*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #714 στις: Μάρτιος 14, 2018, 10:47:13 πμ »
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ωστόσο, θα ήταν ορθότερο αν τον είχες ενημερώσει για την κίνησή σου. Η ειλικρίνεια πάντοτε κερδίζει. Έστω ανεπίσημα, φαίνεται ορθότερο το να είχες λάβει την άδειά του να προβείς σε μία δεύτερη κατάθεση του ίδιου θέματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:31 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #715 στις: Μάρτιος 14, 2018, 03:41:15 μμ »
Στην οποία φυσικά θα του έλεγε ναι και θα τον έβαζε στην λίστα επιλογής πρώτο-πρώτο! Το θέμα ανήκει στον φοιτητή και όχι στον υποψήφιο επιβλέποντα. Μόνο όταν ξεκινήσει η διαδικασία εκπόνησης, δεν μπορεί να κάνει άλλη πρόταση.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2018, 03:45:12 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #716 στις: Μάρτιος 17, 2018, 04:08:10 μμ »
Θεωρείτε ότι είναι αντιδεοντολογικό/αντιεπιστημονικό το ότι κατέθεσα την ίδια πρόταση ταυτόχρονα σε 2 τμήματα; Αγχώνομαι μήπως τυχόν ο πρώτος καθηγητής μάθει ότι έκανα αίτηση και αλλού μιας που είναι ένα θέμα το οποίο αυτός έφερε στην Ελλάδα πρώτη φορά.
Καθόλου αντιδεοντολογικό. Αν π.χ. έκανες αίτηση στο εξωτερικό σε περισσότερα του ενός πανεπιστήμια, πάλι θα υπέβαλες πρόταση διατριβής και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις θα είχες επικοινωνήσει από πριν με καθηγητές που θα σε ενδιέφερε να δουλέψεις μαζί τους, χωρίς απαραίτητα να πρέπει να τους ενημερώσεις για τις άλλες σου επαφές.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #717 στις: Μάρτιος 21, 2018, 11:02:52 μμ »
Κάτι σχετικό με τις εκπαιδευτικές άδειες (για μεταπτυχιακά-διδακτορικά). Αν και εδώ και 2-3 χρόνια (από το 2015) χορηγούνται κανονικά άδειες για τους δημόσιους υπαλλήλους (μια έρευνα στην Διαύγεια θα σας πείσει), δεν γίνεται το ίδιο για τους εκπαιδευτικούς, με την δικαιολογία πως υπάρχει έλλειψη προσωπικού. Είναι ή δεν είναι αυτό άνιση μεταχείριση;  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2018, 11:04:51 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:31 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #718 στις: Μάρτιος 29, 2018, 03:24:51 πμ »
καλησπερα! αρχιζει κατι να αχνοφαινεται στον οριζοντα, επιτελους.. μπορω να εχω δυο εποπτες, με διαφορετικα ερευνητικα ενδιαφεροντα ο καθενας? γιατι εχουμε θεματακι με το πρωτο και το δευτερο σκελος του ερωτηματος μου...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #719 στις: Μάρτιος 29, 2018, 09:02:36 πμ »
Μπράβο, ωραία εξέλιξη. Μην ανησυχείς, βολεύεται το θέμα με την σωστή επιλογή τριμελούς. Ο επόπτης δηλαδή είναι τυπικά ένας. Από εκεί και έπειτα συνεπιβλέπουν και τα άλλα δύο μέλη της τριμελούς επιτροπής, τα οποία μπορεί να είναι από διαφορετικά τμήματα, από διαφορετικά πανεπιστήμια και με τελείως διαφορετικά ερευνητικά ενδιαφέροντα. Αυτό σε καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #720 στις: Μάρτιος 29, 2018, 09:50:31 πμ »
ευχαριστώ!
και άάλλη μία ερώτηση  ;D 8) :
ποια είναι διαδικασία για να πάρω συνάφεια αντικειμένου με τα προπτυχιακά / μεταπτυχιακό / εξειδικεύσεις / εργασιακό τομέα? Πχ στέλνω το γραπτό κάπου / σε κάποιον οργανισμό ή κάτι τέτοιο και μου λένε την πήρες ή δεν την πήρες?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2018, 09:56:09 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #721 στις: Μάρτιος 29, 2018, 11:46:49 πμ »
Το ζήτημα της συνάφειας είναι λίγο πιο σύνθετο από όσο αρχικά φαίνεται. Καταρχάς, για ποία περίπτωση θέλεις συνάφεια; Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είναι δύο ειδών η συνάφεια: 1. συνάφεια με μία συγκεκριμένη θέση εργασίας ή επαγγελματικό τομέα και 2. συνάφεια με το πρώτο πτυχίο. Π.χ., ας πούμε ότι είσαι καθηγητής δευτεροβάθμιας φιλόλογος. Σε αυτή την περίπτωση, τι θέλεις; Συνάφεια με τον εργασιακό κλάδο των καθηγητών δευτεροβάθμιας ή συνάφεια με τους φιλολόγους, υπό την έννοια του επιστημονικού κλάδου, γενικώς; Στην πρώτη περίπτωση, θα πρέπει το διδακτορικό σου α) να είναι από Τμήμα που επαγγελματικά εντάσσεται στο ΠΕ02, η διατριβή σου να σχετίζεται με κάποιο τρόπο με τα όσα διδάσκονται από τους ΠΕ02 και να αποφανθεί το ΠΥΣΔΕ (στους οποίους καταθέτεις είτε το σύνολο της διατριβής είτε μόνο τίτλο και περιεχόμενα, αναλόγως τι θα ζητήσουν) ότι όντως υπάρχει συνάφεια.
Αν το Τμήμα στο οποίο εκπόνησες, δεν εντάσσεται στους ΠΕ02 είναι αρκετά δύσκολο να πάρεις συνάφεια με το πρώτο πτυχίο. Ακόμη όμως και στην περίπτωση που θέλεις σύνδεση πρώτου πτυχίου (ας πούμε για παράδειγμα φιλολογίας)  με το διδακτορικό (ας πούμε ότι και αυτό είναι στον τομέα ευρύτερα της φιλολογίας) δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Π.χ. έστω ότι φιλόλογος κάνει διδακτορικό στην γλωσσολογία , το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα του δώσουν συνάφεια στον χώρο της εκπαίδευσης. Αντίστοιχα, φιλόλογος που κάνει διδακτορικό στην νεοελληνική λογοτεχνία, μάλλον θα πάρει συνάφεια. Σκέψου τώρα τι μπέρδεμα είναι όταν γίνεται διδακτορικό σε σχολή που δεν εντάσσεται στον ίδιο επαγγελματικό-εκπαιδευτικό κλάδο με το πρώτο πτυχίο. Ξέρω περίπτωση φιλολόγου που έκανε διδακτορικό σε θεολογικό τμήμα (μετάφραση, μελέτη και ερμηνεία από φιλολογικής απόψεως κάποιων κειμένων της βυζαντινής περιόδου και παρακολούθηση της εξέλιξης της αττικής σε ελληνιστική κοινή, δηλαδή φιλολογικό θέμα), ο οποίος δεν πήρε συνάφεια με το πρώτο πτυχίο του ακριβώς γι' αυτό (λόγω του ότι η Θεολογία δεν εντάσσεται στους ΠΕ02).
Αν θέλεις πάλι συνάφεια με μία συγκεκριμένη θέση, αυτό κρίνεται κατά την εκάστοτε περίπτωση. Δηλαδή, εσύ μπορεί να έχεις διδακτορικό στην ιστορία και να θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα μόρια που σου δίνει ένα διδακτορικό για μία θέση διοικητικού σε μία δημόσια υπηρεσία. Σε αυτή την περίπτωση, δεν παίρνεις συνάφεια. Αν πάλι θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις για μία θέση σε ένα μουσείο ας πούμε, μάλλον θα την πάρεις, αν με κάποιο τρόπο φαίνεται ότι το διδακτορικό σου περιλαμβάνει την εποχή της τέχνης που το συγκεκριμένο μουσείο εκθέτει. Αν το μουσείο είναι αρχαίας ελληνικής τέχνης και εσύ έχεις διδακτορικό στην ευρωπαϊκή τέχνη, μάλλον δεν παίρνεις.
Γενικώς, είναι αρκετά σύνθετο το ζήτημα και εξαρτάται από ποικίλες παραμέτρους. Σου αναφέρω μόνο ορισμένες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #722 στις: Μάρτιος 29, 2018, 12:37:48 μμ »
Το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους έχει αποφανθεί ότι η συνάφεια δεν δίνεται αποκλειστικά σε σχέση με το αντικείμενο απασχόλησης, αλλά με τον ευρύτερο τομέα της εργασίας.

Έτσι, σύμφωνα πάντα με το ΝΣΚ, αν είσαι φιλόλογος και κάνεις ένα διδκατορικό στη γλωσσολογία, θα πάρεις συνάφεια. Αν το κάνεις στα μαθηματικά, δεν θα πάρεις.

Το δικό μου είναι στην κοινωνιολογία της εκπαίδευσης, είμαι νηπιαγωγός, εργάζομαι στην ειδική αγωγή (οργανικά) και πήρα συνάφεια.

Απόφαση ΝΣΚ 15/2010

http://www.forth.gr/se/pdfs/laws/2010-%CE%9D%CE%A3%CE%9A.pdf
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #723 στις: Μάρτιος 29, 2018, 12:51:50 μμ »
Η απόφαση αυτή έχει πολλές αναγνώσεις και στην πραγματικότητα επιβεβαιώνει όσα είπα παραπάνω. Πάντως φιλόλογος με διδακτορικό στην γλωσσολογία δεν έχει πάρει συνάφεια, ακριβώς λόγω του ότι η γλωσσολογία δεν θεωρείται ότι σχετίζεται με το επάγγελμα του καθηγητή δευτεροβάθμιας (να το πω έτσι απλά). Καλή τύχη σε όσους κυνηγήσουν το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #724 στις: Μάρτιος 29, 2018, 01:11:37 μμ »
Η απόφαση αυτή έχει πολλές αναγνώσεις και στην πραγματικότητα επιβεβαιώνει όσα είπα παραπάνω. Πάντως φιλόλογος με διδακτορικό στην γλωσσολογία δεν έχει πάρει συνάφεια, ακριβώς λόγω του ότι η γλωσσολογία δεν θεωρείται ότι σχετίζεται με το επάγγελμα του καθηγητή δευτεροβάθμιας (να το πω έτσι απλά). Καλή τύχη σε όσους κυνηγήσουν το θέμα.


Αυτός που δεν πήρε τη συνάφεια, μπορούσε να κάνει ένσταση στον ΑΣΕΠ. Με βάση αυτή την απόφαση του ΝΣΚ θα την έπαιρνε!
Δεν θεωρώ ότι έχει πολλές αναγνώσεις. Ίσα ίσα δίνοντας και παράδειγμα πάνω στο οποίο βασίζεται (οδοντοτεχνίτης σε ΙΚΑ με διδακτορικό σε κάποιο θέμα διοίκησης υγεία  αν θυμάμαι καλά).

Πάντως το δικό μου προσωπικό παράδειγμα, επίσης, θεωρώ ότι έιναι χαρακτηριστικό. Νηπιαγωγός με οργανική σε ΚΕΔΔΥ (Ειδική Αγωγή). Διδακτορικό στην κοινωνιολογία της εκπάιδευσης. Το ΠΥΣΠΕ μου έδωσε συνάφεια, γιατί το διδακτορικό είναι στην ευρύτερη γνωστική περιοχή. Ο εκκαθαριστής αμφισβήτησε τη συνάφεια, γιατί δουλεύω στην ειδική αγωγή και δεν έχει σχέση με την κοινωνιολογία! Ξανασυνεδρίασε το ΠΥΣΠΕ και απλά επιβεβαίωσαν την προηγούμενη τους απόφαση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #725 στις: Μάρτιος 29, 2018, 04:16:29 μμ »
Καλό μεσημέρι σε ολα τα μέλη 🙂.
Παρακολουθώ και εγω το νήμα καιρό. Φέτος παίρνω το πτυχίο μου στην εργοθεραπεία. Και του χρόνου θα κανω τα χαρτιά μου ως αναπληρώτρια ε/θ στο νόμο Λέσβου, έχουσα παιδαγωγική επάρκεια. Εχω δει τους πίνακες και αν δεν αλλάξουν τα πράγματα θα εργαστω.
Σκέφτομαι παράλληλα να ξεκινησω και μεταπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο Αιγαίου και συγκεκριμένα στο τμήμα κοινωνιολογίας. Εχουν ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα για την έρευνα στην κοινωνική συνοχή. Τα μαθήματα αφορούν άτομα αμεα, εκπαίδευση και μετανάστευση, ευάλωτες κοινωνικές ομάδες κοκ. Έχοντας επικοινωνήσει με απόφοιτους, εμαθα οτι εχουμε εργασίες στα 3 εξαμηνα σπουδών και οχι εξετάσεις, τις οποίες εργασίες ουσιαστικά τις καθοδηγούμε εμείς με τις σπουδές και τα ενδιαφέροντα μας. Συνεπώς εγω θα μπορώ να ασχοληθω με θέματα εκπαίδευσης και αμεα που με ενδιαφέρουν. Αυτο που θελω να ρωτησω, απευθυνόμενη κυρίως στο χρήστη emmaki, είναι αν σε περίπτωση με ενδιαφέρει και ένα διδακτορικό δίπλωμα στον τομέα της κοινωνιολογίας της εκπαίδευσης, αν θα ηταν συναφές το διδακτορικό με το πτυχίο της εργοθεραπείας και το πτυχίο της φιλολογίας για θεσεις εργασίας σε εκπαιδευτικές δομές πχ ΣΜΕΑ. Ως αναπληρώτρια φυσικά, αφού διορισμούς δε βλεπω άμεσα τουλάχιστον.
Ευχαριστώ και καλη συνέχεια σε ολους ☺
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #726 στις: Μάρτιος 29, 2018, 05:06:45 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζεται το Διδακτορικό στις Επιστήμες της Αγωγής απο το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία με τον ΔΟΑΤΑΠ. Παραθέτω σχετικό link. https://www.eduguide.gr/grad/prokyriksi_phd/2018-anoikto-panepistimio-kyprou-didaktoriko-programma-epistimes-tis-agogis,271

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #727 στις: Μάρτιος 29, 2018, 05:10:00 μμ »
Καλό μεσημέρι σε ολα τα μέλη 🙂.
Παρακολουθώ και εγω το νήμα καιρό. Φέτος παίρνω το πτυχίο μου στην εργοθεραπεία. Και του χρόνου θα κανω τα χαρτιά μου ως αναπληρώτρια ε/θ στο νόμο Λέσβου, έχουσα παιδαγωγική επάρκεια. Εχω δει τους πίνακες και αν δεν αλλάξουν τα πράγματα θα εργαστω.
Σκέφτομαι παράλληλα να ξεκινησω και μεταπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο Αιγαίου και συγκεκριμένα στο τμήμα κοινωνιολογίας. Εχουν ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα για την έρευνα στην κοινωνική συνοχή. Τα μαθήματα αφορούν άτομα αμεα, εκπαίδευση και μετανάστευση, ευάλωτες κοινωνικές ομάδες κοκ. Έχοντας επικοινωνήσει με απόφοιτους, εμαθα οτι εχουμε εργασίες στα 3 εξαμηνα σπουδών και οχι εξετάσεις, τις οποίες εργασίες ουσιαστικά τις καθοδηγούμε εμείς με τις σπουδές και τα ενδιαφέροντα μας. Συνεπώς εγω θα μπορώ να ασχοληθω με θέματα εκπαίδευσης και αμεα που με ενδιαφέρουν. Αυτο που θελω να ρωτησω, απευθυνόμενη κυρίως στο χρήστη emmaki, είναι αν σε περίπτωση με ενδιαφέρει και ένα διδακτορικό δίπλωμα στον τομέα της κοινωνιολογίας της εκπαίδευσης, αν θα ηταν συναφές το διδακτορικό με το πτυχίο της εργοθεραπείας και το πτυχίο της φιλολογίας για θεσεις εργασίας σε εκπαιδευτικές δομές πχ ΣΜΕΑ. Ως αναπληρώτρια φυσικά, αφού διορισμούς δε βλεπω άμεσα τουλάχιστον.
Ευχαριστώ και καλη συνέχεια σε ολους ☺


Λογικα και συμφωνα με την απιφαση του νσκ που παρεθεσα θα ειναι με το πτυχιο φιλολογιας. Για την εργοθεραπεια δεν ξερω.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.