*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 241284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 04:42:09 μμ »
Βρε παιδιά, από πέρυσι φαινότανε ότι δεν έχει πολύ "ψωμί" η ΠΔΣ και πάνε να την "αυτοκαταργήσουνε" ένα πράμα.
Δυστυχώς έτσι είναι ,αλλά το κακό είναι απο πιο παλιά.Είναι τέταρτος χρόνος με καθυστερήσεις.Πριν ξεκινούσαμε την επομένη του αγιασμού.Και ενα βασικό, πληρωνόμασταν ανα τρίμηνο οχι οπως τώρα χρεωστούμενα απο το 2005.Αν και αυτά κάποιοι τα πήραν,θα μας τα δωσουν και στους υπόλοιπους  αλλά πότε?Επρεπε να μας δώσουν και με τόκο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:30 »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 05:37:04 μμ »
Και δεν μας φτανουν οι κρισεις των διευθυντων, εχουμε και τις καταληψεις που ξεκινησαν σε διαφορα λυκεια και που φυσικα θα εξαπλωθουν σε όλη τη χωρα. Και ακομη η ΟΛΜΕ ετοιμαζεται για απεργιες. Αν μας καλεσουν φετος για ΠΔΣ γραψτε μου!!!!

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 07:22:46 μμ »
¨Εχω μια απορία Οσοι  έχουν φροντιστήριο μπορούν να πάρουν ΠΔΣ? Γιατί ξέρω πολλούς στην περιοχή μου που έχουν κάνει, και όχι μόνο ΠΣΔ αλλά και ωρομίσθειοι.  Η αλήθεια είναι  ότι ρωτάω γιατι προχθές  με πήρανε από τη δευτεροβάθμια τηλ. να με ρωτήσουνε αν με ενδιαφέρει 4 ώρες ΠΔΣ σε ένα σχολείο τονιζοντάς μου βεβαια οτι σε τετοια περιπτωση πρέπει να κλείσω το φροντιστήριο. Τώρα αν μπορεί να ζήσει κανεις με 4 ώρες ΠΔΣ είναι άλλο θέμα....
Συγγνώμη αλλά έχεις φροντιστήριο δικό σου? είσαι η ιδιοκτήτρια ?

Αποσυνδεδεμένος zafi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 07:30:40 μμ »
θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα.Πέρυσι μόνο πδσ έκανα.Να δούμε φέτος αν θα προκύψει και κανένα ολοήμερο, γιατί είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις τα παιδιά μέχρι το τέλος της χρονιάς.Διάβασα ότι το όριο των παιδιών από 10 που ήταν θα γίνει 14! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:22:05 μμ »
θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα.Πέρυσι μόνο πδσ έκανα.Να δούμε φέτος αν θα προκύψει και κανένα ολοήμερο, γιατί είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις τα παιδιά μέχρι το τέλος της χρονιάς.Διάβασα ότι το όριο των παιδιών από 10 που ήταν θα γίνει 14! :-\

Συναδελφοι οχι αλλο ραδιο αρβυλα. Τοτε τι φροντιστηριακο μαθημα θα ηταν αν ηταν 14 παιδια μεσα στην ταξη? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ Αυτο καταργει απο μονο του το σκοπο της ΠΔΣ που ειναι να βοηθηθουν τα παιδια.

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν η ΠΔΣ  αρχισει στα σχολεια που οι αξιολογητες δεν ειναι λυκειαρχες και ειναι καθηγητες?

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:33:10 μμ »
Κέλλυ στο δικό μας Λύκειο ο περσινός αξιολογητής δεν είναι και διευθυντής, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία.Έτσι κι αλλιώς πρέπει να γίνει επιλογή νέου αξιολογητή. Επίσης αυτήν την περίοδο οι προϊστάμενοι είναι απασχολημένοι με τις κρίσεις Διευθυντών οπότε δεν ασχολούνται με την ΠΔΣ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:42:30 μμ »
Κέλλυ στο δικό μας Λύκειο ο περσινός αξιολογητής δεν είναι και διευθυντής, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία.Έτσι κι αλλιώς πρέπει να γίνει επιλογή νέου αξιολογητή. Επίσης αυτήν την περίοδο οι προϊστάμενοι είναι απασχολημένοι με τις κρίσεις Διευθυντών οπότε δεν ασχολούνται με την ΠΔΣ.


Ρωτησα γιατι ο αξιολογητης στο σχολειο που πηγαινα την περασμενη χρονια ηταν καθηγητης οικονομιας και διοικησης και ηταν αξιολογητης τα τελευταια τεσσερα χρονια στο σχολειο. Δεν νομιζω να αλλαξει φετος αν δεν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα που δεν το πιστευω γιατι ηταν παντα πολυ τυπικος.

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 01:05:45 πμ »
Σε εμάς που είναι καθηγητής ο αξιολογητής αλλά τα ονόματα πάλι τα δίνει διευθυντής δεν έχει έρθει ακόμη στο σχολείο η εγκύκλιος. ωστόσο, κάποια ονόματα έχουν γραφθεί και θα τα στείλουν, χωρίς όμως να ξέρουν αν θα τα κανει δεκτά ο προιστάμενος. Το περιμένουμε από Δευτέρα , αλλά μπορεί να αργήσει μας είπαν. Δεν ξέρω. τουλάχιστον 6-7 άτομα είπε ο προιστάμενος πρέπει να είναι . Αυτά ξέρω παιδιά.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 02:53:26 πμ »
θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα.Πέρυσι μόνο πδσ έκανα.Να δούμε φέτος αν θα προκύψει και κανένα ολοήμερο, γιατί είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις τα παιδιά μέχρι το τέλος της χρονιάς.Διάβασα ότι το όριο των παιδιών από 10 που ήταν θα γίνει 14! :-\

Συναδελφοι οχι αλλο ραδιο αρβυλα. Τοτε τι φροντιστηριακο μαθημα θα ηταν αν ηταν 14 παιδια μεσα στην ταξη? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ Αυτο καταργει απο μονο του το σκοπο της ΠΔΣ που ειναι να βοηθηθουν τα παιδια.


Από 5 ,πέρυσι πήγαν στις 7 ή 8 υπογραφές από μαθητές.
Αν ήταν 14 ,δεν υπήρχε περίπτωση να υφίστατο ακόμη ΠΔΣ. Εδώ με 8 και πάλι οι πλασματικές υπογραφές πάνε "σύννεφο(και με την διακριτική ευχέρεια και "ανοχή" των Διευθυντών εννοείται 8) 8)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 08:34:47 πμ »
Από 5 ,πέρυσι πήγαν στις 7 ή 8 υπογραφές από μαθητές.

Τοτε γιατι προπερσι καλεσαν συναδελφο (χωρις ΚΑΝΕΝΑ μεσο η κοπελα!) για διωρη ΠΔΣ σ'ενα χωριο στο βουνο με μια μονο μαθητρια? ??? Μαγειρεψαν 4 ολοκληρες υπογραφες απο το σχολειο? (Τσαμπα πηγε, βεβαια, αφου διοριστηκε με τον επομενο ΑΣΕΠ...)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2007, 08:38:56 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 04:03:17 μμ »
Η εγκύκλιος αφηνε παράθυρο για τετοιες περιπτωσεις.ΔΕΝ μαγειρεψαν υπογραφες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2007, 06:45:58 μμ από vasilis1 »
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 05:55:17 μμ »
Τοτε γιατι προπερσι καλεσαν συναδελφο (χωρις ΚΑΝΕΝΑ μεσο η κοπελα!) για διωρη ΠΔΣ σ'ενα χωριο στο βουνο με μια μονο μαθητρια? ??? Μαγειρεψαν 4 ολοκληρες υπογραφες απο το σχολειο? (

Περυσι ήμουνα σε Λυκειακές τάξεις οπου η Γ΄Λυκείου είχε 3 παιδιά απο την Αλβανία.Ερχοταν μόνο το ένα και σε αυτή την περίπτωση ήμουνα νομικα ο.κ.Το προβλέπει η εγκύκλιος
Να πω επιπλέον πήγαινα σε χωριό 67 Κm μακριά απο την πόλη, μέσα στο πάγο και στα χιόνια οποτε το καλό ήταν οτι το παιδι πέρασε εει που ήθελε και εγω πήρα διπλασιασμό των μορίων
Δεν χρειάζεται μαγείρεμα υπογραφων
Αλλά μηπως δεν γίνεται και αυτό?

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:31:22 μμ »
Παιδια, τελικα βγηκε η φετινη εγκυκλιος για ΠΔΣ? Την εχουν στα χερια τους οι Δ/νσεις Β/βαθμιας?
Εμεις μπορουμε να τη βρουμε στο internet? Πως καλουν ωρομισθιους για ΠΔΣ χωρις εγκυκλιο?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 08:36:58 πμ »
Παιδια, τελικα βγηκε η φετινη εγκυκλιος για ΠΔΣ? Την εχουν στα χερια τους οι Δ/νσεις Β/βαθμιας?
Εμεις μπορουμε να τη βρουμε στο internet? Πως καλουν ωρομισθιους για ΠΔΣ χωρις εγκυκλιο?

Δεν καλουν! Επικοινωνησα προχθες με το σχολειο απ'οπου με ειχαν παρει τηλεφωνο και μου απαντησαν οτι τα παιδια ρωτουν συνεχεια ποτε θ'αρχισουν, αλλά δυστυχως αυτοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Πηρα και το υπουργειο προχθες και μου ειπαν οτι οσα γραφει το Alfavita ειναι "ανακριβειες" και η εγκυκλιος ΔΕΝ εχει υπογραφει ακομα! :o

Τελικα, ειναι πιο σημαντικες οι κρισεις των διευθυντων και οι πιστωσεις απο το να μη χανουν τα παιδια ωρες κι εμεις μορια? >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.