*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 449425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1036 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 11:09:55 μμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι καθηγητής γεωπόνος ΠΕ8801. Στην περιοχή που ενδιαφέρομαι να πάρω μετάθεση το ΠΥΣΔΕ έδωσε δύο οργανικά κενά στην ειδικότητά μου και από ένα πλεόνασμα στις ειδικότητες ΠΕ8802 και ΠΕ8803 του ίδιου κλάδου. Με δεδομένο ότι τα κενά δε θα καλυφθούν από κάποιον συνάδελφο της ειδικότητας μου, είναι νόμιμο να πάρουν τις οργανικές αυτές εφόσον θελήσουν κάποιοι συνάδελφοι των άλλων ειδικοτήτων; Το ενδιαφέρον μου είναι προφανές, αφού αν μείνουν τα συγκεκριμένα κενά, έχω βάσιμες ελπίδες για μετάθεση την επόμενη χρονιά. Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει, ζητώ συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.
Εφόσον στις ειδικότητες ΠΕ88.02 και ΠΕ88.03 υπάρχει από ένα πλεόνασμα, για να διατηρηθούν οι ισορροπίες των οργανικών στο σχολείο πρέπει να δοθούν τα οργανικά κενά σε ΠΕ88.01. Δεν έχει να κάνει, λοιπόν, τόσο με τις αναθέσεις, όσο με το ότι τα κενά πρέπει να μοιράζονται.

Ελπίζω τώρα συνάδελφε soupa να θεωρήσεις πιο τεκμηριωμένη την τοποθέτησή μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:13 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1037 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 05:27:46 μμ »
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω στις τοποθετήσεις σε οργανικα κενά μετά τις μεταθέσεις οι ειδικές κατηγορίες λόγω ασθενειας προηγούνται στις τοποθετήσεις εντός πυσδε έναντι όλων ;
Ή παίρνουν κάποια επιπλέον μοριοδότηση ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1038 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 06:31:43 πμ »
από ό,τι ξέρω προηγουνται (εφόσουν εμπίπτουν στις ασθένειες του πδ). Οι πολύτεκνοι ΔΕΝ προηγούνται στις τοποθετήσεις

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1039 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 11:47:15 πμ »
Προηγούνται και από τους υπεράριθμους ή πρώτα ρυθμίζονται οι υπεραριθμίες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:13 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1040 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 12:29:36 πμ »
Αν κριθώ οργανικα υπεράριθμος με δίκη μου αίτηση γίνεται να δηλώσω μόνο ένα σχολείο ή πρέπει να δηλώσω όλα τα σχολεία στα οποία υπάρχει οργανικό κενό ;
Δηλαδή αν θέλω κάποιο συγκεκριμένο σχολείο και μόνο αυτό αλλά το πάρει κάποιος άλλος υπεράριθμος με περισσότερα μόρια από μένα εγώ πρέπει να πάρω κάποιο άλλο σχολείο υποχρεωτικά ή μπορώ να παραμείνω στο σχολείο μου ως υπεράριθμος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1041 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 11:21:28 πμ »
Οι ερωτήσεις που κάνεις συνάδελφε έχουν απάντηση. Αλλά εμπιστεύεσαι το τι θα πει ο καθένας εδω μέσα ανώνυμα για ένα τόσο σοβαρό θέμα; Ψάξε και βρες τα ΦΕΚ για τις υπεραριθμίες στο αρθρο 14 του Π.Δ 96 και άρθο 12 του Π.Δ 100 . Διαβασέ τα και μόνο τότε πάρε απόφαση για το τι θα κάνεις. Διαφορετικά θα στηρίζεσαι στο μου είπε κάποιος , κάπου , κάποτε.....

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1042 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 11:34:45 πμ »
Οι ερωτήσεις που κάνεις συνάδελφε έχουν απάντηση. Αλλά εμπιστεύεσαι το τι θα πει ο καθένας εδω μέσα ανώνυμα για ένα τόσο σοβαρό θέμα; Ψάξε και βρες τα ΦΕΚ για τις υπεραριθμίες στο αρθρο 14 του Π.Δ 96 και άρθο 12 του Π.Δ 100 . Διαβασέ τα και μόνο τότε πάρε απόφαση για το τι θα κάνεις. Διαφορετικά θα στηρίζεσαι στο μου είπε κάποιος , κάπου , κάποτε.....
Τα έχω διαβάσει αλλά αυτό δεν το διευκρινίζει λέει απλώς ότι αν δεν πάρουμε οργανική στην ομάδα που ανήκουμε παιρνουμε σε όμορη ομάδα και αν όχι τότε πάμε στην διαδικασία των βελτιώσεων δεν λέει αν έχει 3 σχολεία και εγώ θέλω μόνο το ένα από τα τρία Αν πρέπει αναγκαστικά να πάω στα αλλά δυο ή όχι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1043 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 04:51:55 μμ »
Είναι διαφορετικό για πρωτοβάθμια και διαφορετικό για δευτεροβάθμια. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δηλώσει κάποιο σχολείο αν δεν το θέλει. Δηλώνουμε μόνο όσα και όποια σχολεία ίδιας ή όμορης ομάδας μας ενδιαφέρουν. Δηλαδή αν υπάρχουν 5 κενά υπεραριθμίας και εγώ θέλω να δηλώσω μόνο το ένα, το δηλώνω και περιμένω να συγκριθω με τους υπόλοιπους υπεράριθμους. Αυτό ισχύει και για τις δύο βαθμίδες. Η διαφορά βρίσκεται στο τι γίνεται αν δεν πάρω το σχολείο που δήλωσα.
Στην πρωτοβάθμια πάω υποχρεωτικά στη διαδικασία των βελτιώσεων. δηλαδή δεν κραταώ την οργανική μου θέση αλλα παω για βελτίωση όπου συγκρίνομαι με όλους και αν δεν έχω μόρια τοποθετούμαι αυτοδίκαια σε ότι περισσεύει.
Στην δευτεροβάθμια δεν χάνω την οργανική μου και πάω στη διαδικασία των βελτιώσεων μόνο μετά από δήλωση μου όπου ακολουθείται η γνωστή διαδικασία.
Τα παραπάνω προκύπτουν για την πρωτοβάθμια από τις παραγράφους 4, 5β , 5γ του ΠΔ.50/96 , όπου αναφέρεται ότι ι) οι εκπαιδευτικοί κάνουν δήλωση, ιι) οι τοποθετήσεις  γίνονται με βάση τις μονάδες και τις δηλώσεις προτίμησης (δηλαδή με βάση και τα δύο κριτήρια, οπότε αν δεν δηλώσω δεν πάω και δεν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω) και ιιι) δεν αναφέρεται η έκφραση "μετά από δήλωση τους" σε ότι αφορά την "μεταφορα τους" στη διαδικασία των βελτιώσεων.
Για την δευτεροβάθμια προκύπτουν από τις παραγράφους 4, 6β, 6γ , οπου αναφέρεται ότι και στην πρωτοβάθμια με την διαφορά ότι στην παράγραφο 6γ αναφέρεται η έκφραση "μετά από δήλωση τους" [/i][/u]σε ότι αφορά την "μεταφορά τους" στη διαδικασία των βελτιώσεων.
Φυσικά το κάθε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ πολλές φορές ερμηνεύει διαφορετικά τους νόμους. Γι αυτό και πολλές φορές άλλα ισχύουν στο ένα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και άλλα στο άλλο.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1044 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 05:14:26 μμ »
Είναι διαφορετικό για πρωτοβάθμια και διαφορετικό για δευτεροβάθμια. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι κάποιος υποχρεωμένος να δηλώσει κάποιο σχολείο αν δεν το θέλει. Δηλώνουμε μόνο όσα και όποια σχολεία ίδιας ή όμορης ομάδας μας ενδιαφέρουν. Δηλαδή αν υπάρχουν 5 κενά υπεραριθμίας και εγώ θέλω να δηλώσω μόνο το ένα, το δηλώνω και περιμένω να συγκριθω με τους υπόλοιπους υπεράριθμους. Αυτό ισχύει και για τις δύο βαθμίδες. Η διαφορά βρίσκεται στο τι γίνεται αν δεν πάρω το σχολείο που δήλωσα.
Στην πρωτοβάθμια πάω υποχρεωτικά στη διαδικασία των βελτιώσεων. δηλαδή δεν κραταώ την οργανική μου θέση αλλα παω για βελτίωση όπου συγκρίνομαι με όλους και αν δεν έχω μόρια τοποθετούμαι αυτοδίκαια σε ότι περισσεύει.
Στην δευτεροβάθμια δεν χάνω την οργανική μου και πάω στη διαδικασία των βελτιώσεων μόνο μετά από δήλωση μου όπου ακολουθείται η γνωστή διαδικασία.
Τα παραπάνω προκύπτουν για την πρωτοβάθμια από τις παραγράφους 4, 5β , 5γ του ΠΔ.50/96 , όπου αναφέρεται ότι ι) οι εκπαιδευτικοί κάνουν δήλωση, ιι) οι τοποθετήσεις  γίνονται με βάση τις μονάδες και τις δηλώσεις προτίμησης (δηλαδή με βάση και τα δύο κριτήρια, οπότε αν δεν δηλώσω δεν πάω και δεν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω) και ιιι) δεν αναφέρεται η έκφραση "μετά από δήλωση τους" σε ότι αφορά την "μεταφορα τους" στη διαδικασία των βελτιώσεων.
Για την δευτεροβάθμια προκύπτουν από τις παραγράφους 4, 6β, 6γ , οπου αναφέρεται ότι και στην πρωτοβάθμια με την διαφορά ότι στην παράγραφο 6γ αναφέρεται η έκφραση "μετά από δήλωση τους" [/i][/u]σε ότι αφορά την "μεταφορά τους" στη διαδικασία των βελτιώσεων.
Φυσικά το κάθε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ πολλές φορές ερμηνεύει διαφορετικά τους νόμους. Γι αυτό και πολλές φορές άλλα ισχύουν στο ένα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και άλλα στο άλλο.
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε εμένα αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο επειδή είμαι στην δευτεροβάθμια είναι να μην αναγκαστώ να πάω σε κάποια σχολείο που δεν το θέλω. Προτιμώ να μείνω υπεράριθμος και να δω αν ανοίξει κάποιο σχολείο που μου αρέσει την επόμενη χρόνια
Και κάτι ακόμη να ρωτήσω ,επειδή είμαι μόνο εγώ στην ειδικότητα μου στο σχολείο όποτε βγαίνω σίγουρα υπεράριθμος είτε κάνω θετικη δήλωση υπεραριθμίας είτε όχι έχει κάποιο πλεονεκτημα ή μειονέκτημα αν θα κάνω θετικη δήλωση υπεραριθμίας ή αν με ορίσει το πυσδε ως ονομαστικά υπεράριθμο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1045 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 07:00:31 μμ »
Σύμφωνα με τον νόμο δεν υπάρχει διαφορά. Ετσι και αλλιώς το "δέχομαι  την υπεραριθμια/θετική δήλωση" δεν υπάρχει  εφόσον ως μοναδικός είσαι υποχρεωτικά υπεράριθμος. Η "θετική δήλωση" προκύπτει προκύπτει από το γεγονός ότι κάνω δήλωση για σχολεία. Εδώ όμως τίθεται αυτό που σου είπα και παραπάνω. Το καθε ΠΥΣΔΕ εφαρμόζει το νόμο ανάλογα με το συμφέρον των μελών του για λιγότερη ταλαιπωρία στις τοποθετήσεις. Έχω ακούσει για ΠΥΣΔΕ που έκανε το εξης. Έδινε δήλωση που είχε το κουτάκι "είμαι υπεράριθμος". Στη συνέχεια ζητούσε να δηλώσεις σχολεία. Συνάδελφος που δήλωσε το είμαι υπεραριθμος αλλά δεν δήλωσε σχολεία τοποθετήθηκε αυτοδίκαια σε σχολείο όμορης ομάδας. Το ΠΥΣΔΕ επικαλέστηκε διασταλτική ερμηνεία του νόμου για τις βελτιώσεις. Δηλαδή "εφόσον δήλωσε θετικά σημαίνει ότι δέχεσαι την υπεραριθμία άρα θα τοποθετηθείς με βάση τα μόρια. Αλλά αφού δεν έχεις δηλώσες σχολειο σε βάζουμε αυτοδίκαια όπου θέλουμε". Είναι σαφές ότι κατι τέτοιο δεν ισχύει για τις υπεραριθμίες εφόσον υπάρχει σαφες νομικό πλαίσιο που τις καθορίζει (το γνωστό ΦΕΚ). Επομένως η διασταλτική εφαρμογή του νόμου που επικαλέσθηκε το ΠΥΣΔΕ  δεν ισχύει. Ηταν κάπου στη Βόρειο Ελλαδα (δεν θυμαμαι ποιο ακριβώς).Αυτό το έχω ακούσει για μία μόνο φορά και δεν ξέρω τι έγινε τελικά (πριν 3 χρόνια).  Ρώτα έναν αιρετό για το πως εφαρμόζει το ΠΥΣΔΕ σου το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1046 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 07:53:53 πμ »
Καλημέρα σας
Στον πίνακα για τις βελτιώσεις - τοποθετήσεις εντος ΠΥΣΔΕ είναι στην ειδικότητα μου 2 συνάδελφοι σε ειδική κατηγορία.
Ερώτηση: αυτοί είναι μπροστά απο όλους μας για την επιλογη σχολείων;
Πώς θα γίνουν οι τοποθετήσεις;
Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα μόρια απο αυτούς θα είμαι στην 3η θέση;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1047 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 08:56:30 πμ »
Καλημέρα σας
Στον πίνακα για τις βελτιώσεις - τοποθετήσεις εντος ΠΥΣΔΕ είναι στην ειδικότητα μου 2 συνάδελφοι σε ειδική κατηγορία.
Ερώτηση: αυτοί είναι μπροστά απο όλους μας για την επιλογη σχολείων;
Πώς θα γίνουν οι τοποθετήσεις;
Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα μόρια απο αυτούς θα είμαι στην 3η θέση;
Ναι. Οι ειδικων κατηγοριών λόγω ασθένειας πάντα προηγούνταν, τώρα προστίθονται και οι πολύτεκνοι σε αυτή την κατηγορία για τις βελτιωσεις-τοποθετησεις

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1048 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 08:57:58 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση  :P

Αποσυνδεδεμένος johnmel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1049 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 08:06:53 μμ »
Αν κάποιος πάρει οργανική και για όλους υγείας (αναρρωτικες αδειες) δεν πάει την υπηρετήσει κατοχυρώνει δικαίωμα μεταθεσης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.