*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316870 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 08, 2010, 08:29:01 μμ »
Καλά το χειρίστηκες. Ενημέρωσε όμως και τους γονείς του άμεσα. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:18 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:09:47 πμ »
καλεμερες....

παιδια ερωτηση...: κανω μαθημα σε δυο παιδια ΣΤ' δημοτικου, σε προαστιο του Πειραια και παιρνω 10 € την ωρα. του χρονου θα τα αναλαβω στην Α' γυμνασιου, κ επειδη θελω να το συζητησω απο τωρα....σκεφτομαι να ζητησω 12 € ...αλλα μου λενε συναδελφοι να ζητησω 15 €....μου φαινονται πολλα για την περιοχη..... :-\
τι λετε...?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:37:08 πμ »
12 να παρεις.  τοσα θα ζητουσα και γω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:40:29 πμ »
ΤΗΑΝΧ προεδρε.. :)...κ μενα τα 15 μου φαινονται πολλα....  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:18 »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:42:22 πμ »

[...]
Σήμερα που είχαμε μάθημα μου είπε ότι αύριο έχει τεστ, ενώ μου είχε πει ότι θα έγραφε στις 15. Δεν του έδειξα τίποτα μόνο του είπα ότι μου είχε πει για τις 15 και φυσικά το αρνήθηκε. Είχαμε 1 ώρα μάθημα, αλλά δεν είχε διαβάσει τιποτα - 4 κείμενα τους είχε βάλει. Μέσα σε αυτή τη 1 ώρα έπρεπε να κάνουμε τις μεταφράσεις, τους αρχικούς χρόνους και τα τις κλίσεις των ουσιαστικών. Του είπα ότι θα κάνουμε 30' παραπάνω και μου λέει ''αποκλείεται, 15' θα κάνουμε''. Του είπα ότι τις μεταφράσεις και τους αρχικούς έπρεπε να τους κάνει μόνος του πριν το μάθημα και να κάναμε μαζί ασκήσεις για να καλύψουμε κάποια κενά. Το 15' πέρασε, κάναμε τα μισά από αυτά που ήθελα και ύστερα από επιλογή δική του και μόλις του ζήτησα ν ακάνουμε ένα τελευταίο ουσιαστικό, νευρίασε, άρχισε να φυσάει και να ξεφυσάει και να λέει ''τι μ@@κίες είναι αυτά;''. Στο άκουσμα αυτού, εκνευρίστηκα τόσο πολύ που ήθελα να βάλω τα κλάματα. Χωρίς δεύετρη σκέψη μάζεψα τα πράγματα μου και πριν ανοίξω την πόρτα του δωματίου του λέω: ''Δε σου έχω φερθεί άσχημα, ούτε σου έχω μιλήσει άσχημα'' και μου λέει ''Ούτε εγώ σου έχω μιλήσει άσχημα''. "Η συμπεριφορά σου δεν ήταν καθόλου καλή'', του λέω και μου λέει ''Κάτσε να το κάνουμε''. ''Δε χρειάζεται'' του λέω. Με πήγε μέχρι την πόρτα, του ευχήθηκα καλή τύχη γαι το τεστ και έφυγα.

Με ενόχλησε πάρα πολύ η συμπεριφορά του. Δεν ξέρω αν χειρίστηκα καλά το θέμα. Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να υψώσω τη φωνή σε μαθητή, δεν το θεωρώ αποτελεσματικό, προτιμώ άλλα μέσα. Ποιά στάση θα ήταν καλύτερο να κρατήσω από εδώ και πέρα; Νόμιζα ότι είχα κερδίσει το σεβασμό του μιας και ήμουνα, όσο γίνεται και όσο νομίζω, κοντά του. Έχω λυπηθεί πολύ από το σημερινό συμβάν... Καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε άποψη. Σας ευχαριστώ!

Κοίτα να γίνεις και εσύ πιο "σκληρή" και λιγότερο ευαίσθητη με τους μαθητές, γιατί αν μπεις σε τάξη αργότερα δεν θα την παλέψεις...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:03:12 μμ »
και 12,5 μπορείς να πεις να σου βγαίνει 25 το δύωρο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:34:41 μμ »
και 12,5 μπορείς να πεις να σου βγαίνει 25 το δύωρο

Σωστη........απλα το μισο ..μηπως χτυπαει λιγο καπως μωρε...? :-\

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:44:59 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια  :D
Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση, μόλις βρήκα χρόνο. Πράγματι, συνειδητοποιώ ότι πρέπει να γίνω πιο σκληρή... Προσπαθώ να τον πλησιάσω με το καλό γιατί ήξερα και έβλεπα από την αρχή ότι είναι ένα δύσκολο παιδί. Θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβε πώς φέρθηκε. Θα δείξει! Όσο για την ενημέρωση των γονέων, με βρίσκετε σύμφωνη. Δεν ήθελα να γίνει τηλεφωνικά για να είναι και εκείνος παρών. Τους ενημερώνω έπειτα από κάθε μάθημα αν βρίσκονται στο σπίτι. Σε μια συζήτηση που είχα κάποια άλλη στιγμή με τη μητέρα του μου είπε ότι δε θα μου ρίξει ευθύνες γιατί βλέπει ότι το παιδί δεν ασχολείται και τον ξέρει. Όπως και να έχει όμως, αυτό δε με κάνει να σχολούμαι λιγότερο, ούτε να τον αφήσω στην τύχη του. Θέλω να τον βοηθήσω όσο μπορώ και αυτό κάνω. Μερικές φορές όμως βλέπω ότι αν δεν ασχοληθεί και εκείνος, μόνη μου δεν μπορώ να κάνω και πολλά...  :-\
Ουπς, πάλι μακρυγόρησα!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:51:00 πμ »
και 12,5 μπορείς να πεις να σου βγαίνει 25 το δύωρο

Σωστη........απλα το μισο ..μηπως χτυπαει λιγο καπως μωρε...? :-\

Θα σου έλεγα να κάνεις την προσπάθεια κια να τους πεις για 15 και αν δεις ότι ζορίζονται πάααρα πολύ, πες τους (χαριτολογώντας) ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι 12.5/ώρα έτσι ώστε να σας βγαίνουν στρογγυλά 25/βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:02:05 πμ »
καλημερουδια....θα μιλησω ειλικρινα κ θα σας πω οτι ντρεπομαι να ζητησω 15....δεν ξερω ρε παιδια γιατι.... :-\...βλακεια μου αλλα ντρεπομαι...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:15:07 μμ »
Μπορείς να τους ζητήσεις 12, αλλά να τους τονίσεις ότι κάθε χρόνο η τιμή θα αυξάνεται, όπως γίνεται και με όλα τα φροντιστήρια άλλωστε. Δηλαδή του χρόνου να το κάνεις 15. Κάτι τέτοιο κάνω εγώ σε όσους κάνουν παζάρια για την τιμή. Ή μπορείς να τους ζητήσεις 15 και να τους πεις ότι θα κρατήσεις την τιμή ίδια σε όλο το Γυμνάσιο.

Άντε να πω κι εγώ τον πόνο μου. Κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι τρίτης Γυμνασίου δύο ώρες την εβδομάδα και του παίρνω 12 ευρώ την ώρα. Η τιμή είναι χαμηλή επειδή είναι δεύτερος ξάδερφός μου. Μου ζήτησε προχτές η θεία μου να τον αναλάβω και του χρόνου στα Αρχαία και στην Έκθεση και επιπλέον να αναλάβω στα φιλολογικά την αδερφή του που θα πάει Α Γυμνασίου. Τί να ζητήσω ρε παιδιά? Από τη μία σκέφτομαι ότι θα είναι πολλές οι ώρες για μια οικογένεια του χρόνου, είναι και συγγενείς, αλλά από την άλλη είναι και τα δύο πολύ δύσκολα παιδιά. Η μικρή μάλιστα έχει και κάποια μαθησιακά προβλήματα, μια-δυο φορές που κάτσαμε μαζί να μάθουμε ορθογραφία, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό από το ζόρισμα....

Αν ζητήσω 15 για τον νεαρό, δεδομένου ότι χρειάζομαι 5 ώρες (3 Αρχαία, 2 Έκθεση) τη βδομάδα, τους βγαίναι ένα 300άρι το μήνα. Χώρια η μικρή....

Any ideas?

 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:24:18 μμ »
Κάντο και δες πως παει. Αν το παιδί δεν τραβάει και εσυ ζορίζεσαι πολύ παράτα το. Βρες μια δικαιολογία και φυγε. Αλλα απο τώρα μέχρι του χρόνου είναι πολύ μακριά. Πάντως κάντο και το πράγμα θα σε οδηγήσει από μόνο του. Θα δεις.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:47:50 μμ »
Μπορείς να τους ζητήσεις 12, αλλά να τους τονίσεις ότι κάθε χρόνο η τιμή θα αυξάνεται, όπως γίνεται και με όλα τα φροντιστήρια άλλωστε. Δηλαδή του χρόνου να το κάνεις 15. Κάτι τέτοιο κάνω εγώ σε όσους κάνουν παζάρια για την τιμή. Ή μπορείς να τους ζητήσεις 15 και να τους πεις ότι θα κρατήσεις την τιμή ίδια σε όλο το Γυμνάσιο.

Άντε να πω κι εγώ τον πόνο μου. Κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι τρίτης Γυμνασίου δύο ώρες την εβδομάδα και του παίρνω 12 ευρώ την ώρα. Η τιμή είναι χαμηλή επειδή είναι δεύτερος ξάδερφός μου. Μου ζήτησε προχτές η θεία μου να τον αναλάβω και του χρόνου στα Αρχαία και στην Έκθεση και επιπλέον να αναλάβω στα φιλολογικά την αδερφή του που θα πάει Α Γυμνασίου. Τί να ζητήσω ρε παιδιά? Από τη μία σκέφτομαι ότι θα είναι πολλές οι ώρες για μια οικογένεια του χρόνου, είναι και συγγενείς, αλλά από την άλλη είναι και τα δύο πολύ δύσκολα παιδιά. Η μικρή μάλιστα έχει και κάποια μαθησιακά προβλήματα, μια-δυο φορές που κάτσαμε μαζί να μάθουμε ορθογραφία, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό από το ζόρισμα....

Αν ζητήσω 15 για τον νεαρό, δεδομένου ότι χρειάζομαι 5 ώρες (3 Αρχαία, 2 Έκθεση) τη βδομάδα, τους βγαίναι ένα 300άρι το μήνα. Χώρια η μικρή....

Any ideas?

 ??? ??? ???


σκεψου οτι οι ωρες που θα απασχολεισαι με τα παιδια ειναι ωρες που θα μπορουσες να τις εκανες σε αλλα παιδια..εφοσον στο ζητησε η ιδια προφανως εχει σκεφτει το οικονομικο..ζητα λοιπον τα ιδια και για την μικρη..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:55:05 μμ »
Δε ξέρω ρε παιδιά... Πάντως για Α Λυκείου και με τέτοιο δύσκολο παιδί δε μπορώ να ζητήσω κάτω από 15 την ώρα. Άντε, να της πάρω 12 για τη μικρή. πολλά δεν τους βγαίνουν όμως το μήνα σε μια οικογένεια?
Θα μου πεις, αμα δεν μπορούν, ας πάνε φροντιστήριο... Όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι και συγγενείς και δε θέλω να γυρίσουν να πουν ότι τους κλέβω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.