή τα μαρκαρισμένα και θα καταλάβεις τι γράφω.Η συγκεκριμένη κυρια απέκτησε διδακτορικό, έγινε διδακτωρ του τμηματος και γι αυτο εγινε και μονιμη καθγητρια στη σχολη αλλα και ακαδημαικη υπευθυνη στο μαστερ - παντα με τις πλατες του κυριου-.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:47:59 πμ »
Εδώ περιγράφεις την περίπτωση κάποιας που πήρε ακαδημαϊκή θέση και δεν έκανε απλά διδακτορικό. Τα δύο αυτά αποκλίνουν έτη φωτός.


Δηλαδή θες να μας πεις ότι όσοι έκαναν διδακτορικό είχαν το Θεό μπάρμπα ή γκόμενο τον καθηγητή;


Πριν 3 μηνες, μπηκα στην ιστοσελιδα της σχολης μου απλα για σερφάρισμα και τι ειδα?
Η συγκεκριμένη κυρία, απέκτησε διδακτορικό απο το τμημα μας με θέμα διατριβης, το θεμα που επι 2 χρονια ο γκομενος της, υποχρεωνε ολους τους φοιτητες να τρεχουν σε επιχειρησεις για ερευνα. Βλεπεις η κυρια βαριοτανε και εβαζε τους φοιτητες να κανουν το διδακτορικο της...Που να τρεχει τωρα η μανταμ για ερωτηματολογια και μελετη διεθνους αρθρογραφιας....
Τελικά, η κυρια διοριστηκε μονιμη καθηγητρια του τμηματος, εγινε ακαδημαικη υπευθυνη του μεταπτυχικου και ο κυριος καθηγητης βγηκε στην συνταξη πριν λιγες μερες....

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Δίαβασε με προσοχή τα μαρκαρισμένα και θα καταλάβεις τι γράφω.Η συγκεκριμένη κυρια απέκτησε διδακτορικό, έγινε διδακτωρ του τμηματος και γι αυτο εγινε και μονιμη καθγητρια στη σχολη αλλα και ακαδημαικη υπευθυνη στο μαστερ - παντα με τις πλατες του κυριου-.

Κατάλαβα τι εννοείς. Αυτό που προσπαθώ να πω παραπάνω είναι ότι για να πάρει κάποιος ακαδημαϊκή θέση ίσως και να χρειάζεται να έχει πλάτες (οι οποίες ίδιες πλάτες προφανώς βοηθούν για την απόκτηση διδακτορικού αφού  είναι προϋπόθεση για να γίνει καθηγητής). Για να κάνει κάποιος σκέτο διδακτορικό, μπορεί να τα καταφέρει και χωρίς. Ας μην το γενικεύουμε. 

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:10:04 μμ »
Μία επισήμανση: έχετε διαβάσει ποτέ το βιογραφικό σημείωμα ενός λέκτορα; Θέτω την κατώτερη βαθμίδα, αναλογικά με όσες έπονται, ως το ελάχιστον για να επισημάνω το πλήθος των δημοσιευμένων άρθρων, βιβλίων, συμμετοχών σε συνέδρια κλπ κλπ κλπ (πολλά κλπ) που απαιτούνται για ακαδημαϊκή καριέρα. Με μία απλή αναζήτηση σε τυχαίες σχολές μπορείτε να βρείτε άπειρα βιογραφικά μελών ΔΕΠ. Μία απλή ανάγνωση είναι αρκετή προκειμένου κάποιος να διαπιστώσει ότι η επιτυχής υποστήριξη μίας διατριβής δεν συνδέεται άμεσα με την ακαδημαϊκή καριέρα. Είναι προαπαιτούμενο προσόν, αλλά ο δρόμος από εκεί και πέρα είναι πολύ μακρύς και ανηφορικός, με αβέβαιη την άφιξη στον προορισμό.
Επομένως, από αυτό σε συνδυασμό με το ότι ούτε απλό διορισμό τελικώς σου εξασφαλίζει, προκύπτει το ερώτημα: γιατί να το κάνω;
Και η απάντηση, κατ' εμέ: την στιγμή που θα αναζητήσει κάποιος λόγους για να προχωρήσει, έχει ήδη απαντήσει αρνητικά.
Και εξηγώ το σκεπτικό μου: δεν υπάρχει ένας ορισμένος λόγος εκπόνησης διδακτορικής διατριβής, είναι -νομίζω- απλώς μία εσωτερική ανάγκη, που αν δεν την καλύψεις, πάντα, κάτι θα σου λείπει. Είτε είσαι διορισμένος, είτε αδιόριστος.
Συνοψίζοντας: όσοι προτίθεστε, προχωρήστε με μόνο γνώμονα την εσωτερική σας φωνή και μην αναζητάτε ρεαλιστικούς λόγους και υπαρκτές αιτίες, ούτε μελλοντικούς τρόπους εξαργύρωσης του χρόνου, του κόπου και των χρημάτων που θα δαπανήσετε. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Το μήνυμα μου δεν είναι αποτρεπτικό, αντιθέτως θέτω μία άλλη βάση προοπτικής του ζητήματος, που όπως φαίνεται απασχολεί πολλούς, η οποία νομίζω απελευθερώνει από την πίεση των συνθηκών.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:56:00 μμ »
Μία επισήμανση: έχετε διαβάσει ποτέ το βιογραφικό σημείωμα ενός λέκτορα; Θέτω την κατώτερη βαθμίδα, αναλογικά με όσες έπονται, ως το ελάχιστον για να επισημάνω το πλήθος των δημοσιευμένων άρθρων, βιβλίων, συμμετοχών σε συνέδρια κλπ κλπ κλπ (πολλά κλπ) που απαιτούνται για ακαδημαϊκή καριέρα. Με μία απλή αναζήτηση σε τυχαίες σχολές μπορείτε να βρείτε άπειρα βιογραφικά μελών ΔΕΠ. Μία απλή ανάγνωση είναι αρκετή προκειμένου κάποιος να διαπιστώσει ότι η επιτυχής υποστήριξη μίας διατριβής δεν συνδέεται άμεσα με την ακαδημαϊκή καριέρα. Είναι προαπαιτούμενο προσόν, αλλά ο δρόμος από εκεί και πέρα είναι πολύ μακρύς και ανηφορικός, με αβέβαιη την άφιξη στον προορισμό.
Επομένως, από αυτό σε συνδυασμό με το ότι ούτε απλό διορισμό τελικώς σου εξασφαλίζει, προκύπτει το ερώτημα: γιατί να το κάνω;
Και η απάντηση, κατ' εμέ: την στιγμή που θα αναζητήσει κάποιος λόγους για να προχωρήσει, έχει ήδη απαντήσει αρνητικά.
Και εξηγώ το σκεπτικό μου: δεν υπάρχει ένας ορισμένος λόγος εκπόνησης διδακτορικής διατριβής, είναι -νομίζω- απλώς μία εσωτερική ανάγκη, που αν δεν την καλύψεις, πάντα, κάτι θα σου λείπει. Είτε είσαι διορισμένος, είτε αδιόριστος.
Συνοψίζοντας: όσοι προτίθεστε, προχωρήστε με μόνο γνώμονα την εσωτερική σας φωνή και μην αναζητάτε ρεαλιστικούς λόγους και υπαρκτές αιτίες, ούτε μελλοντικούς τρόπους εξαργύρωσης του χρόνου, του κόπου και των χρημάτων που θα δαπανήσετε. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Το μήνυμα μου δεν είναι αποτρεπτικό, αντιθέτως θέτω μία άλλη βάση προοπτικής του ζητήματος, που όπως φαίνεται απασχολεί πολλούς, η οποία νομίζω απελευθερώνει από την πίεση των συνθηκών.

Ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:31:29 πμ »
"χρειάζεται ίσως να έχει πλάτες" είναι μια αθώα προσέγγιση κατά τη γνώμη μου.
Εδώ μιλάμε ότι γίνεται 9,9 φορές στις 10 του βύσματος το κάγκελο για μια θέση... στο Πανεπιστήμιο.

"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:36:22 πμ »
Να θυμίσω οτι παρόμοιο θεμα με καθηγητή που ειχε  διορίσει ολο του το σόι ειχε αποκαλυφθεί και πριν μερικά χρονια γαι τη θεολογική Αθηνών αν δεν κανω λάθος. Παντως εγω στη σχολή μου με οσους καθηγητες ειχα πάρε δώσε ηταν σωστοί και έντιμοι (αν και λιγο στραβόξύλα καποιοι, ομως ηταν αντικειμενικοι)

τμήμα κοινωνικής θεολογίας Αθηνών.

να πιείτε και ένα κρασάκι στην υγειά τους, γιατί ζουν και βασιλεύουν νομίζω. Εκεί που τους αφήσαμε είναι, δε νομίζω να έγινε τίποτα άλλο παρά μια δυσφήμιση. Ε σιγά, έχουν γερό στομαχι. Θα στεναχωρήθηκαν για κανένα ΣΚ.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:37:40 πμ »
-  Όσοι σκέφτονται να κάνουν διδακτορικό, 8α πρέπει να επιλέξουν το σωστό επιβλέποντα.  Δυστηχώς, η πλειοψηφία είνα καθάρματα, που το μόνο που θέλουν, είναι να εκμεταλλλευτούν τους φοιτητές τους.  Επειδή οι επβλέποντες έχουν περάσει τόσο χάλια, αναπαράγουν τα ίδια σε πολλαπλάσιο βαθμό στους φοιτητές.  Ειδικά στον ελληνικό χώρο, όπου οι μηχανισμοί ελέχγου ειναι σχεδόν ανύπαρκτοι.  Συνεπώς, ένας επιβλέποντας μπορεί να κάνει ό, τι εκείνος γουστάρει, δίχως να τον ενοχλήσει κάποιος.  Αν είναι κάποιος να τον ενοχλησει, είναι τα λοιπά μέλη της επιτροπής, που είναι όμως γνωστοί του και τον υποστηρίζουν. 

-  Επίσης, επιτρέψτε μου να πω, πως στην Ελλάδα, δεν υπάρχει τόσο τεχνολογία, οπότε οι δουλειές που αναθέτουν στους φοιτητές είναι μεγαλύτερες ποσοτικά και ποιοτικά, σε σχέση με το εξωτερικό.  Αυτό γίνεται για να κάνουν επίδειξη στους άλλους επιβλέποντες, ότι δηλαδή οι ίδιοι είναι ικανότεροι και οι φοιτητές τους βγάζουν πιο πολύ δουλειά.  Αν είνα να κάνεις 10 δουλειές στα πλαίσια του διδακτορικού τους, αυτοί σου αναθέτουν 15, για επίδειξη.

-  Σχετικά με τις συμπεριφορές στους υπ. διδάκτορες, εξαιτίας της χυδαίας συμπεριφοράς των επιβλεπόντων τους (που τους αντιμετωπίζουν σαν σκυλιά-δούλοι-είλωτες), έχω δει ακρετούς φοιτητές που τα βράδια φεύγουν μες στο μαύρο δάκρι, εμφανίζουν ψυχοσωματικά προβλήματα, ασπρίζουν τα μαλλιά τους και βέβαια ένα μεγάλο % εγκαταλείπει.

-  Να πω και κάτι θετικό.  Είναι μεγάλη ικανοποίηση να μπορείς να ετοιμάζεις δικά σου πράγματα μόνο σου: τη δική σου προφορική παρουσιάση για το συνέδριο, δίχως καμία βοήθεια από τους άλλους, γράφεις τα άρθρα μόνο σου, τα πόστερ, βγάζεις αποφάσεις και σχέδια για τα επόμενα πειράματα σου.  Αλλωστε στόχος είνα να ανεξαρτητοποιηθείς πνευματικά ως επιστημόνας...

Μια ερώτηση.  Πώς μπορεί κάποιος να κάνει διδακτορικό δίχως μεταπτυχιακό στο ελλην πανεπιστήμιο.  Ειδικά στην ιατρική, το έχω αυτό ακούσει...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:00:33 πμ »
Στην Ιατρική, επειδή μέχρι πρόσφατα ίσχυε άλλος νόμος, και λόγω της ιδιαιτερότητας του κλάδου (τα μεταπτυχιακά δεν είχαν ιδιαίτερο νόημα εκεί έτσι κι αλλιώς), επιτρεπόταν - και καλώς για μένα - να γίνεται διδακτορικό χωρίς πρώτα μεταπτυχιακό.
Το ίδιο ισχύει σε ορισμένα παν/μια του εξωτερικού σε άλλους τομείς (π.χ. θετικών επιστημών), όπου υπάρχουν ειδικά προγράμματα διδακτορικών, χωρίς να απαιτείται μεταπτυχιακό πρώτα.

Η επιλογή επιβλέποντα έχει μεγάλη σημασία. Αλλά όλα αυτά τα μαύρα και αρνητικά, με δάκρυα και άσπρα μαλλιά, λες και είναι βγαλμένα από ταινία του Ξανθόπουλου, που τα βλέπετε;;; Ίσως στις θετικές επιστήμες να μην είναι τόσο έντονο και να αφορά άλλα τμήματα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.