*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #490 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:27:27 μμ »
Αυτό εξαρτάται από σένα. Αν έχεις το κουράγιο να το αναλάβεις, ανάλαβέ το. Περισσότερο το είπα ως προς την τιμή. Μου έχει τύχει να κάνω μεγάλη έκπτωση σε παιδί που "πετούσε", ακριβώς γιατί ήξερα ότι θα χαίρομαι να κάνω μάθημα. Αντιθέτως, έχω αυξήσει την τιμή σε μαθητή, μιας και το μάθημα μαζί του ήταν βασανιστήριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:13 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #491 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:31:33 μμ »
Οκ  :)
Θα δω περί τίνος πρόκειται και θα αποφασίσω..
Ευχαριστώ παιδιά  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #492 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:33:41 μμ »
πιστευω πως μεγαλη σημασια εχει το πως θα σε δει το παιδι. Εγω ειμαι αρκετα αυστηρος απο το πρωτο κιολας μαθημα.Αν ξερει πως δεν "παιζουμε" δεν υπαρχουν περιθωρια χαλαρωσης.
Ακομα και ο πιο "δυσκολος, δυστροπος" μαθητης κατι θα μαθει. Το ιδιαιτερο δεν ειναι σχολειο. πληρωνει και πρεπει να καταλαβαινει για ποιο σκοπο κανει το μαθημα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #493 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:35:22 μμ »
Μάρκο συμφωνώ. Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο σ' αυτό που λες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:13 »

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #494 στις: Αύγουστος 29, 2011, 03:00:38 μμ »
Οκ  :)
Θα δω περί τίνος πρόκειται και θα αποφασίσω..
Ευχαριστώ παιδιά  ;D ;D ;D

η δική μου γνώμη είναι πάντως να μην φορτωθείς πολλές ώρες. Ιδίως αν είναι από τις πρώτες χρονιές που δουλεύεις. Η προετοιμασία ώστε να κάνεις ένα καλο ιδιαίτερο σε κάποιο μάθημα που δεν έχεις ξαναδιδάξει είναι πολύ απαιτητική και χρονοβόρα. Θα έχεις μετά χρόνο να κάνεις και τα ιδιαίτερα σου και να κάνεις και την προετοιμασία σπίτι;
Στο λέω γιατί μου έχει τύχει στο φροντιστήριο που δουλεύω να έρθει ένας καινούριος καθηγητής, ο οποίος ανέλαβε εκτός από τις ώρες του φροντιστηριου ( που για αρχή του είχαν δώσει λίγες ώρες) και πολλά ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα στα μέσα της χρονιας να χάσει την μπάλα και να μην μπορεί να αναταπεξέρθει στα καθηκοντά του γιατί πολύ απλά δεν προλάβαινε.

Εγώ προσωπικά είναι η έκτη χρονια πολυ δουλεύω σαν καθηγήτρια και κάθε χρονια φρόντιζα να παίρνω και από ένα καινούριο μάθημα. Εντάξει την πρώτη χρονιά δεν μπορείς να πάρεις μόνο 1 η αλήθεια είναι. Αλλά όχι και πάνω από 5.

Και για να κάνεις κύκλο πρέπει να είσαι καλός και οργανωμένος σε όλα. Και φυσικά πρέπει να έχεις χρονο να ξεκουράζεσαι κιολας, αλλιώς δεν σε βλέπω να την βγάζεις την χρονια.!!

Εκτός αυτού θα πρέπει να ετοιμάσεις και δικό σου υλικό (π.χ κάποια συγκεντρωτικά φυλλάδια θεωρίας) γιατί καλά είναι και τα βοηθήματα αλλά αλλιώσ φαίνεται ο καλά προετοιμασμένος καθηγητής με καποια δικά του φυλλάδια. (π.χ κάποιες εξτρα ασκήσεις από κάποιο άλλο βιβλίο) .

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #495 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:29:59 μμ »
Το Γυμνάσιο το έχω δουλεμένο, με δικά μου υλικά από το σπίτι, φωτοτυπίες και θεωρίες.
Το Λύκειο είναι το θέμα, αλλά όπως πολύ σωστά έγραψε ένας συνάδελφος, αν δε βουτήξεις στα βαθιά δε θα κολυμπήσεις κιόλας  ;)

Ακούστε τί έγινε με το ραντεβού που είχα για τη Β Λυκείου...
Μου είχε πει ο μπαμπάς από το τηλέφωνο ότι θέλει μελέτη μιάμιση ώρα σε όλα τα φιλολογικά εκτός κατεύθυνσης. Του είπα ότι δεν αναλαμβάνω κάτι τέτοιο, αλλά αν θέλει μπορούμε να κάνουμε μερικα μαθήματα. Εν τέλει πήγα σπίτι και ήταν εκεί η μαμα. Το σπίτι ήταν πλουσιόσπιτο, συντριβάνια, σαλόνια κτλ κτλ.
Της εξήγησα την κατάσταση και μου λέει ότι το παιδί θα πάει Θεωρητική. Της λέω: έχει άλλη καθηγήτρια για την κατεύθυνση? Μου λέει όχι, θα τα κάνεις εσύ, κάτσε να βρούμε μόνο τί ώρα γιατί έχει λάτιν, χορό και κάτι άλλα.. >:( Της λέω, μέσα σε μιάμιση ώρα μελέτης αυτό δε γίνεται και της εξηγησα πώς πρέπει να δουλέψουμε άγνωστο κείμενο, λατινικά και φυσικά τα γενικής παιδείας αφού το θέλουν. Αυτή εκνευρίστηκε και άρχισε να μου μιλάει απότομα, ότι δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σωστά..μου λέει, πώς γίνεται πέρυσι η καθηγήτρια να την διάβαζε σε όλα τα φιλολογικά μέσα σε μιάμιση ώρα και εσείς δε μπορείτε?. Της λέω, λυπάμαι πολύ, αλλά θεωρώ αδύνατο να βγάλει ο οποιοσδήποτε καθηγητής μέσα σε μιάμιση ώρα όλα αυτά που ζητάτε, άλλωστε εσείς μου είπατε ότι θέλετε όλα τα μαθήματα εκτός κατεύθυνσης και τώρα μου λέτε πως το παιδί είναι Θεωρητική.
Αυτή τσαντίστηκε και μου μιλούσε άσχημα και  ένιωθα χάλια. Στο τέλος με αυτά που άκουγα άρχισα να τσαντίζομαι και εγώ αλλά προσπαθούσα να διατηρήσω τουλάχιστο την ψυχραιμία μου. Εν τέλει έφυγα (ψιλο-κακείν κακώς) και έχω ξενερώσει.
Με πρόσβαλε ο τρόπος της και ο τρόπος που μου μιλούσε. Όταν της είπα 17 ευρώ την ώρα στο ιδιαίτερο κατεύθυνσης μου είπε ότι έχω βάλει ταρίφα να βγάζω από κάθε παιδί 25 ευρώ και να κάνω το μάθημα όπως θέλω εγώ και όχι όπως θέλει αυτή  :-\
Της είπα, λυπάμαι πολύ που δε μπορώ να το αναλάβω με αυτά τα δεδομένα, μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος. Εγώ δουλεύω διαφορετικά. Τότε μου είπε πως δεν είμαι επαγγελματίας, ότι πρέπει να μπορώ να ανταπεξέλθω σε ότι μου ζητηθεί. Τελοσπάντων..
Αυτή μάλλον νόμιζε πως μπορεί αν ζητήσει από κάποιον να περάσει από το κεφάλι της βελόνας έναν ελέφαντα ή δεν ξέρω και εγώ τί να το κάνει. Και στο κάτω κάτω, αυτή θα μου πει το πώς να δουλέψω? Αφού της είπα πως δε μπορώ να το αναλαβω τελείωσε. Ήταν ανάγκη να μου μιλήσει έτσι? Επειδή έχουνε λεφτά νομίζουν πως μπορούν να μιλάνε και να απαιτούν ότι θέλουν? Έλεος  >:(

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #496 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:44:07 μμ »
Τώρα που πήρες το βάπτισμα, δε σε φοβάμαι! Μη στεναχωριέσαι, δεν έκανες κάτι κακό, ούτε της είπες κάτι παράλογο. Αν δε θέλει να καταλάβει, το πρόβλημα δικό της, όχι δικό σου. Έχε υπόψιν σου ότι θα συναντήσεις πολλούς τέτοιους ανθρώπους. Να θυμάσαι όμως πως ΕΣΥ ορίζεις τους όρους της δουλειάς σου.

(άσχετο: και μόνο που έδωσε προτεραιότητα στο... λάτιν, σκέψου για τί επίπεδο μιλάμε :-[ )

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #497 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:37:08 μμ »
πολυ σωστα συμπεριφερθηκες...αντε γιατι ολοι νομιζουν οτι επειδη πληρωνουν μπορουν να μας πατανε κιολας..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #498 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:14:49 μμ »
Gringa δίκιο έχεις  ;D ;D ;D ;D ήταν μάλλον μέχρι να φάω την πρώτη κρυάδα  ;)
Τώρα νομίζω πως μπορώ να είμαι πιο απαιτητική και ξεκάθαρη σε αυτά που λέω   ;D ;D

Συναντήθηκα και με μια μαμά για Β γυμνασίου. Της είπα μιάμιση ώρα αρχαία και μιάμιση έκθεση. Νορμάλ άτομο φάνηκε. Μετά μου λέει.." μα καλά, μόνο μιάμιση ώρα αρχαια? Εδώ πέρυσι στην Α Γυμνασίου έκανε 5 μόνο στα αρχαία..."  :o :o :o  Ούτε κατεύθυνση να ήταν  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #499 στις: Αύγουστος 30, 2011, 01:24:26 μμ »
Παίδες Help!

Είχα πέρυσι έναν μαθητή Γ Λυκείου στην Έκθεση και φέτος έχω τον αδερφό του που τώρα είναι Γ στο ίδιο μάθημα. Βγήκαν οι βάσεις χθες και ο μεγάλος αποφάσισε να ξαναδώσει, μιας και δεν πέρασε εκεί που ήθελε. Η μητέρα των παιδιών μου ζήτησε αν γίνεται να κάνουν μαζί τα 2 παιδιά, για οικονομικούς λόγους. Θέλω να τη βοηθήσω, αλλά ειλικρινά δε μου έχει τύχει ποτέ να κάνω μαζί μάθημα μεταλυκειακό με μαθητή της Γ. Σπάω το κεφάλι μου για να βρω έναν τρόπο να το κάνω να λειτουργήσει, αλλά δε μου έρχεται κάτι... Any ideas?

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #500 στις: Αύγουστος 30, 2011, 07:36:22 μμ »
gringa πιστεύω πως είναι απόλυτα σεβαστό το αίτημα της μαμάς. και εσένα θα σε βολέψει γιατί σου βρίσκεται έτσι έτοιμο γκρουπάκι και επίσης δεν θα έχεις προβλήματα που θα είχες αν δεν ήταν αδέρφια τα παιδιά π.χ. οικονομικά όταν θα απουσιάζει το ένα παιδί από τα δύο, ή σε κάποια αναβολή του μαθήματος από σένα ή από αυτά.

απλά να ενημερώσεις το παιδί που ξαναδίνει πως θα ακούει κάποια πράγματα δεύτερη φορά (το ευνόητο δηλαδή), και ίσως να του δίνεις διαφορετικές ασκήσεις από τον αδερφό του για να αισθάνεται πως κάνει κάτι επιπλέον.  :)

monogramma πριν δέκα περίπου χρόνια όταν άρχιζα και εγώ είχα τον πρώτο μου στομαχόπονο από μια τέτοια μαμά. κάτι τέτοιες φτιάχνουν τα συντριβάνια και τις αδήλωτες πισίνες.... ;D 

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #501 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:41:30 μμ »
 ;D ;D ;D χαχαχα καλό

Gringa συμφωνώ με την τυχερούλα. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο μιας και είμαι νεάκι στο χώρο, αλλά νομίζω πως η ύλη είναι ίδια, θα κάνει μια καλή επαναληψη και θα τα φρεσκάρει και επίσης μπορείς να του δίνεις και κάποιο έξτρα υλικό στο σπίτι. Ακόμα και αν κάνεις κάποια πιο απαιτητικά κείμενα, θα είναι καλό και για τα δυο παιδιά..θα είναι μα πρόκληση!  ;)

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #502 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:02:08 μμ »
Ποιές αλλαγές έχουν γίνει στην ύλη και στον τρόπο διδασκαλίας των αρχαίων α΄λυκείου?

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #503 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:59:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για τις συμβουλές. Αυτό θα κάνω. Θα κάνω 1-2 μαθήματα στον μεγάλο για προχωρήσω την ύλη και μετά θα τους κάνω μαζί με λίγο πιο δύσκολα δεδομένα απ' ότι συνήθως. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.