*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 08, 2010, 07:31:35 μμ »

Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος και τον πήρατε απ'  τα μούτρα! Μπορεί να μην θέλει να διοριστεί!
Μπορεί να βαριέται ο καθηγητής του να του προτείνει θέμα... Μπορεί να...
Εγώ προτείνω τον τίτλο "ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ"...
Νομίζω πως τα συνδιάζει όλα :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:08 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 08, 2010, 07:46:02 μμ »
Ναι και γω το ίδιο θα έλεγα, ότι καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον καθηγητή από τη σχολή που σε ενδιαφέρει ώστε να βρεις ένα θέμα που να συνδυάζει τους τομείς που θέλεις.

Βρε ο ανθρωπος θελει να διοριστει νομιζεις οτι τον καιει το θεμα του διδακτορικου; Αρκει να μπορει  να παρει τα μορια.
Με το διδακτορικό και μόνο δεν διορίζεσαι. Και τα ελάχιστα μόρια από αυτό τα παίρνεις μόνο εφόσον περάσεις τη βάση στον ασεπ.

Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος και τον πήρατε απ'  τα μούτρα! Μπορεί να μην θέλει να διοριστεί!
+++++

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 08, 2010, 10:25:34 μμ »
Βασικά για να βερις θέμα για διδακτορικό πρέπει να καθίσεις να διαβάσεις γύρω από τον τομέα που σε ενδιαφέρει (επιστήμες της αγωγής και πληροφορική στην προκειμένη περίπτωση), να βρεις κάποιο κενό στη βιβλιογραφία και στην έρευνα, να διαμορφώσεις κάποια ερωτήματα που θα ήθελες να απαντήσεις και με βάση αυτή την προεργασία να ψάξεις και να βερις κάοιον καθηγητή που θα σε δεχτεί και θα σε βοηθήσει την ιδέα σου αυτή να την κάνεις επίσημη ερευνητική πρόταση και στη συνέχεια διατριβή...
Τώρα, για μένα, είναι πολύ βασικό αυτό που θα ξεκινήσεις να κάνεις να σου αρέσει πολύ, γιατί πρόκειται για 3-4- χρόνια από τη ζωή σου. Η σε βάθος ενασχόληση με κάποιο αντικέιμενο που δεν σου αρέσει για τόσο πολύ καιρό δεν είναι κάτι καλό και εύκολο να γίνει. Έχω δει πολλούς "διδακτορικούς" που ξεκίνησαν θέμα που δεν τους πολυ-ενδιέφερε και τελικά μετά από 2 χρόνια το παράτησαν....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ppaio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 08, 2010, 10:41:10 μμ »
Βασικά για να βερις θέμα για διδακτορικό πρέπει να καθίσεις να διαβάσεις γύρω από τον τομέα που σε ενδιαφέρει (επιστήμες της αγωγής και πληροφορική στην προκειμένη περίπτωση), να βρεις κάποιο κενό στη βιβλιογραφία και στην έρευνα, να διαμορφώσεις κάποια ερωτήματα που θα ήθελες να απαντήσεις και με βάση αυτή την προεργασία να ψάξεις και να βερις κάοιον καθηγητή που θα σε δεχτεί και θα σε βοηθήσει την ιδέα σου αυτή να την κάνεις επίσημη ερευνητική πρόταση και στη συνέχεια διατριβή...
Τώρα, για μένα, είναι πολύ βασικό αυτό που θα ξεκινήσεις να κάνεις να σου αρέσει πολύ, γιατί πρόκειται για 3-4- χρόνια από τη ζωή σου. Η σε βάθος ενασχόληση με κάποιο αντικέιμενο που δεν σου αρέσει για τόσο πολύ καιρό δεν είναι κάτι καλό και εύκολο να γίνει. Έχω δει πολλούς "διδακτορικούς" που ξεκίνησαν θέμα που δεν τους πολυ-ενδιέφερε και τελικά μετά από 2 χρόνια το παράτησαν....

Nα ρωτησω κατι ειναι τοσο ευκολο να κανεις διδακτορικο στην Ελλαδα. Δηλαδη ο καθηγητης ποια κριτηρια θετει για να σε δεχτει ; Η μπορει να γινει ελαστικος εαν δεχτεις να κανεις θεληματα να γινεις υπηρετης του ουσιαστικα.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:08 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:22:46 πμ »
Στην Ελλάδα από φέτος κάθε καθηγητής μπορεί να έχει μέχρι 5 ενεργούς διδακτορικούς, κάτι που μέχρι περισυ δεν ίσχυε.

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 06:45:54 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι εκπαιδευτικοί

Είμαι πληροφορικός και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Ενδιαφέρομαι για διδακτορικό σχετικά με τις επιστήμες αγωγής και ειδικότερα κάτι σε σχέση με πληροφορική και ειδική αγωγή (δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που θέλω πουθενά...αλλά ίσως το διαλέξω ως θέμα διατριβής).
Είδα στους πίνακες της ειδικής ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν διδακτορικό στην ειδική αγωγή ή κάτι συναφές.
Με ενδιαφέρει η ειδική αγωγή γιατί είναι ο τομέας στον οποίο θέλω να εργαστώ.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το τι προγράμματα γνωρίζετε ότι υπάρχουν στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 10:38:16 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:59:18 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι εκπαιδευτικοί

Είμαι πληροφορικός και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Ενδιαφέρομαι για διδακτορικό σχετικά με τις επιστήμες αγωγής και ειδικότερα κάτι σε σχέση με πληροφορική και ειδική αγωγή (δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που θέλω πουθενά...αλλά ίσως το διαλέξω ως θέμα διατριβής).
Είδα στους πίνακες της ειδικής ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν διδακτορικό στην ειδική αγωγή ή κάτι συναφές.
Με ενδιαφέρει η ειδική αγωγή γιατί είναι ο τομέας στον οποίο θέλω να εργαστώ.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το τι προγράμματα γνωρίζετε ότι υπάρχουν στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
[/quote

καλησπέρα έχεις κάνει προσπάθεια να μιλήσεις με καθηγητές..το μεταπτυχιακό σου από ποιό πανεπιστήμιο είναι??
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 22, 2012, 10:46:43 μμ »
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΑ ΤΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 22, 2012, 11:03:34 μμ »
αν γνωρίζει κανείς τίποτα ας με κάνει σινιάλο...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:51:41 πμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα τα φωτα σας.
Τελειωσα μεταπτυχιακο και περναει σαν σκεψη ακομα , η ολοκληρωση ενος διδακτορικου,...
Πως ξεκιναει κανεις διδακτορικο? Πρεπει να του το εχει προτεινει ο καθηγητης του μεταπτυχιακου του?
Επισης, ειναι δυνατη η πραγματοποιηση διδακτορικου απο αποσταση? Απο οικονομικης αποψης , τι γινεται?
Τελος, ποσο διαστημα χρειαζεται για να ολοκληρωσει κανεις το διδακτορικο?
Ο φοιτητης του διδακτορικου πρεπει να ειναι O ΤΕΛΕΙΟΣ φοιτητης?
συγνωμη, αν καποιες ερωτησεις ειναι απλοικες αλλα δεν εχω ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:19:52 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η υπομονή είναι η τέχνη της ελπίδας!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:02:46 πμ »
Καλημέρα,catwoman επειδη και εγω ειμαι σ αυτο το σταδιο της αναζητησης..το διδακορικο διαρκει τυπικα 3 ετη ή μπορει να το παρατεινεις, πρεπει να βρεις πρωτο επιβλεπων να σε αναλαβει και επειτα αλλους 2 για να συσταθει η τριμελης επιτροπη σου,το κοστος εξαρταται μπορει να ειναι και δωρεαν.Συνηθως  οι παρακολουθησεις ειναι μονο τον πρωτο χρονο.Τωρα για τα υπολοοιπα θα μας διαφωτισει καποιος που εχει περατωσει η ειναι στο σταδιο αυτο

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:55:01 πμ »
Καλημέρα,

Το διδακτορικό είναι από 3 χρονιά και πάνω (συνήθως στην Ελλάδα διαρκεί 5 χρόνια).
Πρέπει να βρεις επιβλέποντα και να σου πει – συζητήσεις το θέμα και μετά τα άλλα δυο μέλη. Είναι το σημαντικότερο κομμάτι  διότι θα πρέπει να ξέρεις ότι θα συνεργάζεσαι μαζί του για αρκετά χρόνια, οπότε ΠΡΟΣΕΧΕ!!!! Ρώτα τους προηγούμενους σε αυτόν τον καθηγητή…. Άποψη μου κοίτα για επίκουρο…
Το διδακτορικό είναι δωρεάν αλλά απαιτεί υποχρεωτική παρουσία στα περισσότερα πανεπιστήμια στην σχολή, συνήθως και οι επιβλέποντες τους θέλουν στο εργαστήριο για να κάνουν και άλλες δουλείες (τα πάντα όλα, παρουσιάσεις, μαθήματα, διόρθωμα γραπτών κλπ και όλα αυτά δωρεάν). 
Και τέλος ένα σοβαρό διδακτορικό (έχω κάνει εγώ αλλά και αρκετοί φίλοι μου) απαιτεί καθημερινή ενασχόληση μαζί του και πάρα μα πάρα πολύ δουλειά (μιλώ για τον τομέα μου). Επίσης ρώτα αν παίζει κανένα πρόγραμμα μπας και παίρνεις κάνα φράγκο.

Φιλικά,
Πάνος

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 10:17:30 πμ »
διδακτορικο μπορεις να κανεις στοξ τομεα σου αναγκαστικα, δλδ εγω που ειμαι αγγλικη φιλολογια πρεπει να κανω σε σχεση με το αντικειμενο αυτο ή γενικα ανθρωπιστικες σπουδες? επισης Πανο, το θεμα το προτεινεις εσυ στον καθηγητη?

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 11:53:12 πμ »
Παρεμφερή αντικείμενο ναι… δεν πας στην ιατρική… πρέπει να έχεις αρκετά καλό υπόβαθρο σε αυτό που πας να κάνεις αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς πολύ και θα καθυστερήσεις αρκετά… φρόντισε ο καθηγητής να είναι γνώστης του αντικειμένου που θα διαλέξεις... Στο εξωτερικό το θέμα το διαλέγεις αποκλειστικά εσύ και το βελτιώνεις με τον επιβλέποντα, στην Ελλάδα αυτό είναι σπάνιο, αν πάντως δεν είναι στον αντικείμενο σου ακριβώς φρόντισε να δείξεις στον καθηγητή σου ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις.
Φρόντισε ο επιβλέπων που θα βρεις να έχει όρεξη για δουλεία , να είναι δίκαιος και συζητήσιμος …. Γιατί αν δεν θέλει αυτός δεν πρόκειται να παρουσιάσεις ΠΟΤΕ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.