*

Ψηφοφορία

Κατάργηση των Θρησκευτικών;

Ναι ή μετατροπή τους σε Θρησκειολογία
134 (60.6%)
Όχι βέβαια, να μείνει ως έχει
87 (39.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 216

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση των Θρησκευτικών;  (Αναγνώστηκε 47685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 15, 2008, 09:53:49 μμ »
Προσδιόρισε ¨τα υπόλοιπα χαζά¨ .

Σε ποιούς αναφέρεσαι ;;;

Κι αν όντως είναι χαζά όλα όσα έχουν γραφτεί έως τώρα , γιατί ασχολείσαι ;;;    ;D ;D ;D ;D

Με το ύφος το οποίο μας απαντάς και να ήθελες να πείσεις κάποιον από εμένα και τους ομοίους μου δεν θα μπορούσες αλλά αν το ύφος σου ήταν διαφορετικό τουλάχιστον θα ήσουν σεβαστή , τώρα το έχασες και αυτό.

Πολύ λυπάμαι , αλλά ελπίζω να είσαι τουλάχιστον ευχαριστημένη με τον εαυτό σου και να θεωρείται ορθόδοξη η συμπεριφορά σου και τα επίθετα με τα οποία μας στολίζεις.

Χαιρετώ !
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:57 »

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 15, 2008, 09:55:50 μμ »
Νina1 δε λεει ηλιθιοτητες η mat. Διάβασε πιο ψύχραιμα σε παρακαλώ τι γράφουν οι συνάδελφοι.
Κι ο Siobaras μίλησε για τη συγκεκριμένη κατηγορία κληρικών που- και για μένα - κακώς βρίσκονται εντός Εκκλησίας. Δε μίλησε για όλους τους κληρικούς.
Δεν επιβάλλει κανείς την άποψή του ακόμα κι αν έχει δίκιο σε ό,τι λέει.
Θα συνέστηνα ψυχραιμία και νηφαλιότητα.
Να είστε όλοι κι όλες καλά.

ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 15, 2008, 10:08:51 μμ »
Διαγράφηκαν μηνύματα τα οποία έδωσαν στο θέμα μια τελείως διαφορετική κατεύθυνση συζήτησης , καθώς και κάποια ακόμη που το περιεχόμενο τους θα μπορούσε να είχε ειπωθεί με pm. Ελπίζουμε πως η συζήτηση θα παραμείνει στα πλαίσια ενός κόσμιου διαλόγου σχετικού με τον τίτλο.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Το παρόν θέμα δεν ασχολείται με το αν θα πρέπει να πιστεύουμε ή όχι στον χριστιανισμό , αν το κουταλάκι της θείας κοινωνίας είναι καθαρό, αν θα μας τιμωρήσει ο θεος κ.λ.π. αλλά με το αν θα πρέπει τα θρησκευτικα να διδάσκονται ή όχι στο σχολείο. Το forum αυτό είναι ένα forum εκπαιδευτικών. Υπάρχουν πάρα πολλά forum στο διαδίκτυο που ασχολούνται με απόψεις περί θρησκείας, για όσους θέλουν να συζητήσουν κάτι τέτοιο.

Το παρόν θέμα Ξανακλειδώθηκε.
Δυστυχώς η κουβέντα καταλήγει συνεχώς σε συζήτηση περί πίστης και χριστιανισμού και δεν είναι αυτό το ζητούμενο του θεματος.
Μηνύματα που ξεφεύγουν από τα πλαίσια της ερώτησης, περί διδασκαλίας δηλαδή των θρησκευτικών, θα διαγραφούν.

Αποσυνδεδεμένος itat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 05:45:48 μμ »
Η Διαρκής Ιερά Σύνοδος αποφάσισε σήμερα:
"Για το θέμα της διδασκαλίας του μαθήματος των θρησκευτικών στην δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και μετά από τα αισθήματα ανησυχίας και αγωνίας των γονέων και κηδεμόνων για την διατήρηση της διδασκαλίας του μαθήματος αυτού στη μαθητιώσα νεολαία, των οποίων δέκτης γίνεται καθημερινώς η Εκκλησία, θα αποσταλεί επιστολή της Ιεράς Συνόδου προς τον Εξοχώτατο Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη, δια της οποίας θα εκφράζεται η απόλυτη ανάγκη επιλύσεως του θέματος, σύμφωνα και με την άποψη της πλειονοψηφίας των γονέων, των θεολόγων καθηγητών και όλης της κοινής γνώμης και η παράκληση να διευκρινισθεί στους εκπαιδευτικούς η δεοντολογία περί της διδασκαλίας του μαθήματος των θρησκευτικών".

Δείτε αναλυτικότερα: http://thriskeftika.blogspot.com/2008/10/blog-post_22.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 05:50:29 μμ από itat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:57 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 08:02:40 μμ »
Δεν ξέρω για τους γονείς και κηδεμόνες, αλλά τους μαθητές δε θα τους πείραζε καθόλου ένα μάθημα λιγότερο...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 08:22:15 μμ »
Δεν ξέρω για τους γονείς και κηδεμόνες, αλλά τους μαθητές δε θα τους πείραζε καθόλου ένα μάθημα λιγότερο...

Kι εγώ συμφωνώ για λιγότερα μαθήματα.....κι ας ξεκινήσουμε απο τη νεκρή γλώσσα των αρχαίων (και μη μου πείτε πως είναι η ρίζα μας γιατί αφού δεν την καταλαβαίνω τι την θέλω;;;).....τα άχρηστα μαθηματικά που στη ζωή δεν προσφέρουν τίποτε να τίποτε....(ημίτονα συνημίτονα....εξισώσεις κ.ο.κ)....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:52:56 μμ »

Αυτά συνήθως τα λένε οι μαθητές και όχι οι καθηγητές.
Και ποιος θα κρίνει ποια είναι τα άχρηστα μαθήματα συνάδελφε; Ανάλογα με το τι μας αρέσει ή όχι θα κρίνουμε αν κάποιο μάθημα είναι άχρηστο;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 03:26:19 πμ »
  Τους μαθητές σίγουρα δεν θα τους πείραζε ένα μάθημα λιγότερο , αλλά το θέμα είναι ότι το μάθημα αυτό είναι ένα εύκολο μάθημα, αν είχαν να διαλέξουν ανάμεσα στην κατάργηση των θρησκευτικών ή της χημείας ας πούμε ή των λατινικών (στο λύκειο π.χ.) σίγουρα θα την γλίτωναν τα θρησκευτικά ως πιο εύκολα.
  Το πρόβλημα δεν είναι το μάθημα. Είναι όλα τα περιφερειακά θέματα , τα του μαθήματος δλδ (εγχειρίδια, ώρες, τρόπος διδασκαλίας, κλπ).
  Δηλαδή με την κατάργηση των θρησκευτικών, θα έχουμε μια ευρύτερη εκπαίδευση;;; Θα έχουμε αμεσο-δημοκρατία; θα έχουμε αυτοσεβασμό και ελευθερίες; ή μήπως θα έχουμε χαζό-αμερικανάκια που θα παρασύρονται εύκολα από τον κάθε αγύρτη που φτιάχνει κάθε λογής σέκτα (με σοβαρά κοινωνικό-οικονομικά αποτελέσματα) και απειλεί τόσο το άτομο ως υπόσταση προσωπικά όσο και αυτόν τον ίδιο τον κοινωνικό ιστό;;; (Πρβ. αποφάσεις ΕΕ για τα φαινόμενα επικίνδυνων σεκτών σε χώρες της Κεντρικής και Δυτικής Ευρώπης, ομοίως της Γαλλίας (που σημειωτέον είναι ανεξίθρησκο κράτος), κ.α.) 
  Φαινόμενα όπως του Jim Jones στις ΗΠΑ του 1970 (πρβ. Γενική Κοινωνιολογία - Β. Γιούλτση) θα λάβουν εκρήκτικές διαστάσεις με την εξάλειψη της υπάρχουσας (στοιχειώδους δεν αντιλέγω) θεολογικής ενημέρωσης.
  Το Θρησκευτικό συναίσθημα ξέρετε, είναι σύμφυτο αν όχι έμφυτο στον άνθρωπο, κι όσο κι αν δεν είναι αρεστό στους αρχιτέκτονες της Ευρώπης του αύριο, η θρησκευτική συνείδηση, είναι ένα στοιχείο ξεχωριστό στην ελληνική εκπαιδευτική παράδοση.
  Η Παράδοση αναγεννάται με τις προκλήσεις του μέλλοντος. Και ερωτώ:
-Τι νόημα θα έχει να εισαγάγουμε την φιλοζωία ως μάθημα, το συζυτούν οι κτηνίατροι ξέρετε για να μπουν κι αυτοί στην εκπαίδευση.. αν καταργήσουμε το μάθημα που διδάσκει τον σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον;;;
-Τι νόημα θα είχε να εισαγάγουμε το μάθημα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, αν καταργήσουμε το μάθημα που μέσα από τις θεματικές του αναγνωρίζει στον άνθρωπο την αξία του να βλέπεις στον διπλανό σου τον εαυτό σου (αγάπα τον πλησίον σου, ως σεαυτώ)
-Τι νόημα θα είχε ένα σχολείο που θα παρέβλεπε την ανώτερη εγκεφαλική λειτουργία (πρβ. Κλινική Νευρολογία) όπως η θρησκευτική λειτουργία (προσευχή);;;
-Τι νόημα θα είχε να μιλάμε για την εθνική παλιγεννεσία, αν λησμονήσουμε το μαρτύριο του Πατριάρχου Γρηγορίου του Ε' ;;

  Τελικά συνάδελφοι , τι νόημα έχει το θέμα αυτό;; Δεν είναι εκ του πονηρού;;; Ή μήπως όλα όσα σας λέω απλά σας μοιάζουν επιχειρήματα για προάσπιση μιας συντεχνίας (του συναφιού μου δλδ);;;
 
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:50:05 μμ »
Θέμα νοοτροπίας είναι....και όχι θέμα μαθημάτων.
Για να συννενοούμαστε λοιπόν..........το μάθημα των θρησκευτικών είναι μάθημα που μπορεί να προσφέρει στους μαθητές πολύ περισσότερα απο ότι νομίζουμε.....αρκεί να διδάσκεται όχι με τον τρόπο της κατήχησης...αλλά με τον τρόπος της έρευνας, του ψαξίματος.....και ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 09:51:28 πμ »
όλοι κάναμε Θρησκευτικά στο σχολείο και θέλω να ρωτήσω μία προσωπική ερώτηση :

Πιστεύετε ότι σας προσέφερε κάτι ;

Εμένα όχι , πάντως .

Πιο πολλά θα προσέφεραν όλες αυτές οι ώρες αν ήταν αφιερωμένες στην σεξουαλική διαπαιδαγώγηση που λείπει από το σχολείο.
Αλλά επειδή όλοι έχουμε δικαίωμα να μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα πάνω σε κάτι που μας ενδιαφέρει , το να γινόταν προαιρετικό θα ήταν η καλύτερη λύση , πιστεύω . Εμένα απλά με έκανε να μην πλησιάζω σε εκκλησία για κανένα άλλο λόγο παρά μόνο για να δω τις εικόνες (οι περισσότερες εκκλησίες είναι μουσεία).
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 12:54:48 μμ »

Εγώ είμαι της άποψης ότι ό,τι μαθαίνει κάποιος κάνει καλό, φτάνει να το διδάσκεται με το σωστό τρόπο και στην κατάλληλη ηλικία, για να μην αντιδρά έτσι όπως αντέδρασες εσύ που βλέπεις τις εκκλησίες σαν μουσεία.
Γιατί συνήθως η αντιδραστική συμπεριφορά δεν οδηγεί σε σωστές απόψεις.
Αυτό ισχύει και για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και για άλλα μαθήματα.
Όταν είναι κάποιος ώριμος θα τα δεχτεί, έστω και αν διαφωνεί. Θα προβληματιστεί όμως και δε θα αντιδράσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 05:09:45 μμ »
. Εμένα απλά με έκανε να μην πλησιάζω σε εκκλησία για κανένα άλλο λόγο παρά μόνο για να δω τις εικόνες (οι περισσότερες εκκλησίες είναι μουσεία).

η υπόλοιπη οικογένεια σου έχει την  ίδια άποψη με έσενα; Δεν "πλησιάζουν" την εκκλησία όπως λες;
Δεν νομίζω το σχολείο να σου προκάλεσε αυτή την απέχθια(:έτσι γράφεται;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Atetra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 06:40:53 μμ »
δεν έχω για την ώρα εμπειρία σαν δασκάλα, αλλά νομίζω ότι αυτό που θα έκανα θα ήταν να εξηγήσω στο παιδί ότι η χρησιμότητα αυτής της ιστορίας, είναι να καταλάβουμε ότι ο Θεός δεν θα έβαζε ποτέ τον άνθρωπο στην θέση να προκαλέσει κακό. Αυτό είναι το μήνυμα και αυτός είναι ο σκοπός της ιστορίας αυτής. Συνεπώς, εάν ποτέ κάποιος ερχόταν, ακόμη και ο Θεός, να μας προτρέψει να προξενήσουμε βλάβη και πόνο σε μια άλλη ζωή, εμείς θα έπρεπε να μείνουμε ψύχραιμοι και να πράξουμε με βάση το Νόμο της αγάπης και του σεβασμού...και ελπίζω να τον κάλυπτα το μαθητή.... :)

Αποσυνδεδεμένος Atetra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 06:46:45 μμ »
Η ερώτηση που θα κάνω απευθύνεται κυρίως σε δάσκαλους κα θεολόγους και ίσως είναι λίγο ακραία αλλά εγώ την είχα κάνει στο δάσκαλό μου και είχα τιμωρηθει με ξύλο.
Στην τρίτη ή στην τετάρτη του δημοτικού κάνουνε ως κεφάλαιο τη θυσία του Αβραάμ.(Ως γνωστόν έλαβε εντολή από το θεό να σκοτώσει το παιδί του).
Και ερωτώ αν κάποιος μαθητής σας ρωτήσει : "Κύριε αν έρθει ο θεός στο όνειρό μας και μας πει να κάνουμε το τάδε κακό , τί να κάνουμε?"
τί θα απαντήσετε?

Υ.Γ. Δεν παίρνω καμία θέση απλά θέλω να δω πώς θα αντιδρούσε ένας ειδικευμένος εκπαιδευτικός πάνω στο θέμα...

δεν έχω για την ώρα εμπειρία σαν δασκάλα, αλλά νομίζω ότι αυτό που θα έκανα θα ήταν να εξηγήσω στο παιδί ότι η χρησιμότητα αυτής της ιστορίας, είναι να καταλάβουμε ότι ο Θεός δεν θα έβαζε ποτέ τον άνθρωπο στην θέση να προκαλέσει κακό. Αυτό είναι το μήνυμα και αυτός είναι ο σκοπός της ιστορίας αυτής. Συνεπώς, εάν ποτέ κάποιος ερχόταν, ακόμη και ο Θεός, να μας προτρέψει να προξενήσουμε βλάβη και πόνο σε μια άλλη ζωή, εμείς θα έπρεπε να μείνουμε ψύχραιμοι και να πράξουμε με βάση το Νόμο της αγάπης και του σεβασμού...και ελπίζω να τον κάλυπτα το μαθητή....  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.