*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 462091 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2296 στις: Ιούνιος 30, 2023, 04:53:22 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος κατάφερα να πάρω μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ του νομού κατοικίας μου ύστερα από 23 ολόκληρα χρόνια υπηρεσίας. Δυστυχώς όμως, στις 2 πρώτες φάσεις των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά, παρέμεινα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μαζί με άλλους 4 συναδέλφους της ίδιας ειδικότητας και ακόμη χειρότερο: χτες με τοποθέτησαν υποχρεωτικά για το συμφέρον της υπηρεσίας στο πιο απομακρυσμένο οργανικό κενό (το οποίο προέκυψε όταν η εκπαιδευτικός που ανήκε οργανικά εκεί πήρε βελτίωση κατόπιν ένστασης κατά την β' φάση τοποθετήσεων). Να επισημάνω ότι αυτό το οργανικό κενό που προέκυψε αναπάντεχα μετά την β' φάση τοποθετήσεων, δεν μας ανακοινώθηκε ούτε μας ζητήθηκε να κάνουμε αίτηση σε περίπτωση που θέλαμε όσοι είμαστε στη διάθεσή να τοποθετηθούμε εκεί (επειδή είχαν ήδη γίνει 2 φάσεις τοποθετήσεων).
Κατόπιν επικοινωνίας μου με το ΠΥΣΔΕ, με ενημέρωσαν ότι τοποθέτησαν υποχρεωτικά εμένα επειδή ήμουν ο τελευταίος στα μόρια, αλλά μου διευκρίνισαν ότι δικαιούμαι να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβριο και να κάνω αίτηση για βελτίωση τον Νοέμβριο διότι η τοποθέτησή μου έγινε υποχρεωτικά, χωρίς να το ζητήσω εγώ ο ίδιος, και ως εκ τούτου, δεν υποχρεούμαι να υπηρετήσω την οργανική αυτή για 1 χρόνο (όπως ισχύει στις άλλες περιπτώσεις) αν αποσπαστώ κάπου αλλού τον Σεπτέμβρη και πάρω βελτίωση στην επόμενη διαδικασία μεταθέσεων. Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Αν δηλαδή δεν θα χρωστάω την υπηρέτηση της οργανικής μου; Ψάχνω σχετική διάταξη του νόμου και δεν έχω καταφέρει ως τώρα να βρω κάτι που να μου επιβεβαιώνει αυτό που μου είπαν από το ΠΥΣΔΕ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κάτι ανάλογο συνέβη και σε μένα πριν από  10+ χρόνια!Γίνεται πρώτη φάση,  δεν παίρνω οργανική και μετά γίνεται 2η και μένουν 2 κενά σε εσπερινό επαλ και δεν το ήθελε κανείς από τους 8 στη διάθεση. Για αυτό τοποθέτησαν ως τελευταίες στα μόρια εμένα και μια ακόμα συνάδελφο. Δε μπορούσα να δουλέψω νυχτερινές ώρες και ζήτησα εσωτερική απόσπαση. Την πήρα 2 χρονιές την απόσπαση και μετά κρίθηκα  υπεραριθμη και άλλαξα οργανική. Είχα ψάξει το νόμο και συγκεκριμένα έλεγε ότι όποιος τοποθετηθεί χωρίς δική του δήλωση δεν υποχρεούται να υπηρετήσει την οργανική  Στο έγγραφο τοποθέτησης προσεχε να γράφει "χωρίς αίτηση του εκπαιδευτικού " Στο δικό μου έγγραφο αναγραφοταν με Μπολντ γράμματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 04:55:15 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:37 »

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2297 στις: Ιούνιος 30, 2023, 05:03:03 μμ »
Συναδελφε ο νόμος που αναφέρεις είναι αυτος??

Οι εκπαιδευτικοί που τοποθετούνται οριστικά, ύστερα από πρόταση του περιφερειακού συμβουλίου, σε σχολεία της περιοχής μετάθεσης, τα οποία δεν είχαν περιλάβει στις προτιμήσεις τους, έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης από το επόμενο σχολικό έτος για βελτίωση της τοποθέτησής τους για σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης μόνο του ίδιου νομού και συγκρίνονται με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2298 στις: Ιούνιος 30, 2023, 05:27:27 μμ »
Κάτι ανάλογο συνέβη και σε μένα πριν από  10+ χρόνια!Γίνεται πρώτη φάση,  δεν παίρνω οργανική και μετά γίνεται 2η και μένουν 2 κενά σε εσπερινό επαλ και δεν το ήθελε κανείς από τους 8 στη διάθεση. Για αυτό τοποθέτησαν ως τελευταίες στα μόρια εμένα και μια ακόμα συνάδελφο. Δε μπορούσα να δουλέψω νυχτερινές ώρες και ζήτησα εσωτερική απόσπαση. Την πήρα 2 χρονιές την απόσπαση και μετά κρίθηκα  υπεραριθμη και άλλαξα οργανική. Είχα ψάξει το νόμο και συγκεκριμένα έλεγε ότι όποιος τοποθετηθεί χωρίς δική του δήλωση δεν υποχρεούται να υπηρετήσει την οργανική  Στο έγγραφο τοποθέτησης προσεχε να γράφει "χωρίς αίτηση του εκπαιδευτικού " Στο δικό μου έγγραφο αναγραφοταν με Μπολντ γράμματα!
[/quote

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2299 στις: Ιούνιος 30, 2023, 05:32:47 μμ »
Lasard, στο δικό μου έγγραφο γράφει « οριστική τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε εναπομείναντα κενά προς το συμφέρον της υπηρεσίας » και από το ΠΥΣΔΕ με διαβεβαίωσαν ότι είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:37 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2300 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:06:28 μμ »
Έχω διαβάσει τις απαντήσεις σας και μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία.. έστω ότι κάποιος παίρνει μετάθεση σε νέο ΠΥΣΠΕ και καλείται να δηλώσει για οργανική.  Από τις 20 επιλογές σχολείων που δικαιούται, δηλώνει μόνο 5 και δεν τις πιάνει. Μετά τι γίνεται; Καλειται να δηλώσει σχολείο για οργανική από τα εναπομείναντα κενά; Και αν αυτά τα κενά δεν τα θέλει, μπορεί να μην δηλώσει και έτσι να μείνει στη διάθεση, και άρα να τον τοποθετήσει η Διεύθυνση χωρίς αίτηση του και αυτός να ζητήσει εσωτερική αποσπαση και του χρόνου με αίτηση του νέα οργανική; Γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2301 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:09:55 μμ »
Στο δικο μου γραφει "ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ-ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ"..
Lasard, στο δικό μου έγγραφο γράφει « οριστική τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε εναπομείναντα κενά προς το συμφέρον της υπηρεσίας » και από το ΠΥΣΔΕ με διαβεβαίωσαν ότι είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2302 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:11:47 μμ »
Συνεχίζεται το θρίλερ. Μιλάτε για εδάφιο νόμου το οποίο αναφέρεται σε οριστική τοποθέτηση μετά από διορισμό και το χρησιμοποιείτε επειδή σας βολεύει (από μετάθεση). Στο μεταξύ αν υποθέσουμε ότι ισχύει τότε δεν επιτρέπει τη μετάθεση σε άλλο νομό.
Είναι το άρθρο 46, Παρ. 6 του Ν.2413/96, όπως τροποποιήθηκε με τον 2817/00 (άρθρο 8, Παρ. 9).
Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στην εγκύκλιο μεταθέσεων και στο ΠΔ 50/96 όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 100/97.

Και το παραπάνω πιθανώς να έχει καταργηθεί από τον 4589/2019, νόμος με βάση γίνονται πλέον οι διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2303 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:16:01 μμ »
Sabi αυτό συζητάμε τόσο καιρό. Σε κάποιες ΔΔΕ η οργανική που δίνεται χωρίς αίτηση του εκπαιδευτικού πρέπει να υπηρετηθεί για να έχει δικαίωμα αίτησης βελτίωσης, ενώ σε άλλες ΔΔΕ όχι. Δεν είναι καθορισμένο απόλυτα από κάποιο έγγραφο του υπουργείου.

Αν δεν τοποθετηθείς στην α φάση, θα κληθείς να δηλώσεις από τα εναπομείναντα κενά στη  β φάση (αν το επιθυμείς). Αν μείνεις χωρίς οργανική ίσως σε τοποθετήσει η Διεύθυνση σε κάποιο σχολείο χωρίς αίτησή σου. Για να συμβεί αυτό πρέπει να είσαι η τελευταία σε μόρια (ή από τους τελευταίους) και να υπάρχουν ακάλυπτα οργανικά κενά. Αν τελικά παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θα τοποθετηθείς σε ένα λειτουργικό κενό και έτσι θα έχεις υπηρετήσει και την οργανική σου, χωρίς καμιά άλλη υποχρέωση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 10:49:24 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2304 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:16:39 μμ »
Αναφερεται και σε μεταθεσεις εκτος απο διορισμους το εδαφιο..Διαβασε πιο πανω το εχω παραθέσει.
Συνεχίζεται το θρίλερ. Μιλάτε για εδάφιο νόμου το οποίο αναφέρεται σε οριστική τοποθέτηση μετά από διορισμό και το χρησιμοποιείτε επειδή σας βολεύει (από μετάθεση). Στο μεταξύ αν υποθέσουμε ότι ισχύει τότε δεν επιτρέπει τη μετάθεση σε άλλο νομό.
Είναι το άρθρο 46, Παρ. 6 του Ν.2413/96, όπως τροποποιήθηκε με τον 2817/00 (άρθρο 8, Παρ. 9).
Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στην εγκύκλιο μεταθέσεων και στο ΠΔ 50/96 όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 100/97.

Και το παραπάνω πιθανώς να έχει καταργηθεί από τον 4589/2019, νόμος με βάση γίνονται πλέον οι διορισμοί
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 06:18:18 μμ από Penrose »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2305 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:16:49 μμ »
με βαση τις αναρτησεις των συναδελφων βρισκω αυτο κ
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2021-08/6%CE%A7%CE%92%CE%A946%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-%CE%A6%CE%A64.pdf
οπου στη σελ 2 γραφει οτι
«…Οι εκπαιδευτικοί που τοποθετούνται οριστικά, ύστερα από πρόταση του περιφερειακού συμβουλίου, σε σχολεία της περιοχής μετάθεσης, τα οποία δεν είχαν περιλάβει στις προτιμήσεις τους, έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης από το επόμενο σχολικό έτος για βελτίωση της τοποθέτησής τους για σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης μόνο του ίδιου νομού και συγκρίνονται με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς» [παρ. 6 του άρθρου 46 του Ν.2413/1996, όπως αντικαταστάθηκε από την παρ. 9 του
άρθρου 8 του Ν. 2817/2000 (ΦΕΚ Α’78)]"
τα δικα μου συμπερασματα ως προς το παραπανω ειναι:
1. παρολο οτι στηριζεται σε νομο του 2000 προφανως ισχυει μεχρι και σημερα (η εγκυκλιος ειναι του 2021 και ψαχνοντας σημερα δε βρισκω κατι αλλο που να καταργει αυτες τις οδηγιες)
2. αναφερεται στο θεμα που συζητιεται στις τελευταιες αναρτησεις σε αυτο το νημα δηλ καποιος που τοποθετηθηκε σε σχολειο που δεν ειχε περιλαβει στις προτιμησεις του ( δηλ για τις αναγκες της υπηρεσιας οπως το ερμηνευω γω και μεχρι αποδειξεως του αντιθέτου) θεμελιωνει δικαιωμα για βελτιωση, αλλα οχι για μεταθεση σε αλλο πυσδε
3. ακομα και να μην ειχε κανει αιτηση για κανενα σχολειο -κατα τη γνωμη μου παντα-  ισχυει το " σε σχολεία της περιοχής μετάθεσης, τα οποία δεν είχαν περιλάβει στις προτιμήσεις τους," αφου στην περιπτωση αυτη πολυ απλα δεν εχει συμπεριλαβει κανενα σχολειο στις προτιμησεις σου
4. κακως δεν συμπεριλαμβανεται αυτη η διαταξη στην εγκυκλιο των μεταθεσεων οπου ειναι συγκεντρωμενη ολη η νομοθεσια για μεταθεσεις-βελτιωσεις, αλλα υπαρχει το γνωστο ζητημα της πολυδιασπασης και πολυδιασπαρτης εκπαιδευτικςη νομοθεσιας
5. οποιος εχει εννο,μο συμφερον απο την παρπανω οδηγια να τη χρησιμοποιησει στα πλαισια ενος γραπτου ερωτηματος προς τη δδε που υπηρετει για να παρει μια γραπτη απαντηση για το τι ισχυει ακριβως ως προς το συγκεκριμενο ζητημα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 06:25:18 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2306 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:22:28 μμ »
ΜΗΝ ΠΕΤΑΜΕ ΆΣΧΕΤΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. Δεν υπαρχουν υποκατηγοριες οριστικης τοποθετησης στην νομοθεσια δηλ οριστικη τοποθετηση προερχομενη απο διορισμο και οριστικη τοποθετηση απο μεταθεση. ΜΙΑ ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ.
και δεν εχει καταργηθει απο κανενα νομο του 2019 το παραπΆΝΩ ΕΓΓΡΑΦΟ ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ 2021...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 06:24:20 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2307 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:48:18 μμ »
Για να δούμε τα "άσχετα":
ΠΔ 50/96 άρθρο 15, Παρ. 7, όπως ισχύει:
. Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια με ανακοίνωσή τους, καλούν όλους τους εκπαιδευτικούς που υπέβαλλαν αίτηση για μετάθεση ή δήλωση για οριστική τοποθέτηση, καθώς και εκείνους που μετατέθηκαν από άλλες περιοχές να υποβάλλουν, μέσα σε πέντε (5) ημέρες δήλωση στην οποία να αναγράφουν τις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, όπου επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν. Στις δηλώσεις αυτές μπορούν να αναγραφούν κατά σειρά προτίμησης μέχρι είκοσι (20) σχολικές μονάδες".
Εσύ μας λες ότι η "οριστική τοποθέτηση" αφορά και όσους είναι από μετάθεση. Οκ.

Αυτός που παίρνει μετάθεση στην ουσία αλλάζει οργανική. Το που θα τοποθετηθεί το προτείνει το συμβούλιο.

Αυτά.


Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2308 στις: Ιούνιος 30, 2023, 07:04:24 μμ »
Sabi αυτό συζητάμε τόσο καιρό. Ό,τι σε κάποιες ΔΔΕ η οργανική που δίνεται χωρίς αίτηση του εκπαιδευτικού πρέπει να υπηρετηθεί για να έχει δικαίωμα αίτησης βελτίωσης και σε άλλες ΔΔΕ όχι. Δεν είναι καθορισμένο απόλυτα από κάποιο έγγραφο του υπουργείου.

Αν δεν τοποθετηθείς στην α φάση, θα κληθείς να δηλώσεις από τα εναπομείναντα κενά στη  β φάση (αν το επιθυμείς). Αν μείνεις χωρίς οργανική ίσως σε τοποθετήσει η Διεύθυνση σε κάποιο σχολείο χωρίς αίτησή σου. Για να συμβεί αυτό πρέπει να είσαι η τελευταία σε μόρια (ή από τους τελευταίους) και να υπάρχουν ακάλυπτα οργανικά κενά. Αν τελικά παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θα τοποθετηθείς σε ένα λειτουργικό κενό και έτσι θα έχεις υπηρετήσει και την οργανική σου, χωρίς καμιά άλλη υποχρέωση!

Ευχαριστώ Lasid! Άρα μόνο η Διεύθυνση του καθενός μας μπορεί να απαντήσει αφου θα λέγαμε υπάρχει κενό νόμου.

Αποσυνδεδεμένος Filologos!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2309 στις: Ιούνιος 30, 2023, 07:16:07 μμ »
Καλησπέρα σας. Λένε ότι την επόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις. Οι αποσπασμένοι θα έχουν προτεραιότητα στην τοποθέτηση έναντι εμάς που διορίστηκαμε τώρα; (Τρόπος του λέγειν το διορίστηκαμε χωρίς ΦΕΚ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.