*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 220013 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1120 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 07:49:31 μμ »
Πόσο πιθανό θεωρείτε να βάλουν ερωτήσεις από β΄μεταπολεμική γενιά και πέρα. Έχω παρατηρήσει ότι σε κανένα διαγωνισμό δεν μπήκαν και η ύλη δείχνει την προτίμησή τους, αλλά........ Τα ονόματα της σχολικής γραμματολογίας πάνω-κάτω τα έμαθα, αυτά του βιβλίου της Γ' λυκείου πρέπει να είσαι ο σούπερμαν για να τα μάθεις όλα

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1121 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 07:52:11 μμ »
εγω παλι το θεωρω χλωμο. η κριτικη για τη μεταπολεμικη γενια δεν εχει συντελεστει ακομα στο συνολο της. κ γενικα νομιζω οτι αποφευγουν να βαζουν σχετικα προσφατα θεματα τοσο στα νεα οσο κ στην ιστορια. αντε να μπει μια, το πολυ 2 ερωτησεις κ αυτες μαλλον σχετικα ευκολες, που ισως να αφορουν κειμενα που διδασκονται στο σχολειο. πχ "αντικλειδια" κτλ
αποψη μου παντα

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1122 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 07:57:28 μμ »
Τρόπαιο κ μνημείο έχει μεγάλη διαφορά?Συγκεκριμένα έστηναν πολλές φορές τρόπαιο από λάφυρα.Επίσης ενώ μας ζητούσαν μνημείο των Θηβαίων τότε ,εγώ το βρήκα ως τρόπαιο σε διάφορα βιβλία.Anyway...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1123 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:07:38 μμ »
Τρόπαιο κ μνημείο έχει μεγάλη διαφορά?Συγκεκριμένα έστηναν πολλές φορές τρόπαιο από λάφυρα.Επίσης ενώ μας ζητούσαν μνημείο των Θηβαίων τότε ,εγώ το βρήκα ως τρόπαιο σε διάφορα βιβλία.Anyway...

εχεις απολυτο δικιο οταν λες οτι οταν εχεις ανοιχτα τα βιβλια μπροστα σου δε σε μπερδευει αλλα την ωρα των εξετασεων μπερδευεσαι.
ομως ως προς το οτι ειπες οτι ο βιλκεν δεν το διευκρινιζει για το τροπαιο κ οτι ο φιλιππος θα μπορουσε να ειχε στησει τροπαιο προς τιμη των πεσοντων λογω της ηπιοτητας που αποφασισε να δειξει νομιζω οτι η λεξη κλειδι ειναι το περιοριστηκε να στησει τροπαιο. αρα αφου περιοριστηκε απλα να στησει το τροπαιο, σημαινει οτι δεν το εκανε προς τιμη των πεσοντων αλλα για τη νικη του.
επισης το τροπαιο το εχω στο μυαλο μου (μπορει να κανω κ λαθος) κατι σαν επαθλο. δλδ δε στηνουμε τροπαιο για την ηττα ή για καποιους που επεσαν, αλλα για τη νικη.
κ οπως μολις ειδα απο το λεξικο. τροπαιο= προχειρο μνημειο, συνηθως σωρος απο λαφυρα, που το εστηναν στο πεδιο της μαχης οι νικητες κατα την αρχαιοτητα.
οποτε απο αυτην την αποψη εχει διαφορα με το μνημειο.
κ το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω. αν ειχα διαβασει βιλκεν κ ειχα δωσει στον προηγουμενο ασεπ ειμαι 100% σιγουρη οτι θα το εκανα λαθος κ μαλιστα θα ηταν κ απο τις ερωτησεις που θα νομιζα οτι ειχα κανει σωστες!
ηθικο συμπερασμα: ειναι τοσο παγιδες οι ερωτησεις που πρεπει να αναλυουμε ακομα κ το κομμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1124 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:11:42 μμ »
εγω παλι το θεωρω χλωμο. η κριτικη για τη μεταπολεμικη γενια δεν εχει συντελεστει ακομα στο συνολο της. κ γενικα νομιζω οτι αποφευγουν να βαζουν σχετικα προσφατα θεματα τοσο στα νεα οσο κ στην ιστορια. αντε να μπει μια, το πολυ 2 ερωτησεις κ αυτες μαλλον σχετικα ευκολες, που ισως να αφορουν κειμενα που διδασκονται στο σχολειο. πχ "αντικλειδια" κτλ
αποψη μου παντα

Τι είναι τα "αντικλείδια" Μαίρη;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1125 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:13:30 μμ »
ειναι ποιημα για την ποιηση του γιωργη παυλοπουλου που ανηκει στην α μεταπολεμικη γενια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2009, 08:15:43 μμ από maryvas »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1126 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:14:32 μμ »
εγω παλι το θεωρω χλωμο. η κριτικη για τη μεταπολεμικη γενια δεν εχει συντελεστει ακομα στο συνολο της. κ γενικα νομιζω οτι αποφευγουν να βαζουν σχετικα προσφατα θεματα τοσο στα νεα οσο κ στην ιστορια. αντε να μπει μια, το πολυ 2 ερωτησεις κ αυτες μαλλον σχετικα ευκολες, που ισως να αφορουν κειμενα που διδασκονται στο σχολειο. πχ "αντικλειδια" κτλ
αποψη μου παντα

Τι είναι τα "αντικλείδια" Μαίρη;
Μια ποιητική συλλογή του Γιώργη Παυλόπουλου, όπου έψαχνε και αυτός ο χριστιανός το νόημα της ποίησης, αλλά δεν το βρήκε τελικά  ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1127 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:21:15 μμ »
Το άλλο το έχετε δει, ένα συγγραφέα και συνάδελφό μας παρακαλώ, το Ν. Τριανταφυλλόπουλο που σε όλα του σχεδόν τα διηγήματα ανοίγει διάλογο με το Σκαρίμπα και υπογράφει Νίκος Γριπονησιώτης!!! Τι να πεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1128 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:23:07 μμ »
Εγώ το είχα κάνει λάθος στον προηγούμενο διαγωνισμό,ευτυχώς που δεν είχα προετοιμαστεί αλλιώς θα με στεναχωρούσε πολύ αν έχανα ερωτήσεις με τις οποίες ασχολήθηκα κ απλά μπερδεύτηκα εκείνη την ώρα.Απλά μεταφέρω την εμπειρία  πως είναι η αίσθηση κ το συναίσθημα να αμφιβάλλεις πάνω σε πράγματα που διάβασες(τώρα το βιώνω κάποιες φορές).Δε θα ήθελα να γνωρίζω κ η διατύπωση  της ερώτησης να είναι τέτοια που να μου εγείρει αμφιβολίες.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1129 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:47:43 μμ »
ειναι ποιημα για την ποιηση του γιωργη παυλοπουλου που ανηκει στην α μεταπολεμικη γενια

Ευχαριστώ.  :D

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1130 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:23:50 μμ »
Ο Φίλιππος έστησε τρόπαιο, (δηλαδή μνημείο που έστηναν στο πεδίο της μάχης)ο  ΒΙΛΚΕΝ δε διευκρινίζει για ποιο λόγο το έστησε .Καθώς άλλαξε την τακτική του κ άρχισε να φέρεται πιο ήπια στους αντιπάλους θα μπορούσε να το στήσει αυτός για τους πεσόντες.Γράφω τι θα μπορούσε κάλλιστα να σκεφτεί κάποιος που διάβασε κ τα δύο βιβλία όχι τι έγινε πραγματικά,γιαυτό μίλησα για παγίδα.Αν το ψάξεις με ανοιχτά βιβλία κ ηρεμία μετά τις εξετάσεις εννοείται δεν μπερδεύει,εκείνη την ώρα όμως κ έχοντας τέτοια ύλη στο μυαλό?Έλπίζω τα νέα θέματα να ειναι ξεκάθαρα κ να μην προβληματίσουν κανέναν.

Στη συγκεκριμένη ερώτηση απάντησα σωστά, αλλά με εντελώς ανορθόδοξο τρόπο σκέψης: Θυμάμαι - και ειλικρινά δεν ξέρω γιατί! - ένα κείμενο από τα Αρχαία της Α ή Β  Λυκείου ( όταν πήγαινα εγώ σ΄αυτές τις τάξεις, δηλ. γύρω στο 1993...) που έλεγε ότι οι Θηβαίοι μετά από κάποια μάχη έστησαν τρόπαιο ως νικητές ( το ζητούμενο δηλ. ήταν να μάθουμε ότι ο "ως" εισάγει υποκειμενική αιτιολόγηση: οι Θηβαίοι παρ'όλο που έχασαν τη μάχη, έστησαν τρόπαιο λες και είχαν νικήσει!) Δε θυμόμουν καθόλου αν επρόκειτο για τη μαχη της Χαιρώνειας αλλά εκείνη τη στιγμή το συνδύασα με τη σκέψη ότι μάλλον η σωστή απάντηση δε θα είναι η προφανής ( φαντάζομαι ότι δε θα υπήρχε υποψήφιος που να μην ήξερε ότι στη Χαιρώνεια νίκησε ο Φίλιππος.) και κάπως έτσι... μισο-λογικά, μισο-διαισθητικά το ρισκάρησα!

Συμπέρασμα: το διάβασμα που ρίχνουμε όλοι για ΑΣΕΠ, είναι ένας μόνο παράγοντας επιτυχίας (και ούτε καν ο πιο σημαντικός!) οι υπόλοιποι είναι:τύχη, καλή ψυχολογία ,έμπνευση της στιγμής και... πάλι τύχη!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1131 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:26:34 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1132 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:30:48 μμ »
Ο Φίλιππος έστησε τρόπαιο, (δηλαδή μνημείο που έστηναν στο πεδίο της μάχης)ο  ΒΙΛΚΕΝ δε διευκρινίζει για ποιο λόγο το έστησε .Καθώς άλλαξε την τακτική του κ άρχισε να φέρεται πιο ήπια στους αντιπάλους θα μπορούσε να το στήσει αυτός για τους πεσόντες.Γράφω τι θα μπορούσε κάλλιστα να σκεφτεί κάποιος που διάβασε κ τα δύο βιβλία όχι τι έγινε πραγματικά,γιαυτό μίλησα για παγίδα.Αν το ψάξεις με ανοιχτά βιβλία κ ηρεμία μετά τις εξετάσεις εννοείται δεν μπερδεύει,εκείνη την ώρα όμως κ έχοντας τέτοια ύλη στο μυαλό?Έλπίζω τα νέα θέματα να ειναι ξεκάθαρα κ να μην προβληματίσουν κανέναν.

Στη συγκεκριμένη ερώτηση απάντησα σωστά, αλλά με εντελώς ανορθόδοξο τρόπο σκέψης: Θυμάμαι - και ειλικρινά δεν ξέρω γιατί! - ένα κείμενο από τα Αρχαία της Α ή Β  Λυκείου ( όταν πήγαινα εγώ σ΄αυτές τις τάξεις, δηλ. γύρω στο 1993...) που έλεγε ότι οι Θηβαίοι μετά από κάποια μάχη έστησαν τρόπαιο ως νικητές ( το ζητούμενο δηλ. ήταν να μάθουμε ότι ο "ως" εισάγει υποκειμενική αιτιολόγηση: οι Θηβαίοι παρ'όλο που έχασαν τη μάχη, έστησαν τρόπαιο λες και είχαν νικήσει!) Δε θυμόμουν καθόλου αν επρόκειτο για τη μαχη της Χαιρώνειας αλλά εκείνη τη στιγμή το συνδύασα με τη σκέψη ότι μάλλον η σωστή απάντηση δε θα είναι η προφανής ( φαντάζομαι ότι δε θα υπήρχε υποψήφιος που να μην ήξερε ότι στη Χαιρώνεια νίκησε ο Φίλιππος.) και κάπως έτσι... μισο-λογικά, μισο-διαισθητικά το ρισκάρησα!

Συμπέρασμα: το διάβασμα που ρίχνουμε όλοι για ΑΣΕΠ, είναι ένας μόνο παράγοντας επιτυχίας (και ούτε καν ο πιο σημαντικός!) οι υπόλοιποι είναι:τύχη, καλή ψυχολογία ,έμπνευση της στιγμής και... πάλι τύχη!


Κι εγώ 3 ερωτήσεις στην ιστορία τις απάντησα αποκλειστικά και μόνο με βάση τη λογική μου χωρίς λοιπόν να είμαι σίγουρος για το αν ήταν σωστές ή όχι (τελικά οι 2 αποδείχτηκαν σωστές). Η προοπτική όμως αυτή με τρομάζει. Ότι δηλαδή όσο και να διαβάσουμε εκεί θα δούμε κάποιες ερωτήσεις που δε θα τις έχουμε καθόλου φανταστεί και θα προσπαθούμε με τη λογική να τις απαντήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1133 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:41:00 μμ »
Εμένα πάλι - μέχρι ενός σημείου βέβαια! - με παρηγορεί λιγάκι. Προτιμώ δηλ. να πρέπει να βασιστώ στη λογική και σε κάποιες βασικές γνώσεις παρά να θυμάμαι την ανούσια λεπτομέρεια της άχρηστης πληροφορίας...
Εχω δε αποδεχτεί το γεγονός ότι ο εγκέφαλός μου είναι περιορισμένης χωρητικότητας: για κάθε νέο δεδομένο πρέπει να σβήσω κάποιο προϋπάρχον  ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.