*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 317742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:42:01 μμ »
Μη σου κάνει εντύπωση αν ο λόγος για όλα αυτά είναι το ότι έπαιρνες 10 ευρώ αντί για ... 25-30!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:18 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:49:46 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Όταν είχα ρωτήσει τη μητέρα τι θέλει, μου είπε να της κάνω ό,τι έχει για την άλλη μέρα στο σχολείο. Της είπα ότι δεν γίνεται να αρκούμαστε σε αυτό και θέλω να διαβάζει και για μένα κάποια πράγματα. Μου είπε να έρθω για μάθημα και όταν τη ρώτησα τι μάθημα θα κάνω μου λέει "γιατί θες να ξέρεις? τι σε νοιάζει εσένα, ό,τι έχει"."Για να ξέρω τι βιβλία θα φέρω" της λέω. Γενικά είχαν όλοι τους μαύρα μεσάνυχτα και δεν μπορούσε να γίνει συζήτηση.Η μικρή μετά είπε ότι μόνο αρχαία θέλει. Η μάνα είπε ΟΚ αν και στην αρχή όλα ήθελε να της τα κάνω. Δεν είχαμε κάνει ακόμα ούτε ένα μάθημα. Μετά από 2 μαθήματα η μάνα μου λέει στο ξεκάρφωτο να της δώσω τις ώρες..απλά γιατί τελείωσε ο μήνας, χωρίς να μου πει ότι θέλει να σταματήσουμε. Άρχισα να φορτώνω. Η μάνα έφυγε απ'το σπίτι και έτσι έμεινα μόνη με τη μικρή. Μου είπε ότι 2 μαθήματα ακόμα θέλει και να σταματήσουμε τελείως, γιατί είναι σε περίεργη φάση. Εγώ τα πήρα στο κρανίο και της λέω:
"εδώ μιλάμε ειλικρεινά και δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Δεν μπορώ να σου λύνω απλώς τις ασκήσεις γιατί τώρα μπαίνουν οι βάσεις και όταν μαθαίνεις μόνο παπαγαλία τη μετάφραση χωρίς να κοιτάς καν το πρωτότυπο δεν θα μπορείς αργότερα να ανταποκριθείς σε εξετάσεις όταν θα σου βάζουν να κλίνεις πχ ένα ουσιαστικό που δεν έχεις κάνει σε άσκηση στο σχολείο αλλά υπάρχει στο κείμενο. Και όχι μόνο τώρα δεν πρόκειται να κάνω μάθημα, αλλά ούτε τις 2 επόμενες φορές, γιατί έχω ξενερώσει. είναι κοροιδία και εσείς να πετάτε τα λεφτά σας όταν δεν σου αρέσει το μάθημα και δεν θεωρείς ότι παίρνεις κάτι, και εγώ απ' την άλλη δεν μπορώ να κάνω μάθημα σε κάποιον που δεν του αρέσει και θέλει να σταματήσουμε.
Με παρακάλεσε για ακόμα μια φορά πρώτα να κάνουμε τα 2 επόμενα (για να μην πάει αδιάβαστη μέχρι να βρει άλλο καθηγητή)και μετά να σταματήσουμε, αλλά εγώ της το απέκλεισα.
Μετά εξομάλυνα την κατάσταση με το να τη ρωτάω άσχετα πράγματα για το σχολείο, καταλήψεις, γρίπες, και έφυγα.
Το ίδιο βράδυ 23:00 με πήρε η μάνα τηλ στο σταθερό, (προφανώς για να με κράξει για την ανάρμοστη συμπεριφορά μου στο βλαστάρι της) αλλά το σήκωσε ο πατέρας μου και εκείνη το έκλεισε...δεν με ξαναπήρε.
Δεν θέλω να της ξαναμιλήσω, δεν θέλω καμία επαφή, ούτε καν για να πληρωθώ. Αν της ξαναμιλήσω θα δυσκολευτώ πάάααρα πολύ να κρατήσω την ψυχρεμία μου και δεν θέλω να μπω στο τριπάκι να της δικαιολογούμαι...σε πιθανή επίθεσή της.
Απλά αυτή απ' την αρχή ήθελε να συνεννούμαι μόνο με το παιδί, δεν μου είπε ούτε τι θα ήθελε σαφώς ή με τι δεν είναι ευχαριστημένη, ούτε καν μου είπε ότι δεν θα ξανακάνω μάθημα αλλά να πληρωθώ έτσι γιατί τελειώνει ο μήνας!!!
Άλλο μάθημα τέτοιο με 10 ευρώ στου Παπάγου δεν πρόκειται να ξαναβρούν!!

κ μονο αυτη η φραση της τα λεει ολα. μην ασχολεισαι κ κυριως μη σε παιρνει απο κατω. δεν πρεπει να απογοητευεσαι. μπορει να σου ετυχε μια κακη εμπειρια αλλα θα υπαρξουν κ αλλα πολυ καλυτερα  ;)

Αποσυνδεδεμένος kanella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:03:30 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο καρχαρία..20 στο εξής.
Ως πρωτάρα ήμουν τόσο χαρούμενη που επιτέλους βρήκα το 1ο μου ιδιαίτερο, που δέχτηκα όλους τους όρους!! Και όταν ένιωθα πως όλο αυτό είναι εκμετάλλευση για το μάθημα που κάνω, έλεγα στον εαυτό μου ότι εγώ κερδίζω πιο πολλά αφού τώρα φτιάχνω υλικό χρήσιμο για το μέλλον.
Απλά οι άνθρωποι ήθελαν ένα λυσάρι μόνο, εξ ου και η τιμή. Σαν να λένε τόσα δίνουμε κ αν σου αρέσει. κ αφού είδαν πως το δέχτηκα με ρώτησαν σε πιο έτος είμαι στη σχολή!! Πτυχιούχος τους είπα.
Τα παθήματα μαθήματα!!!
Θέτουμε εμείς τους όρους μας. Παρέχουμε υπηρεσίες στην τιμή που ορίζουμε εμείς. Δεν είναι οι εργοδότες που θα μας πουν τόσο θα πληρώνεσαι, ούτε εμείς υπάλληλοί τους. Αυτό το λέω γιατί από αυτή τη μικρή μου εμπειρία κατάλαβα πως πρέπει να δείχνεις αυτοπεποίθηση για τη δουλειά σου κ ας μην έχεις (λόγω έλλειψης εμπειρίας), και από τους μικρούς διακανονισμούς δείχνεις στον άλλο πόσο σέβεσαι τη δουλειά σου. Εμένα μου άλλαξαν τις 2 αυτές ώρες 3 φορές μέσα στη βδομάδα και έλεγα σε όλα ναι, σαν ηλίθια. Έτσι ήταν λογικό να καταλάβουν πως δεν έχω άλλα μαθήματα. Και να μην έχω άλλα ιδιαίτερα, πολυάσχολη θα το παίζω από δω και πέρα, και λίγο "δύσκολη".
Τι άκυρο όλο αυτό. Θέλει πολύ ταλέντο να δουλέψεις το "φαίρεσθαι" με "είναι" αρχάριου. 

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:17:33 πμ »
Έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν, επειδή προφανώς είσαι μικρή, ξέρεις την έκφραση: ο γιος του... μαμάω
Ε λοιπόν, έτσι πρέπει, μου φαίνεται, να είμαστε... όχι ο γιος του... ο ίδιος ο μαμάω!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:18 »

Αποσυνδεδεμένος kanella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:30:43 πμ »
Και βέβαια την έχω ακούσει τη φράση και στο εξής θα την εφαρμόζω.
Είναι απίστευτο αυτό το forum. Είναι πολύ ωραίο να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου με συναδέλφους σου. Η στήριξη που προσφέρουν είναι πολύ μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:40:33 πμ »
Πράγματι. Και εγώ πριν ανακαλύψω το pde νόμιζα ότι μόνο σε μένα τυχαίνουν όλα τα μυστήρια τρένα. Μη φοβού, λοιπόν, δεν είσαι μόνη, ούτε... η μόνη! ;)

Αποσυνδεδεμένος ιωάννα φιλόλογος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 03:31:28 μμ »
καλησπέρα!προκειται να ξεκινήσω ιδιαίτερο γ' λυκείου θεωρητικής κατεύθυνσης ιστορία.ο μαθητής όμως είναι πρώτος μου ξάδερφος πόσο να του πάρω την ώρα και πόσες ώρες?τωρα είναι β' λυκείου κ θελει να ξεκινήσουμε από ιούνιο του 2010


Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 08:05:11 μμ »
Η ιστορία είναι 2 ώρες την εβδομάδα, για να βγαίνει η ύλη με αξιοπρέπεια και επαναλήψεις. Τώρα για την τιμή εξαρτάται πού βρίσκεσαι. Εγώ που μένω επαρχία παίρνω 20 ευρώ την ώρα, έχω ακούσει όμως και εξωφρενικές τιμές. Επιλέγουν εσένα επειδή σε εμπιστεύονται ή μόνο επειδή είναι ξάδερφος; Γιατί αν ισχύει το πρώτο και γενικά έχεις εμπειρία στο αντικείμενο δε νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις πολύ την τιμή. Βέβαια όλα αυτά είναι πολύ σχετικά και εξαρτάται και από τη σχέση που έχεις μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 08:21:49 μμ »
Ιωάννα, δεν ξέρω, βέβαια τι σχέση έχεις, αλλά εγώ τους συγγενείς τους αποφεύγω, γιατί νομίζω ότι ισχύει απόλυτα η παροιμία με το σόι φάε πιες και νταραβέρι μην κάνεις. Πάντως, όσες φορές έχω αναλάβει συγγενείς, δεν παίρνω χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:37:23 πμ »
μπορείς να του πεις κανονικά παίρνω 20 αλλά για σένα θα κάνω κάτι καλύτερο.. κόβεις αντιδράσεις και μειώνεις ανάλογα.. α σου πούνε και μεις 20 θα σου δίνουμε πάρτα και φύγε!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:42:34 πμ »
να ρωτήσω και γω κάτι .. πόσες ώρες θα χρειάζεστε για μαθήτρια γ λυκείου που ξεκινά καλοκαίρι σ εόλα τ αμαθήμτα; σημειωτέον ότι την έχω και στη β και είναι αστέρι. και πόσο να ζητήσω την ώρα;

Αποσυνδεδεμένος ιωάννα φιλόλογος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:14:04 μμ »
stroumfita  πολύ καλό το''πάρτα και φυγε" :D :) :Dπολύ μου άρεσε20 νομίζω ότι είναι οκ γιατί ο φιλολογος που του κανει αρχαία παίρνει 15 την ώρα και κανει μαθημα μαζι με δυο φιλους του δηλαδη τους παίρνει 45 την ωρα.η κοπελα που λες ειναι θεωρητικη?

karxarias 29 έχεις απόλυτο δικιο με τους συγγενεις αλλα ειναι ενταξει οι συγκεκριμενοι παλαιοτερα αλλοι  μου ειχαν πει ''τι ωραια που περασες ιωαννα μου φιλολογος ολα τζαμπα θα μαες τα κανεις'' :-Xαλλά τζαμπα ούτε ο θεός δεν δινει τίποτα πρέπει να έχεις μια άλφα διαγωγη. πόσο μάλλον έγω που ούτε θεός είμαι και  η μόνη μου έργασία είναι τα ισιαίτερα ;) :)

Αποσυνδεδεμένος καραμελιτσα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 02:16:10 μμ »
 Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο περιεργο να κανεις μαθημα σε συγγενη!Για τζαμπα δεν το συζητω!Η λυση ειναι η καλυτερη τιμη!ΤΖΑΜΠΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ στους δυσκολους αυτους καιρους!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:28:07 μμ »
Δε συμφωνώ με αυτό που λες καραμελίτσα. Κάποια πράγματα είναι υπεράνω χρημάτων και χαλεπών καιρών. Δηλαδή αν κάνω ένα 2ωρο την εβδομάδα στο ξαδερφάκι μου και δεν πάρω χρήματα, θα πέσει η ζάχαρη στο νερό ή θα φαλιρίσω;  ??? Άλλωστε προσωπική άποψη είναι. Απλώς, αν δω ότι δεν βγαίνω οικονομικά, προτιμώ να μην το πάρω, παρά να πάρω χρήματα από συγγενή τόσο κοντινό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.