*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281561 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 18, 2008, 03:49:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα ξεκίνησα Βυζαντινή Ιστορία, αλλά με μεγάλη πίκρα , μιας και δε μου αρέσει καθόλου...
Αλλά τί να κάνουμε, θα προσπαθήσω όσο μπορώ..
Θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:
1) Στο βιβλίο του Ostrogorsky, η ύλη μας είνα ι από σελ. 93-277 ή κάνω λάθος; Όταν λέει από 1204-1453, λογικά θα ΄ξεκινήσουμε μετά την Δ΄Σταυροφορία, σωστά;
2) Έχει αναφερθεί  παλιότερα στο forum ότι ο Ostrogorsky, έλεγε ότι . Εγώ γιατί διαβάζω στη σελ. 265 του ίδιου βιβλίου ότι έγινε στον καθρεδικό ναό της Φλωρεντίας;
Έχω καταμπερδευτεί...
δεν ειπωθηκε οτι η  ένωση των δύο εκκλησιών υπογράφτηκε στη σύνοδο Φεράρας- Φλωρεντίας στον καθρεδικό της Κων/πουλης αλλα οτι η τελευταια προσπαθεια ενωσης εκκλησιων -ενω ολοι πιστευαμε οτι εγινε με τη συνοδο φερραρας φλωρεντιας- εγινε στον καθεδρικο ναο της Αγιας Σοφιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:31 »

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 18, 2008, 06:02:12 μμ »
Μια παρακληση προς την ioanna:

οταν βρεις το χρονο σε παρακαλω ξανανεβασε το παλιο βιβλιο της α γυμνασιου γιατι νομιζω οτι το λινκ εχει προβλημα. Σ' ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 18, 2008, 06:10:47 μμ »
arlekinos, σε μένα λειτουργεί κανονικά το λινκ:
http://www.4shared.com/file/51828364/bf3ba381/istoria_a_gymn_old.html
Πατάς download file και περιμένεις μέχρι να τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση. Μετά πατάς "Click here to download this file".

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 18, 2008, 07:04:41 μμ »
Το ανέβασα, πάντως, κι εδώ:
http://rapidshare.com/files/130663246/istoria_a_gymn_old.zip

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:31 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 18, 2008, 11:56:35 μμ »
Να ρωτήσω, αν θα διαβάσετε τα επιλογής Α & Β Λυκείου (ευρωπαικός διαφωτισμός & θέματα ιστορίας;)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 19, 2008, 12:29:48 πμ »
Να ρωτήσω, αν θα διαβάσετε τα επιλογής Α & Β Λυκείου (ευρωπαικός διαφωτισμός & θέματα ιστορίας;)
To πρώτο όχι , αλλά τα θέματα ιστορίας της Β'  ...οπωσδήποτε !

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 19, 2008, 12:16:47 μμ »
Να ρωτήσω, αν θα διαβάσετε τα επιλογής Α & Β Λυκείου (ευρωπαικός διαφωτισμός & θέματα ιστορίας;)
To πρώτο όχι , αλλά τα θέματα ιστορίας της Β'  ...οπωσδήποτε !

Συμφωνώ με τον Syrrahm. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι τα θέματα ιστορίας είναι της περιόδου των αρχών του '90, που στην κυβέρνηση ήταν το ίδιο κόμμα που και σήμερα βρίσκεται στην εξουσία. Ε, μάλλον θα το τιμήσουν...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 19, 2008, 02:53:51 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο σχολικό βιβλίο κοινωνική και πολιτική οργάνωση στην αρχαία Ελλάδα (β λυκείου-θεωρητικής κατεύθυνσης) είναι μέσα στην ύλη και τα κεφάλαια κοινωνικοί θεσμοί και η καθημερινή ζωή (δηλαδή από σελίδα 59 μέχρι 139)?
Αν τα έχει κοιτάξει κάποιος ας μου πει.
Ευχαριστώ.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 19, 2008, 06:28:56 μμ »
Στην αρχαία ιστορία, στα κεφάλαια που αναφέρονται στην ανάπτυξη της φιλοσοφίας, ρητορικής κ.τ.λ., είμαστε καλυμμένοι από την γραμματολογία, έτσι;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 19, 2008, 07:29:31 μμ »
Στην αρχαία ιστορία, στα κεφάλαια που αναφέρονται στην ανάπτυξη της φιλοσοφίας, ρητορικής κ.τ.λ., είμαστε καλυμμένοι από την γραμματολογία, έτσι;

ναι 8)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 19, 2008, 09:28:15 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο σχολικό βιβλίο κοινωνική και πολιτική οργάνωση στην αρχαία Ελλάδα (β λυκείου-θεωρητικής κατεύθυνσης) είναι μέσα στην ύλη και τα κεφάλαια κοινωνικοί θεσμοί και η καθημερινή ζωή (δηλαδή από σελίδα 59 μέχρι 139)?
Αν τα έχει κοιτάξει κάποιος ας μου πει.
Ευχαριστώ.
Θα έλεγα ναι , με επιλογές όμως και εστιάζοντας στα κλασικά χρόνια . Εγώ θα πρόσθετα και τις σ.29-41 και 141-180 (εστιάζοντας πάντα στην περίοδο που μας ενδιαφέρει) .

Αποσυνδεδεμένος linager

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 20, 2008, 07:18:28 μμ »
Καλησπέρα και αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολους σας!!!!
Ειμαι καινουργιο μελος και περασα σχεδον ολη την ημερα διαβαζοντας παρατηρησεις και σχολια μελων με μεγαλο ενδιαφερον. Φυσικα ειμαι κι εγω αγχωμενη και το χαος που επικρατει στην υλη των φιλολογων με εχει κανει να μην ξερω αν εχω σπαταλησει το χρονο μου μεχρι τωρα ασκοπα!!! Το ερωτημα που θελω να απευθυνω ειναι αν γνωριζει κανενας απο σας για τα βοηθηματα του μπονια. Εχω αγορασει το βιβλιο που κυκλοφορει για την ιστορια και μετα απο αυτα που διαβασα στο φορουμ δεν ξερω καθολου αν κανω καλα η οχι που το διαβαζω!!! Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.
Καλο διαβασμα και καλο κουραγιο σε ολους!!!
Θα ερθουν και καλυτερες μερες (ελπιζω) ???

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 20, 2008, 08:08:08 μμ »
Καλησπέρα και αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολους σας!!!!
Ειμαι καινουργιο μελος και περασα σχεδον ολη την ημερα διαβαζοντας παρατηρησεις και σχολια μελων με μεγαλο ενδιαφερον. Φυσικα ειμαι κι εγω αγχωμενη και το χαος που επικρατει στην υλη των φιλολογων με εχει κανει να μην ξερω αν εχω σπαταλησει το χρονο μου μεχρι τωρα ασκοπα!!! Το ερωτημα που θελω να απευθυνω ειναι αν γνωριζει κανενας απο σας για τα βοηθηματα του μπονια. Εχω αγορασει το βιβλιο που κυκλοφορει για την ιστορια και μετα απο αυτα που διαβασα στο φορουμ δεν ξερω καθολου αν κανω καλα η οχι που το διαβαζω!!! Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.
Καλο διαβασμα και καλο κουραγιο σε ολους!!!
Θα ερθουν και καλυτερες μερες (ελπιζω) ???

Επειδή τυγχάνει να το έχω θα σου συνιστούσα προσοχή, γιατί εμπεριέχει λάθη. Τουλάχιστον εγώ έχω εντοπίσει μερικά. Νομίζω ότι ως συμπληρωματικό και μόνο βοήθημα μπορεί να οδηγήσει σε αποκωδικοποίηση ορισμμένων ιστορικών γεγονότων. Δε θα το πρότεινα ωστόσο σε καμιά περίπτωση ως το βασικό εγχειρίδιο της μελέτης σου για τον Ασεπ, γιατί πολύ απλά υπάρχουν παραλείψεις και προχειρογραφή. Μη ξςεχνάς τα σχολικά καθώς και τα βιβλία που έχουν προταθεί από συναδέλφους για κάθε περίοδο. Δοκίμασε τι σου ταιριάζει, μη χαθείς στον όγκο της ύλης. Καλή επιτυχία.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 20, 2008, 08:26:26 μμ »
Καλησπέρα και αγωνιστικους χαιρετισμους σε ολους σας!!!!
Ειμαι καινουργιο μελος και περασα σχεδον ολη την ημερα διαβαζοντας παρατηρησεις και σχολια μελων με μεγαλο ενδιαφερον. Φυσικα ειμαι κι εγω αγχωμενη και το χαος που επικρατει στην υλη των φιλολογων με εχει κανει να μην ξερω αν εχω σπαταλησει το χρονο μου μεχρι τωρα ασκοπα!!! Το ερωτημα που θελω να απευθυνω ειναι αν γνωριζει κανενας απο σας για τα βοηθηματα του μπονια. Εχω αγορασει το βιβλιο που κυκλοφορει για την ιστορια και μετα απο αυτα που διαβασα στο φορουμ δεν ξερω καθολου αν κανω καλα η οχι που το διαβαζω!!! Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.
Καλο διαβασμα και καλο κουραγιο σε ολους!!!
Θα ερθουν και καλυτερες μερες (ελπιζω) ???

Επειδή τυγχάνει να το έχω θα σου συνιστούσα προσοχή, γιατί εμπεριέχει λάθη. Τουλάχιστον εγώ έχω εντοπίσει μερικά. Νομίζω ότι ως συμπληρωματικό και μόνο βοήθημα μπορεί να οδηγήσει σε αποκωδικοποίηση ορισμμένων ιστορικών γεγονότων. Δε θα το πρότεινα ωστόσο σε καμιά περίπτωση ως το βασικό εγχειρίδιο της μελέτης σου για τον Ασεπ, γιατί πολύ απλά υπάρχουν παραλείψεις και προχειρογραφή. Μη ξςεχνάς τα σχολικά καθώς και τα βιβλία που έχουν προταθεί από συναδέλφους για κάθε περίοδο. Δοκίμασε τι σου ταιριάζει, μη χαθείς στον όγκο της ύλης. Καλή επιτυχία.

Από περιέργεια επειδή άκουσα παράπονα κι από άλλους για του Μπόνια, κάποιος που το έχειι διαβάσει μπορεί να μου πει αν αναφέρεται σε λεπτομέρειες που δεν τις συναντάς στα βιβλία που έχουν προταθεί εδώ στο φόρουμ;

Μια φίλη μου μου είπε ότι περιέχει άπειρες σελίδες, οπότε αναρωτιέμαι τι περιλαμβάνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.