*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:34:43 πμ »
Ήρθα με μετάθεση στην Α Πειραιά. Οργανική θέση δεν κατάφερα να πάρω. Με τι κριτήρια γίνονται οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά.Άκουσα οτι παίζουν και βυσματικές τοποθετησεις εφοσον δεν υπάρχει σαφές νομικό καθεστώς όπως συμβαίνει με τις τοποθετήσεις σε οργανικά κενά.
Γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:55:59 μμ »
καλησπέρα.θα ήθελα να κάνω μια έρωτηση.βγηκαν στη δευτεροβάθμια που ανηκω τα λειτουργικά κενά,και τοποθετηθηκα σ΄ένα απ΄αυτα.μια συνάδελφος μου με ακριβως τα ιδια μορια (ειμαστε πολυτεκνες και οι δυο και ορκιστηκαμε μαζι) τοποθετηθηκε σε ένα σχολειο που δεν ήταν στα λειτουργικά κενα.και οι δυο ειχαμε άδεια ανατροφης και για ενα μηνα τωρα που τελειωσε η άδεια τοποθετηθηκαμε σε σχολειο κοντά στο σπιτι μας για γραμματειακη υποστηριξη.αυτη η συνάδελφος ομως συνεχιζει να ειναι και το νέο διδακτικο έτος σ΄αυτο το σχολειο που τοποθετηκε τωρα για ένα μήνα χωρις όμως να ειναι λειτουργικό κενό.μπορει να γίνει αυτο;ή ήταν μιλημένο;υπάρχει περιπτωση να συνταξιοδοτηθει απο εκεινο το σχολειο συναδελφος της ειδικοτητας μας και να πάρει στα κρυφα την οργανικη που θα προκυψει;λέω τώρα εγω,στην ελλαδα ζουμε.ευχαριστω. :)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2010, 06:15:17 μμ »
Τα λειτουργικά δε βγαίνουν όταν ανοίξουν τα σχολεία ή κάνω λάθος; Πώς ανακοινώθηκαν από τη δευτεροβάθμιά σας τα λειτουργικά κενά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2010, 06:28:08 μμ »
Τώρα ξαναμπήκα στην ιστοσελίδα της δευτεροβάθμιάς μου και είδα ότι καλούν όσους είμαστε σε διάθεση να κάνουμε αίτηση για λειτουργικά κενά. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα ξέρουμε αν τοποθετηθήκαμε σε σχολείο μέχρι τέλη Ιουλίου; Εγώ νόμιζα ότι θα κάνουμε αιτήσεις με τους πρωτοδιόριστους όσοι είμαστε σε διάθεση. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν ξέρει;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2010, 06:39:51 μμ »
Στη δική μου δ/μια όσοι δεν έχουμε οργανική κάναμε αίτηση και μας τοποθέτησαν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ σε κάποιο σχολείο. Από 1-5 Σεπτέμβρη θα κάνουμε ξανά αίτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2010, 06:53:30 μμ »
Στη δική μου δ/μια όσοι δεν έχουμε οργανική κάναμε αίτηση και μας τοποθέτησαν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ σε κάποιο σχολείο. Από 1-5 Σεπτέμβρη θα κάνουμε ξανά αίτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά.
Δηλαδή, μπορεί να σε τοποθετήσουν και σε σχολείο που δεν υπάρχει λειτουργικό κενό; Έτσι στην τύχη σε τοποθετούν; Και ποια είναι η χρησιμότητα της διαδικασίας, αν είμαι πάλι σε διάθεση; Αυτό καταλαβαίνω. Γιατί δεν κάνουμε την αίτηση μια και καλή το Σεπτέμβρη; ??? ??? ???

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:07:13 μμ »
Για όσους βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ καποιες ΔΔΕ τους τοποθετούν προσωρινά σε κάποιο σχολειο για να παίρνουν τα μόρια του καλοκαιριου και τελη Αυγουστου με αρχές Σεπτεμβρη ξαναγίνεται ΠΥΣΔΕ για να τους τοποθετήσουν σε λειτουργικό κενό
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:12:46 μμ »
εγω πάντως τοποθετηθηκα προσωρινά απο 30-6-2010 εως 30-6-2011.έτσι γράφει στις τοποθετησεις.και όταν βγηκαν τα κενα έγραφε πιθανα λειτουργικά κενά.μάλλον κάθε δδε κάνει τα δικά της γιατι η άλλη δδε(ειμαι θεσσαλονίκη) θα τους τοποθετησει το σεπτεμβρη.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2010, 11:30:48 πμ »
Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πήρα και εγώ τηλέφωνο στη δευτεροβάθμιά μου και μου έλυσαν όλες τις απορίες μου. Σας λέω τι μου είπαν μήπως βοηθηθεί κάποιος συνάδελφος. Διαλέγουμε λειτουργικό κενό τώρα, αλλά τ' αποτελέσματα θα βγουν στο τέλος του Αυγούστου. Έπειτα, μου είπαν ότι προηγούμαστε όσοι είμαστε σε διάθεση απ' όλες τις κατηγορίες (αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ, πρωτοδιόριστοι). Αυτά μου είπαν. Είμαι δεύτερη στη σειρά που επιλέγω και ελπίζω σε μια καλή τοποθέτηση πλέον.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:16:01 μμ »
Ισχύει αυτό που σου είπαν!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:55:21 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:33:57 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:59:25 μμ »
Μήπως έχει κανείς πρόχειρη την εγκύκλιο που δείχνει ότι οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προηγούνται των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ στην τοποθέτηση;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:25:22 μμ »
Μήπως έχει κανείς πρόχειρη την εγκύκλιο που δείχνει ότι οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προηγούνται των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ στην τοποθέτηση;

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

Δ2/58044/22-06-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.  και Δ2/58044α/14-07-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ. 

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2012, 03:39:11 μμ »
Μήπως έχει κανείς πρόχειρη την εγκύκλιο που δείχνει ότι οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προηγούνται των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ στην τοποθέτηση;

Δ2/58044α/14-07-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Διευκρινίσεις στο αρ. 58044/Δ2/22-6-2004 έγγραφο μας
Σε συνέχεια του αριθμ. 58044/Δ2/22-6-2004 εγγράφου μας και απαντώντας στο αρ. 1696/23-5-2004 δικό σας σχετικό, σας γνωρίζουμε ότι η διαδικασία των μεταθέσεων προηγείται αυτής των αποσπάσεων. Ως εκ τούτου αν μετά τις τοποθετήσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 15 του Π.Δ. 50/96 οι οργανικές θέσεις είναι λιγότερες από τους εκπαιδευτικούς, αυτοί παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερικών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β` της παρ. 7 του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96.
Οι εκπαιδευτικοί που ζητούν απόσπαση εντός του ιδίου Π.Υ.Σ.Δ.Ε. και οι αποσπασμένοι από άλλα Π.Υ.Σ.Δ.Ε. συγκρίνονται μαζί καθώς το κριτήριο στην περίπτωση αυτή είναι οι κοινωνικοί - προσωπικοί λόγοι για τους οποίους πραγματοποιούνται οι αποσπάσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 Γ΄ παρ 5 του ν. 1566/85, όπως τροποποιήθηκε από τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 1674/86
Σύμφωνα με τα παραπάνω οι τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. προηγούνται των αποσπάσεων.
Οι διατάξεις με τις οποίες γίνονται οι εν λόγω τοποθετήσεις είναι διαφορετικές από αυτές με τις οποίες γίνονται οι αποσπάσεις.

http://www.pde.gr/index.php?topic=1747.msg594790#msg594790

Πρώτα κάνε αναζήτηση και μετά άνοιγε νέο θέμα ( πρόλαβα τους διαχειριστές   :)   και στο είπα εγώ ) .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.