*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 241524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #378 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 06:01:29 μμ »
Παιδιά sos, είπαν σε φίλη μου από τη διεύθυνση για 4 ώρες σε ΠΔΣ. Στο σχολείο που πήγε έκανε ένα δίωρο μάθημα και ο σχεδιαστής της είπε να δούμε και αν και μπορεί για τις άλλες δύο . Τι συμβαίνει??? πήραν καποιοι άλλοι τις ώρες της? δεν υποτίθεται ότι έγιναν πρώτα τα τμήματα και η διεύθυνση έστειλε ανάλογους εκπαιδευτικούς. Της είπα να βάλει τις φωνές και να πει του σχεδιαστη να μιλήσει με τη διεύθυνση. Έκανα καλά? ποιά είναι η γνώμη σας? η κοπέλα έχει παρατησει άλλη δουλειά από πολύ μακριά γι' αυτές τις ώρες


Θα σου πω τι συνέβη στο δικό μου σχολείο. Χθες κατά την διάρκεια του μαθήματος που δίδασκα, μπήκε ο λυκειάρχης για να επιβεβαιώσει τον αριθμό των μαθητών που είχαν δηλώσει ότι θα παρακολουθήσουν ΠΔΣ στα αρχαία. Όλα τα παιδιά του τμηματος που είχαν δηλώσει, είπαν ότι δεν θέλουν τελικά να παρακολουθήσουν γιατί η νέα φιλόλογος που τους ανέλαβε (ωρομίσθια κι αυτή η κοπέλα) τους τα εξηγεί πολύ καλά και δεν χρειάζονται επιπλέον μάθημα. Έκπληκτος ο διευθυντής τους είπε: "Βρε παιδιά εμείς προσλαμβάνουμε καθηγητές με βάση των αριθμό των δηλώσεων σας... γιατί αλλάζετε τελευταία στιγμή??" .  Τα παιδιά ήταν αμετάπειστα. Οπότε το δέχτηκε κι αυτός. Ίσως κάτι τέτοιο να συνέβη και στη φίλη σου και να πήρε λιγότερες ώρες.
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:43 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #379 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 06:04:30 μμ »
Παιδιά sos, είπαν σε φίλη μου από τη διεύθυνση για 4 ώρες σε ΠΔΣ. Στο σχολείο που πήγε έκανε ένα δίωρο μάθημα και ο σχεδιαστής της είπε να δούμε και αν και μπορεί για τις άλλες δύο . Τι συμβαίνει??? πήραν καποιοι άλλοι τις ώρες της? δεν υποτίθεται ότι έγιναν πρώτα τα τμήματα και η διεύθυνση έστειλε ανάλογους εκπαιδευτικούς. Της είπα να βάλει τις φωνές και να πει του σχεδιαστη να μιλήσει με τη διεύθυνση. Έκανα καλά? ποιά είναι η γνώμη σας? η κοπέλα έχει παρατησει άλλη δουλειά από πολύ μακριά γι' αυτές τις ώρες
Εμείς ότι και να σου πούμε είναι απλά υποθέσεις! Τις απαντήσεις θα τις βρει η ίδια αφού μιλήσει με τον διευθυντής της (σχεδιαστή). Ο διευθυντής της μπορεί να εννοούσε ότι τελικά δεν θέλουν τόσα πολλά παιδια να κάνουν πρόσθετη, ώστε να διμιουργηθούν 2 τμήματα, όπως είχαν αρχικά δηλώσει. Αν συμβαίνει κάτι άλλο, δηλ. αν έδωσαν τις 2 επιπλέον ώρες της κοπέλας σε άλλον συνάδελφο θα φανεί....
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #380 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 09:39:42 μμ »
Προς sunbird:
Τελικά όλα εξελίχτηκαν ομαλά. Υπήρχε μια ανοργανωσιά στην αρχή στο σχολείο (χάσαμε 15-20 λεπτά μάθημα μέχρι να μιλήσει ο υπεύθυνος της ΠΔΣ με κάτι μαθητές και μέχρι να βρούμε αίθουσα να κάνουμε μάθημα)! Στην Ιστορία κατεύθυνσης είναι μόνο μια μαθήτρια απόφοιτη, γι' αυτό κι έχω πρωϊνό μάθημα γι' αυτό και δε βρίσκαμε άδεια αίθουσα, ενώ στην Έκθεση είναι τρία παιδιά (δυο απόφοιτοι κι ένας μαθητής). Τα παιδιά έμειναν πολύ ευχαριστημένα από το πρώτο μάθημα, μάλιστα η μαθήτρια ρώτησε μήπως μπορούμε ν' αλλάξουμε την ώρα της ιστορίας για να παρακολουθήσει κι αυτή.
Τα τμήματα των αποφοίτων είναι επισφαλή (ελπίζω να μην μου τα έδωσαν επίτηδες), γιατί μπορεί να τα παρατήσουν. Η δε απόφοιτη που παρακολουθεί την ιστορία είναι χάλια. Μου δήλωσε ότι δεν καταλαβαίνει της πηγές γιατί είναι στην καθαρεύουσα! Κατά τ' άλλα είναι θεωρητική και μεταφράζει (υποτίθεται) Πλάτωνα! Στις 1.30 άρχισε να χασμουριέται και μου είπε να τους αφήσω νωρίτερα μια και είναι πρώτο μάθημα (τελειώναμε στις 2.30)! Κι όχι τίποτα άλλο αλλά είναι η μοναδική στο τμήμα της ιστορίας.
Οι συνάδελφοι πάντως, ο διευθυντής (που εκείνη τη μέρα ανέλαβε υοηρεσία και μας κέρασε μπακλαβά) και ο υπεύθυνος της ΠΔΣ, από το λίγο που τους είδα και τους μίλησα είναι ευγενικοί και με βοήθησαν σε ό,τι τους ρώτησα. Τι να πω, ελπίζω η πρώτη μου εμπειρία με ΠΔΣ (κάλλιο αργά παρά ποτέ) να εξελιχτεί καλά και για τους μαθητές και για μένα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #381 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 09:46:45 μμ »
Olgalia για ποιό σχολείο μιλάς? και σε ποιά πόλη αν επιτρέπεται? περιοχή Αγρινίου, Μεσολογγίου ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:43 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #382 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 09:51:46 μμ »
Περιοχή Μεσολογγίου, το συγκεκριμένο σχολείο όμως που βρίσκομαι είναι πιο κοντά στο Αγρίνιο παρά στο Μεσολόγγι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #383 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 09:53:21 μμ »
Είσαι από Αιτ/νία κι εσύ; Τι ειδικότητα;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #384 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 10:20:13 μμ »
Olgalia ειμαι κι εγώ on line, πώς μπορούμε να μιλήσουμε???? έχεις windows mesanger?

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 12:04:00 πμ »
Παιδιά sos, είπαν σε φίλη μου από τη διεύθυνση για 4 ώρες σε ΠΔΣ. Στο σχολείο που πήγε έκανε ένα δίωρο μάθημα και ο σχεδιαστής της είπε να δούμε και αν και μπορεί για τις άλλες δύο . Τι συμβαίνει??? πήραν καποιοι άλλοι τις ώρες της? δεν υποτίθεται ότι έγιναν πρώτα τα τμήματα και η διεύθυνση έστειλε ανάλογους εκπαιδευτικούς. Της είπα να βάλει τις φωνές και να πει του σχεδιαστη να μιλήσει με τη διεύθυνση. Έκανα καλά? ποιά είναι η γνώμη σας? η κοπέλα έχει παρατησει άλλη δουλειά από πολύ μακριά γι' αυτές τις ώρες


Θα σου πω τι συνέβη στο δικό μου σχολείο. Χθες κατά την διάρκεια του μαθήματος που δίδασκα, μπήκε ο λυκειάρχης για να επιβεβαιώσει τον αριθμό των μαθητών που είχαν δηλώσει ότι θα παρακολουθήσουν ΠΔΣ στα αρχαία. Όλα τα παιδιά του τμηματος που είχαν δηλώσει, είπαν ότι δεν θέλουν τελικά να παρακολουθήσουν γιατί η νέα φιλόλογος που τους ανέλαβε (ωρομίσθια κι αυτή η κοπέλα) τους τα εξηγεί πολύ καλά και δεν χρειάζονται επιπλέον μάθημα. Έκπληκτος ο διευθυντής τους είπε: "Βρε παιδιά εμείς προσλαμβάνουμε καθηγητές με βάση των αριθμό των δηλώσεων σας... γιατί αλλάζετε τελευταία στιγμή??" .  Τα παιδιά ήταν αμετάπειστα. Οπότε το δέχτηκε κι αυτός. Ίσως κάτι τέτοιο να συνέβη και στη φίλη σου και να πήρε λιγότερες ώρες.
κι εμένα μου χαν δώσει παλαιότερα  ώρες ΠΔΣ και τελικά έκανα λιγότερες γιατί δεν υπήρχαν αρκετά παιδιά για  τα τμήματα, συμβαίνουν αυτά ...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 08:11:48 πμ »
Μολις με καλεσαν απο σχολειο της Β' Αθηνας για ενα διωρο αλλά υπαρχει πιθανοτητα να μη γινει τελικα το τμημα γιατι οι μαθητες βαρεθηκαν να περιμενουν και μειωθηκε πολυ ο αριθμος τους... τι γκαντεμια! :( Η Α' εχει αργησει λογω των νεων διευθυντων. Στην Ανατ. Αττικη δεν ξερω τι γινεται.
τελικα τι εγινε με το τμημα; ξεκινησες; αν οχι μιλα με τη β αθηνας για επανατοποθετηση γιατι εχεις φυγει απο τις λιστες τους.
εγω τους τηλεφωνησα σημερα για να ρωτησω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν εχουν αοτησεις για ΠΔΣ αλλα περιμενουν τωρα που τοποθετηθηκαν οι διευθυντες και εληξαν οι καταληψεις. εκτος βεβαια αν δεν μαζευτουν τα παιδια.

Παει το τμημα, πηγα και περιμενα την πρωτη μερα για μιαμιση ωρα και δεν εμφανιστηκε κανενας! :( Ελπιζω τουλαχιστον η υπευθυνη να μου βαλει εκεινο το διωρο, μιας κι εχασα οχι μονο χρονο αλλά και χρημα... κι ολα αυτα γιατι καποιοι μαθητες χαρακτηριζονται απο ανευθυνοτητα και δεν καταλαβαινουν τις συνεπειες των πραξεων τους. Οι περισσοτεροι το ειχαν δηλωσει προς χαριν ελαχιστων συμμαθητων τους που ηθελαν να δημιουργηθει το τμημα! (που τελικα ουτε αυτοι ηρθαν) Λες να ενημερωσω τη διευθυνση? Δεν ειναι αυτο δουλεια του σχεδιαστη?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 08:22:12 πμ »
Στην Ιστορία κατεύθυνσης είναι μόνο μια μαθήτρια απόφοιτη, γι' αυτό κι έχω πρωϊνό μάθημα γι' αυτό και δε βρίσκαμε άδεια αίθουσα, ενώ στην Έκθεση είναι τρία παιδιά (δυο απόφοιτοι κι ένας μαθητής). Τα παιδιά έμειναν πολύ ευχαριστημένα από το πρώτο μάθημα, μάλιστα η μαθήτρια ρώτησε μήπως μπορούμε ν' αλλάξουμε την ώρα της ιστορίας για να παρακολουθήσει κι αυτή.
Τα τμήματα των αποφοίτων είναι επισφαλή (ελπίζω να μην μου τα έδωσαν επίτηδες), γιατί μπορεί να τα παρατήσουν.

Σιγουρα γι'αυτο στα εδωσαν, επειδη κρατησαν τα σιγουρα τμηματα για τα "δικα τους" παιδια. Ετσι γινεται παντα, δινουν τα σιγουρα τμηματα σε μονιμους ή δικους τους ωρομισθιους και τα επισφαλη στους υπολοιπους, εκτος κι αν τα σιγουρα τμηματα ειναι τοσο πολλα που οι υπολοιποι ειναι τυχεροι να παρουν κι απο αυτα. Διαβασε το αμεσως προηγουμενο μηνυμα μου να δεις τι επαθα εγω! Πώς ομως και δημιουργησαν τμημα με εναν μαθητη? (εκτος κι αν ειναι κανενα χωριουδακι μακρια απο τα παντα...) Αλλά αποφοιτους? Ειναι νομιμο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 09:19:01 πμ »
Ο δικός μας σχεδιαστής, ο οποίος είναι πολύ τυπικός και πολύ καλά ενημερωμένος, μας είπε ότι οι απόφοιτοι μπορούν να παρακολουθούν αλλά δεν υπολογίζονται στον αριθμό των μαθητών του τμήματος.Μόνο με αποφοίτους δλδ δε μπορεί να δηιουργηθεί και να συντηρηθεί ένα τμήμα.Οπότε θα πρέπει να γίνεται διαφορετικός χωρισμός τμημάτων ώστε να μην αποτελείται ένα τμήμα μόνο από αποφοίτους. Το στοιχείο αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αλλά καλύτερα, όποιος ενδιαφέρεται άμεσα, να κάνει μια ερώτηση στη Διεύθυνση Β'βάθμιας να έχει σίγουρη απάντηση. Οι σχεδιαστές συχνά δεν έχουν καλή ενημέρωση και δεν κατανοούν τη δική μας αγωνία για τα μόρια.Δουλεύουμε που δουλεύουμε τσάμπα.. είναι κρίμα να μην αποκομίζουμε τουλάχιστον τα μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2007, 09:21:01 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 10:17:03 πμ »
Μολις με καλεσαν απο σχολειο της Β' Αθηνας για ενα διωρο αλλά υπαρχει πιθανοτητα να μη γινει τελικα το τμημα γιατι οι μαθητες βαρεθηκαν να περιμενουν και μειωθηκε πολυ ο αριθμος τους... τι γκαντεμια! :( Η Α' εχει αργησει λογω των νεων διευθυντων. Στην Ανατ. Αττικη δεν ξερω τι γινεται.
τελικα τι εγινε με το τμημα; ξεκινησες; αν οχι μιλα με τη β αθηνας για επανατοποθετηση γιατι εχεις φυγει απο τις λιστες τους.
εγω τους τηλεφωνησα σημερα για να ρωτησω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν εχουν αοτησεις για ΠΔΣ αλλα περιμενουν τωρα που τοποθετηθηκαν οι διευθυντες και εληξαν οι καταληψεις. εκτος βεβαια αν δεν μαζευτουν τα παιδια.

Παει το τμημα, πηγα και περιμενα την πρωτη μερα για μιαμιση ωρα και δεν εμφανιστηκε κανενας! :( Ελπιζω τουλαχιστον η υπευθυνη να μου βαλει εκεινο το διωρο, μιας κι εχασα οχι μονο χρονο αλλά και χρημα... κι ολα αυτα γιατι καποιοι μαθητες χαρακτηριζονται απο ανευθυνοτητα και δεν καταλαβαινουν τις συνεπειες των πραξεων τους. Οι περισσοτεροι το ειχαν δηλωσει προς χαριν ελαχιστων συμμαθητων τους που ηθελαν να δημιουργηθει το τμημα! (που τελικα ουτε αυτοι ηρθαν) Λες να ενημερωσω τη διευθυνση? Δεν ειναι αυτο δουλεια του σχεδιαστη?

Utenar πας καλά?... Θα τα παρατήσεις έτσι αμαχητί?
Βρες έναν μόνιμο καθηγητή που έχει τα παιδιά που σου έχουν δώσει για ΠΔΣ και κανόνισε μαζί του να μπεις μέσα την ώρα που κάνει αυτός μάθημα...
Μίλησε με τα παιδιά που έχουν δηλώσει την πρόσθετη και προσπάθησε να τα πείσεις να έρθουν έστω μια δυό φορές για δοκιμή...
Από κει και πέρα είναι και στις ικανότητες του καθενός να τα κρατήσει ή όχι...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 05:10:24 μμ »
Μα ν'αρχισω να κυνηγαω μαθητες που δεν εχω δει ποτε, βρε συναδελφοι? ??? Εγω δεν τα ξερω τα παιδια, ουτε αυτο το σχολειο το ηξερα, με πηραν ενα πρωι τηλεφωνο να παω την ταδε μερα για μαθημα και το απογευμα με ξαναπηραν να μου πουν τα δυσαρεστα (οτι ενημερωσαν τα παιδια οτι αρχιζει η ΠΔΣ και πηραν την απαντηση οτι μονο τρεις θα ερχονταν). Τη μερα που πηγα για μαθημα (εστω γι'αυτους τους τρεις, επειδη μου ειπε ο σχεδιαστης οτι μπορει να κρατηθει ενα μηνα το τμημα, μεχρι να το κοψει η Β/βαθμια οταν δει οτι δεν υπαρχουν 7 μαθητες), δεν ηρθε κανεις και μου λεει ο σχεδιαστης οτι μαλιστα τσακωθηκε με τα παιδια γι'αυτο το λογο!

Οσοι ξερουν απο Β' Αθηνων, επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει εκει, πραγματικα η διευθυνση το κοβει αμεσως το τμημα οταν δει οτι δεν εχει 7 μαθητες? Και ποσους πρεπει να εχει για να το επιτρεψει να συνεχιστει?
Διοτι εμενα ετσι μου το παρουσιασαν: οτι απο τη στιγμη που μονο 3 παιδια ενδιαφερονταν, δεν υπηρχε περιπτωση η διευθυνση ν'αφησει να συνεχιστει το τμημα μολις λαμβανε τα χαρτια με τις υπογραφες στο τελος του μηνα. Ειμαστε Β'Αθηνων, μου ειπαν, η διευθυνση δε δικαιολογει τμημα με λιγους μαθητες οπως κανουν στα μακρινα μερη και στις υποβαθμισμενες συνοικιες. (π.χ. Κατω Πατησια που εχω κι εκει ωρες)

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 05:29:17 μμ »
Utenar συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και εγώ έτυχε να πάω σε τμήμα για μάθημα και δεν είχε έρθει κανένας μαθητής και ο σχεδιαστής μου έλεγε να προσπαθήσω να κρατήσω τα παιδιά...!Όπου αλλού έτυχε να πάω για μάθημα ακούω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια! Να προσπαθήσω να κρατήσω τα παιδιά και είναι δικό μου θέμα αν μείνουν ή όχι! Πραγματικά νιώθω κάθε φορά που κάνω μάθημα ότι περνάω από εξετάσεις!Σε λίγο θα περνάμε και οντισιόν από τα παιδιά!Αλλά και οι σχεδιαστές προκειμένου να φτιάξουν τα τμήματα (γιατί όσα περοσσότερα τμήματα γίνουν πιο μεγάλη και η αμοιβή τους) κυνηγάνε τα παιδιά και εκείνα υπό πίεση δηλώνουν συμμετοχή και φυσικά δεν πατάνε ποτέ!Και μετά έχεις να αντιμετωπίσεις και τους ίδιους τους σχεδιαστές που σου λένε ότι σου έδωσαν τμήμα με 7-8 μαθητές και δε μπόρεσες να τα κρατήσεις!Έλεος πια!Εννοείται ότι σε δικούς τους δίνουν τα σίγουρα τμήματα ή ακόμα συντηρούν τμήματα "φαντάσματα" και δεν είναι λίγες οι φορές που βάζουν από μόνοι τους υπογραφές για τα παιδιά! Λίγο πολύ νομίζω ότι αυτά είναι γνωστά σε όλους μας!Συγνώμη αν φάνηκε ότι μίλησε με ένταση αλλά πραγματικά το τελευταί ο καιρό έχω συνατήσει απαράδεκτη συμπεριφορά από διευθυντές και σχεδιαστές που κάθε άλλο παρά συναδελφικότητα δείχνει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.