*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150455 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #448 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:32:27 μμ »
για να απαντησω στις νοηματικες, ε δε νομιζω οτι πρεπει να ξερεις κατα λεξη μεταφραση...ξερω γω...ετσι νομιζω τουλαχιστον...δεν εχω ξαναδωσει...κ μαλλον ειναι αργα να μαθω ολες τις μτφ ετσι...
αν τα κοιταξουμε μεν αλλα με βασει το νοημα (αυτο εννοεις supreme?????) και την αναλυση πιστευετε οτι θα πατωσουμε εν ολιγοις....?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #449 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:37:25 μμ »
για να απαντησω στις νοηματικες, ε δε νομιζω οτι πρεπει να ξερεις κατα λεξη μεταφραση...ξερω γω...ετσι νομιζω τουλαχιστον...δεν εχω ξαναδωσει...κ μαλλον ειναι αργα να μαθω ολες τις μτφ ετσι...
αν τα κοιταξουμε μεν αλλα με βασει το νοημα (αυτο εννοεις supreme?????) και την αναλυση πιστευετε οτι θα πατωσουμε εν ολιγοις....?

Μέχρι στιγμής, από τότε που μπήκε το άγνωστο, μετάφραση στο γνωστό δε ζητήθηκε. Κι ούτε πιστεύω ότι θα ζητούσαν ποτέ Θουκ, Αριστ ή Πλάτ. Αν ζητούσαν κάτι θα ήταν Αντιγόνη και δη τα χορικά για να αιφνιδιάσουν (αν και το βλέπω χλωμό).

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #450 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:42:23 μμ »
Συγγνώμη παιδιά αν είναι λίγο ασχετο , αλλά επειδή έχω χρόνια να ανακατευτώ με ασεπ..μεταφρασμένα δεν τα δίνουν τα κείμενα του γνωστού τα τελευταία χρόνια,ή κανω λάθος;;

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #451 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:52:51 μμ »
Όχι γλυκιά μου. Μόνο τον Όμηρο, πρώτα το αρχαίο και μετά τη μεταφρασή του. Στο Θουκυδίδη από όπου έβαλαν δεύτερο θέμα μόνο το αρχαίο. Γι' αυτό θέλει να ξέρουμε μια μετάφραση, για να κατανοούμε και το κείμενο. Καλά μην αναλωθείς τώρα στις μετφράσεις, μια υποτυπώδη να ξέρεις, για να μπορείς να ανταποκριθείς στις ερωτήσεις που θα τεθούν. Καλή δύναμη
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #452 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 02:24:10 μμ »
για να απαντησω στις νοηματικες, ε δε νομιζω οτι πρεπει να ξερεις κατα λεξη μεταφραση...ξερω γω...ετσι νομιζω τουλαχιστον...δεν εχω ξαναδωσει...κ μαλλον ειναι αργα να μαθω ολες τις μτφ ετσι...
αν τα κοιταξουμε μεν αλλα με βασει το νοημα (αυτο εννοεις supreme?????) και την αναλυση πιστευετε οτι θα πατωσουμε εν ολιγοις....?
Όχι πιστή μετάφραση,λέξη-λέξη αλλά να προσεγγίζεις το νόημα μιας περιόδου,παραγράφου,ενότητας.Κοινώς να ξέρεις για τί πράγμα μιλάει μια ενότητα,να μπορείς να τα αναδιηγείσαι αυτά που διάβασες

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #453 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 02:34:19 μμ »
Όχι γλυκιά μου. Μόνο τον Όμηρο, πρώτα το αρχαίο και μετά τη μεταφρασή του. Στο Θουκυδίδη από όπου έβαλαν δεύτερο θέμα μόνο το αρχαίο. Γι' αυτό θέλει να ξέρουμε μια μετάφραση, για να κατανοούμε και το κείμενο. Καλά μην αναλωθείς τώρα στις μετφράσεις, μια υποτυπώδη να ξέρεις, για να μπορείς να ανταποκριθείς στις ερωτήσεις που θα τεθούν. Καλή δύναμη
Πιο  πολύ απο περιέργεια ρώτησα γτ κάποια στιγμή είχα δει τα  θέματα κ μου φάνηκε πως είχα δει κ τις μεταφράσεις τους..εξάλλου εγώ κ αν πάω να δώσω ,αξιώσεις δεν θα χω γτ θα πάω αδιάβαστη...
μια φορά διάβασα( το 2000) έγραψα καλά, έχασα το διορισμο για λίγες (10) θέσεις (καταντάω κ εγώ γραφική τωρα γιατί νομίζω το χω ξαναγράψει...  :D) κ δεν πρόκειται να υποβάλλω ξανά τον εαυτό μου σ αυτή την διαδικασία του διαβάσματος, ειδικά τώρα που διορίζεται ένας στους πενήντα...!! θεωρώ ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί!!!
τέλος πάντων! εσείς που έχετε ακόμα κουράγια προσπαθείστε, έστω γιατί κερδίζεις καποια μόρια..
ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.. :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #454 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 11:20:30 μμ »
ειναι μεσα στην σπηλια..αλλα ποιος λεει οτι ειναι στον ανηφορικο δρομο? καλα το μεταιχμιο λεει οτι ειναι εξω?????? αν ειναι δυνατον? τετοια ασχετοσυνη??? αφου το λεει ξεκαθαρα στο κειμενο ειναι αναμεσα στη φωτια και τους δεσμωτες

Κι όμως Swtia, δε νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρο. Στο εγχειρίδιο του Γεωργούλη που το εμπιστεύομαι, αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι πίσω ακριβώς από τους αλυσοδεμένους δεσμώτες αναδίδεται ένα αδύναμο φέγγος από αναμμένη φωτιά και πίσω από έναν τοίχο χτισμένο επάνω στην επιφάνεια της γης γίνεται αδιάκοπη παρέλαση από τεχνητά αντικείμενα που ρίχνουν τις σκιές τους στον αντίκρυ στους δεσμώτες εσωτερικό τοίχο του σπηλαίου.

Εν ολίγοις, υπάρχει ένας εσωτερικός τοίχος μες στο σπήλαιο που βλέπουν οι δεσμώτες μιας και είναι στραμμένοι προς αυτόν. Ακολουθούν οι δεσμώτες, πίσω από τους δεσμώτες η φωτιά και ακόμη πιο πίσω ένας χτισμένος τοίχος, που μοιάζει με τα παραπετάσματα των ταχυδακτυλουργών, όπου περνούν πάνω κάτω τα αντικείμενα που ρίχνουν τις σκιές τους στον τοίχο, που είναι σε θέση να αντικρύσουν οι δεσμώτες.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #455 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:56:28 πμ »
θα συμφωνησω για την εγκυροτητα του Γεωργουλη...
αλλα το κειμενο λεει: ανωθεν και πορρωθεν αυτοις φως δε πυρος καιομενον οπισθεν αυτων (των δεσμωτων), μεταξυ δε του πυρος και των δεσμωτων (ιδε) επανω οδον, παρ' ην τειχιον παρωκοδομημενον..
συμφωνω τελικα οτι ειναι στην ανηφορα αλλα δεν φαινεται απο πουθενα οτι ειναι εκτος σπηλιας. στο κειμενο που ακολουθει την 11η ενοτητα του σχολικου συνεχιζει να περιγραφει το τι συμβαινει στη σπηλια. και μετα περνωντας σε δευτερη φαση του συλλογισμου λεει οτι φαντασου τωρα οτι τον δεσμωτη αυτον (που εχει λυθει με φυσικο τροπο και εχει δει τους ανθρωπους που μεταφερουν τα πραγματα και καταλαβε οτι αυτοι ειναι οι πραγματικοι και οχι οι σκιες- πιστις) καποιος με την βια τον αναγκασει να βγει εξω απο το σπηλαιο ... και συνεχιζει με το μυθο. επομενως αν δεις συνολικα το μυθο φαινεται οτι ειναι ο τοιχος μεσα στο σπηλαιο. βασιζομαι καθαρα σε αυτο που λεει το κειμενο, δεν ξερω αν κανω λαθος.
παντως ειναι βασικο να διαβασει κανεις και μια και δυο φορες ολη την αλληγορια απο μεταφραση γιατι μονο ετσι θα μπορει να εχει κανεις συνολικη θεωρηση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2008, 12:59:31 πμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #456 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 01:08:51 πμ »
οι αναλυσεις που εχω κ απο τη μεταφραση βγαινει οτι το τειχος ειναι εκτος σπηλιας. το στηριζουν κ ολας ως εξης:
στην αρχη ο δεσμωτης βλεπει μονο τις σκιες (εικασια), αν λυθει βλεπει τα ιδια τα πραγματα στο φεγγος της φωτιας (πιστις) κ επειδη ακριβως τα βλεπει στο φως της φωτιας ειναι κατωτερα απο αυτα που βλεπει αφου βγει απο τη σπηλια στο φως του ηλιο (διαννοια) κ στο τελος αντικρυζει τον ιδιον τον ηλιο, το αγαθον (νοησις).
σημερα ομως διαβαζα ενα βιβλιο απο τη σχολη, "εισαγωγη στη φιλοσοφια" του αυγελη οπου εχει κ την αλληγορια του σπηλαιου κ λεει οτι το τειχος βρισκεται εξω απο τη σπηλια.
τι να πω? οι αποψεις διιστανται. εγω παντως θα πιστεψω οτι το τειχος ειναι μεσα στη σπηλια γιατι αυτο βγαινει κ απο τη μεταφραση

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #457 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 02:32:30 πμ »
βρε παιδιά το κείμενο βοηθάει.Το τοιχάκι είναι έξω από τη σπηλιά.Το λέει ξεκάθαρα.Γιατί εγώ το βλέπω;

1)Οι άνθρωποι που κινούνται είναι έξω από τη σπηλιά άρα αφού περπατούν κατά μήκος του τειχίου είναι και αυτό έξω από τη σπηλιά
Όρα παρά τούτον το τειχίον φέροντας ανθρώπους σκεύη.
Εξάλλου αυτοί οι άνθρωποι είναι οι φύλακες και δε μπορεί να είναι μέσα στη σπηλιά σα τους δεσμώτες.Είναι η δεύτερη κοιν.τάξη της πολιτείας που έχει βγει από τη σπηλιά δεν έχει όμως  κατορθώσει  να ατενίσει την ιδέα του Αγαθού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2008, 02:45:36 πμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #458 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:19:26 πμ »
απο που φαινεται οτι ειναι εξω? προφανως δεν το καταλαβαινω...
λεει φαντασου αναμεσα απο τους δεσμωτες και την φωτια ενα δρομο ανηφορικο. διπλα σ αυτην εναν τοιχο και διπλα στον τοιχο ανθρωπους να μεταφερουν πραγματα...
απο που φαινεται οτι ολα αυτα γινονται εκτος? στο κειμενο που ακολουθει συνεχιζει να μιλαει για το τι γινεται μεσα στο σπηλαιο. οτι λυνεται, κοιταει γυρο γυρο του φαινονται παραξενα. και μετα λεει αν καποιος παει και του πει οτι ολα οσα εβλεπε ηταν φλυαριες θα νομιζει οτι ειναι τρελος. μεχρι που θα καταλαβει οτι αυτα ειναι η αληθεια και οχι οι σκιες τους ( πιστις ) μετα λεει οτι αν τωρα καποιος αναγκασει με βιαιο τροπο τον δεσμωτη να ανεβει στον επανω κοσμο θα δει τα ειδωλα των ανθρωπων και των πραγματων στα νερα απο τις λιμνες κτλ. επειτα θα ανικρυσει τα ιδια τα πραγματα και τον ουρανο τη νυχτα μαζι με τα ουρανια σωματα. και τελος θα δει τον ηλιο.
η ολη διαδικασια ετσι οπως την περιγραφω ανταποκρινεται και στα τεσσερα σταδια
σκιες εντος σπηλια- εικασια ( σκιες αντικειμενων )
ανθρωποι και σκευη εντος σπηλιας- πιστις  ( τα ιδια τα αντικειμενα )
ανθρωποι και πραγματα, ουρανια σωματα, σεληνη εκτος σπηλια- διαννοια
ηλιος - νοησις
εχω καταλαβει κατι λαθος??? 

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #459 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:03:54 μμ »
Κι εγώ όπως η Σώτια το κατάλαβα. Το τοιχάκι, οι άνθρωποι που κουβαλάνε αντικείμενα, η φωτιά είναι μέσα στην σπηλιά.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #460 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:06:41 μμ »
Το τοιχάκι 100% είναι μέσα στη σπηλιά. Το θυμάμαι σαν χτες που η καθηγήτρια στο φροντιστήριο - διορισμένη πια και απίστευτη παιδαγωγός - μας το εξηγούσε μια ώρα κάνοντας σχήματα στον πίνακα αφού όλοι είχαμε ακριβώς την ίδια απορία. Είναι λίγο μπέρδεμα αλλά βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι το τοιχάκι είναι μέσα!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #461 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:08:00 μμ »
κι εγω το εχω δει και σε σχεδιαγραμμα σε ενα βιβλιο και το εκανα και στα παιδια και λεω μην εκανα πατατα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.