*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 409849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KALLIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:16:21 μμ »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας happiness,susanna, το ξέρω ότι προηγούνται όσοι είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ελπίζω να βρω άκρη...πάντως αναφέρομαι σε συναδέλφους που αιτούνται τοποθέτηση και είναι όπως και εγώ  από άλλα ΠΥΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:18 »

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:31:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους .Είμαι μια από τους 100άδες συναδέλφους που περιμένουν με αγωνία από την Πέμπτη τις τοποθετήσεις στο υπό κατάληψη Α' ΠΥΣΠΕ της Αθήνας.
Είμαστε στον αέρα και ακούγεται-επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει- ότι το νωρίτερο που θα γ,ινουν οι τοποθετήσεις είναι την Τρίτη ;; το πρωί...στο και 5 λοιπόν για μια ακόμα φορά...
Αν κάποιος έχει την όποια πληροφόρηση να μας πει και μας τι θα γίνει από δω και πέρα...
Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:14:10 πμ »
Το πυσπε δεν ολοκληρωσε τη διαδικασια τοποθετησης γιατι ο περιφερειακος και οχι μονο απαιτει  υποχρεωτικες μετακινησεις εκτος πυσπε Α Αθηνας.
Απο χθες το απογευμα περιμενουμε ενημερωση απο τους αιρετους για το χρονο νεας συνεδριασης του πυσπε αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να παραστουμε οσο γινεται περισσοτερα ατομα,προκειμενου να πιεσουμε προσωπα και καταστασεις και εν τελει να αποτρεψουμε τετοιες αποφασεις που αγνοουν τις πραγματικες αναγκες των σχολειων και των εκπ/τικων,περα απο το οτι δημιουργουν ασχημο προηγουμενο που ανοιγει ορεξεις...
Οταν ενημερωθω σχετικως θα σας ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:24:57 μμ »
Ναι MARO έτσι όπως τα λες είναι...Αρκετοί από εμάς βρεθήκαμε στο ΠΥΣΠΕ τις 2 προηγούμενες μέρες αλλά όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα .Δίνουμε έτσι ένα ηχηρό μήνυμα γιατί το υπουργείο έχει βάλει στόχο να μας διαλύσει...
Ενημέρωση δεν υπάρχει προς το παρόν...
Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:18 »

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:47:52 μμ »
Είμαι και εγώ στο ΠΥΣΠΕ Α Αθήνας και καμία επίσημη ενημέρωση ...στο περίμενε. Ο,τι διαβάζουμε απο το alfavita εδώ και δυο μέρες .Τις προηγούμενες μέρες δε βρέθηκα στο ΠΥΣΠΕ ( τη πρώτη μέρα πήρα αργά είδηση και την Παρασκευή περίμενα τη μεταφορική απο την Κρήτη) Τη Δευτέρα θα κατέβω σίγουρα. Δε ξέρω και κανένα άλλο που είναι στην ίδια κατάσταση με μένα και χάρηκα που σας βρήκα.
Τη Δευτέρα λοιπόν και για ό,τι νεότερο έχει κάποιος ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:57:07 μμ »
anna-kriti καλώς μας όρισες από την όμορφη Κρήτη.
Είμαστε πολλοί στην ίδια κατάσταση ,μην ανησυχείς !
Όσοι έχουμε λίγο κουράγιο ακόμα γράφουμε εδώ για να το επικοινωνήσουμε  το όλο θέμα και με άλλους.
Ξέρω δεκάδες συν/φους με σοβαρά θέματα-υγείας, οικογενειακά κ.ά  -που περιμένουν με αγωνία..
Τι να πω..

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:03:00 μμ »
Καλως σε βρήκα και σένα και όλους που είμαστε στην ίδια κατάσταση.
Και εγώ μέσα στο άγχος αυτές τις μέρες...Μόνο Α Αθήνας είχα ζητήσει στην απόσπαση και τώρα διαβάζω όλα αυτά που γίνονται και ναι και εγώ δε ξέρω τι να πω.
Εγώ είχα και άλλο θέμα...Δήλωσα μόνο γραφεία και μετά έμαθα πως άλλοι δήλωσαν και σχολεία. Σε μένα δεν είπαν πως είχα τη δυνατότητα. Νόμιζα και εγώ πως αφού επιλέξεις γραφείο και πχ σε πάρουν στο 1ο μετά δηλώνεις και σχολεία και με βάση τα μόρια σου σε τοποθετούν. Εδώ ούτε κενά έμαθα ούτε σχολεία δήλωσα. ..Και τώρα να και άλλο προβλημα  :(

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:22:47 μμ »
Καλως σε βρήκα και σένα και όλους που είμαστε στην ίδια κατάσταση.
Και εγώ μέσα στο άγχος αυτές τις μέρες...Μόνο Α Αθήνας είχα ζητήσει στην απόσπαση και τώρα διαβάζω όλα αυτά που γίνονται και ναι και εγώ δε ξέρω τι να πω.
Εγώ είχα και άλλο θέμα...Δήλωσα μόνο γραφεία και μετά έμαθα πως άλλοι δήλωσαν και σχολεία. Σε μένα δεν είπαν πως είχα τη δυνατότητα. Νόμιζα και εγώ πως αφού επιλέξεις γραφείο και πχ σε πάρουν στο 1ο μετά δηλώνεις και σχολεία και με βάση τα μόρια σου σε τοποθετούν. Εδώ ούτε κενά έμαθα ούτε σχολεία δήλωσα. ..Και τώρα να και άλλο προβλημα  :(

Και εγώ δήλωσα μόνο γραφεία, πρώτη φορά ακούω ότι μπορούσαμε να δηλώσουμε και σχολεία...... Αφού η αίτηση είχε μόνο γραφεία, δεν καταλαβαίνω, αυθαίρετα θα δηλώναμε μόνο σχολεία? Ή εννοείτε κάτι άλλο που δεν κατάλαβα?
Επίσης, κona70 τι εννοείς υπο κατάληψη? Αφού έβγαλαν ανακοίνωση ότι Παρασκευή μετά τις 16.00 θα τα ανακοινώσουν. Έγινε και κάτι άλλο στη συνέχεια?

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:36:21 μμ »
Alice6 και Anna-kriti και γω ξέρω ότι όσοι δηλώνουν γραφεία δε δηλώνουν και σχολεία..δε ξέρω αν άλλαξε κάτι στο μεταξύ και χώρίς ενημέρωση...
Alice6  διάβασε την παρακάτω ανακοίνωση :
 
Το ΠΥΣΠΕ Α΄ Αθήνας βρίσκεται σε κατάληψη από εκπαιδευτικούς των Πρωτοβάθμιων Συλλόγων για να αποτραπεί η αναγκαστική μετακίνηση 100 εκπαιδευτικών.

 

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ Α’ ΠΥΣΠΕ ΑΘΗΝΩΝ
 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
 

Καταγγέλλουμε τις απαράδεκτες μεθοδεύσεις και παρεμβάσεις του Υπουργείου Παιδείας και του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης που στόχο έχουν, στο όνομα του μνημονίου και των αντιεκπαιδευτικών πολιτικών, να επιβάλλουν την υποχρεωτική μετακίνηση 100 δασκάλων από το Α’ ΠΥΣΠΕ Αθήνας σε άλλα ΠΥΣΠΕ και περιοχές του λεκανοπεδίου.
Καταγγέλλουμε τον πρωτοφανή εμπαιγμό της διεύθυνσης του Α’ ΠΥΣΠΕ Αθηνών, καθώς και μελών του ΠΥΣΠΕ που χθες, Πέμπτη 6/9, δεσμεύτηκαν ότι θα τοποθετήσουν όλους ανεξαιρέτως τους συναδέλφους εντός των ορίων του ΠΥΣΠΕ. Σήμερα, Παρασκευή 7/9, ο μεν Διευθυντής Εκπαίδευσης ακολουθεί ξανά παρελκυστική τακτική υπηρετώντας το σχέδιο των μετακινήσεων, τα δε δύο μέλη του ΠΥΣΠΕ, δήλωσαν κώλυμα και δεν προσήλθαν. Από τα αναπληρωματικά μέλη, το ένα δήλωσε επίσης κώλυμα, ενώ το άλλο προσήλθε και στηρίζει τη στάση του Διευθυντή  Εκπαίδευσης.
Απέναντι σε αυτό το αδιέξοδο, οι δύο αιρετοί αποχώρησαν καταγγέλλοντας τις αντιεκπαιδευτικές μεθοδεύσεις
Για μας το διακύβευμα είναι τεράστιο:
-          Κρίνεται εάν οι εκπαιδευτικοί θα μετατραπούν σε ευέλικτο προσωπικό που θα μετακινείται ανάλογα με τις βουλές του υπουργείου.
-          Κρίνεται εάν οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν πλέον ούτε το εισιτήριο του λεωφορείου να πληρώσουν, θα «διαταχθούν» να μετακινηθούν υποχρεωτικά από την Α’ Αθήνας στον Πειραιά, τη Δυτική Αττική, την Ελευσίνα ή τα Μέγαρα.
-          Κρίνεται εάν τα σχολεία της Α’ Αθήνας θα καλύψουν τις ανάγκες τους σε διδακτικό προσωπικό ή εάν θα δημιουργηθούν λειτουργικά κενά που θα μείνουν ακάλυπτα στο όνομα των περικοπών και της αντιλαϊκής πολιτικής της τρόικας-ΕΕ-κυβέρνησης.
Στην Α’ Αθήνας, δεν περισσεύουν εκπαιδευτικοί, αντίθετα χρειάζονται ακόμα περισσότεροι.
 

Με βάση αυτές τις εξελίξεις, προχωράμε άμεσα σε κατάληψη του ΠΥΣΠΕ. Καλούμε το ΔΣ της ΔΟΕ, τους συλλόγους Εκπαιδευτικών ΠΕ και πάνω απ’ όλα, όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν μαζικά στον αγώνα μας.
Συνεχίζουμε μέχρι την τελική δικαίωση και την τοποθέτηση όλων των συναδέλφων μας εντός του Α’ ΠΥΣΠΕ Αθηνών.
Η δ/νση Α’ ΠΥΣΠΕ Αθηνών είναι  Δώρου 9, Ομόνοια.
 

 

Οι Σύλλογοι Εκπαιδευτικών ΠΕ
και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν
στην κατάληψη του Α’ ΠΥΣΠΕ Αθηνών.
          τα μέλη του ΠΥΣΠΕ αποτελούνται από:
 

Δ/ντής Εκπαίδευσης:     κ. Δασκαλοθανάσης
μέλη ΠΥΣΠΕ:                κ. Καλύβας (δήλωσε κώλυμα)
                                   κ. Γαλατιανού  (δήλωσε κώλυμα)
αναπληρωματικά μέλη   κ. Ήκου (προσήλθε)
                                   κ. Παπαδημητρίου (δήλωσε κώλυμα)
αιρετοί:                        Σκλάβος Δημήτρης (αποχώρησε καταγγέλλοντας)
                                   Ρουμπής Τάκης (αποχώρησε καταγγέλλοντας)
 













 





 

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:41:56 μμ »
Α, καλά, εγώ ζω στον κόσμο μου, όλο F5 πατούσα από χθες θεωρώντας ότι απλά έχουν καθυστερήσει. Αν το θέμα δεν έχει λυθεί μέχρι τη Δευτέρα, δεν πάμε κι εμείς από κει να συνεισφέρουμε?

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:42:34 μμ »
Α υτή ήταν και η τελευταία ενημέρωση -χθεσινή απογευματινή-από τους συλλόγους που μετέχουμε στην  κατάληψη...
Από κει και πέρα σιωπή....Στη σελίσα του ΠΥΣΠΕ δεν υπάρχει κάτι, ούτε από τους αιρετούς ακόμα.
Δεν ξέρω τι θα "παιχτει "  μεσα στο Σ.Κ...

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:46:32 μμ »
Εννοείται πως αν δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα μέχρι τη Δευτέρα πρέπει να είμαστε -και πάλι- όλοι κάτω..

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:00:29 μμ »
Εγώ θα είμαι σίγουρα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:26:00 μμ »
Γνωρίζει κανείς σ' αυτούς τους 92 εκπαιδευτικούς που περιμένουν την τοποθέτησή τους ποιοι περιλαμβάνονται?
Αν κατάλαβα καλά είναι οι υπεράριθμοι και οι αποσπασμένοι στην α αθήνας, είναι και άλλοι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.