*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 09:08:01 πμ »
stroumfita  πολύ καλό το''πάρτα και φυγε" :D :) :Dπολύ μου άρεσε20 νομίζω ότι είναι οκ γιατί ο φιλολογος που του κανει αρχαία παίρνει 15 την ώρα και κανει μαθημα μαζι με δυο φιλους του δηλαδη τους παίρνει 45 την ωρα.η κοπελα που λες ειναι θεωρητικη?

karxarias 29 έχεις απόλυτο δικιο με τους συγγενεις αλλα ειναι ενταξει οι συγκεκριμενοι παλαιοτερα αλλοι  μου ειχαν πει ''τι ωραια που περασες ιωαννα μου φιλολογος ολα τζαμπα θα μαες τα κανεις'' :-Xαλλά τζαμπα ούτε ο θεός δεν δινει τίποτα πρέπει να έχεις μια άλφα διαγωγη. πόσο μάλλον έγω που ούτε θεός είμαι και  η μόνη μου έργασία είναι τα ισιαίτερα ;) :)

ναι θεωρητική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:38:48 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 03:17:14 μμ »
"Ξεθάβω" άλλη μια φορά αυτό το topic, ζητώντας και πάλι τα φώτα σας.

Έχω μια κοπελίτσα στην έκθεση, δευτέρα λυκείου, θετική κατεύθυνση. Χθες μου είπε πως θέλει να αλλάξει κατεύθυνση του χρόνου και να πάει Θεωρητική. Ζήτησε να της κάνω μάθημα στα Αρχαία και στα Λατινικά.

Στα Αρχαία ξέρω λίγο-πολύ πώς θα δουλέψω, αλλά για τα Λατινικά η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά άπειρη.

Δε μου έχει ξανατύχει παρόμοια περίπτωση και φοβάμαι ότι δε θα προλάβω μέσα σε ένα καλοκαίρι (από το καλοκαίρι θέλει να ξεκινήσουμε)  να της βγάλω όλη την ύλη της Β Λυκείου. Καταλαβαίνω ότι θα αφήσω τα κείμενα στην άκρη και ότι θα ασχοληθώ μόνο με τα γραμματικο-συντακτικά, αλλά θα προλάβουμε? Η κοπελιά είναι αρκετά καλή, αλλά λίγο τεμπέλα. Με πόσες ώρες τη βδομάδα πιστεύετε ότι μπορεί να βγει η ύλη χωρίς να εξαντλήσω το παιδί και χωρίς να το κάνω να σιχαθεί τα Λατινικά?

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 04:12:34 μμ »
"Ξεθάβω" άλλη μια φορά αυτό το topic, ζητώντας και πάλι τα φώτα σας.

Έχω μια κοπελίτσα στην έκθεση, δευτέρα λυκείου, θετική κατεύθυνση. Χθες μου είπε πως θέλει να αλλάξει κατεύθυνση του χρόνου και να πάει Θεωρητική. Ζήτησε να της κάνω μάθημα στα Αρχαία και στα Λατινικά.

Στα Αρχαία ξέρω λίγο-πολύ πώς θα δουλέψω, αλλά για τα Λατινικά η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά άπειρη.

Δε μου έχει ξανατύχει παρόμοια περίπτωση και φοβάμαι ότι δε θα προλάβω μέσα σε ένα καλοκαίρι (από το καλοκαίρι θέλει να ξεκινήσουμε)  να της βγάλω όλη την ύλη της Β Λυκείου. Καταλαβαίνω ότι θα αφήσω τα κείμενα στην άκρη και ότι θα ασχοληθώ μόνο με τα γραμματικο-συντακτικά, αλλά θα προλάβουμε? Η κοπελιά είναι αρκετά καλή, αλλά λίγο τεμπέλα. Με πόσες ώρες τη βδομάδα πιστεύετε ότι μπορεί να βγει η ύλη χωρίς να εξαντλήσω το παιδί και χωρίς να το κάνω να σιχαθεί τα Λατινικά?

τα λατινικά βγαίνουν, μην ανησυχείς! πέρυσι ανέλαβα μαθητή γ' λυκείου τέλη σεπτεμβρίου χωρίς να έχει καμία απολύτως ιδέα στα λατινικά-χωρίς υπερβολή. κάναμε αγώνα δρόμου μέχρι μέσα μαρτίου που ήθελα να βγάλω την ύλη για να ξεκινήσουμε επαναλήψεις. άρχικα είχαμε πει για 2 ώρες/εβδομάδα, αλλά όποτε χρειαζόταν κάναμε και 3. το αποτέλεσμα με δικαίωσε! έγραψε 13! καθόλου καλός μαθητής-ήταν το μεγαλύτερο που έγραψε σε όλα  :D! πετύχαμε το στόχο ο οποίος ήταν το 14-δε θα έγραφε με τίποτα παραπάνω. εννοείται πως αφήνεις στην άκρη τα κείμενα της β' και μπαίνεις κατευθείαν στη γραμματική. αφού θα ξεκινήσετε το καλοκαίρι, μπορείς να της κάνεις 4-5 ώρες/εβδομάδα για να τα καλύψετε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 04:13:43 μμ »
αφου θα κανει για 1η φορα Λατινικα, τοτε μες το καλοκαιρι φροντισε να τελειωσεις την υλη της β'λυκειου.
κυριως γραμματικη και συνατακτικο. αλλά παραλληλα ξεκινηστε και τα κειμενα εστω 5 στιχους ανα διδακτικη ωρα.
θεωρω οτι για λατινικα και κατα τη θερινη περιοδο κανε της 4 ωρες την εβδομαδα, ωστε απο σεπτεμβριο να ξεκινησετε κανονικα.

εξαρταται τωρα το ποσες ωρες συνολικα θα της κανεις μαθημα.
αν για παραδειγμα θελει 6 ωρες την εβδομαδα και αυτες πρεπει να μοιραστουν σε 3 μαθηματα τοτε αναγκαστικα πανε σε 2 ωρο το λατινικα.

ειναι και τεμπελουλα?
το φορτε μου!!!!!!
κανε την "φιλη" ωστε να την κερδισεις.
εξηγησε της ορισμενα πραγματα πανω στην υλη και βριετε μαζι το τροπο που θα εργαστειτε.
επισης βαλε της να ακουσει το τραγουδι του Λουκιανου Κελαηδονη "Επαγγελματικος Προσανατολισμος" Αυτο ως αφορμηση !!!!
(το εβαλα το πρωι στο φορουμ, ψαξε το)

ελπιζω να βοηθησα.
καλη τυχη στη μαθητρια σου. (καλα που εμπλεξε με σενα γιατι αν εμπλεκε με μενα....αστο)
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:38:48 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 04:23:09 μμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για την "ένεση" αισιοδοξίας. Αφού μου λέτε ότι είναι εφικτό, τότε θα μπούμε και οι 2 στα βαθιά! Καλά θα κάνω λοιπόν να αρχίσω τον προγραμματισμό μου και το υλικό μου από τώρα, ώστε τον Ιούλιο να είμαι έτοιμη!

Μάρκο ναι, είναι λίγο τεμπελίτσα, αλλά έχουμε πολύ καλή σχέση μεταξύ μας και την πιάνω στο φιλότιμο!
Γενικώς, τα πάμε πολύ καλά!

Σας ευχαριστώ πολύ-πολύ!

 :) :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 04:43:53 μμ »
τα πατε πολυ καλα   τωρα,......
σε 6 μηνες θελω να δω τι θα μου πεις......ελπιζω να εχετε την ιδια γνωμη η μια για την αλλη !! χαχαχα
κουραγιο !!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 09:46:04 πμ »
τα λατινικά δ θα πρεπε να σε αγχώνουν τόσο νομίζω όσο το άγνωστο στα αρχαία καθότι δεν είχε καμία επαφή με άγνωστο θέμα στη β λυκείου. τα λατινικά με 3 ώρες τη βδομάδ ακαι λίγη πίεση βγαίνουν το καλοκαίρι, μην παραμελήσεις όμως τα αρχαία.. γνώμη μου

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 11:46:17 πμ »
Στα αρχαία δε θα έχει πρόβλημα, με δεδομένο ότι στην Πρώτη Λυκείου τους Ιστοριογράφους τους της έκανα σαν άγνωστο, εννοώ με την ίδια μέθοδο. Οπότε έχει κάποια επαφή, ακόμα κι αν δεν το ξέρει ακόμη!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:35:03 μμ »
καλησπερα παιδες...θελω συμβουλη...
εχω μια μικρη και ο καθηγητης τους εβαλε να κανουν μια εργασια για ενα λογοτεχνικο βιβλιο...επειδη ομως δεν θα προλαβουμε να την κανουμε (την πεμπτη πρεπει να την παραδωσει)μου ζητησε η μητερα της να την κανω εγω και να την αντιγραψει η μικρη...περυσι ειχαμε κανει μαζι την εργασια και πηρε αριστειο...αλλα την καναμε μαζι...φετος θελει να την κανω μονη μου και ουτε το βιβλιο δεν καθεται να διαβασει να ξερει τουλαχιστον περι τινος προκειται...τι να κανω;; η μητερα της μου το εθεσε με τετοιο τροπο που δεν μπορεσα να αρνηθω..αυτο θα πρεπει να το χρεωσω παραπανω;; και αν ναι ποσο;; ρε παιδια δεν ειναι αντιπαιδαγωγικο αυτο;; δεν ειναι προτιμοτερο να μην την κανει καθολου ,απ το να της την κανω εγω;;ποιο το οφελος της τοτε απλα ενα βραβειο ακομα;; ???τι να κανω;;;;;;
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:43:04 μμ »
Αν θες τη γνώμη μου, να μην το κάνεις. Οι εργασίες του σχολείου είναι για τα παιδιά, και όχι για μας τους ιδιαιτεράδες. Μου έχουν τύχει περιπτώσεις να μου ζητάνε ανάλογα πράγματα και αρνήθηκα, εξηγώντας πως οι εκάστοτε εργασίες έχουν κάποιο παιδαγωγικό σκοπό για το παιδί. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω κατευθύνσεις στο μαθητή, ή να τον βοηθήσω όπου χρειάζεται.

Βαλ'την τουλάχιστον μέσα στη βδομάδα να διαβάσει το βιβλίο και πήγαινε εξτρά 1-2 ώρες, έτσι ώστε να την κάνετε μαζί.

Δε βρίσκω να έχει νόημα διαφορετικά.

edit: Παρεπιπτόντως, αν την παραδίδουν την Πέμπτη, θα πρέπει να το ξέρει εδώ και μια βδομάδα τουλάχιστον. Οπότε μάλλον σου το είπε την τελευταία στιγμή για να βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα.

Προσπάθησε να το αποφύγεις. Αν δεν τα καταφέρεις, χρέωσε μία ωραιότατη και βαρβάτη τιμή για τον κόπο και τη δουλειά σου και ζήτα από την κοπελιά να την κάνει και μόνη της μέσα στο μήνα, ώστε να μάθει να δουλεύει.

Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:46:55 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:45:51 μμ »
Αν θες τη γνώμη μου, να μην το κάνεις. Οι εργασίες του σχολείου είναι για τα παιδιά, και όχι για μας τους ιδιαιτεράδες. Μου έχουν τύχει περιπτώσεις να μου ζητάνε ανάλογα πράγματα και αρνήθηκα, εξηγώντας πως οι εκάστοτε εργασίες έχουν κάποιο παιδαγωγικό σκοπό για το παιδί. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω κατευθύνσεις στο μαθητή, ή να τον βοηθήσω όπου χρειάζεται.

Βαλ'την τουλάχιστον μέσα στη βδομάδα να διαβάσει το βιβλίο και πήγαινε εξτρά 1-2 ώρες, έτσι ώστε να την κάνετε μαζί.

Δε βρίσκω να έχει νόημα διαφορετικά.

αυτο ακριβως της ειπα και γω της μητερας ,αλλα επεμεινε να την κανω εγω γιατι η μικρη ειναι τεμπελα και δεν θα προλαβει....ξεχασα ειναι ιδιωτικο σχολειο..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:48:30 μμ »
edit: Παρεπιπτόντως, αν την παραδίδουν την Πέμπτη, θα πρέπει να το ξέρει εδώ και μια βδομάδα τουλάχιστον. Οπότε μάλλον σου το είπε την τελευταία στιγμή για να βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα.

Προσπάθησε να το αποφύγεις. Αν δεν τα καταφέρεις, χρέωσε μία ωραιότατη και βαρβάτη τιμή για τον κόπο και τη δουλειά σου και ζήτα από την κοπελιά να την κάνει και μόνη της μέσα στο μήνα, ώστε να μάθει να δουλεύει.

Ελπίζω να βοήθησα

Κάνω paste την τροποποίησή μου, γιατί μάλλον δεν την πρόλαβες.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:57:06 μμ »
το ηξερα απο τα χριστουγεννα και οποτε της ελεγα για την εργασια μου ελεγε οχι τωρα εχω πολλα μαθηματα κλπ τελικα ατυο θα κανω θα της την κανω και θα της πω να την κανει και η ιδια ωστε να μου την δωσει αργοτερα..οσο για τα χρηματα τι να ζητησω  ;δεν εχω ιδεα ...να χρεωσω τις ωρες που θα ασχοληθω με το βιβλιο και την συγγραφη ;;
ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση.. :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 05:09:29 μμ »
Πόσο της χρεώνεις την ώρα; 10; 15; Ώσες ώρες σου φάει, επί τόσο. Και να της τη δώσεις σε ένα CD, να μη δίνεις χρήματα και για φωτοτυπίες και βιβλιοδεσίες. Ας την περάσει στον υπολογιστή της και ας την κάνει ό,τι θέλει.

Κάτι παρόμοιο μου συνέβη φέτος στις γιορτές. Παλιά μου μαθήτρια που πέρασε στη ΣΜΥ μου ζήτησε να της κάνω μια εργασία που τους βάλανε για έναν ήρωα Συνταγματάρχη. Της ζήτησα 15 ευρώ για κάθε ώρα που ασχολήθηκα, της το ξεκαθάρισα από την αρχή, συμφωνήσαμε, και όλα καλά.

Το ποσό βγήκε 8x15=120 ευρώ, της πήρα 100 και μου είπε και ευχαριστώ.

Να το ξεκαθαρίσεις στη μαμά πως ο χρόνος σου και η προσπάθειά σου (όπως και όλων μας) κοστίζει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.