*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 267724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος araxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1302 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:03:59 μμ »
Η ΔΔΕ Αιτ/νίας μόλις μου τηλεφώνησε -οχι η ίδια, ένας υπάλληλος ;)- και μου είπαν αύριο 9 το πρωί να πάω να κάνω την αίτηση τοποθέτησης (βρίσκομαι ανάμεσα στους 20 πρώτους). Σε σας δεν τηλεφώνησαν;

Πάντως πρέπει να προσέξετε όσοι είστε στο μεταίχμιο. Απ' ότι κατάλαβα σε αρκετές δβαθμιες δεν έχουν στείλει τα σχολεία θέσεις για ΠΔΣ επίτηδες. Πολύ πιθανόν μόλις διοριστούν οι πρώτοι σύμφωνα με τις δηλωμένες θέσεις, ξαφνικά, λίγο αργότερα θα δημιουργηθούν νέα τμήματα σε καλύτερες περιοχές. Αλλά ποιος παίρνει το ρίσκο να μη δηλώσει τώρα και να περιμένει για αργότερα; κι αν δε γίνουν κι άλλα τμήματα; προσέξτε πάντως και να το κοιτάτε συνέχεια, γιατί πάλι θα δείτε 23χρονα με 10ωρα και θα αναρωτιόμαστε όλοι "μα πώς";

Καλά, εγώ δεν έχω καμια ελπίδα...βρίσκομαι γύρω στο 100+. Αναρωτιέμαι απλά τι συμβαίνει....!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:50 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1303 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:17:57 μμ »
Mη χάνεις τις ελπίδες σου. αρκετοί όπως εγώ που θα διοριστώ τώρα, θα παραιτηθούμε γιατί θα μας καλέσουν ωρομισθιους στο πρωινό... οπότε θα καλέσουν κι άλλους αργότερα. βέβαια το 100 που βρίσκεσαι δεν είναι και καλό νούμερο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Πάντως παρατήρησα ότι όλοι όσοι είναι πάνω από μένα με παλιότερα πτυχία ή και της ίδιας χρονιάς, δεν έχουν δώσει ποτέ ΑΣΕΠ και στον πίνακα ωρομισθίων βρίσκονται πολύ χαμηλά. Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι θα γίνει την επόμενη χρονιά.
Υποψιάζομαι επίσης ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ του 2011, όλοι θα έχουν ένα πολύ καλό κίνητρο να συμμετάσχουν, οπότε βλέπω τις αιτήσεις, τουλάχιστον στους υποψηφίους φιλόλογους, να ξεπερνούν τις 20.000!!! (νομίζω γύρω στους 17.000 κάναμε αιτήσεις για τον ΑΣΕΠ 2009.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2009, 01:19:34 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος niovi2908

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1304 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:18:30 μμ »
Καλημέρα!Στο Βόλο τα τμήματα τα οποία θα δημιουργηθούν είναι 30!Για τουσ πε03 μιλάω!!!!!!αλλά με δεκάωρο....από ότι μου είπε ο ύπέυθυνος!Ακόμα βέβαια δεν έχουν αρχίσει να καλόυν κόσμο!!!Εν αναμονή λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1305 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:33:38 μμ »

Εχω την αισθηση οτι ξαφνικα πολλοι λυκειαρχες αποφασισαν να μη γινει ΠΔΣ στα σχολεια τους.



Ναι, γιατί πέρυσι (και πιο πριν) έφτιαχναν τμήματα με εικονικούς πολλούς (ή και όλους τους) μαθητές αφενός για να βολεύονται κάποιοι (όχι τυχαίοι) που δίδασκαν στα εικονικά τμήματα και αφετέρου για να τσεπώνει ο συντονιστής (πολύ συχνά ο ίδιος ο λυκειάρχης) τα λεφτά (αφού πληρώνεται ανάλογα με τον αριθμό των τμημάτων, η εγκύκλιος φυσικά δεν διευκρίνιζε οτι τα τμήματα δεν έπρεπε να είναι εικονικά, μην ξεχνάμε οτι η "εικονικότητα" είναι θεσμοθετημένη στο Ελλαδιστάν, π.χ. εικονικές εφημερίες γιατρών του ΕΣΥ κτλ). Οι μαθητές υπέγραφαν οτι ενδιαφέρονται να γίνει το τμήμα, αφού έπαιρναν εντολή να το κάνουν, για να γίνει το τμήμα. Μετά όλοι αυτοί οι μαθητές πήγαιναν φροντιστήριο και όχι φυσικά ΠΔΣ αφού δεν είναι τρέντυ...

Το μόνο πρόβλημα ήταν μην τυχόν και γίνει κανένας έλεγχος αν π.χ. ο Διευθυντής της ΔΔΕ ήταν σε άλλη πολιτική παράταξη.

Συνήθη πράγματα δηλαδή στο Ελλαδιστάν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2009, 01:52:40 μμ από El_Pikpo »
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:50 »

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1306 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 01:47:04 μμ »
Με βάση τα παραπάνω, μπορούμε να συμπεράνουμε οτι για να γίνουν πολλά τμήματα ΠΔΣ πρέπει να πηγαίνουν οι μαθητές σε αυτά με το ζόρι (όπως στο πρωϊνό πρόγραμμα).

Και με την ίδια λογική, αν η παρακολούθηση του πρωϊνού προγράμματος γινόταν προαιρετική, τότε τα σχολεία θα ήταν άδεια. Μήπως πρέπει να το ζητήσει αυτό η ΟΛΜΕ ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο της κόπωσης των εκπαιδευτικών που επέρχεται άσκοπα, κάτι που θα αποδειχθεί μόλις γίνει προαιρετική η παρακολούθηση του πρωϊνού προγράμματος;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1307 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:01:59 πμ »
Να ρωτησω κατι, εαν γνωριζετε... Φιλη μου την καλεσαν απο Ηλεια - που οπως φαινεται εχει καλεσει αρκετο κοσμο- και αναρωτιεται εαν αποδεκτει τη θεση εκει, θα εχει τη δυνατοτητα να παραιτηθει εαν την καλεσουν απο αττικη? Λογικα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα... ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1308 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:27:32 πμ »

Η δυνατότητα υπάρχει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1309 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:51:14 πμ »
Πρίν λίγο τηλεφώνησα στην Δευτεροβάθμια Δυτ. Αττικής.

 Εως τώρα υπάρχει ανταπόκριση από τα 2 ΕΠΑΛ της Ελευσίνας ,ενα ΓΕΛ της Ελευσίνας και ένα των Ανω Λιοσίων.
Υπάρχει τελεσίγραφο έως σήμερα το μεσημέρι, το αργότερο Δευτέρα πρωί ,οι διευθυντάδες να έχουν καταθέσει τις ανάγκες του σχολείου και από Δευτέρα μεσημέρι και μετά θα αρχίσουν να καλούν.
Για το σύνολο των ωρών έως τώρα απέφυγε να με ενημερώσει.


ΥΓ. Σύνολο έχουμε 15 σχολεία.

"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1310 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:09:34 μμ »

Η δυνατότητα υπάρχει.


έχω μια απορία: η επιλογή των μαθημάτων στην πρόσθετη πως γίνεται;;; πάει κ αυτο με τη σειρά του πίνακα, ή αποφασίζουν όλοι οι συνάδελφοι μαζί κάνοντας αμοιβαίες υποχωρήσεις;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1311 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:26:38 μμ »

Η δυνατότητα υπάρχει.


έχω μια απορία: η επιλογή των μαθημάτων στην πρόσθετη πως γίνεται;;; πάει κ αυτο με τη σειρά του πίνακα, ή αποφασίζουν όλοι οι συνάδελφοι μαζί κάνοντας αμοιβαίες υποχωρήσεις;;

Αυτό κανονικά πρέπει να γίνεται με συνεννόηση των συναδέλφων μεταξύ τους, γιατί οι περισσότεροι έχουν προτιμήσεις στα μαθήματα, που δεν είναι απαραίτητα οι ίδιες. Αν δεν υπάρξει συμφωνία τότε τη λύση θα πρέπει να δώσει ο σχεδιαστής.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1312 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:30:31 μμ »

Η δυνατότητα υπάρχει.


έχω μια απορία: η επιλογή των μαθημάτων στην πρόσθετη πως γίνεται;;; πάει κ αυτο με τη σειρά του πίνακα, ή αποφασίζουν όλοι οι συνάδελφοι μαζί κάνοντας αμοιβαίες υποχωρήσεις;;

Αυτό κανονικά πρέπει να γίνεται με συνεννόηση των συναδέλφων μεταξύ τους, γιατί οι περισσότεροι έχουν προτιμήσεις στα μαθήματα, που δεν είναι απαραίτητα οι ίδιες. Αν δεν υπάρξει συμφωνία τότε τη λύση θα πρέπει να δώσει ο σχεδιαστής.

στους φιλολογους συμφωνία;;; δύσκολο!! εμάς επέλεξαν με τη σειρά πάντως  κ ό τι έμεινε- δηλ τα δύσκολα της γ λυκειου -τα πήρε ο τελευταίος  ;)!
ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1313 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 04:00:11 μμ »
πληροφορια για πδσ στη μαγνησια.το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα.ενδεχομενως να καλεσουν απο την δευτερα 26/10 γιατι δεν υπαρχουν γραφει χρηματα.ζησε μαη μου να φας .....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1314 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 04:11:52 μμ »
Εμάς μας τηλεφώνησαν χτες, σήμερα πήγαμε και με τη σειρά μας στον πίνακα πήρε ο καθένας 10 ώρες σε όποιο σχολείο ήθελε! (ακόμα αναρωτιέμαι μήπως έκανα βλακεία που δε διάλεξα δυσπρόσιτο, αλλά είναι 1,5 ώρα δρόμος και χάλια δρόμος μάλιστα).
Τη Δευτέρα θα πάμε στο σχολείο που διαλέξαμε κι εκεί σε συνεννόηση με το σχεδιαστή θα δούμε τι τάξεις και τι μαθήματα θα κάνουμε.
Α! σήμερα στη β/θμια υπογράψαμε και τη σύμβαση, αμέσως, με σημερινή ημερομηνία -κρίμα, είχα την ελπίδα ότι θα μας την ξεκινούσαν από 19/10....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1315 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 12:11:20 πμ »
Πηρα τηλ. στις δευτερ. της αττικης : η Δ θα καλεσει απο αυριο  -  η Δυτ. Αττικη απο δευτερα γιατι δεν της εχουν στειλει τα τμηματα  -  ο Πειραιας απο αυριο ή δευτερα γιατι εχουν στειλει ελαχιστα τμηματα  -  η Α εχει ηδη καλεσει 20 ( η υπαλληλος ηταν αγενεστατη κ μου ειπε οτι μπορει να μην καλεσουν κι αλλους - γεγονος που δεν πιστευω!)  -   η Γ εχει ηδη καλεσει 30, θα συνεχισει να καλει κ μου ειπε οτι θα καλεσει πολλους. (ΠΕ02)
    Εννοείς η Γ Αθήνας; Είμαι στην πρώτη 30άδα (ΠΕ02) και δε με πήραν τηλέφωνο!
Τελικα εως τωρα σε εχει καλεσει η γ αθηνας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.