*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219934 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #924 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 07:16:31 μμ »
ισως...αλλά στην συγκεκριμένη τεχνική πρέπει να δημιουργείται ένα είδος φαύλου κύκλου(όπως στην περίπτωση που το κείμενο μιλάει για το πως δημιουργήθηκε το ίδιο το κείμενο...πορεία που τελικά καταλήγει στο κείμενο... που μιλάει για το πως δημιουργήθηκε.... επ άπειρον...)
όπως και να' χει το παραπάνω έργο μας αφορά μόνο ως επιρροή καθώς δεν ανήκει στην ελληνική γραμματολογία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #925 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 08:46:01 μμ »
μπραβο σου παντως για τις γνωσεις σου!!τι να πω???σας ζηλευω μερικους μερικους :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #926 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:06:42 πμ »
εχω μια απορια για τους συλλογισμους. εμμεσος συλλογισμος ειναι αυτος που εχει 2 και πανω προκειμενες ενα αμεσος ειναι αυτος που εχει μια. σωστα?
αρα ενας συλλογισμος μπορει να ειναι πχ κ επαγωγικος κ εμμεσος κ ως προς τη μορφη κατηγορικος?
πχ. ο ανθρωπος ειναι θνητος
      ο σωκρατης ειναι ανθρωπος
      αρα ο σωκρατης ειναι θνητος.
αν χαρακτηριζαμε αυτον τον συλλογισμο θα λεγαμε εμμεσος γιατι εχει 2 προκειμενες, κατηγορικος ως προς τη μορφη κ παραγωγικος ως προς τη συλλογιστικη πορεια αφου παει απο το γενικο στο ειδικο. σωστα?
εχω μπερδευτει γιατι το βιβλιο της α λυκειου τους χωριζει σε: αμεσους, εμμεσους, παραγωγικους, αναλογικους κ επαγωγικους. αρα συμφωνα με το βιβλιο δε μπορει να ειναι ενας συλλογισμος κ αμεσος κ επαγωγικος.
 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #927 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 12:08:49 μμ »
εχω μια απορια για τους συλλογισμους. εμμεσος συλλογισμος ειναι αυτος που εχει 2 και πανω προκειμενες ενα αμεσος ειναι αυτος που εχει μια. σωστα?
αρα ενας συλλογισμος μπορει να ειναι πχ κ επαγωγικος κ εμμεσος κ ως προς τη μορφη κατηγορικος?
πχ. ο ανθρωπος ειναι θνητος
      ο σωκρατης ειναι ανθρωπος
      αρα ο σωκρατης ειναι θνητος.
αν χαρακτηριζαμε αυτον τον συλλογισμο θα λεγαμε εμμεσος γιατι εχει 2 προκειμενες, κατηγορικος ως προς τη μορφη κ παραγωγικος ως προς τη συλλογιστικη πορεια αφου παει απο το γενικο στο ειδικο. σωστα?
εχω μπερδευτει γιατι το βιβλιο της α λυκειου τους χωριζει σε: αμεσους, εμμεσους, παραγωγικους, αναλογικους κ επαγωγικους. αρα συμφωνα με το βιβλιο δε μπορει να ειναι ενας συλλογισμος κ αμεσος κ επαγωγικος.
 ??? ??? ???

Σωστά. Άμεσος, Έμμεσος: ανάλογα με τον αριθμό των προκειμένων, κατηγορικός κλπ: ανάλογα με το είδος των προκειμένων, επαγωγικός κλπ: ανάλογα με το είδος του συλλογισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #928 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 12:53:33 μμ »
ευχαριστω στρατο. ενταξει τωρα μου εφυγαν οι αμφιβολιες  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #929 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:09:08 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι,
1. Εισηγητής του ηθογραφικού διηγήματος είναι ο ΒΙζυηνός και πρόδρομος του ο Βικέλας, σωστά;
2. Σε ενδεχόμενη ερώτηση πόσες είναι οι μέθοδοι ανάπτυξης παραγράφου, θα υπολογίσουμε και το συνδυασμό και θα πούμε 8 ή υπολογίζονται 7 χωρίς να μετράμε το συνδυασμό μεθόδων;
έχω κάτι απορίες τελευταία στιγμή!!!!!! ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #930 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:20:08 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι,
1. Εισηγητής του ηθογραφικού διηγήματος είναι ο ΒΙζυηνός και πρόδρομος του ο Βικέλας, σωστά;
2. Σε ενδεχόμενη ερώτηση πόσες είναι οι μέθοδοι ανάπτυξης παραγράφου, θα υπολογίσουμε και το συνδυασμό και θα πούμε 8 ή υπολογίζονται 7 χωρίς να μετράμε το συνδυασμό μεθόδων;
έχω κάτι απορίες τελευταία στιγμή!!!!!! ??? ??? ???

η πρωτη ερωτηση σου ειναι σωστη. εισηγητης βιζυηνος, προδρομος βικελας κ πατερας του ηθογραφικου παπαδιαμαντης.
οσον αφορα στη δευτερη ερωτηση αποκλειω μια τετοια ερωτηση ή ακομη κ αν μας τη ρωτησουν δε θα βαλουν 7 ή 8. απο ενα βοηθημα παντως που εχω τις βγαζει 7.
1. παραδειγματα
2. συγκριση κ αντιθεση
3. αιτιολογηση
4. ορισμος
5. ορισμος κ διαιρεση
6. αναλογια
7. αιτια κ αποτελεσματα

δεν εχω ασχοληθει με γλωσσα ιδιαιτερα αλλα επιασα να κανω κατι ασκησεις σημερα κ εκανα παρα πολλα λαθη στο πώς αναπτυσσεται μια παραγραφος. δεν ξερω για σας αλλα εγω μπερδευομαι πολυ. οπως κ η ερωτηση του προηγουμενου ασεπ που κοιτουσα σημερα εβαλα οτι η παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση ενω η σωστη ηταν με παραδειγμα πραγμα που ακομη δεν καταλαβαινω. παραδειγμα ειναι οτι του εκοψε τα μαλλια κ ετσι μισησε το σχολειο ή αιτιολογηση? τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #931 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:31:59 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι,
1. Εισηγητής του ηθογραφικού διηγήματος είναι ο ΒΙζυηνός και πρόδρομος του ο Βικέλας, σωστά;
2. Σε ενδεχόμενη ερώτηση πόσες είναι οι μέθοδοι ανάπτυξης παραγράφου, θα υπολογίσουμε και το συνδυασμό και θα πούμε 8 ή υπολογίζονται 7 χωρίς να μετράμε το συνδυασμό μεθόδων;
έχω κάτι απορίες τελευταία στιγμή!!!!!! ??? ??? ???

η πρωτη ερωτηση σου ειναι σωστη. εισηγητης βιζυηνος, προδρομος βικελας κ πατερας του ηθογραφικου παπαδιαμαντης.
οσον αφορα στη δευτερη ερωτηση αποκλειω μια τετοια ερωτηση ή ακομη κ αν μας τη ρωτησουν δε θα βαλουν 7 ή 8. απο ενα βοηθημα παντως που εχω τις βγαζει 7.
1. παραδειγματα
2. συγκριση κ αντιθεση
3. αιτιολογηση
4. ορισμος
5. ορισμος κ διαιρεση
6. αναλογια
7. αιτια κ αποτελεσματα

δεν εχω ασχοληθει με γλωσσα ιδιαιτερα αλλα επιασα να κανω κατι ασκησεις σημερα κ εκανα παρα πολλα λαθη στο πώς αναπτυσσεται μια παραγραφος. δεν ξερω για σας αλλα εγω μπερδευομαι πολυ. οπως κ η ερωτηση του προηγουμενου ασεπ που κοιτουσα σημερα εβαλα οτι η παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση ενω η σωστη ηταν με παραδειγμα πραγμα που ακομη δεν καταλαβαινω. παραδειγμα ειναι οτι του εκοψε τα μαλλια κ ετσι μισησε το σχολειο ή αιτιολογηση? τι να πω...

Κι εγώ πριν λίγες μέρες κατάλαβα αυτήν την ερώτηση με την παράγραφο στον Ασεπ του 2007. Πιστεύω ότι η θεματική πρόταση είναι στο τέλος και όχι αυτή στην αρχή, γι αυτό μπερδεύει. Με βάση την τελευταία πρόταση καταλαβαίνεις ότι είναι παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #932 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:54:07 μμ »
.....................

δεν εχω ασχοληθει με γλωσσα ιδιαιτερα αλλα επιασα να κανω κατι ασκησεις σημερα κ εκανα παρα πολλα λαθη στο πώς αναπτυσσεται μια παραγραφος. δεν ξερω για σας αλλα εγω μπερδευομαι πολυ. οπως κ η ερωτηση του προηγουμενου ασεπ που κοιτουσα σημερα εβαλα οτι η παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση ενω η σωστη ηταν με παραδειγμα πραγμα που ακομη δεν καταλαβαινω. παραδειγμα ειναι οτι του εκοψε τα μαλλια κ ετσι μισησε το σχολειο ή αιτιολογηση? τι να πω...
Εγώ είχα βάλει ότι η παράγραφος αναπτύσσεται με παραδειγμα και έτσι το έπιασα.
Πάντως είχα σκεφτεί να βάλω και το ότι αναπτύσσεται με αιτιολόγηση. Όταν  την επομένη του διαγωνισμού είδα ότι τα περισσότερα φροντιστήρια είχαν δώσει ως σωστή απάντηση την ανάπτυξη με αιτιολόγηση , δεν το θεώρησα καθόλου παράξενο.Τελικά η απάντηση που έδωσε το ΑΣΕΠ με "δικαίωσε".
Το βιβλίο της Β' Γυμνασίου αναφέρει κατά λέξη ότι "ένας βασικός τρόπος ανάπτυξης των λεπτομερειών μιας παραγράφου είναι η παρουσίαση στοιχείων-παραδειγμάτων από την Ιστορία ή και από τη σύγχρονη κοινωνική-καθημερινή ζωή."
Μήπως η παράγραφος του περασμένου ΑΣΕΠ αναπτύσσεται με παράδειγμα , επειδή το στοιχείο που προσκομίζει ο αφηγητής προέρχεται από την κοινωνική-καθημερινή του ζωή;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #933 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:57:52 μμ »
.....................

δεν εχω ασχοληθει με γλωσσα ιδιαιτερα αλλα επιασα να κανω κατι ασκησεις σημερα κ εκανα παρα πολλα λαθη στο πώς αναπτυσσεται μια παραγραφος. δεν ξερω για σας αλλα εγω μπερδευομαι πολυ. οπως κ η ερωτηση του προηγουμενου ασεπ που κοιτουσα σημερα εβαλα οτι η παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση ενω η σωστη ηταν με παραδειγμα πραγμα που ακομη δεν καταλαβαινω. παραδειγμα ειναι οτι του εκοψε τα μαλλια κ ετσι μισησε το σχολειο ή αιτιολογηση? τι να πω...
Εγώ είχα βάλει ότι η παράγραφος αναπτύσσεται με παραδειγμα και έτσι το έπιασα.
Πάντως είχα σκεφτεί να βάλω και το ότι αναπτύσσεται με αιτιολόγηση. Όταν  την επομένη του διαγωνισμού είδα ότι τα περισσότερα φροντιστήρια είχαν δώσει ως σωστή απάντηση την ανάπτυξη με αιτιολόγηση , δεν το θεώρησα καθόλου παράξενο.Τελικά η απάντηση που έδωσε το ΑΣΕΠ με "δικαίωσε".
Το βιβλίο της Β' Γυμνασίου αναφέρει κατά λέξη ότι "ένας βασικός τρόπος ανάπτυξης των λεπτομερειών μιας παραγράφου είναι η παρουσίαση στοιχείων-παραδειγμάτων από την Ιστορία ή και από τη σύγχρονη κοινωνική-καθημερινή ζωή."
Μήπως η παράγραφος του περασμένου ΑΣΕΠ αναπτύσσεται με παράδειγμα , επειδή το στοιχείο που προσκομίζει ο αφηγητής προέρχεται από την κοινωνική-καθημερινή του ζωή;


σας ευχαριστω για τις επισημανσεις σας. ετσι οπως το λες κατι σα να καταλαβαινω. ελπιζω να με φωτισει ο θεος εκεινη την ωρα...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #934 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:20:03 μμ »
το κλειδί, για να καταλάβεις πώς αναπτύσσεται μια παράγραφος είναι να προσέξεις πώσ συνδέεται η θεματική περίοδος με τα σχόλια (ειδικά για την αιτιολόγηση).
Στο παράδειγμα με το προηγούμενο θέμα του ασεπ, αν και δεν είχα δώσει εγώ, όμως επίσης με παραξένεψε. θεωρώ ότι και γω αιτιολόγηση θα έβαζα.
Κάτι τέτοιες ερωτήσεις είναι που με κάνουν να βλέπω παντού τέρατα και φοβάμαι μήπωσ κάνω λάθος και στα αυτονόητα και το μάθημα της έκθεσης το κάνω αρκετά χρόνια και σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #935 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:52:01 μμ »
Νομίζω είναι απο τις ερωτήσεις που κάποιος δεν πρέπει να απαντήσει αν δεν είναι σίγουρος και είναι τόσο διφορούμενες.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #936 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 12:50:08 πμ »
κανω επαναληψη στο λουκη κ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. το βιβλιο καθηγητη κ αλλα βιβλια που διαβαζω λενε οτι εχουμε την τεχνικη της πλαστοπροσωπειας οπως κ στην ιστορια του αιχμαλωτου κ στο η ζωη εν ταφω. ομως στην εισαγωγη της εστιας λεει οτι ακριβως επειδη υπαρχει το πραγματικο χειρογραφο του λουκα τζιφου, αυτο σημαινει οτι ο βικελας δεν στηριχθηκε σε τεχνασματα οπως ο δουκας στον αιχμαλωτο. αν σε ερωτηση πολλαπλης ρωτησουν αν υπαρχει πλαστοπροσωπεια στο λουκη εμεις τι απανταμε?
παρεπιμπτοντως ειναι sos ο λουκης

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #937 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 01:15:38 πμ »
Όπως το εξηγεί εκεί στην εισαγωγή, δεν είναι πλαστοπροσωπία, γιατί πράγματι βρήκε ένα τέτοιο χειρόγραφο, στα άλλα που αναφέρεις, λένε ότι βρήκαν χειρόγραφο για να εφεύρουν ένα πρόσωπο και αυτό να είναι δικαιολογημένο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.