*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για ΠΕ04???  (Αναγνώστηκε 40940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:38:06 μμ »
Χρυσούλα................και μόνο που τόση ώρα καθόμαστε και κουβεντιάζουμε το θέμα με έναν φιλλ΄΄όγο................
Εμένα με μειώνει.
Δεν το λέω προσωπικά για εσένα..............στο λόγο μου.
Αλλά θα με τιμούσε ιδιαίτερα εάν αυτήν τη στιγμή μιλούσα με κάποιον της ΠΕΑΕ που να είναι του κλάδου μου.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:22 »

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:42:07 μμ »
Το τι θα διδάξει ο καθένας μας και με ποιο τρόπο νομίζω εξαρτάται περισσότερο από τη διδακτική εμπειρία και το μεράκι του καθενός, παρά από τα όσα έχει μάθει στη σχολή, γιατί όταν σπουδάζαμε δεν αντιμετωπίζαμε το διάβασμα σαν μέσο που θα μας βοηθήσει στην μετέπειτα εργασιακή μας ενασχόληση, απλά διαβάζαμε για να περάσουμε τα μαθήματα (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω).
Όσον αφορά τα 2 ή 3 σχολεία στα οποία θα πρέπει σαν γεωλόγος να τρέχω για να καλύψω ώρες, το προτιμώ σαν εναλλακτική από το γεγονός να μην διοριστώ ποτέ, πιθανότητα που ήταν πολύ μεγάλη όταν ο κλάδος ήταν ενιαίος.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:44:17 μμ »
Έτσι είναι............όπως τα λες.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:45:45 μμ »
μπραβο ρε παιδια τα καταφεραμε να τρωγομαστε μεταξυ μας !!!!!!!!!!! ο κλαδος πρεπει να παραμεινει διασπασμενος οχι για το δικο μας καλο, αλλα γιατο καλο των μαθητων τους οποιους εχουμε ξεχασει τελειως . ειναι δυνατον να διδαξει σωστα ο γεολογος φυσικη ..... η ο φυσικος βιολογια??????

Όσον αφορά τα 2 ή 3 σχολεία στα οποία θα πρέπει σαν γεωλόγος να τρέχω για να καλύψω ώρες, το προτιμώ σαν εναλλακτική από το γεγονός να μην διοριστώ ποτέ, πιθανότητα που ήταν πολύ μεγάλη όταν ο κλάδος ήταν ενιαίος.

Ναι, να βλέπουμε το καλό των μαθητών! Σε ένα αστικό κέντρο οι μετακινήσεις είναι σχετικά εύκολες και η ταλαιπωρία σχετικά μικρή. Τι προτείνετε όμως να γίνει σε δυσπρόσιτα και νησάκια, απ' όπου η δυνατότητα μετακίνησης είναι μηδενική, τα σχολεία έχουν 1 τμήμα ανά τάξη και οι ανάγκες θα είναι:  φυσική 12-14 ώρες, χημεία 8-10 ώρες, βιολογία 8-10 ώρες, γεωγραφία 4 ώρες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:22 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:46:36 μμ »
Δε θα ήταν δυνατό μόνο να συμφωνούμε. Πιστεύω και στη συζήτηση και στη διαφωνία. Επίσης, για να κάνω και λίγο χιούμορ, η επαφή με ΠΕ04 με χαλάει. Κοιτάω τα μην. μου και είναι ανορθόγραφα και με ηλεκτρονική δυσλεξία. Συγγνώμη :-[ .
Κατάλαβα τι εννοείς,αγάπη, απλά μιλάω ως μέλος της συντονιστικής που συμφώνησε με αυτό το κείμενο. Επίσης διευκρινιστικά και μόνο δεν είναι όλα τα μέλη της ΠΕΑΕ στο pde. Υπάρχει blog και Mail του συλλόγου. Η συμμετοχή μου εδώ είναι προσωπική επιλογή
Marousana, αν δεις τα ποσοστά, όσους πήραν στον τελευταίο διαγωνισμό με τη "διάσπαση" πήραν και στους προηγούμενους με βάση το πόσο έγραψε ο καθένας. Επίσης, για τους φυσικούς, αν θυμάμαι καλά, υπάρχει περίπου μέσος όρος. Θα ζητήσω από τον συνάδελφο φυσικό να ανεβάσει εδώ αυτά τα στατιστικά
Επίσης, συμφωνώ με vsk

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:48:07 μμ »
Συγνώμη για τις ........λίγο καθυστερημένες απαντήσεις, αλλά είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ πάντα να βλέπω άμεσα τα μηνύματά σας!!
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:49:42 μμ »
Σε κάθε μεταβολή, κάποιος κερδίζει και κάποιος χάνει. Όποιος χάνει, αυτός διαμαρτύρεται, έτσι είναι η ζωή.

Επίσης όποιος έχει δυνατότητα να επηρεάσει τις αποφάσεις με τρόπο που (κλαδικά) να ευνοείται, φυσικά και θα το κάνει.

Επειδή η πίτα δεν φτάνει για όλους, εμπρός στον αγώνα και όποιος προλάβει. Εξάλλου αυτό είναι και το βαθύτερο νόημα του συστήματος, να έχουμε μια απασχόληση να μην σκεφτόμαστε και πάρα πολύ άλλα κακά πράγματα.

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:50:57 μμ »
Η διάσπαση του κλάδου ΠΕ04 ήταν αίτημα των φυσικών με την δικαιολογία ο καθένας να διδάσκει το μάθημα του.Το επιχείρημα εν μέρει έχει μία κάποια αξία αλλά είναι τελικά εναντίον του κλάδου συνολικά.
Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ότι οι οργανικές θέσεις των ΠΕ04 μειώνονται και βαίνουν προς καταργηση με την λογική ο καθένας να κάνει το μαθηματάκι του?τι σαθρό επιχείρημα είναι αυτό?
αν υπάρχουν προς κάλυψη 11ώρες φυσικής ,5 ώρες χημείας 3 ώρες βιολογίας 2 ώρες γεωλογίας πιστεύει κανείς ότι το υπουργεί θα προσλάβει 4 μόνιμους? με την λογική ο καθένας το μαθηματάκι του το υπουργείο θα ζητήσει 4 ωρομίσθιους και τέλος.αλλιώς θα υπήρχε μία οργανική θέση μονίμου.
εδώ μιλάμε για διαθεματικότητα και σφαιρική αντιμετώπιση σύγχρονων προβλημάτων της κοινωνίας και ο κάθε φυσικός ή βιολόγος ζορίζεται αν διαβάσει χημεία ή γεωλογία .και λοιπόν? ναι να διαβάσει και να
ασχοληθει ο καθένας με όλα τα αντικείμενα.τόσο ζόρι είναι?
αμαν πια αυτή η στενομυαλιά ορισμένων που δεν βλέπουν πέρα απότην μύτη τους.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:56:17 μμ »
Vsk.............δεν υπάρχουν μόνο δυσπρόσιτα στη Ελλάδα.

Geochem.........πες ότι διορίζομαι εγώ και κάνω χημεία στο λύκειο,που τη λάτρευα ως μαθήτρια και ήμουν και πάρα πολύ καλή.
Και μεταξύ μας........και πιο εύκολη από τη φυσική είναι και στα παιδιά αρέσει περισσότερο.
Είναι δίκαιο να την κάνω εγώ και να μην την κάνεις εσύ?

Δηλαδή άμα σε ένα νοσοκομείο δεν υπάρχει γυναικολόγος...........να βάλουμε οδοντίατρο να ξεγεννάει?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:56:47 μμ »
Επειδή και εγώ είμαι στη δουλειά θα μείνω μέσα, αλλά για κάποιο διάστημα δε θα μπορώ να βλέπω. Το λέω για να μη θεωρηθεί ότι αποφεύγω την κουβέντα

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:58:00 μμ »
Σχετικά με τους διορισμούς συμφωνώ ότι κυμαίνονται στα ίδια ποσοστά. Απλά με διαχωρισμένους τους πίνακες των αναπληρωτών, είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και ο κάθε κλάδος ξέρει τουλάχιστον τι του γίνεται. Και να σας πω και τη μαύρη αλήθεια, προτιμώ να δώσω και τα τρία μαθήματα ως συνεξεταζόμενα (όπως το 2004), γιατί τα 2/3 των ερωτήσεων θα μου είναι πιο βατά, απ' το αν ήταν όλα φυσική, όπως το 2006.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:00:54 μμ »
Εγώ εννοούσα για τους διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ και μόνο

Αποσυνδεδεμένος ZIZE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:01:18 μμ »
στο υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο ( η Ελλαδα εξαιρειται) ο καθητης φυςικων επιστημων επιλεγει δυο γνωστικα αντικειμενα με τα οποια ασχολειται κατα την διαρκεια των σπουδων του ετσι εστω να ειναι σε θεση να τα διδαξει ! τωρα πως στη Ελλαδα ειμαστε τοσο μεγαλα μυαλα και χωρις καμια ουσιαστικη εκπαιδευση τα καταφερνουμε σε ολα φαινεται απο  το επιπεδο της παιδειας που μας δινεται και στη συνεχεια  αναπαραγουμε...........

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:04:42 μμ »
Και στο παρελθόν είχα αναφερθεί στο θέμα και είχα διατυπώσει την άποψη ότι η διάσπαση του κλάδου θα δημιουργήσει προβλήματα με τις τοποθετήσεις και τη συμπλήρωση του ωραρίου μας. Και όντως έτσι γίνεται.
Ωραία είναι όταν οι διορισμοί και ο διαγωνισμός γίνονται ανά ειδικότητα (που και πάλι γίνονται αδικίες όπως είπε ο vag_fys), αλλά μετά τί γίνεται; Στις μεταθέσεις και στις τοποθετήσεις φέτος υπήρξαν πολλά προβλήματα και διαμαρτυρίες και όχι άδικα. Συνάδελφοι με πολλά μόρια δεν μετατέθηκαν λόγω ειδικότητας και πολλοί με τις ισχύουσες τοποθετήσεις θα αναγκαστούν να τρέξουν από του χρόνου σε 2-3 σχολεία για συμπλήρωση ωραρίου. Αλήθεια, τι θα γίνει σε δυσπρόσιτες περιοχές;
Η ανακοίνωση της ΠΕΑΕ έχει βάση λοιπόν και για το τρέξιμο και για τη μείωση των οργανικών θέσεων. Αν κάποιοι διαφωνούν πρέπει να προτείνουν και κάτι εναλλακτικό, εκτός κι αν τους αρέσει να τρέχουν. Κι αν αυτοί προσωπικά δεν έχουν πρόβλημα επειδή εργάζονται σε μία πόλη με πολλά σχολεία, ας ρωτήσουν και τους άλλους που θα τρέχουν και θα κάνουν δεκάδες χιλιόμετρα ημερησίως για συμπλήρωση ωραρίου αν είναι ευχαριστημένοι.
Συγχαριτήρια για τις απόψεις σου. Μακάρι να σ' ακούσουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.