*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 265834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1050 στις: Μάιος 16, 2013, 07:42:16 μμ »
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για την πρωτοβάθμια, πάντως στη δευτεροβάθμια εννσωματώνουμε κανονικά στο ωρομίσθιο και το οικογενειακό επίδομα. Απλά την πρώτη φορά που έστειλα δαπάνες η ΥΔΕ μου ζήτησε για το συγκεκριμένο συνάδελφο να επισυνάπτω και ένα ακριβές αντίγραφο πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης.

Πάντως επειδή είπες για Θεσσαλονίκη, μάλλον εκεί οφείλεται η καθυστέρηση. Οι ΥΔΕ ελέγχουν δαπάνες από πολλές δημόσιες υπηρεσίες της περιοχής αρμοδιότητας τους (νοσοκομεία, κάποιες δαπάνες δήμων κλπ). Όπως καταλαβαίνεις άλλο φόρτο εργασίας έχει μια ΥΔΕ στη Θεσσαλονίκη και άλλο φόρτο στο Κιλκίς. Εδώ που είμαι εγώ πχ οι πληρωμές γίνονται περίπου δύο μήνες αφού έχουν φύγει από εμάς τα χαρτιά. Επίσης οι ΥΔΕ ασχολούνται με το φοιτητικό επίδομα, με τους συνταξιούχους του δημοσίου κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1051 στις: Μάιος 16, 2013, 08:48:38 μμ »
Σ'ευχαριστώ, perastike_kav, για την απάντηση. Ξέρω για την εδώ ΥΔΕ τα καθέκαστα. Οι γιατροί έχουν να πληρωθούν εφημερίες από τον Νοέμβριο! Αλλά δυστυχώς δεν έχει να κάνει μόνο με τον φόρτο εργασίας της κάθε ΥΔΕ. Το θέμα καθυστερεί και στις ΔΔΕ. Αλλά ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο και άντε να βγάλεις άκρη.....

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1052 στις: Μάιος 16, 2013, 11:36:50 μμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας για το εξής: το υπουργείο και το κράτος ευρύτερα, εμπιστεύεται τους υπαλλήλους του για τη μισθοδοσία του μόνιμου προσωπικού, καθώς και των αναπληρωτών. Δηλαδή κάθε μήνα απλώς ανεβάζω το xml στη σχετική εφαρμογή της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών. Όλα τα παραστατικά και τα δικαιολογητικά τα κρατώ στο αρχείο για ενδεχόμενο έλεγχο, όμως δεν χρειάζεται κάθε μήνα να στέλνω δικαιολογητικά και να περιμένουμε 2-3 μήνες να γίνει η πληρωμή. Τα ποσά είναι πάνω από 1000 φορές μεγαλύτερα από τις αμοιβές των ωρομισθίων που απασχολούμε.

Γιατί δεν μας επιτρέπει να αμοίβονται με τον ίδιο τρόπο και οι ωρομίσθιοι και να κρατάμε στο αρχείο μας τα δικαιολογητικά για ενδεχόμενο έλεγχο. Μας εμπιστεύεται για 2 εκ. ευρώ και δεν μας εμπιστεύεται για 1000 ευρώ το μήνα; Είναι κάπως παράξενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:56:04 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1053 στις: Μάιος 17, 2013, 11:06:43 πμ »
Βεβαιώσεις αποδοχών γνωρίζετε από πού παίρνουμε;
Επίσης, η απόλυση των ωρομισθίων προβλέπεται για τις 21/06, όπως και παλαιότερα;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1054 στις: Μάιος 17, 2013, 12:46:42 μμ »
Μας εμπιστεύεται για 2 εκ. ευρώ και δεν μας εμπιστεύεται για 1000 ευρώ το μήνα; Είναι κάπως παράξενο.
Η απάντηση από τις Υ.Δ.Ε. είναι ότι αυτά είναι εντάλματα και ο νόμος για τα εντάλματα λέει ότι τη δαπάνη την εκκαθαρίζει η Υ.Δ.Ε. και όχι ο φορέας. Παράνοια δηλαδή.
Είναι παράλογο για 10 ευρώ να ξοδεύεις αλλά 5 σε χαρτί, μελάνι, γραμματόσημα κ.λ.π.
Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα αλλάξει αυτό.
Σε εμπιστεύεται για 2.500.000 το μήνα και δε σε εμπιστεύεται για 20 ευρώ και σου ζητάει κάθε φορά τα ίδια χαρτιά.
Ελλάδα, 2013.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1055 στις: Μάιος 17, 2013, 05:07:46 μμ »
Τελικά χτες πλήρωσαν κι εμένα. Από 15 Ιανουαρίου μέχρι και το Φεβρουάριο , σύνολο 210 ευρώ, κι αυτά με χίλια ζόρια να τα πάρω. Αυτή είναι η σημερινή κατάσταση του ωρομισθίου εκπαιδευτικού, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1056 στις: Μάιος 17, 2013, 07:04:19 μμ »
Βρε παιδιά, σε ποιους νομούς πλήρωσαν; Γιατί σε μένα (Θεσσαλονίκη) δεν μπήκε φράγκο. Kat91, μπήκαν 2 μήνες μαζεμένοι; ???
Α, και κάτι ακόμα: όσοι ωρομίσθιοι δουλευουν στη Δευτεροβάθμια μπαίνουν επιτηρήσεις ΜΟΝΟ μέχρι τη μέρα που έχουν εισήγηση; Κάτι τέτοιο μου είπε ο Διευθυντής αλλά μετά το άλλαξε. Βέβαια, το πρόγραμμα των επιτηρήσεων βγήκε χωρίς να έχω καμία επιτήρηση μετά την εισήγησή μου. Όντας απών ο Διευθυντής ζήτησα να μου το αλλάξουν βασιζόμενη σ'αυτό που είχε πει στο τέλος. Έτυχε σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1057 στις: Μάιος 17, 2013, 10:10:36 μμ »
panickos, εγώ είμαι στην Πρωτοβάθμια και από τη Διεύθυνση μου είχαν πει ότι η πρώτη πληρωμή θα αφορά Ιανουάριο και Φεβρουάριο αλλά δεν ήξεραν πότε θα βάλουν τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1058 στις: Μάιος 18, 2013, 12:58:51 μμ »
Μας εμπιστεύεται για 2 εκ. ευρώ και δεν μας εμπιστεύεται για 1000 ευρώ το μήνα; Είναι κάπως παράξενο.
Η απάντηση από τις Υ.Δ.Ε. είναι ότι αυτά είναι εντάλματα και ο νόμος για τα εντάλματα λέει ότι τη δαπάνη την εκκαθαρίζει η Υ.Δ.Ε. και όχι ο φορέας. Παράνοια δηλαδή.
Είναι παράλογο για 10 ευρώ να ξοδεύεις αλλά 5 σε χαρτί, μελάνι, γραμματόσημα κ.λ.π.
Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα αλλάξει αυτό.
Σε εμπιστεύεται για 2.500.000 το μήνα και δε σε εμπιστεύεται για 20 ευρώ και σου ζητάει κάθε φορά τα ίδια χαρτιά.
Ελλάδα, 2013.
Μα δε φταίνε οι Υ.Δ.Ε., αλλά ο νομοθέτης. Όπως καθιερώσαν την ΕΑΠ και η πληρωμή μονίμων και αναπληρωτών απλοποιήθηκε, μπορούν να να εντάξουν και τους ωρομίσθιους σε αυτή τη διαδικασία, δημιουργώντας έναν νέο τύπο δεδουλευμένων αποδοχών. Έτσι θα πιέζονται και τα σχολεία να στέλνουν τα δικαιολογητικά τις 2-3 πρώτες ημέρες κάθε μήνα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1059 στις: Μάιος 18, 2013, 01:33:09 μμ »
Α, και κάτι ακόμα: όσοι ωρομίσθιοι δουλευουν στη Δευτεροβάθμια μπαίνουν επιτηρήσεις ΜΟΝΟ μέχρι τη μέρα που έχουν εισήγηση; Κάτι τέτοιο μου είπε ο Διευθυντής αλλά μετά το άλλαξε. Βέβαια, το πρόγραμμα των επιτηρήσεων βγήκε χωρίς να έχω καμία επιτήρηση μετά την εισήγησή μου. Όντας απών ο Διευθυντής ζήτησα να μου το αλλάξουν βασιζόμενη σ'αυτό που είχε πει στο τέλος. Έτυχε σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

Το πρώτο που ανεφέρεις πώς σου ειπε ο διευθυντης σου δεν έχει καμία λογική κ υσχύ! Σαν ωρομίσθια οφείλεις να δικαιολογήσεις τις ωρες σου καθε εβδομάδα! Εκτός κ αν σε συμπαθεί τόσο πολυ ο διευθυντης σου κ σε έχει στο χαλαρό!
Εμάς έχει βγει το πρόγραμμα των επιτηρήσεων μεχρι 30/5 .....το υπολοιπο αναμένεται
Ποια ημερομηνία έχεις εισήγηση?
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1060 στις: Μάιος 20, 2013, 10:09:09 πμ »
Έχω εισήγηση 6/6. Το ωραίο είναι ότι τσο σχολείο, επειδή δεν ξαναείχαν ποτέ ωρομίσθιους, δεν ξέρουν ότι για να πληρωθώ πρέπει να έχω ώρες επιτηρήσεων. Στο πρόγραμμα που μου έβαλαν με είχαν 1 επιτήρηση/βδομάδα μέχρι την εισήγησή μου. Τους εξήγησα την κατάσταση και έπεσαν από τα σύννεφα καθώς πίστευαν ότι είχα μισθό όπου ακόμα και αν δεν έκανα καμία επιτήρηση θα έμπαινε. Τέλος πάντων, λύθηκε το θέμα, με έβαλαν 2 επιτηρήσεις/βδομάδα (όσες ήταν και οι ώρες μου) και μέχρι τέλος των εξετάσεων.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1061 στις: Ιούνιος 03, 2013, 03:17:16 μμ »
Επίσης, η απόλυση των ωρομισθίων προβλέπεται για τις 21/06, όπως και παλαιότερα;

Τα μάθατε τα νέα;;;;Από τη διεύθυνση πληροφόρησαν το σχολείο πως απολύομαι 14/4 και όχι 21, καθώς στις 14 είναι η τελευταία μέρα των εξετάσεων!!!!!Καλά δεν ντρέπονται λίγο;;;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1062 στις: Ιούνιος 03, 2013, 04:35:23 μμ »
Η σχετική εγκύκλιος δεν προβλέπει κάτι τέτοιο. Ρώτησα προσφάτως το δ/ντή μου, και μου είπε ότι ισχύει κανονικά η 21/06 ως ημέρα απόλυσης. Τώρα, τι να πω! Εκτός πια κι αν έχει αλλάξει κάτι. Ξαναμίλα πάντως με τη δ/νση στην οποία ανήκεις, μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1063 στις: Ιούνιος 03, 2013, 04:45:49 μμ »
Τα μάθατε τα νέα;;;;Από τη διεύθυνση πληροφόρησαν το σχολείο πως απολύομαι 14/4 και όχι 21, καθώς στις 14 είναι η τελευταία μέρα των εξετάσεων!!!!!Καλά δεν ντρέπονται λίγο;;;

Εσενα μάλλον δεν έπρεπε να σε προσλάβουν καν!!!!!
 ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.