*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460511 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1638 στις: Απρίλιος 14, 2022, 04:59:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Αν μπορεί κάποιος, παρακαλώ, να απαντήσει στην εξής ερώτηση νεοδιόριστου: αν στην αίτηση που θα κάνει για οριστική τοποθέτηση διεκδικήσει οργανική  που έχει μόνο 12 ώρες, αυτό τι σημαίνει ότι το υπόλοιπο ωράριό του θα πρέπει να το συμπληρώσει πηγαίνοντας και σε άλλο σχολείο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1639 στις: Απρίλιος 14, 2022, 05:11:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Αν μπορεί κάποιος, παρακαλώ, να απαντήσει στην εξής ερώτηση νεοδιόριστου: αν στην αίτηση που θα κάνει για οριστική τοποθέτηση διεκδικήσει οργανική  που έχει μόνο 12 ώρες, αυτό τι σημαίνει ότι το υπόλοιπο ωράριό του θα πρέπει να το συμπληρώσει πηγαίνοντας και σε άλλο σχολείο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ανάλογα με την ειδικότητα. Αν η ειδικότητά του έχει μαθήματα β´ ανάθεσης μπορεί να συμπληρώσει με μαθήματα β ´ ανάθεσης . Διαφορετικά , ναι , θα το συμπληρώσει σε άλλο ή και άλλα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος lela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1640 στις: Απρίλιος 14, 2022, 05:19:14 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1642 στις: Απρίλιος 19, 2022, 11:13:27 πμ »
Καλημέρα.

 Σε συνέχεια της ερώτησης της lela, αν κάποιος πάρει οργανική σε σχολείο π.χ. 12 ωρών στην Α' ανάθεση, είναι υποχρεωμένος να πάρει τις υπόλοιπες ώρες σε Β' ανάθεση (εφόσον έχει μαθήματα B' ανάθεσης η ειδικότητα του); Ή έχει το δικαίωμα να πάει σε άλλο σχολείο για να παραμείνει στην Α' ανάθεση αν το θέλει;

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1643 στις: Απρίλιος 19, 2022, 11:44:10 πμ »
Νομοθετικά τεκμηριωμένη απάντηση δεν υπάρχει, εφόσον δεν υπάρχει κανένα ΦΕΚ που να προβλέπει με ακρίβεια το παραπάνω ερώτημα. Οι αναθέσεις γίνονται από τον σύλλογο , οπότε μπορεί να αρνηθεί λέγοντας ότι δεν έχει τις γνώσεις να διδάξει το μάθημα (για παράδειγμα Βιολόγος που πρέπει να διδάξει φυσική σε Γ Λυκείου). Απο εκεί και περα όλα εξαρτωνται από τον διευθυντή, διεύθυνση, το πως θα ερμηνεύσουν την ασαφή νομοθεσία που υπάρχει αλλά και την διαθεσιμότητα σε εκπαιδευτικούς. Η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορεί μια παλιά εγκύκλιος που αναφέρει ότι για να διατεθεί εκπαιδευτικός σε άλλη μονάδα πρέπει πρώτα να καλυφθούν οι ανάγκες σε α και β ανάθεση της μονάδας που υπηρετεί. Αυτό όμως εφαρμόζεται περισσότερο γι αυτούς που θέλουν να πάρουν Β ανάθεση και όχι για αυτούς που δεν θέλουν. Οπως είπα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1644 στις: Απρίλιος 19, 2022, 02:01:12 μμ »
Σε μας συνέβη το εξής: Συνάδερφος δεν συμπλήρωνε ωράριο  με α΄ ανάθεση και έπρεπε να πάρει β΄. Όμως είχε συνεννοηθεί με διευθυντή άλλου σχολείου που τον ζητάει κάθε χρόνο για συμπλήρωση στην  α΄ ανάθεση. Έτσι πήγε και στο άλλο σχολείο για συμπλήρωση, χωρίς η δική μας διεύθυνση να κάνει τίποτε. Τελικά η β΄ ανάθεση καλύφτηκε τον Ιανουάριο από αναπληρωτή.
Κανείς από τον σύλλογο δεν ασχολήθηκε.
Θεωρώ πως ο gismix έχει δίκιο. Εγώ απλώς συμπληρώνω ότι κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να ασχοληθεί και αυτό εντείνει την ασάφεια του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1645 στις: Απρίλιος 19, 2022, 05:50:16 μμ »
Καλημέρα.

 Σε συνέχεια της ερώτησης της lela, αν κάποιος πάρει οργανική σε σχολείο π.χ. 12 ωρών στην Α' ανάθεση, είναι υποχρεωμένος να πάρει τις υπόλοιπες ώρες σε Β' ανάθεση (εφόσον έχει μαθήματα B' ανάθεσης η ειδικότητα του); Ή έχει το δικαίωμα να πάει σε άλλο σχολείο για να παραμείνει στην Α' ανάθεση αν το θέλει;
Στο σύζυγό μου που συνέβη κάτι αντίστοιχο, το Πυσδε θεώρησε ότι θα συμπληρώσει με β ανάθεση (φυσική) και έβγαλε λειτουργικά υπεράριθμο τον φυσικό του σχολείου και τον διέθεσε ολικά σε άλλο σχολείο.  Όμως επειδή και οι δύο προτιμούσαν να αναλάβουν και οι δύο α ανάθεση και συμφωνούσαν να διατεθούν και οι δύο σε άλλα σχολεία, ζήτησαν από το Πυσδε να παραμείνουν και οι δύο στο σχολείο και να μετακινηθούν και οι δύο σε άλλα σχολεία για συμπλήρωση με α ανάθεση. Αρχικά, το Πυσδε αρνήθηκε με βάση την εγκύκλιο που αναφέρει και ο/η gismix.Τελικά, με πολλή δυσκολία το δέχτηκαν.
Συμπέρασμα, αν θέλεις να μετακινηθείς σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση, καλό θα είναι να το ζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1646 στις: Απρίλιος 19, 2022, 07:07:31 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Αν μπορεί κάποιος, παρακαλώ, να απαντήσει στην εξής ερώτηση νεοδιόριστου: αν στην αίτηση που θα κάνει για οριστική τοποθέτηση διεκδικήσει οργανική  που έχει μόνο 12 ώρες, αυτό τι σημαίνει ότι το υπόλοιπο ωράριό του θα πρέπει να το συμπληρώσει πηγαίνοντας και σε άλλο σχολείο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Επειδή το οργανικό κενό βγαίνει με 12 ώρες δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι μονο αυτές οι ώρες υπάρχουν στο σχολείο. Μπορεί να υπάρχουν και ώρες απο λειτουργικό κενό λόγω αποσπάσεων ή μεχρι 1η Σεπτεμβριου να υπάρξουν παραπάνω τμήματα απο όσα υπολογίστηκαν τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2022, 08:02:45 μμ από Lucifer »

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1647 στις: Μάιος 10, 2022, 05:48:00 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μια ερώτηση για τις οργανικές τοποθετήσεις από μετάθεση... Αν τοποθετηθώ σε κενό που δεν έχω δηλώσει (αυτοδίκαια τοποθέτηση από το ΠΥΣΔΕ) και ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβρη, θεωρείται πως έχω υπηρετήσει την οργανική;; Ορισμένοι συνάδελφοι απαντούν ναι, άλλοι όχι... Μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω την διάταξη/ την εγκύκλιο; Ευχαριστώ!
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1648 στις: Μάιος 10, 2022, 06:04:51 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μια ερώτηση για τις οργανικές τοποθετήσεις από μετάθεση... Αν τοποθετηθώ σε κενό που δεν έχω δηλώσει (αυτοδίκαια τοποθέτηση από το ΠΥΣΔΕ) και ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβρη, θεωρείται πως έχω υπηρετήσει την οργανική;; Ορισμένοι συνάδελφοι απαντούν ναι, άλλοι όχι... Μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω την διάταξη/ την εγκύκλιο; Ευχαριστώ!
Την εγκύκλιο δεν ξέρω που θα την βρεις.  Πάντως αν έχεις έρθει με μετάθεση στο νομό φέτος και τοποθετηθείς σε οργανικό κενό είτε αυτοδίκαια, είτε όχι πρέπει να την υπηρετήσεις. Αν πάρεις απόσπαση είτε εντός ,είτε εκτός ΠΥΣΔΕ θεωρείται ότι δεν έχεις υπηρετήσει οργανική. Εκτός και αν η απόσπαση γίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσίας. .
Επίσης, αν είχες έρθει με μετάθεση πέρσι ή και παλαιότερα στο νομό και έχεις υπηρετήσει στο νομό μια χρονιά σε λειτουργικό κενό, όταν θα πάρεις οργανική δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις γιατί θεωρείται ότι το έχεις ήδη κάνει.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα…

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1649 στις: Μάιος 10, 2022, 06:56:58 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μια ερώτηση για τις οργανικές τοποθετήσεις από μετάθεση... Αν τοποθετηθώ σε κενό που δεν έχω δηλώσει (αυτοδίκαια τοποθέτηση από το ΠΥΣΔΕ) και ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβρη, θεωρείται πως έχω υπηρετήσει την οργανική;; Ορισμένοι συνάδελφοι απαντούν ναι, άλλοι όχι... Μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω την διάταξη/ την εγκύκλιο; Ευχαριστώ!
Αν πήρες μετάθεση φέτος και τοποθετηθείς σε οργανική (άσχετα αν την επιλέξεις ή όχι), πρέπει να την υπηρετήσεις οπωσδήποτε. Η πατέντα με τις αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας ευτυχώς αρχίζει να εκλείπει (από τις μεγαλύτερες αδικίες και εξυπηρετήσεις από το παράθυρο  «κολλητών»). Αν πήρες μετάθεση περσυ και ήσουν στη διαθεση για ένα χρόνο, τότε δεν χρειάζεται να υπηρετήσεις την οποια οργανικη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2022, 07:00:56 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1650 στις: Μάιος 10, 2022, 09:08:20 μμ »
Την εγκύκλιο δεν ξέρω που θα την βρεις.  Πάντως αν έχεις έρθει με μετάθεση στο νομό φέτος και τοποθετηθείς σε οργανικό κενό είτε αυτοδίκαια, είτε όχι πρέπει να την υπηρετήσεις. Αν πάρεις απόσπαση είτε εντός ,είτε εκτός ΠΥΣΔΕ θεωρείται ότι δεν έχεις υπηρετήσει οργανική. Εκτός και αν η απόσπαση γίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσίας. .
Επίσης, αν είχες έρθει με μετάθεση πέρσι ή και παλαιότερα στο νομό και έχεις υπηρετήσει στο νομό μια χρονιά σε λειτουργικό κενό, όταν θα πάρεις οργανική δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις γιατί θεωρείται ότι το έχεις ήδη κάνει.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα…

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις συνάδελφε! Έχω έρθει με μετάθεση από άλλο ΠΥΣΔΕ του ίδιου νομού (Αττική). Σκέφτομαι, αν δε βολέψει η οργανική θέση που τυχόν μου δώσουν, να ζητήσω εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση. Υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν ότι, εφόσον μία οργανική δοθεί υποχρεωτικά και με δεδομένο ότι με την απόσπαση και πάλι παραμένω στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, "ξεχρεώνω" την οργανική. Αλλά δεν έχω εντοπίσει εγκύκλιο γι' αυτό ούτε καν έχω απάντησει αρμόδιου από το ΠΥΣΔΕ. Ελπίζω, αν έρθουν έτσι τα πράγματα, να έχω βγάλει άκρη. Καλή τοποθέτηση σε όσους/όσες το επιχειρήσουν φέτος :)
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1651 στις: Μάιος 10, 2022, 09:14:05 μμ »
Αν πήρες μετάθεση φέτος και τοποθετηθείς σε οργανική (άσχετα αν την επιλέξεις ή όχι), πρέπει να την υπηρετήσεις οπωσδήποτε. Η πατέντα με τις αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας ευτυχώς αρχίζει να εκλείπει (από τις μεγαλύτερες αδικίες και εξυπηρετήσεις από το παράθυρο  «κολλητών»). Αν πήρες μετάθεση περσυ και ήσουν στη διαθεση για ένα χρόνο, τότε δεν χρειάζεται να υπηρετήσεις την οποια οργανικη

Συνάδελφε, τα περί "κολλητών" και "πατέντας" τα περνάω ασχολίαστα. Αναφέρθηκα στην περίπτωση που κάποιος/κάποια δεν τοποθετηθεί σε οργανικό κενό επιλογής του και μόνο σε αυτή την περίπτωση. Και εννοείται ότι προσπαθώ να βρω την εγκύκλιο για αυτό. Είμαι σίγουρη πως θα βρω άκρη και με την πληροφόρηση από το ΠΥΣΔΕ.
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.