*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 270330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #742 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:38:05 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ! Πειράζει αν το βιβλιάριο υγείας δεν είναι του ΙΚΑ; Γιατί δεν έχω βγάλει ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #743 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:47:03 πμ »
Οταν πρεπει ο ωρομίσθιος να πάει να παραλάβει το πιστοποιηποιητικό Υγείας από την Υγειονομική επιτροπή και εκείνη τη μέρα έχει μάθημα. (Και γενίκα οι ώρες του είναι μοιρασμένς σε 5 Μέρες από Δευτέρα ως Παρασκευή)Τι γίνεται? Θατα πάρει εκείνη τη μέρα τα μόριά του? Θα πληρωθεί? Θα του δώσουν ειδική άδεια από το σχολείο?
Πώς γίνεται?

The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #744 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:28:16 πμ »
Οταν πρεπει ο ωρομίσθιος να πάει να παραλάβει το πιστοποιηποιητικό Υγείας από την Υγειονομική επιτροπή και εκείνη τη μέρα έχει μάθημα. (Και γενίκα οι ώρες του είναι μοιρασμένς σε 5 Μέρες από Δευτέρα ως Παρασκευή)Τι γίνεται? Θατα πάρει εκείνη τη μέρα τα μόριά του? Θα πληρωθεί? Θα του δώσουν ειδική άδεια από το σχολείο?
Πώς γίνεται?



Επειδη κι εγω πρεπει να παω να παρω το πιστοποιητικο και ρωτησα τα σχολεια μου...μου ειπαν, ουτε λιγο ουτε πολυ, οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου βαλουν τις ωρες που θα λειψω και να κανονισω να προλαβω να παω για μαθημα. Πραγμα που δε γινεται, φυσικα, αν πρεπει να τρεχω σε δημοσιο νοσοκομειο οπου θα γινεται χαμος  και διχως να ξερω ποση ωρα θα φαω!

Ειπαν δε οτι μπορει να μου κανουν τη 'χαρη' να βαλουν τις ωρες, οταν το Γραφειο Πρωτοβαθμιας λεει οτι ειναι υποχρεωμενοι να τις βαλουν, αφου δεν θα λειπω επειδη εγω το θελω, αλλα επειδη πρεπει!All bets are off, τι να πω; Εξαρταται απο το σχολειο, το γραφειο;

Και μιας και διαβαζα το θεμα απο την πρωτη σελιδα, αναρωτιεμαι γιατι ο υποδιευθυντης ολοημερου στο ενα μου σχολειο επιμενει οτι πρεπει να πηγαινω απο τις 2.20 γιατι ειμαι, λεει, υποχρεωμενη να κανω εφημερια στο μεγαλο διαλειμμα. Οχι πως παω ποτε, βεβαια...ξερω οτι δεν εχω καμια υποχρεωση περαν των ωρων διδασκαλιας μου-4 χρονια ολοημερα, after all!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #745 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 08:36:36 μμ »
Γειά σε όλους!  Είμαι ωρομίσθιος το πρωί σε κάποιο Λύκειο 60 χιλιόμετρα μακριά απ' το σπίτι μου. Εχω πάρει 10 ώρες την εβδομάδα και πηγαίνω 3 φορές (Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη). Την Πέμπτη κάνω 1η, 4η, 5η και 6η ώρα. Τις δύο ώρες κενό μου είπαν πως πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο για να δέχομαι τους γονείς των μαθητών. Θά πρεπε να μου γίνει ανάθεση γραπτώς γι' αυτό; Πρέπει να πληρωθώ αυτές τις 2 ώρες της βδομάδας; Αναπληρώνω κάποιον συνάδελφο ο οποίος έχει πάρει μεγάλη αναρρωτική άδεια και ο οποίος κάποια στιγμή θα γυρίσει στο σχολείο. Αρνήθηκα 10 ώρες ΠΔΣ σε άλλη Διεύθυνση επειδή δεν με είχαν ενημερώσει απο το Λύκειο που τώρα δουλεύω.  Τό έμαθα εκ των υστέρων. Τί θα γίνει όταν γυρίσει ο συνάδελφος; Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #746 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:12:00 πμ »
Εάν το σχολείο είναι διαθετιμένο να σου περνάει αυτές τις ώρες και να τις πληρώνεσαι, καλώς. Αλλά φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να σου τις γράψει και τις δύο, διότι τότε θα πας στις 12 ώρες που νομίζω δεν επιτρέπεται. Το μόνο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να βρίσκεσαι στο σχολείο χρονικό διάστημα το οποίο δεν πληρώνεσαι.
Ας πει κια κάποιος άλλος συνάδελφος γιατί εγώ τα της ωρομισθίας δεν τα πολυξέρω.

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #747 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 11:07:32 πμ »
Ευχαριστώ πολύ hapiness!

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #748 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 01:47:12 μμ »
Πηγα ωρομισθια σε γυμνασιο για 4 ωρες αφου αφησα 4 ωρες ΠΔΣ. Παρουσιαστηκα. Ο Δ δεν μου εβαλε τις ωρες της εδβομαδας γιατι θα ηθελε να ξεκινησω την ερχομενη. Εσπασα τις ωρες σε δυο μερες για να κερδιζω το ενσημο και ηθελε να με βαλει εφημερια 8-2. Ακουσον ακουσον. Δεν του περασε βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος theodora@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #749 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 06:25:25 μμ »
δουλευω σαν ωρομισθια δευτ-τετ πεμπτ και παρασκ  11ωρες μπορω με καποιον τροπο τωρα για 24 και 25 να κανω τα μαθηματα ολα την δευτερα 21 και τριτη 22-12 ετσι ωστε να μην χασω τα μορια μου?

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #750 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 08:00:08 μμ »
Ε, όχι φυσικά και δε γίνεται! πώς είναι δυνατόν να γίνει;;; εκτός κι αν είσαι στην πρόσθετη ωρομίσθια. Σκέψου πάντως ότι τις ώρες της Παρασκευής που χανεις, τις "κερδίζεις" μετά, γιατί τα σχολεία ανοίγουν Παρασκευή. Και την Πέμπτη όλοι οι ωρομίσθιοι τη χάνουν έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται δηλ κάποιος να πάρει παραπάνω μόρια από σένα γι' αυτό το λόγο!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #751 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 08:05:46 μμ »
δουλευω σαν ωρομισθια δευτ-τετ πεμπτ και παρασκ  11ωρες μπορω με καποιον τροπο τωρα για 24 και 25 να κανω τα μαθηματα ολα την δευτερα 21 και τριτη 22-12 ετσι ωστε να μην χασω τα μορια μου?

επρεπε να ειχες ξεκινησει απο την προηγουμενη βδομαδα τις αναπληρωσεις για να καλυψεις και τα μορια των δυο εβδομαδων που τα σχολεια ειναι κλειστα!
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #752 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 09:05:28 μμ »
Δεν γινεται γιατι καταθετουν το προγραμμα στην διευθυνση που ανηκει το σχολειο. Εγω εκανα αλλαγη ημερας στην πδσ για να παω πρωινο και ζητησα εγκριση για την αλλαγη

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #753 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 12:01:19 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να καταθέσω το δικό μου... απόσταγμα σοφίας :P ;D πάνω στον τίτλο κυρίως του θέματος. Από την προσωπική μου, λοιπόν, εμπειρία έχω καταλήξει στο εξής: η μόνη υποχρέωση του ωρομίσθιου είναι... να μην έχει δικαιώματα :( Ή άντε στο τσακίρ κέφι να έχει μερικά... αλλά να μην τα καρπώνεται! :'(

Αποσυνδεδεμένος theodora@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #754 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:59:57 πμ »
δουλευω σαν ωρομισθια δευτ-τετ πεμπτ και παρασκ  11ωρες μπορω με καποιον τροπο τωρα για 24 και 25 να κανω τα μαθηματα ολα την δευτερα 21 και τριτη 22-12 ετσι ωστε να μην χασω τα μορια μου?

επρεπε να ειχες ξεκινησει απο την προηγουμενη βδομαδα τις αναπληρωσεις για να καλυψεις και τα μορια των δυο εβδομαδων που τα σχολεια ειναι κλειστα!

μια ερωτηση εκανα μην βαρας!!!δεν γνωριζω καποια πραγματα και θεωρω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεισ ειναι να ρωτας!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #755 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:04:48 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να καταθέσω το δικό μου... απόσταγμα σοφίας :P ;D πάνω στον τίτλο κυρίως του θέματος. Από την προσωπική μου, λοιπόν, εμπειρία έχω καταλήξει στο εξής: η μόνη υποχρέωση του ωρομίσθιου είναι... να μην έχει δικαιώματα :( Ή άντε στο τσακίρ κέφι να έχει μερικά... αλλά να μην τα καρπώνεται! :'(
Α ρε Κάρχα, απίστευτη είσαι! ;D ;D ;D Έτσι ακριβώς είναι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161497
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.