*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:03:19 μμ »
Το διδακτορικό που έχω στο μυαλό μου να ξεκινήσω σκέφτομαι να συνδυάζει την διαπολιτισμική εκπαίδευση με την ειδική αγωγή. Αν γίνω δεκτός θα είναι σε Πανεπιστήμιο που δεν έχει κατεύθυνση ειδικής αγωγής. Ο καθηγητής πάντως έδειξε να ενδιαφέρεται. Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι: για να πιαστεί σαν ειδικής αγωγής από το υπουργείο, απαιτείται να έχει και το πανεπιστήμιο ανάλογη κατεύθυνση ή αρκεί μόνο ο τίτλος της διατριβής μου? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:41 »

Συνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:40:59 μμ »
Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, τελειώνοντας τη δ.δ. παίρνεις τον τίτλο του διδάκτορος της σχολής από την οποία αποφοίτησες. Για παράδειγμα: κάνεις διδακτορικό στο τμήμα φιλολογίας γίνεσαι διδάκτωρ φιλολογίας (ασχέτως με το αν το διδακτορικό σου ήταν συγκεκριμένα π.χ. στην νεοελληνική λογοτεχνία), κάνεις στο τμήμα ιατρικής γίνεσαι διδάκτωρ ιατρικής (ασχέτως αν π.χ. έκανες χειρουργική) και πάει λέγοντας. Επομένως το τμήμα καθορίζει τον τίτλο σου και όχι το ιδιαίτερο αντικείμενο με το οποίο ασχολήθηκες.

Για τη συνάφεια όμως με έναν κλάδο ή μία θέση ζητείται εκτός του διδακτορικού το εξώφυλλο της εργασίας και τα περιεχόμενα (σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ζητηθεί να καταθέσεις ακόμα και ολόκληρη την εργασία), προκειμένου να εκτιμηθεί η συνάφεια με τη θέση για την οποία κάνεις αίτηση και να λάβεις τα μόρια που δικαιούσαι. Έτσι για παράδειγμα πες ότι κάνεις το διδακτορικό που σκέφτεσαι σε κάποιο φιλολογικό τμήμα. Λαμβάνεις τον τίτλο: διδάκτωρ φιλολογίας. Έρχεται η ώρα να καταθέσεις το χαρτί για μία θέση ειδικής αγωγής. Καταθέτεις μαζί εξώφυλλο και περιεχόμενα και μία επιτροπή εξετάζει τη συνάφεια του διδακτορικού σου με τη θέση και κρίνει αν λαμβάνεις ή όχι τα μόρια. Δεν έχω ακούσει να μην λάβει κάποιος τα μόρια εφόσον η εργασία του είναι στο αντικείμενο της θέσης, ασχέτως με τον τίτλο του διδακτορικού.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! :)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 11, 2013, 11:26:03 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, ήταν πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 21, 2013, 10:49:25 μμ »
Το διδακτορικό που έχω στο μυαλό μου να ξεκινήσω σκέφτομαι να συνδυάζει την διαπολιτισμική εκπαίδευση με την ειδική αγωγή. Αν γίνω δεκτός θα είναι σε Πανεπιστήμιο που δεν έχει κατεύθυνση ειδικής αγωγής. Ο καθηγητής πάντως έδειξε να ενδιαφέρεται. Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι: για να πιαστεί σαν ειδικής αγωγής από το υπουργείο, απαιτείται να έχει και το πανεπιστήμιο ανάλογη κατεύθυνση ή αρκεί μόνο ο τίτλος της διατριβής μου? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καμιά άλλη γνώμη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:41 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:01:15 μμ »
Γιώργο καλό αυτό με τη διαπολιτισμική εκτός από την ειδική είδες καθόλου το θέμα της επιθετικής συμπεριφοράς σε συνάρτηση με ζητήματα εθνικής και πολιτισμικής ετερότητας?? λέω μια άποψη εκτός και θες αποκλειστικά με ειδική αγωγή για να είσαι και στους πίνακες. Αν και η επιθετική συμπεριφορά αποτελεί κομμάτι που μπορείς να εντάξεις π.χ σε σχολική ψυχολογία  οπότε πάλι είσαι σχετικός με την ειδική :)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:52:20 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για το θέμα που μου προτείνεις, αλλά έχω καταλήξει. Αυτό που δε γνωρίζω και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι αν μπορεί ένα τέτοιο διδακτορικό να "πιαστεί" για ειδικής μόνο από τον τίτλο του αφού αν γίνει θα γίνει σε πανεπιστήμιο που δεν προσφέρει αντίστοιχη κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 22, 2013, 12:13:12 μμ »
Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, τελειώνοντας τη δ.δ. παίρνεις τον τίτλο του διδάκτορος της σχολής από την οποία αποφοίτησες.

Καλημέρα.

Για να καταλάβω και εγώ και να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου. Εγώ είμαι νηπιαγωγός και κάνω για παράδειγμα διδακτορικό στο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης πάνω σε κάτι που έχει να κάνει με διδακτική μεθοδολογία, την παιδαγωγική γενικά κλπ (επίτηδες επέλεξα αυτό το παράδειγμα γιατί ως ειδικότητες - οι νηιαγωγοί και οι δάσκαλοι - είναι κοντά). Θα γίνω διδάκτωρ στο τμήμα δημοτικής και ας είναι το πρώτο πτυχίο στους νηπιαγωγούς;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 22, 2013, 01:30:23 μμ »
Καλημέρα.
Για να μην υπάρχει σύγχυση προτείνω να μπεις στο site του Πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει.
Εκεί θα αναζητήσεις την εσωτερική νομοθεσία που διέπει τα διδακτορικά.
Κι επειδή ακούγεται ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο, έτσι θα είσαι πλήρως ενήμερη.
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 22, 2013, 01:36:24 μμ »
Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, τελειώνοντας τη δ.δ. παίρνεις τον τίτλο του διδάκτορος της σχολής από την οποία αποφοίτησες.

Καλημέρα.

Για να καταλάβω και εγώ και να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου. Εγώ είμαι νηπιαγωγός και κάνω για παράδειγμα διδακτορικό στο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης πάνω σε κάτι που έχει να κάνει με διδακτική μεθοδολογία, την παιδαγωγική γενικά κλπ (επίτηδες επέλεξα αυτό το παράδειγμα γιατί ως ειδικότητες - οι νηιαγωγοί και οι δάσκαλοι - είναι κοντά). Θα γίνω διδάκτωρ στο τμήμα δημοτικής και ας είναι το πρώτο πτυχίο στους νηπιαγωγούς;

Θα γίνεις διδάκτωρ σε κατέυθυνση. πχ. αν κάνεις διδακτορικό στη διδακτική θα είσαι διδάκτωρ διδακτικής, αν το κάνεις στα παιδαγωγικά, διδάκτωρ παιδαγωγικών, αν στην κοινωνιολογία, διδάκτωρ κοινωνιολογίας κλπ

Το δικό μου, π.χ. είναι σε θέματα φύλου, εκπαίδευσης, διοίκησης και κοινωνιολογίας.... Σε τι θα είμαι; Ανάθεμα με και αν ξέρω!!!!!!!!!!!!

Πάντως ένα παρόμοιο στην Ελλάδα θεωρείται παιδαγωγικών, γιατί έγινε σε σχολή εκπαίδευσης, κατεύθυνση παιδαγωγικών.... άσχετα αν δεν έχει σχέση με παιδαγωγικά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 25, 2013, 01:18:03 πμ »
Γνωρίζετε κάποιο Πανεπιστήμιο που να προσφέρει διδακτορικά προγράμματα εξ αποστάσεως (στην εκπαίδευση) και να είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ? Το ΕΑΠ έχει στην ιστοσελίδα του αιτήσεις για το 2012 και στο ΑΠΚΥ δε βρήκα άκρη. Και αγγλικό ή άλλο Πανεπιστήμιο με ενδιαφέρει, αρκεί να είναι εξ αποστάσεως και αναγνωρισμένο. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:04:00 πμ »
99% δεν υπάρχει (ακόμα γιατί σε λίγο θα γίνει χαμός) διδακτορικό εξ αποστάσεως..

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:57:46 πμ »
Διδακτορικό εξ αποστάσεως υπάρχει και στο ΕΑΠ και στο ΑΠΚΥ. Στείλε τους ένα e-mail να σου πουν λεπτομέρειες.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 25, 2013, 12:09:02 μμ »
Και στο Πανεπιστημιο Κυπρου εχει με διδακτρα 3.500 ευρω το χρονο  :o

Συνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 25, 2013, 12:22:53 μμ »
Διδακτορικό εξ αποστάσεως υπάρχει και στο ΕΑΠ και στο ΑΠΚΥ. Στείλε τους ένα e-mail να σου πουν λεπτομέρειες.


Για το ΑΠΚΥ δεν γνωρίζω, αλλά για το ΕΑΠ μπορώ να πω το εξής: το ότι το πανεπιστήμιο προσφέρει εξ αποστάσεως προπτυχιακά και μεταπτυχιακά, δε σημαίνει ότι κι ένα διδακτορικό μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως. Προσέξτε το αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.