*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #462 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:07:41 μμ »
Μετά τα τελευταία μηνύματα, βλέπω πως το φαινόμενο "δυσκολία επικοινωνίας" είναι επαναλαμβανόμενο και όχι μεμονωμένο και εγώ που νόμιζα πως έπεσα στην περίπτωση ή απλώς η πρότασή μου ήταν τόσο χάλια - άστοχη.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #463 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:10:01 μμ »
Μετά τα τελευταία μηνύματα, βλέπω πως το φαινόμενο "δυσκολία επικοινωνίας" είναι επαναλαμβανόμενο και όχι μεμονωμένο και εγώ που νόμιζα πως έπεσα στην περίπτωση ή απλώς η πρότασή μου ήταν τόσο χάλια - άστοχη.
Δηλαδή; Σε έκαναν  τελικά δεκτή, και μετα ο επιβλέπων σε αγνόησε επιδεικτικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:41:07 μμ από rataplan »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #464 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:18:09 μμ »
Το θέμα σταμάτησε νωρίτερα...Τι εννοώ;
Είχαμε συζητήσει το θέμα κλπ, συμφώνησε, μου ζήτησε να ξεκινήσω την μελέτη και να ξεκινήσω τη συγγραφή ώστε να εξεταστεί και από την τριμελή επιτροπή, ζήτησα ανατροφοδότηση για το κείμενο που έγραψα.
Το κείμενο σε πρώτη φάση το έστειλα τέλος Ιουλίου, η απάντηση ήταν πως θα το δει Σεπτέμβρη και θα μου απαντήσει τότε λόγω διακοπών, επικοινωνήσαμε ξανά στα μισά του Σεπτέμβρη και με νημέρωσε πως τις επόμενες ημέρες θα μου επισήμανε τυχόν διορθώσεις και από τότε δεν είχα ποτέ ξανά καμιά απάντηση.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #465 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:42:30 μμ »
Δυστυχώς οι περιπτωσάρες καθηγητές είναι πολλοί, για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή προσώπου ως επιβλέποντα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #466 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:16:57 πμ »
Ο έλληνας εκπαιδευτικός συνάδελφε ξέρει και pragmatics και semantics ειδιικά στην μεταφραση με στόχο την Ελληνική από την Αγγλική και καταλαβαίνει ακριβώς τι λέει. Έχει φάει πολλάααα χρόνια έρευνα πάνω σε αυτά κ δεν μπορεί καν να στα αναλυσει εδώ!

Μην σκίσει κανένα καλσόν ο έλληνας εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #467 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:16:32 μμ »
Δυστυχώς οι περιπτωσάρες καθηγητές είναι πολλοί, για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή προσώπου ως επιβλέποντα.

Να μην το πάρω προσωπικά, δηλαδή;;;!!!
Είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως εγώ έγραφα "άσχετα" στην εισηγητική
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2525
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #468 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:44:30 μμ »
Δυστυχώς οι περιπτωσάρες καθηγητές είναι πολλοί, για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή προσώπου ως επιβλέποντα.

Έχουν δεί κι εμένα τα μάτια μου....
Μπορεί ο καθηγητής να είναι άριστος επιστήμονας με δημοσιεύσεις στο εξωτερικό, συνεργασίες, προγράμματα, βιβλία κλπ και σε ικανότητες επικοινωνίας με τους φοιτητές να παίρνει κουλούρα (0). Αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει με τις θεωρητικές ή θετικές επιστήμες αλλά με κατά το πόσο ο ίδιος απαξιώνει αυτό που καλείται να υπηρετήσει, δηλαδή την επίβλεψη διατριβών. Δεν ισχύουν στερεότυπα, είναι θέμα προσωπικότητας. Γι αυτό λοιπόν προσοχήη....

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #469 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:10:42 μμ »
Παρά το γεγονός ότι είναι επουσιώδες το θέμα που συζητάμε, αλλά κουβέντα να γίνεται:
Στην παραπάνω παράθεση το παν/μιο Κρήτης (που έχει ένα παραπάνω κύρος, σε σχέση με άλλα περιφερειακά), χρησιμοποιεί διπλή ορολογία, με πρώτη την "επιβλέπων". Αντίθετα, το Ιόνιο (χαμηλού κύρους) χρησιμοποιεί μόνο τον όρο "επόπτης". Από την άλλη, το ΕΚΠΑ, που είναι και το μεγαλύτερο παν/μιο της χώρας, χρησιμοποιεί μόνο τον όρο "επιβλέπων" (στις ιστοσελίδες των περισσότερων τμημάτων που κοίταξα, είναι και πολλά εκεί  :D )
Ας κρίνουμε, λοιπόν, και με βάση το πόσο σοβαρό είναι ένα παν/μιο και πόσο προσέχει τι αναγράφει επίσημα στην ιστοσελίδα του.

Τελικά ο συνάδελφος βρήκε άκρη με τον επιβλέποντά του; Αυτό έχει σημασία..
Το βασικό είναι ο επιβλέπων (ή ο επόπτης σου) να σε σέβεται και όχι να κάνει αγγαρεία. Το ΕΚΠΑ έχει και καλούς καθηγητές, αλλά πολλοί ειρωνεύονται τους φοιτητές από άλλα πανεπιστήμια στις τριμελείς (καταγεγραμμένη εμπειρία από 2-3 γνωστούς μου), αδιαφορούν για τους φοιτητές που έχουν αναλάβει, ενώ συχνά είναι και αλαζονικοί (λες και ανήκουν στο Harvard ή στην Οξφόρδη).  Στα περιφερειακά ΑΕΙ ενδιαφέρονται περισσότερο για τους φοιτητές τους και μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει παράπονα για αδιαφορία (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις). Άλλωστε, το ρητό "κουβάλα τον προτζέκτορα, για να σε κάνω λέκτορα" ανταποκρίνεται άριστα στο στυλ επίβλεψης που έχουν μερικοί στο ΕΚΠΑ. Το κύρος, λοιπόν, αφορά τους ίδιους τους καθηγητές, αλλά η αδιαφορία ορισμένων είναι χαρακτηριστική της "παραδοσιακής σχολής" περασμένων δεκαετιών και πλήττει τους φοιτητές τους.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:40:49 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #470 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:18:46 μμ »
Να μην το πάρω προσωπικά, δηλαδή;;;!!!
Είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως εγώ έγραφα "άσχετα" στην εισηγητική

Μπα, τι προσωπικά. Είναι πάρα πάρα πολύ συνηθισμένο ο επιβλέπων (ή επόπτης) να είναι εξαφανσιμένος.
Μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις σε καμία περίπτωση, σε σχέση με το Πανεπιστήμιο, να ζητήσεις αλλαγή κτλ.
Υπομονηηηηηηηή

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #471 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:37:25 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #472 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:46:37 μμ »
Απορώ γιατί αναλαμβάνουν από τη στιγμή που δεν είναι πρόθυμοι να συνεργαστούν...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #473 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:56:17 μμ »
Και είναι αυτό άξιο απορίας;;;Εδώ μας ενοχλεί η  λέξη επιβλέπων ή επόπτης. Παρεμπιπτόντως, στο Α.Π.Θ, η δική μου καθηγήτρια στο μεταπτυχιακό και πρόεδρος του τομέα, ήθελε να την φωνάζουμε επόπτρια. Τί σχέση έχει αυτό με το επίπεδο του πανεπιστημίου; Η ορολογία έχει σημασία ή η συμπεριφορά. Μερικές φορές απορώ πως σκεφτόμαστε ;;;;;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #474 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:28:22 μμ »
Η επιλογη επιβλεποντος ειναι πολυ σημαντικη υποθεση, ασχετως διδακτρων. Το χωσιμο θα το υποστει οποιος κατοικοεδρευει μερα νυχτα στο πανεπιστημιο με την ελπιδα οτι θα αποκτησει στενες επαφες με τον χωρο και θα αποκατασταθει επαγγελματικα - και αυτο δεν το λεω με την κακη εννοια. Μπορεις να κανεις τη μελετη σου και να εχεις μια τακτικη επικοινωνια με τον καθηγητη χωρις να εισαι μερα νυχτα στο γραφειο του για να σε χωνει, ειδικα αν εισαι σε θεωρητικη σχολη, για τους θετικους που εχουν εργαστηρια δεν ξερω πώς γινεται ακριβως.

Το βασικο ειναι να επιλεξεις καλα καθηγητη, οχι μονο με κριτηριο τα επιστημονικα του ενδιαφεροντα, αλλα το πώς φερεται στους υποψηφιους διδακτορες. Καλο ειναι να εχεις συνεργαστει μαζι του στο μαστερ η να ακουσεις αξιοπιστες αποψεις εμπιστων ατομων. Βασικο θεμα: πώς βλεπει το δθδακτορικο, σαν ενα τιτανιο εργο που μπορει να ολοκληρωθει σε 10 χρονια επειδη θα σου προτεινει κατι τεραστιο, στα προτυπα παλαιων εποχων, η σαν μια δουλεια που πρεπει να τελειωσει σε 3-4 το πολυ, αρα να εχει φυσιολογικο ογκο και κυριως πρωτοτυπια; Δεν εχει νοημα να φας ολη σου τη ζωη για να κανεις διατριβη 700 σελιδων. Το διδακτορικο ειναι -κανονικα- η αρχη μιας νεας πορειας στην ερευνα, οχι το τελος της. Πώς αντιμετωπιζει το ενδεχομενο ο υποψηφιος να εργαζεται για βιοπορισμο; Καποιοι το περιφρονουν, σε θεωρουν αυτοματως φοιτητη β διαλογης. Ποσο συχνα θελει να διαβαζει τη διυλεια σου; Στο εξωτερικο ειθισται να σε βλεπει 1-2 φορες το μηνα, εδω καποιοι εχουν τη νοοτροπια "σκασε και κολυμπα".

Αν ειναι να μπλεξεις με διδακτρα και δεν εισαι εργαζομενος η οικογενειαρχης, χιλιες φορες το εξωτερικο! Γενικα τα επι πληρωμη δθδακτορικα δεν καταλαβαινω τι λογο εχει κανεις να τα επιλεξει. Το καταλαβαινω μονο για μαστερ εξ αποστασεως. Αλλιως, και σε αλλη πολη να ειναι ο καθηγητης, δεν σε επηρεαζει, μονο καποια ταξιδακια θα χρειαστουν.
++++++++++++++++++++++++++
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #475 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:43:02 μμ »
Πάντως συνάδελφοι υπάρχουν και χειρότερα, δηλαδή να κοπεί μεταπτυχιακός φοιτητής μετά από 5ετια. Συνέβη σε φιλικό μου πρόσωπο, όπως και άλλες περιπτώσεις που μετά από κόπο τελείωσαν το διδακτορικό τους και οι επόπτες-επιβλέποντες, και όπως θέλετε πείτε τους, τους έκοψαν. Δυστυχώς έχω δει τέτοια φαινόμενα και χωρίς δίδακτρα.
Εύχομαι στο συνάδελφο το καλύτερο διότι γνωρίζω πόσο ψυχοφθόρο είναι να μην υπάρχει επικοινωνία ενώ προσπαθεί. Καλή έκβαση λοιπόν και τρομερή υπομονή.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.