*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316876 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #504 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:28:04 μμ »
Έκθεση β κ γ λυκείου...βαρύ πυροβολικό.. ???1,3 ώρα επαρκεί για τη β λυκείου ή δίωρο ?
Δώστε ιδέες και προτάσεις διδασκαλίας σε ιδιαίτερο.Τους δίνεται λεξιλόγο να το μάθουν?αν ναι ποιό χρεισημοποιείτε?
τι καθήκοντα τους δίνεται για την επόμενη φορά ολόκληρο κρητήριο ή μεμονομένες ασκήσεις?
Έχετε υπόψιν σας κάποιο καλό βιβλίο με τη θεωρία που να περιλαμβάνει ασκήσεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #505 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:36:02 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, στην Α Λυκείου στα Αρχαία η γραμματική και το συντακτικό θεωρούνται γνωστά πάνω κάτω. Ετοιμάζω ένα φυλλάδιο με θεωρία συντακτικού και κάποιες ασκήσεις γιατί θέλω να κάνουμε επανάληψη.
Το επιρρηματικό κατηγορούμενο δεν έχει διδαχτεί κανονικά στο γυμνάσιο, ούτε το προληπτικό. Λέτε να τα συμπεριλάβω στο φυλλάδιο ή είναι too much και να περιοριστώ στο απλό κατηγρούμενο και στη λίστα των συνδετικών ρημάτων?

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #506 στις: Αύγουστος 31, 2011, 04:05:39 μμ »
Καλησπερα,monogramma!Πιστευω ειναι καλυτερα να περιοριστεις μονο στο απλο κατηγορουμενο σε συνδυασμο με τα στνδετικα ρηματα,μιας και το επιρρηματικο και το προληπτικο διδσκονται στην α λυκειου.Ο μαθητης σου απ'οτι καταλαβα τωρα δεν θα παει α λυκειου?εχει αλλαξει κατι στην υλη τωνα αρχαιων α λυκειου,αν γνωριζεις ενημερωσε με γιατι κιεγω θαχω μαθητη α λυκειου φετος.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 31, 2011, 04:46:13 μμ »
Γεια σου Δώρα!
Δεν είχα ποτέ πριν μαθητή Α Λυκείου, οπότε δε μπορώ να σε διαφωτίσω για την ύλη  ::)
Έχω ακόμα μια ερώτηση:
Πιστεύετε έχει νόημα στις σημειώσεις που φτιάχνω να συμπεριλάβω μερικές λίστες με μεταβατικα και δίπτωτα ρήματα? Τί εννοώ: λίστες με ρήματα που συντάσσονται με γενική και δοτική. Ποια ρήματα είναι δίπτωτα και τα αντικείμενα τους σε τί πτώσεις μπαίνουν. Μου φαίνεται λίγο χαωτικό κάτι τέτοιο, μιας και είναι τόσα άλλα που πρέπει να δοθεί βάση (δευτερεύουσες, πλάγιες πτώσεις, γραμματική και ερμηνευτικά κειμένου κτλ) αλλά δεν πρέπει να τα μάθουν έστω κάποια από αυτά τα ρήματα? Ή είναι ανεύφικτο αυτό που σκέφτομαι? ??? Και αν δεν τα μάθουν πώς θα συντάξουν όταν θα συναντήσουν αντικείμενα που δεν είναι σε αιτιατική που βγάζει μάτι??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 31, 2011, 04:50:38 μμ »
γεια σας και από εμένα ,από μα γρήγορη ματιά που είχα ρίξει στο νέο πρόγραμμα της Α λυκείου ,νομίζω ότι τα αρχαία ελληνικά δε θα διδάσκονται όπως παλαιότερα,δηλαδή δε θα δίνεται βαρύτητα στα γραμματικά και συντακτικά σχόλια παρά στην κατανόηση των κειμένων,ρίχτε και εσείς μια ματιά όχι τίποτα άλλο μην ετοιμάζετε σημειώσεις άδικα στη σελίδα του υπουργείου υπάρχει η ύλη για όλα τα μαθήματα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 31, 2011, 04:53:25 μμ »
τα αρχαία ελληνικά δε θα διδάσκονται όπως παλαιότερα,δηλαδή δε θα δίνεται βαρύτητα στα γραμματικά και συντακτικά σχόλια παρά στην κατανόηση των κειμένων....

επιτελους, να κατι σωστο !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 31, 2011, 04:59:22 μμ »
Λιστες με μεταβατικα,διπτωτα κ.τ.λ ρηματα και αλλες τετοιες λεπτομερειες ειναι σκοπιμο να δινονται στη διδασκαλεια αγνωστου,αρα στη β λυκειου.Φυσικα αν τα συναντας σε κειμενο ,τα επισημαινεις απο τωρα,ωστε να μεινουν στα παιδια τουλαχιστον τα βασικα,δηλ.αυτα που απαντωνται πολυ συχνα.Τις πολλες πολλες λεπτομερειες αστες για του χρονου,εκτος κι αν εχεις κανεναν μαθητη πολυ ξεφτερι,οποτε εκει ιδιαιτερο ειναι κανεις ο,τι θελεις,ακομα και αγνωστο...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #511 στις: Αύγουστος 31, 2011, 05:39:27 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά!
Έρση οι πληροφορίες αυτές του ΥΠΕΠΘ πού είναι ακριβώς? Μπορείς να μου δώσεις λίνκ?
Δεν τα βρήκα στο site

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:53:26 μμ »
γεια σας και από εμένα ,από μα γρήγορη ματιά που είχα ρίξει στο νέο πρόγραμμα της Α λυκείου ,νομίζω ότι τα αρχαία ελληνικά δε θα διδάσκονται όπως παλαιότερα,δηλαδή δε θα δίνεται βαρύτητα στα γραμματικά και συντακτικά σχόλια παρά στην κατανόηση των κειμένων,ρίχτε και εσείς μια ματιά όχι τίποτα άλλο μην ετοιμάζετε σημειώσεις άδικα στη σελίδα του υπουργείου υπάρχει η ύλη για όλα τα μαθήματα
κι εγω θελω να μου πεις το link αν μπορεις
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 31, 2011, 07:20:35 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα! Πόσταρα το ίδιο μήνυμα και στο θέμα με τις τιμές για ιδιαίτερα (αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι δνε ταιριάζει εδώ, μπορεί να το σβήσει)

Αγαπητοί συνάδελφοι χρέιαζομαι τη βοήθειά σας! Τι τιμη προτεινετε για ιδιαίτερα σε μαθήτρια β' λυκείου; Θα επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση και θα κάνουμε όλα τα φιλολογικά (γενικής παιδείας και κατεύθυνσης).

Παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίσουμε:
- Οι τιμές εδώ κυμαίνονται γύρω στα 15-18 Ε      λατρεμένη επαρχία  :D  :D :D :D
- Η οικογένεια είναι οικονομικά πιεσμένη
- Εγώ έχω μόλις 6 μήνες στην συγκεκριμένη περιοχή και θα μείνω για πάντα εδώ (έτσι ελπίζω τουλάχιστον  ;D), οπότε θέλω να διευρύνω τον κύκλο μου
- Η μαθήτρια θα μου φέρει σίγουρα αλλη μία, ίσως και 2 φίλες της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   ;D

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 31, 2011, 08:06:15 μμ »
Παραθέτω το σχετικό σύνδεσμο για τις οδηγίες διαδασκαλίας στην Α λυκείου

 http://www.alfavita.gr/artro.php?id=41369

λόγω του ότι δεν έχω μαθητές της Α λυκείου δεν το έχω διαβάσει προσεχτικά 

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 31, 2011, 09:54:24 μμ »
πάρα πολύ γενικά και αόριστα ....τα αναφέρει η εγκύκλιος,μου φαίνεται οι μαθητές μας θα μας κατατοπήσουν εφόσον έχουν πάρει κατεύθυνση απ'τους καθηγητές τους στο σχολείο....

αν κάποιος κατάλαβε κάτι πιο συγκεκριμένο να μου το πει...δηλ δεν θα μαθαίνοθν μετάφραση...δεν θα υπάρχει ώρα εγχειριδίου για γραμματική και συντακτικό.. ???

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:18:02 πμ »
Καλησπερα και απο εμενα! Πόσταρα το ίδιο μήνυμα και στο θέμα με τις τιμές για ιδιαίτερα (αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι δνε ταιριάζει εδώ, μπορεί να το σβήσει)

Αγαπητοί συνάδελφοι χρέιαζομαι τη βοήθειά σας! Τι τιμη προτεινετε για ιδιαίτερα σε μαθήτρια β' λυκείου; Θα επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση και θα κάνουμε όλα τα φιλολογικά (γενικής παιδείας και κατεύθυνσης).

Παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίσουμε:
- Οι τιμές εδώ κυμαίνονται γύρω στα 15-18 Ε      λατρεμένη επαρχία  :D  :D :D :D
- Η οικογένεια είναι οικονομικά πιεσμένη
- Εγώ έχω μόλις 6 μήνες στην συγκεκριμένη περιοχή και θα μείνω για πάντα εδώ (έτσι ελπίζω τουλάχιστον  ;D), οπότε θέλω να διευρύνω τον κύκλο μου
- Η μαθήτρια θα μου φέρει σίγουρα αλλη μία, ίσως και 2 φίλες της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   ;D
οταν μιλαμε για τοσες ωρες κ με το ενδεχομενο να ερθουν κ αλλα παιδια μαζι,πιστευω πως 15 ευρω ειναι καλα!

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:20:18 πμ »
Καλησπερα και απο εμενα! Πόσταρα το ίδιο μήνυμα και στο θέμα με τις τιμές για ιδιαίτερα (αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι δνε ταιριάζει εδώ, μπορεί να το σβήσει)

Αγαπητοί συνάδελφοι χρέιαζομαι τη βοήθειά σας! Τι τιμη προτεινετε για ιδιαίτερα σε μαθήτρια β' λυκείου; Θα επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση και θα κάνουμε όλα τα φιλολογικά (γενικής παιδείας και κατεύθυνσης).

Παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίσουμε:
- Οι τιμές εδώ κυμαίνονται γύρω στα 15-18 Ε      λατρεμένη επαρχία  :D  :D :D :D
- Η οικογένεια είναι οικονομικά πιεσμένη
- Εγώ έχω μόλις 6 μήνες στην συγκεκριμένη περιοχή και θα μείνω για πάντα εδώ (έτσι ελπίζω τουλάχιστον  ;D), οπότε θέλω να διευρύνω τον κύκλο μου
- Η μαθήτρια θα μου φέρει σίγουρα αλλη μία, ίσως και 2 φίλες της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   ;D
οταν μιλαμε για τοσες ωρες κ με το ενδεχομενο να ερθουν κ αλλα παιδια μαζι,πιστευω πως 15 ευρω ειναι καλα!

Και εγω ετσι πιστευω.. Ευχαριστω πολυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.