*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 265596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1036 στις: Απρίλιος 04, 2013, 08:52:32 μμ »
Τα δικαιολογητικά ακολουθούν την εξής πορεία: ΣΧΟΛΕΙΟ-ΔΔΕ-ΥΔΕ-ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ-ΥΔΕ-ΠΛΗΡΩΜΗ.
Οι πληρωμές γίνονται στις 13 κάθε μήνα (μέσω Ενιαίας Αρχής Πληρωμών).
π.χ δικαιολογητικά που φτάνουν αρχές Απριλίου στην Υ.Δ.Ε. πληρώνονται 13 Μαΐου γιατί πρέπει να πάνε Επίτροπο και να γυρίσουν στην ΥΔΕ οπότε και πληρώνονται μέσω Ε.Α.Π.
Ελπίζω να σας βοήθησα να καταλάβατε πώς και κυρίως πότε θα πληρωθείτε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1037 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:01:40 μμ »
Σ'ευχαριστούμε Macki.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1038 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:15:33 μμ »
Αννέτα λυπάμει που θα το πω, αλλά φταίει αποκλειστικά ο Διευθυντής σου. Δεν επιτρέπεται να μην έχει σταλεί ο πίνακας του Φεβρουαρίου μέχρι τώρα. Όλα τα σχολεία φροντίζουν μέχρι 2-3 του μηνός να στέλνουν τα δικαιολογητικά για τον προηγούμενο μήνα. Από εκεί και πέρα είναι αστείο το δημόσιο να εμπιστεύεται τους υπαλλήλους του και να πραγματοποιούνται οι πληρωμές μονίμων και αναπληρωτών κάθε μήνα μέσω ΕΑΠ, χωρίς να αποστέλλονται πουθενά δικαιολογητικά (βέβαια είναι πάντα διαθέσιμα σε ενδεχόμενο έλεγχο) όταν μιλάμε για ποσά εκατομμυρίων ευρώ κάθε μήνα, και τους ίδιους υπαλλήλους να μην τους εμπιστεύεται να διεκπεραιώνουν την πληρωμή των ωρομισθίων με την ίδια διαδικασία κάθε μήνα, αλλά συνεχίζεται η παλιά χρονοβόρα διαδικασία μέσω εντελομένων. Στις 2 Απριλίου έστειλα στα εντελόμενα τη μισθοδοσία Μαρτίου (τα σχολεία 1 ΑΠριλίου στείλαν τα δικαιολογητικά) των ωρομισθίων και δεν προβλέπω να πληρωθούν πριν τις 13 Μαίου. Και μιλάμε για ποσά που δεν ξεπερνούν τα χίλια ευρώ κάθε μήνα για όλους τους ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1039 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:22:44 μμ »
Αννέτα λυπάμει που θα το πω, αλλά φταίει αποκλειστικά ο Διευθυντής σου.

Περαστικέ μην λυπάσαι....πες τα έξω απο τα δόντια.....την αλήθεια λες άλλωστε ;-)

Γι αυτο λοιπόν ρωτούσα κ ξαναρωτούσα εδω στο thread σχετικά με τα παρουσιολόγια...κ ευχαριστώ που μου απαντούσατε ;-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1040 στις: Μάιος 09, 2013, 04:07:42 μμ »
 Έχει πληρωθεί κανείς από τους ωρομίσθιους β΄ξένης γλώσσας στην Πρωτοβάθμια; Έκανα ανάληψη υπηρεσίας στις 15 Ιανουαρίου και μέχρι τώρα δεν έχω πληρωθεί. Από τη Διεύθυνση μου λένε ότι στέλνουν τα χαρτιά στην Υ.Δ.Ε. και αυτή τους τα γυρίζει πίσω γιατί υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με το επίδομα τέκνων, αν δηλαδή το παίρνουν οι ωρομίσθιοι ή όχι. Οι διευθυντές  έχουν στείλει όλα τα δικαιολογητικά σωστά και στην ώρα τους και εγώ όλες τις απαραίτητες βεβαιώσεις.  Ξέρει κανείς κάτι ή με κοροϊδεύουν;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1041 στις: Μάιος 15, 2013, 09:54:01 μμ »
Πιθανά τα εντελλόμενα να έχουν μπλοκάρει την πληρωμή αν βρήκαν κάποιο λανθασμένο δικαιολογητικό, αλλά για το οικογενειακό επίδομα τι μπέρδεμα; Λείπει κάποιο δικαιολογητικό; σου ζητήσαν κάποιο χαρτί; Είναι πολύ μεγάλη καθυστέρηση.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1042 στις: Μάιος 16, 2013, 01:55:30 μμ »
Ούτε εγώ πληρώθηκα καθόλου (ανάληψη υπηρεσίας Φεβρουάριο). Όταν πήγα από τη Δευτεροβάθμια να μου πουν πόσο ΘΑ πληρωθώ για Φεβρουάριο και Μάρτιο, μου έβγαλαν ένα ποσό αλλά χωρίς το σωστό κλιμάκιο!!! Με έβαλαν στο ΣΤ ενώ είμαι Ε0. Περιμένω να συνεδριάσει το ΠΥΣΠΕ (καλά, μια φορά το 6μηνο συνεδριάζει;!) για να μου αλλάξουν βαθμό και να μπουν αναδρομικά τα χρήματα. Και μιλάμε για πολλά λεφτά.......! Α, και από την ΥΔΕ μου είπαν ότι τον Φεβρουάριο θα τον πληρωθώ τέλη Μάη! Ίσως..... Καλά κρασιά.....

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1043 στις: Μάιος 16, 2013, 02:03:18 μμ »
Σήμερα έγινε η πληρωμή για το μήνα Φεβρουάριο.
Μόλις πριν λίγο μπήκα στο λογαριασμό μου και το επιβεβαίωσα και με τη ΔΔΕ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1044 στις: Μάιος 16, 2013, 02:52:20 μμ »
Όταν λες ότι το επιβεβαίωσες με την ΔΔΕ, τι εννοείς; Αφού η πληρωμή γίνεται από την ΥΔΕ, όπως είπε και ο mackis. Πήρα πριν λίγο στη ΔΔΕ και μου είπαν ότι από τη στιγμή που φεύγουν τα χαρτιά από αυτούς, δεν έχουν καμία επαφή με τις πληρωμές μας. Μου είπαν να πάρω στην ΥΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1045 στις: Μάιος 16, 2013, 03:15:52 μμ »
Στις ΔΔΕ έρχεται στις αρχές κάθε μήνα αναλυτικά πίνακας με τα εντάλματα που έχουν ξοφληθεί. Από εκεί το βλέπει ο υπάλληλος της ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1046 στις: Μάιος 16, 2013, 04:12:34 μμ »
Σας ευχαριστώ  για τις απαντήσεις.

Όλα τα δικαιολογητικά μου είναι εντάξει. Με είχαν διαβεβαιώσει ότι θα έπαιρνα και το επίδομα τέκνων και τώρα μου λένε ότι δεν ξέρουν αν θα το δώσουν στους ωρομίσθιους και για αυτό καθυστερούν τη πληρωμή.
Δικαιολογίες δηλαδή. Πληρώνομαι από τον τακτικό προϋπολογισμό. Μήπως φταίει αυτό;
Μπορείτε να μου δώσετε το τηλέφωνο της ΥΔΕ να τους ρωτήσω τι συμβαίνει με την Πρωτοβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1047 στις: Μάιος 16, 2013, 06:17:38 μμ »
Άρα, mackis, από την ΔΔΕ ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή απλά βαριόντουσαν να τσεκάρουν. Ή, για να μην είμαι τόσο κακιά  :P, μπορεί αν πληρωθήκαμε σήμερα να φανεί στις αρχές Ιουνίου στην ΔΔΕ. Όπως και να'χει, αυτό που μου τη δίνει είναι ότι πίστευα ότι αν αρχίσουν οι πληρωμές θα μπούμε σε μία ρέγουλα και θα πληρωνόμαστε κάθε μήνα. Αμ δε..... Από την ΥΔΕ μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι κάθε μήνα μπορεί για τον χ/ψ λόγο να καθυστερήσουν κάπου τα χαρτιά/υπογραφές κλπ και να πάμε σε μεγαλύτερη καθυστέρηση! >:(
Kat91, για Θεσσαλονίκη το τηλ της ΥΔΕ είναι 2310284842.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1048 στις: Μάιος 16, 2013, 06:22:42 μμ »
panickos τόσα χρόνια(ωρομίσθιος) πότε πληρωνόσουν έγκαιρα  ωστε να πληρωθείς κ τώρα?
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1049 στις: Μάιος 16, 2013, 07:27:56 μμ »
Η αλήθεια είναι, Anneta, ότι τα τελευταία 2 χρόνια, ούσα αναπληρώτρια, έχασα επαφή με το ωρομίσθιο μιας και πίστευα ότι πλέον θα είμαι αναπληρώτρια εσαεί (χα χα χα εδώ γελάμε  :P). Δεν ήξερα καν ότι με τον νόμο Διαμαντοπούλου οι ωρομίσθιοι δεν μπορούν να πάρουν πάνω από 4 ώρες! Έπρεπε να επικοινωνήσω με το Υπουργείο για να πειστώ. Όσον αφορά τις πληρωμές, έχω την εντύπωση ότι παλιά ναι μεν αργούσε κανένα τρίμηνο η πρώτη πληρωμή αλλά μετά μπαίναμε σε μια ρέγουλα. Τουλάχιστον στις Διευθύνσεις που ανήκα εγώ έτσι γινόταν. Άσε που τον τίτλο "Εντελλόμενα" φέτος τον έμαθα! Δε θυμάμαι παλιά να με παρέπεμπαν εκεί.
Α, Kat91, από το Υπουργείο μου είχαν πει τον Φεβρουάριο ότι παίρνουμε επίδομα παιδιών. Και από τη ΔΔΕ το ίδιο μου είπαν τον περασμένο μήνα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.