*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 461278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος κα.αννα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2184 στις: Μάιος 28, 2023, 08:35:10 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος <PE02>-

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2185 στις: Μάιος 28, 2023, 08:58:12 πμ »
ουτως ή αλλως θα τοποθετηθείτε προσωρινα φετος σε σχολειο που θα εχει οργανικο ή λειτουργικο κενό (αν για παραδειγμα ενας εκπαιδευτικος του σχολειου εγινε διευιθυντης σε αλλο σχολειο ή αν πηρε αποσπαση σε αλλη περιοχη). Η δδε τον αυγουστο θα σας δωσει τοσα κενα οσα ειναι τα λειτουργικα που θα απομεινουν μετα απο αποσπασεις, μακροχρονιες αδειες, νεοι διευθυντες κλπ και τα οποια θα ειναι λογικα (οπως εξηγω παρακατω) περισσοτερα απο τα οσα δοθηκαν για διορισμο δηλ η δδε  θα ανοιξει τα πάντα ολα (απο αυτα που θα εχουν αφησει απο τις δικες τους τοποθετησεις οι παλιοι μονιμοι) και  οτι μεινει θα παει σε αναπληρωτες.
Επιπλεον ας δουμε το παρακτω παραδειγμα:
Ας πουμε οτι σε μια περιοχη διορισμου υπηρχαν 25 κενα πε02 και διοριστηκαν τόσοι φιλολογοι. Ενας νεοδιοριστος νομιζει ισως οτι θα βρει μπροστα του 25 σχολεια για να διαλεξει με βαση τα κοινωνικα του κριτηρια αλλα δεν ειναι ετσι. Πιο συγκεκριμενα: για να δοθουν τοσα κενα σημαινει πως υπηρχαν σε ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ περιοχης αυτης απο 492 ωρες (δηλ 24 επι 20+12 ωρες) εως 511 κενες ωρες (25 επι 20+11 ωρες) μαθηματων Α αναθεσης  και οι οποιες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ κατανεμημενες σε 25 σχολεια δηλ μπορει αυτες οι 492 εως 511 ωρες να ειναι μοιρασμενες πχ 8 ωρες σε ενα σχολειο, 12 στο 2ο σχολ, 3 ωρες στο 3ο σχολειο  κ.ο.κ δηλ να ειναι μοιρασμενες σε 50 ή 60 ή και 70 σχολεια και παει λεγοντας (υπαρχει βεβαια και το φιλτρο των ομορων σχολιεων αλλα ας το αφησουμε αυτο τωρα). Το ελαχιστο (και εξαιρετικα απιθανο για να μην πω αδυνατο) να ειναι μοιρασμενες σε 25 σχολεια. Ο  νεοδιοριστος 23 μπορει να παρει μια γευση σε ποια σχολεια ειναι καταναμεμημενες αυτες οι ωρες κοιτωντας στον πινακα κενων-πλεοναμσατων  που αναρτησε η δδε του αυτην την εποχη
 (που και αυτος ο πινακας του ομως θα εχει τα προβληματα του για να γινει μια ασφαλης εκτιμηση γιατι ναι μεν θαχουν αφαιρεθει οι μετατιθεμενοι προς αλλες περιοχες -αν τυχον ειχαν οργανικη -αλλα δε θα εχουν τοποθετηθει αυτοι που ηρθαν δηλ θα φαινονται περισσοτερα απ οτι είναι στην πραγματικοτητα, αφου καποια κενα θα πιαστουν απο αυτους που ηρθαν με μεταθεση και αυτους που ειναι στην διαθεση). Ομως μεχρι να φθασουμε στο καλοκαιρι και στις τοποθετησεις σε λειτουργικα, αυτα τα 25 κενα θαχουν μεταλλαχθει αρκετες φορες λογω των μεταβολών που επονται δηλ θα τοποθετηθουν σε αυτα τα αρχικα οργανικα κενα οι υπεραριθμοι και  μετα ολες οι υπολοιπες κατηγορίες . Δεν μπορουμε λοιπον να γνωριζουμε ποσα και ποια κενα θαχουν απομεινει απο αυτα τα -ας πουμε- 25 αρχικα κενα. Μεχρι εδω λοιπον θαχουν ολοκληρωθει οι οργανικες διαδικασιες. Ομως τον ιουλιο θα χουν βγει  οι αποσπασεις και καποια απο αυτα τα κενα και παλι θαχουν υποστει νεα μεταλλαξη. Αρχες ιουλιου αναλαμβανουν οι νεοι διευθυντες και οι μετακινησεις τους θα επιφερουν  κι αλλες μεταβολες. Στη συνεχεια καποιοι θα παρουν αδειες αντροφης, ανευ αποδοχων και θα παιξουν κι αυτες τον ρολο τους επιφεροντας κι αλλη μεταλλαξη στα κενα. Τελος σε καποια σχολεια που ειχαν οργανικα κενα φιλολογων καποιες ωρες αυτων των κενων θα καλυφθουν με δευτερες αναθεσεις απο ΠΕ05-06-07-01 και πε78. Μετα απο ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΘΑΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΑ 25 ΚΕΝΑ...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη διεξοδικη ανάλυση!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2186 στις: Μάιος 28, 2023, 09:01:46 πμ »
Έτσι είναι. Αν μειωθούν τα τμήματα (το οργανικό παραμένει) κρίνεσαι λειτουργικά υπεράριθμος και συμπληρώνεις σε άλλο λειτουργικό κενό.

Πολύ ωραία, και σε αυτή λοιπόν την περίπτωση πως διαλέγεις σχολεία; Κρίνεται με τα μόρια απόσπασης ή μεταθέσεις ή προηγείται; Συγκρίνεσαι με όσους της «φουρνιάς σου» κρίθηκαν λειτουργικά υπεράριθμοι ή και με τους νεοδιόριστους του 2023 πχ;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2187 στις: Μάιος 28, 2023, 09:09:54 πμ »
Περιμένω κ εγώ  ως νεοδιοριστη πε70 γ Αθήνας του 22 να δηλώσω σχολεία. Οργανική θα πιάσω γιατί τα κενά είναι περισσότερα από εμάς. Αν κριθω όμως υπερραριθμη
Φετος θα τοποθετηθεις οργανικα σε ενα σχολειο. Του χρονου ειναι δυνατον να κριθεις υπεραριθμη εαν μειωθουν τα τμηματα

τότε διαλέγουμε όλοι οι υπερραριθμοι σχολεία από την ίδια λίστα σχολείων;

τοτε εχεις δικαιωμα , ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ,  να κανεις αιτηση για να τοποθετηθεις σε οργανικα κενα σχολειων της ιδιας ομαδας με τη δικη σου , αλλα και σε σχολεια γειτονικα δηλ σχολεια που ανηκουν σε ομορη ομαδα (δηλωνεις ολα μαζι τα σχολεια στην ιδια δηλωση) . Τοτε το πυσπε θα εξετασει την αιτηση σου (αρχικα) για να πας κατα προτεραιοτητα ΜΟΝΟ στα σχολεια της ιδιας ομαδας με το δικο σου. Εαν εχουν καλυφθει τα κενα της ομαδας σου απο αλλους εκπκους της ιδιας ομαδας που εχουν πιο πολλα μορια,  τοτε και μονο τοτε θα  εξετασει (το πυσπε)  την αιτηση σου για σχολειο της ομορης ομαδας  μηπως και παραμενει καποιο  κενο εκει δηλ σε γειτονικο σχολειο. Αρα και περισσοτερα μορια να εχεις απο εναν εκπκο της ομορης ομαδας σχολειων δεν μπορεις να του "κλεψεις" σχολειο της δικης του πμαδας γιατι προηγειται να διαλεξει αυτος

ρωτάω γιστι μένω ακριβώς στα σύνορα 2 δημων κ με ενδιαφέρουν ταυτόχρονα κ από τους 2 δήμους Δ. Σ.  Ισχύει κστι με τα όμορα σχολεία και για τους δασκάλους; Στην Πρωτοβάθμια με ενημέρωσαν ότι ισχύει αλλά δεν πολυκατάλαβα.Αν ισχυει, με δεσμεύει απόλυτα στο πως θα βάλω σε σειρά τις επιλογες μου! Π. Χ. Αν βγω υπερραριθμη στο περιστέρι θα διαλέγω κ θα συγκριθώ κατά προταιραιοτητα με όλους αυτούς που κρίθηκαν υπερρ. Στο περιστέρι; κ μετά θα μπορώ να διαλέξω στο Ίλιον.... Αλλά θα εχει προλάβει άλλος εκεί κ με λιγότερα μορια.... Παράδειγμα αναφερω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2023, 10:25:36 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2188 στις: Μάιος 28, 2023, 09:13:51 πμ »
Πολύ ωραία, και σε αυτή λοιπόν την περίπτωση πως διαλέγεις σχολεία; Κρίνεται με τα μόρια απόσπασης ή μεταθέσεις ή προηγείται; Συγκρίνεσαι με όσους της «φουρνιάς σου» κρίθηκαν λειτουργικά υπεράριθμοι ή και με τους νεοδιόριστους του 2023 πχ; ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥς ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΟΥΡΝΙΑΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ παλιους μαζί. Συγκρινεστε μεταξυ σας δηλ παλιοι (διορισμενοι πριν το 2021) και νεοι του 21 και 22 με τα μορια μεταθεσης. Οι φετινοι νεοδιοριστοι συγκρινονται μονοι τους σε δικο τους γκρουπ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2023, 09:15:58 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2189 στις: Μάιος 28, 2023, 10:30:56 πμ »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2190 στις: Μάιος 28, 2023, 02:02:31 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστη του 21 και πήρα φέτος μετάθεση.
Στην περιοχή που πηγαίνω μας είπαν να δηλώσουμε μόνο 20 κενά. Εγώ μαζί με αυτούς που ζητάνε βελτίωση και οριστική τοποθέτηση είμαι σε θέση μεγαλύτερη από τις 20.

Αν βάλω 20 επιλογές και δεν πιάσω καμία τι γίνεται;
Αν βάλω λιγότερες επιλογές ( μη βάζοντας κάποιο σχολείο που δε θέλω από τα προτεινόμενα) και πάλι δεν πιάσω σχολείο, τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση;

Επίσης έχει λογική να βάλω στη δήλωση σχολεία που είναι κοντά μου αλλά δε δίνουν κενά ούτε ζητάει κάποιος βελτίωση από αυτά για την περίπτωση που τύχει κάποιο κενό σε αυτά ή έτσι ''καίω'' θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2191 στις: Μάιος 28, 2023, 02:12:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστη του 21 και πήρα φέτος μετάθεση.
Στην περιοχή που πηγαίνω μας είπαν να δηλώσουμε μόνο 20 κενά. Εγώ μαζί με αυτούς που ζητάνε βελτίωση και οριστική τοποθέτηση είμαι σε θέση μεγαλύτερη από τις 20.

Αν βάλω 20 επιλογές και δεν πιάσω καμία τι γίνεται;
Αν βάλω λιγότερες επιλογές ( μη βάζοντας κάποιο σχολείο που δε θέλω από τα προτεινόμενα) και πάλι δεν πιάσω σχολείο, τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση;

Επίσης έχει λογική να βάλω στη δήλωση σχολεία που είναι κοντά μου αλλά δε δίνουν κενά ούτε ζητάει κάποιος βελτίωση από αυτά για την περίπτωση που τύχει κάποιο κενό σε αυτά ή έτσι ''καίω'' θέσεις;
Αν ανατρέξεις σε μερικές σελίδες πισω, έχουν ήδη απαντηθεί όλα σου τα ερωτηματα

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2192 στις: Μάιος 28, 2023, 02:37:34 μμ »
Αν ανατρέξεις σε μερικές σελίδες πισω, έχουν ήδη απαντηθεί όλα σου τα ερωτηματα

Αυτό είναι ένα θέμα topsy λέμε και ξαναλέμε τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2193 στις: Μάιος 28, 2023, 02:41:39 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστη του 21 και πήρα φέτος μετάθεση.
Στην περιοχή που πηγαίνω μας είπαν να δηλώσουμε μόνο 20 κενά. Εγώ μαζί με αυτούς που ζητάνε βελτίωση και οριστική τοποθέτηση είμαι σε θέση μεγαλύτερη από τις 20.

Αν βάλω 20 επιλογές και δεν πιάσω καμία τι γίνεται;
Αν βάλω λιγότερες επιλογές ( μη βάζοντας κάποιο σχολείο που δε θέλω από τα προτεινόμενα) και πάλι δεν πιάσω σχολείο, τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση;

Επίσης έχει λογική να βάλω στη δήλωση σχολεία που είναι κοντά μου αλλά δε δίνουν κενά ούτε ζητάει κάποιος βελτίωση από αυτά για την περίπτωση που τύχει κάποιο κενό σε αυτά ή έτσι ''καίω'' θέσεις;


Παρόλα ταύτα, αν δεν πιάσεις καμία θέση θα κληθείς σε δεύτερη φάση να δηλώσεις από τα εναπομείναντα κενά.
Το ίδιο και στη δεύτερη ερώτησή σου.
Όχι , μόνο αν ζητάει κάποιος βελτίωση. Δεν ανοίγει οργανική σε σχολείο αν δεν ζητάει βελτίωση ο εκπαιδευτικός

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2194 στις: Μάιος 28, 2023, 03:45:41 μμ »
Εμεις που ειμαστε μετατιθεμενοι κ δηλωσαμε τωρα σχολεια οπου η προθεσμια ειναι μεχρι τηΔευτερα ξερετε ποτε θα βγουν οι τοποθετησεις? Θα παει μετα τις 15 Ιουνιου η νωριτερα?
 

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2195 στις: Μάιος 28, 2023, 03:49:36 μμ »
Εμεις που ειμαστε μετατιθεμενοι κ δηλωσαμε τωρα σχολεια οπου η προθεσμια ειναι μεχρι τηΔευτερα ξερετε ποτε θα βγουν οι τοποθετησεις? Θα παει μετα τις 15 Ιουνιου η νωριτερα?
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα απαραίτητα. Φαντάζομαι όλες οι διευθύνσεις θα έχουν ολοκληρώσει αυτόν τον κύκλο μεταβολών μέχρι τέλος του μήνα που άλλωστε και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία στο νέο τους σχολείο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2196 στις: Μάιος 28, 2023, 03:54:25 μμ »
Να ρωτησω κ κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει τωρα συγκρινομαστε οι διαθεσιτες οι υπεραριθμοι οι μετατιθεμενοι κ οι νεοδιοριστοι του 22 η οι νεοδιοριστοι του 22 συγκρινονται μεταξυ τους για να παρουν οργανικη εχω μπερδευτει ποιος συγκρινεται με ποιον

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2197 στις: Μάιος 28, 2023, 03:57:00 μμ »
Να ρωτησω κ κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει τωρα συγκρινομαστε οι διαθεσιτες οι υπεραριθμοι οι μετατιθεμενοι κ οι νεοδιοριστοι του 22 η οι νεοδιοριστοι του 22 συγκρινονται μεταξυ τους για να παρουν οργανικη εχω μπερδευτει ποιος συγκρινεται με ποιον
Πρώτα οργανικά υπεράριθμοι.
Μετά, διαθεσίτες, μετατιθέμενοι, αιτούντες οριστική τοποθέτηση (νεοδιόριστοι 2022) και αιτούντες βελτίωση (όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν). Προηγούνται οι ειδικές κατηγορίες αυτών.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.