*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 317134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #784 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:33:55 μμ »
Ναι κι εγώ νομίζω πως είναι πολλές..αν κάνει στην Α Λυκείου 4,5 ώρες αρχαία στη Γ' Λυκείου τί θα κάνει? ;D ;D ;D
Πιστεύω πως με 2 ώρες αν θες και 3 για να του κάνεις καλή δουλειά σε γραμματική και συντακτικό είναι υπερ-καλυμένος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #785 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:16:44 μμ »
4-5 ώρες αρχαία εγώ συνήθως κάνω μόνο στην Γ λυκείου και αρκούν για να καλύψουν γνωστό και άγνωστο. για πρώτη λυκείου είναι πάρα πολλές

Αποσυνδεδεμένος asoutera

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #786 στις: Ιούλιος 19, 2012, 03:55:08 μμ »
Καλησπέρα σας...Ξεκινάω από βδομάδα προετοιμασία μαθητών Γ' Λυκείου...Περπλανώμενη σε διάφορα forum διαπίστωσα ότι σε πολλά φροντιστήρια η ύλη που βγαίνει το καλοκαίρι είναι διαφορετική (κυρίως στα Κείμενα και στην Ιστορία Κατεύθυνσης)...Πριν ένα χρόνο είχα διδάξει τέτοια περίοδο Βιζυηνό και Αγροτικό αντίστοιχα....Ακούγεται τίποτα για αλλαγή της ύλης;Εσείς ποια κεφάλαια, ποια κείμενα, πεζά ή ποιήματα θα κάνετε;;;;;Συνάδελφος από εδώ μου πρότεινε και αυτή Βιζυηνό. Οι υπόλοιποι;;;;;Ποια η γνώμη σας;;;;

Καλησπέρα! Και εγώ φέτος θα αναλάβω για πρώτη φορά δυο κορίτσια γ λυκείου και έχω τις ίδιες κατευθύνσεις σχετικά με την ύλη. Θα αρχίσουμε βέβαια μετά τις 5 Αυγούστου και ακόμη δεν έχουμε οριστικοποιήσει το πρόγραμμα. Εσείς πόσες ώρες θα αφιερώσετε εβδομαδιαίως σε κάθε μάθημα;;;

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #787 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:39:15 μμ »
Καλησπέρα!!! σύμφωνα με τα φροντηστηρια οι συνολικές ώρες ειναι 14,στο ιδιαίτερο ειναι ανάλογα με το χρόνο.το επίπεδο κ την οικονομική κατλασταση της οικογένειας...!!!εγώ ας πούμε μου ζητήθηκε να αναλάβω γ λυκείου με 7 ώρες συνολικά την εβδομάδα σε όλα τα μαθήματα ,εκτός ιστορίας!!!


Αλήθεια σας έχει τύχει ποτε κατα την παράδοση να κάνετε κάποιο λάθος....που να γίνει αντιληπτό απτους μαθητές....?ποιά η δική τους αντίδραση κ οιά η δική σας...?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #788 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:47:09 μμ »
εννοειται οτι θα τυχει κατι τετοιο ειτε εκ παραδρομης,ειτε λογω απροσεξιας ειτε επειδη μπορει οντως να μην το ξερεις..δεν ειμαστε φωτεινοι παντογνωστες..καποιες φορες που μου χει τυχει και κυριως τα πρωτα χρονια που διδασκα,αναγνωριζα το λαθος μου παντα και παρατηρησα οτι στην περιπτωση αυτη ο μαθητης εκτιμουσε την ειλικρινεια και το αναγνωριζε..επισης,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να τσαλακωνουμε και λιγο την προσωπικοτητα μας για να ειμαστε κοντα στο παιδι(εξαρταται την εκαστοτε περιπτωση βεβαια)..με το να κανουμε οτι δεν εγινε τπτ δεν κερδιζουμε ουτε εμεις ουτε εκεινοι..οπως επισης αν κατι δεν το ξερουμε καθολου,απο το να πουμε ψεμματα ή να προσποιηθουμε οτι το ξερουμε,καλο θα ηταν να πουμε οτι δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο θα το κοιταξω και θα σε παρω να σου πω.εγω μεχρι τωρα ετσι πραττω και δεν ειχα καποιο προβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #789 στις: Ιούλιος 20, 2012, 01:14:36 πμ »
εννοειται οτι θα τυχει κατι τετοιο ειτε εκ παραδρομης,ειτε λογω απροσεξιας ειτε επειδη μπορει οντως να μην το ξερεις..δεν ειμαστε φωτεινοι παντογνωστες..καποιες φορες που μου χει τυχει και κυριως τα πρωτα χρονια που διδασκα,αναγνωριζα το λαθος μου παντα και παρατηρησα οτι στην περιπτωση αυτη ο μαθητης εκτιμουσε την ειλικρινεια και το αναγνωριζε..επισης,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να τσαλακωνουμε και λιγο την προσωπικοτητα μας για να ειμαστε κοντα στο παιδι(εξαρταται την εκαστοτε περιπτωση βεβαια)..με το να κανουμε οτι δεν εγινε τπτ δεν κερδιζουμε ουτε εμεις ουτε εκεινοι..οπως επισης αν κατι δεν το ξερουμε καθολου,απο το να πουμε ψεμματα ή να προσποιηθουμε οτι το ξερουμε,καλο θα ηταν να πουμε οτι δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο θα το κοιταξω και θα σε παρω να σου πω.εγω μεχρι τωρα ετσι πραττω και δεν ειχα καποιο προβλημα!!

Κι εγώ το ίδιο κάνω. Είναι ανθρώπινο να κάνουμε λάθη και δεν είναι ντροπή να το παραδεχόμαστε   :)

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #790 στις: Ιούλιος 24, 2012, 09:19:41 μμ »
Γεια σας! Έχω ξεκινήσει τα θερινά τμήματα από τις 15 ιουλίου .Συνήθως εσείς για πόσο κάνετε θερινά 1 μήνα για παράδειγμα και ξεκινάτε πάλι  αρχές Σεπτεμβρη; Και σε ποιο σημείο της ύλης σταματάτε;(ιστορία, λογοτεχνία, λατινικά, γνωστό , έκθεση);

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #791 στις: Ιούλιος 28, 2012, 03:54:30 μμ »
Σίγουρα όπως λέτε κάποια λάθη.....αναπόφευκτα γίνονται..!!! Τι γίνεται όμως όταν οι μαθητές αμφισφητούν την απάντηση μιας άσκησης,που ειναι κ τεκμηριωμένη απο τις λύσεις του βιβλίου...?δεν σας φέρνουν σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση...?

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #792 στις: Ιούλιος 28, 2012, 04:55:49 μμ »
Σίγουρα όπως λέτε κάποια λάθη.....αναπόφευκτα γίνονται..!!! Τι γίνεται όμως όταν οι μαθητές αμφισφητούν την απάντηση μιας άσκησης,που ειναι κ τεκμηριωμένη απο τις λύσεις του βιβλίου...?δεν σας φέρνουν σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση...?

Και μεις ως μαθητές το βιώσαμε..Να φτάσουμε σε σημείο να κάνουμε μία παρατήρηση επί του γνωστικού. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο τρόπος που γίνεται και το κίνητρο:

Να βγει στην επιφάνεια η νέα διάσταση και να προκύψει εποικοδομητικός διάλογος ή να φέρω σε δύσκολη θέση τον καθηγητή μου;

Εκεί μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για την αγωγή του παιδιού. Που είναι χρήσιμα μόνο για το προσωπικό μας ημερολόγιο.. αλλά και προφητικά της εξέλιξης της προσωπικότητας του νεαρού / νεαρής.. Ίσως με κατάλληλο παιδαγωγικό χειρισμό να μπορούμε να βοηθήσουμε ως προς αυτό..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 04:57:31 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #793 στις: Ιούλιος 28, 2012, 06:19:31 μμ »
Όταν πρόκειται για μαθητές...είναι κατανοητό κ λόγω ανωριμότητας ακόμη...όμως το συγκεκιμένο μάθημα γίνεται σε ενήλικες...... :o που δίνουν ξανά πανελλήνιες....!!!!!! ??? Στο μάθημα της έκθεσης συγκεκριμένα στους τρόπους πειθούς....αμφισβητούσαν τη σωστή...απάντηση....άρα έμμεσα κιεμένα.... :(με τη δικαιολογία οτι τα βιβλία εχουν συχνά λάθη.... :-\ Η συγκεκριμένη θεωρία θεωρώ οτι θελει εξασκηση γιατι κρινεται στη λεπτομέρεια..κ δεν θέλουν να κανουμε πολλές ασκησεις στο μαθημα ...προτιμοθν μονες....μου δινοθν ετσι την εντυπωση οτι δεν εχουν αφομοιώσει καλά την ύλη....!!!!!

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλιο με ασκήσεις θεωρίας γ λυκείου που να εχει κ απαντησεις.....?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #794 στις: Ιούλιος 28, 2012, 08:47:23 μμ »
εννοειται οτι θα τυχει κατι τετοιο ειτε εκ παραδρομης,ειτε λογω απροσεξιας ειτε επειδη μπορει οντως να μην το ξερεις..δεν ειμαστε φωτεινοι παντογνωστες..καποιες φορες που μου χει τυχει και κυριως τα πρωτα χρονια που διδασκα,αναγνωριζα το λαθος μου παντα και παρατηρησα οτι στην περιπτωση αυτη ο μαθητης εκτιμουσε την ειλικρινεια και το αναγνωριζε..επισης,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να τσαλακωνουμε και λιγο την προσωπικοτητα μας για να ειμαστε κοντα στο παιδι(εξαρταται την εκαστοτε περιπτωση βεβαια)..με το να κανουμε οτι δεν εγινε τπτ δεν κερδιζουμε ουτε εμεις ουτε εκεινοι..οπως επισης αν κατι δεν το ξερουμε καθολου,απο το να πουμε ψεμματα ή να προσποιηθουμε οτι το ξερουμε,καλο θα ηταν να πουμε οτι δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο θα το κοιταξω και θα σε παρω να σου πω.εγω μεχρι τωρα ετσι πραττω και δεν ειχα καποιο προβλημα!!

Κι εγώ το ίδιο κάνω. Είναι ανθρώπινο να κάνουμε λάθη και δεν είναι ντροπή να το παραδεχόμαστε   :)

Ετσι ειναι. Ειλικρινεια πανω απ ολα και αυτο αναγνωριζεται απο ολους ειτε μαθητες ειτε μη. Εδω ομως θελω να σημειωσω το εξης: Κακο,ντροπη ή οτι αλλο το πει κανείς δεν ειναι να κανουμε λαθος. Κακό και ντροπη είναι οταν κανουμε συνεχεια λαθη.Η συχνότητα δεν συγχωρειται απο κανεναν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #795 στις: Ιούλιος 28, 2012, 08:57:46 μμ »
συμφωνω. το δις εξ αξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφού

  όμως και μεσα από τα λάθη μας μαθαινουμε

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #796 στις: Ιούλιος 28, 2012, 09:23:36 μμ »
εννοειται οτι η συχνοτητα δειχνει ή ημιμαθεια ή ελλειψη προσοχης..δε μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις σαφως και το παιδι θα σε στειλει απο κει που ρθες..ομως καποια στιγμη κατι θα σου ξεφυγει ή το πιο συνηθες που μου χει συμβει καποιες φορες ειναι οτι οι απαιτησεις καποιων καθηγητων σχολειου και οι ερωτησεις που βαζουν στα παιδια μπορει να σε φερουν προ εκπληξεως..και εννοειται οτι δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι να απαντησουν για αυτο και δεν ελεγχουν ποτε την ερωτηση ή την ασκηση..βεβαια αυτο ειναι ενα αλλο ζητημα..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #797 στις: Ιούλιος 28, 2012, 09:31:30 μμ »
Απλως μια επισημανση εκανα για να δειξω πως ντροπη δεν χωραει.

Οσο για τους καθηγητες που βαζουν ερωτησεις που ουτε οι ιδιοι δεν μπορουν να απαντησουν ή τους μαθαινουν λαθος, δεν χωραει σχολιασμος παρα μονο να πω πως και αυτα που παιρνουν τελικα ευχαριστημενοι πρεπει να ειναι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.