*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 220116 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #826 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 10:18:41 πμ »
Καλημέρα
"Το Χριστόψωμο"  ανήκει στα σκιαθίτικα διηγήματα του Παπαδιαμάντη;
Το όνειρο στο κύμα έχει κοινό με την Βασιλικήν Δρύν=θαλασσινά ειδύλια.

Έριξα μια ματιά και στο wilkipedia (το ξέρω ξεφτίλα, το έχω εφαρμόσει και στην ιστορία) όπου τα έχει κάπως έτσι..
αλλά σε ένα άλλο site
http://www.live-pedia.gr/index.php/%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1

τα παρουσιάζει λίγο διαφορετικά κάποιος που προλαβε να ρίξει μια ματιά στο Λίνο Πολίτη μπορεί να με διαφωτίσει;

απο ενα κορπους του πανεπιστημιου βρηκα οτι το "ονειρο στο κυμα" εχει κοινο με το "υπο την βασιλικην δρυν" ως προς τον αυτοβιογραφικο τους χαρακτηρα.οπως επισης κ το "αμαρτιας φαντασμα", "τα δαιμονια στο ρεμα" " η φαρμακολυτρια". αυτα ανηκουν στα πρωτοπροσωπα διηγηματα που δε διαδραματιζονται πια απλα στην εποχη του συγγραφεα αλλα φαινεται οτι αποτελουν κ κομματι της ζωης του.
το "χριστοψωμο" ειναι το πρωτο διηγημα του κ δημοσιευτηκε το 1887. ανηκει στα σκιαθιτικα οπου περιγραφεται η ζωη του τοπου του κ ιδιαιτερα η θαλασσα ειναι επιμονα παρουσα κ με ποικιλους τροπους στο χριστοψωμο κ σε αλλα. η συνδεσγ του χρονου των ιστοριων με το χρονο μιας αντικειμενικης , εξωτερικης πραγματικοτητας γινεται φανερη απο το πρωτο κιολας διηγημα του "χριστοψωμο" με την παραθεση συγκεκριμενης χρονολογιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #827 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 11:05:36 πμ »
 :) :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #828 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 11:12:49 πμ »
παρακαλω, ετσι κ αλλιως μου κανει κ εμενα καλο γιατι οταν βλεπω αποριες με το να προσπαθω να τις απαντησω, ψαχνω τα βιβλια μου κ τα μαθαινω κ εγω  ;)

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #829 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 02:17:06 μμ »
καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω για το λουκή λάρα τι έχετε διαβάσει;μήπως υπάρχει το κείμενο στο ίντερνετ;ακόμη δεν έω αξιωθει να το αγοράσω..αν και μου παν ότι η εισαγωγή της εστίας είναι καλή.
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #830 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 02:32:07 μμ »
καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω για το λουκή λάρα τι έχετε διαβάσει;μήπως υπάρχει το κείμενο στο ίντερνετ;ακόμη δεν έω αξιωθει να το αγοράσω..αν και μου παν ότι η εισαγωγή της εστίας είναι καλή.
ευχαριστώ!

εμενα προσωπικα η εισαγωγη της εστιας δε μου αρεσε καθολου. αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα κριτηρια. το διηγημα ειναι σχετικα μεγαλο οποτε θα σε συμβουλευα να το αγορασεις κ οχι να το κατεβασεις απο το ιντερνετ. δεν υπαρχουν πολλα για λουκη λαρα, ειναι ενα μικρο βιβλιαρακι του αποστολου σαχινη αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. προσωπικα εχω παρει του νικητα παριση ενα βιβλια που περιλαμβανει ολα τα εργα για το διαγωνιμο (ποιηματα κ πεζα) κ θα διαβασω απο εκει

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #831 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 02:43:16 μμ »
του νικητα παριση ποτε κυκλοφορησε καλε???εδω στο ηρακλειο δεν μας λυπουνται να φερουν και σε μας  κανα βιβλιο??? >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #832 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 02:44:38 μμ »
του νικητα παριση ποτε κυκλοφορησε καλε???εδω στο ηρακλειο δεν μας λυπουνται να φερουν και σε μας  κανα βιβλιο??? >:( >:(

απο τον κυριακη το πηρα την προηγουμενη βδομαδα

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #833 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 02:47:35 μμ »
καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω για το λουκή λάρα τι έχετε διαβάσει;μήπως υπάρχει το κείμενο στο ίντερνετ;ακόμη δεν έω αξιωθει να το αγοράσω..αν και μου παν ότι η εισαγωγή της εστίας είναι καλή.
ευχαριστώ!

εμενα προσωπικα η εισαγωγη της εστιας δε μου αρεσε καθολου. αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα κριτηρια. το διηγημα ειναι σχετικα μεγαλο οποτε θα σε συμβουλευα να το αγορασεις κ οχι να το κατεβασεις απο το ιντερνετ. δεν υπαρχουν πολλα για λουκη λαρα, ειναι ενα μικρο βιβλιαρακι του αποστολου σαχινη αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. προσωπικα εχω παρει του νικητα παριση ενα βιβλια που περιλαμβανει ολα τα εργα για το διαγωνιμο (ποιηματα κ πεζα) κ θα διαβασω απο εκει
maryvas σε ευχαριστώ πολύ!ναι θα το αγοράσω τελικά.όντως δεν υπάρχει υλικό για το κείμενο αυτο.πήρα μόνο το κοσμοπολίτες και αποσυνάγωγοι του τζίοβα(βασικά επειδή ήταν σε προσιτή τιμή),όπου έχει ένα κεφάλαιο γενικότερα για το  βικέλα.θα έχω υπόψη του παρίση.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #834 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:06:58 μμ »
πηγα στον κυριακη πριν μια εβδομαδα περιπου αλλα δεν ειδα κατι :-\ :-\εχει μεσα ολη την υλη των νεων???

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #835 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:34:59 μμ »
την προηγουμενη τεταρτη πηγα κ το πηρα. τα εχει ολα, δεν το εχω κοιταξει ομως καθολου για να σου πω αν ειναι καλο ή οχι.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #836 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:50:16 μμ »
Κι εγώ τώρα ρίχνω μια ματιά στην εισαγωγή της Εστίας το "ζουμί" είναι στις σελίδες 91-116 αλλά όχι κάτι σπουδαίο επισης
Ιδεολογική λειτουργία της ελληνικής ηθογραφίας του Mario Vitti  εκδόσεις Κέδρος σελ49-57
επίσης λίγα πράγματα  . Νομίζω ότι  θα πρέπει να το διαβάσουμε πάντω το μυθιστόρημα είναι μεγαλούτσικο αλλά μπορεί να αξίζει αν ρωτησουν κανα όνομα περίεργο ... και εννοείται σε όλα διαβάζουμε πολύ καλά τεχνικές αφήγησεις

Αυτό το συλλογικό με όλή την ύλη των νέων για τον ΑΣΕΠ αν το έχει διαβάσει κάποιος μπορεί να μας πει αν λέει κάτι ενδιαφέρον για τον Λουκή Λάρα;
Δεν θέλω να σκεφτώ πόσα έχω συνολικά ξοδέψει σε βιβλία και σημειώσεις για τον ΑΣΕΠ (υπολογίζω και του προηγούμενου).  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #837 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:55:12 μμ »
οταν διαβαζεις το λουκη να κρατας σημειωσεις για τα μερη που πηγε γιατι μετακινειται συχνα. δεν ειναι απιθανο να ρωτησουν στο γνωστικο πχ μετα τη χιο πού πηγε. κ τα ονοματα των ηρωων να γραφεις σε καθε διηγημα που διαβαζεις. θα σε βοηθησει για το γνωστικο οπως ειχαν βαλει ερωτηση στον προηγουμενο για τον πασχαλη ποιου εργου ηρωας ειναι.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #838 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 04:00:58 μμ »
απο μια πολυ γρηγορη ματια που εριξα μου φαινεται καλο. ειναι βεβαια σα σχολικο βοηθημα που εμενα αυτο με βολευει. ειναι 12 σελιδες το τμημα που αφορα το λουκη κ σου κανει μια ερμηνευτικη προσεγγιση καθε ενοτητας οπου θιγει κ αφηγηματικες τεχνικες.μια χαρα ειναι ειδικα αν σκεφτεις οτι δεν υπαρχει κ καμια ιδιαιτερη μελετη για το λουκη. καλο διαβασμας

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #839 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 04:27:03 μμ »


Μύκονο, Σπέτσες και αργότερα στην Τήνο

http://www.e-alexandria.gr/bookby.asp?ID=42&BID=327

 ;) ;)
θα  το πάρω το βιβλίο καλα 12 σελίδες τι στο διάολο γράφει;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.